سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

چهارشنبه, 15 مرداد 1399-

ابعاد حقوقی پدیده رو به گسترش حاشیه نشینی

سایت حقوقیدیده بان هشتم : زاغه، حلبی آباد، خرابه، تپه، آلونک و ... اینها مکان‌هایی هستند که با شنیدن نام‌شان، ناخودآگاه وضعیت اسفبار ساکنان آنها در ذهن‌تان تداعی می‌شود.
 مکان‌هایی که در حاشیه کلان‌‌شهرها و عموماً به صورت غیرقانونی توسط ساکنان آنجاها شکل گرفته‌اند، فاقد خدمات شهری همچون آسفالت، برق و دفع زباله هستند و معمولاً خانواده‌های پرجمعیت به ویژه اتباع بیگانه در آنجاها زندگی می‌کنند.
این مناطق مستعد ارتکاب جرم هستند، فقدان نظارت کافی، وجود تعداد زیاد افراد نیازمند و بیکار، سطح پایین سواد ،نبود روشنایی کافی معابر، همه و همه موجب بروز مشکلات امنیتی خاص در حاشیه کلان‌شهرها به ویژه در پایتخت شده است.
 شاید بتوان حاشیه نشینی را یک بیماری دانست که عدم سلامت ساختارهای اقتصادی و اجتماعی را نشان می‌دهد، به همین جهت باید برای مقابله با آن بی درنگ با رشد آن مقابله کرد و سپس به اصلاح ساختارهای داخلی پرداخت.
 به گفته کارشناسان و صاحب نظران طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی و حاشیه نشینی چهار معضل اساسی کشور در وقوع جرائم هستند اما حاشیه نشینی می‌تواند بسترساز سایر جرائم باشد و وجود 11 میلیون حاشیه نشین حکایت از حاد بودن این معضل دارد.
 محمدعلی اسفنانی سخنگوی سابق کمیسیون قضایی مجلس می گوید: "اساساً حاشیه‌نشینی از نظر قانون اساسی پذیرفته شده نیست. آنچه که از اصول قانون اساسی، حقوق شهروندی، فرمان 8‌ماده‌ای حضرت امام و مقام معظم رهبری و همچنین چشم‌انداز 20 ساله برمی‌آید، نباید چیزی تحت عنوان حاشیه‌نشینی داشته باشیم".
بشیر حسینی -جرم‌شناس- می گوید: "حاشیه‌نشینی احساس شهروند درجه دو را به فرد حاشیه‌نشین می‌دهد، این احساس نه تنها به دلیل ضعف اقتصادی و معیشتی بلکه به دلیل نبود عدالت اجتماعی هم است" . وی با اشاره به لشکر‌آباد اهواز به عنوان یک نمونه که مورد توجه مردم و نهادها قرار گرفته افزود : "با تلاش مردم از یک منطقه ناامن به یک نقطه امن و تفرجگاه تبدیل شد و توانست توجه نهادهای بین‌المللی را به خود جلب کند".
 مظفر الوندی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک می گوید: "آمارهای ارائه شده در خصوص تعداد جمعیت حاشیه‌نشین، نقاط حاشیه‌ای یا سکونت‌های غیررسمی حکایت از سیر صعودی و افزایش شکل‌گیری این مناطق دارد".
 وی افزود: "کودکان کار و خیابان، کودکان اعتیاد، کودکان بدسرپرست و در معرض آسیب و حتی بسیاری از کودکان معارض با قانون به نوعی به مناطق حاشیه‌ای متصل هستند.وی مناطق حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیررسمی را محل امنی برای بروز و مدیریت بزه در سایر نقاط دانست . همچنین موضوع شیوع آزارهای جنسی در بین این کودکان و آزار رساندن جسمی، روانی و روحی در این مناطق کاملاً اثبات شده است".
 بهمن کشاورز: رفع مشکلات اقتصادی میل به مهاجرت را کم می‌کند
 تنها قانونی که در زمینه حاشیه نشینی وجود دارد مربوط به تصرف عدوانی و غصب می‌شود. قوانینی در خصوص تصرف ملک وجود دارد که اگر کسی بدون مالکیت ملکی را صاحب شود، شهرداری موظف به برخورد و تخریب است. این موضوع مستلزم رصد دوره‌ای است. متأسفانه بی‌توجهی در این زمینه باعث گسترش حاشیه‌نشینی شده است.
 دلیل وقوع جرم از سوی حاشیه‌نشینان ، نبود کارهای سازنده و منظم است . برخی از حاشیه‌نشین‌ها در ابتدای امر مشاغل سازنده و منظم ندارند و به همین جهت کم کم به انحراف کشیده می‌شوند. همچنین عدم تعلق جدی به محل سکونت و اینکه افراد در آنجا ریشه‌ای ندارند و خود را موقتی فرض می‌کنند، تنش‌هایی را ایجاد می‌کند.
 مشکلات اقتصادی و اجتماعی به حاشیه‌نشینی دامن می‌زند اما در صورتی که در شهرها و روستاهای کوچک فعالیت‌هایی شود که مشکلات اقتصادی مردم مرتفع شود، قطعاً میل به مهاجرت و در پی آن حاشیه‌نشینی هم کمتر خواهد شد.
 وقوع جرم در حاشیه کلان‌شهرها مانند همه مراکز تجمع دیده می‌شود، البته که حاشیه‌نشینی تنها مختص به ایران نیست و ما در سائوپائولو و آسیای جنوب شرقی نیز با این پدیده مواجه هستیم.
خبرگزاری فارس
منتشر شده در دوشنبه, 23 مرداد 1396 09:19

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت