سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

یکشنبه, 15 تیر 1399-

مقررات مربوط به تعدیل مهریه

سایت حقوقیدیده بان هشتم : مطابق قانون زن مالک مهر است لذا حق خواهد داشت تا هر زمان مهر را از همسر خود مطالبه کند. این موضوع در حالی است که ممکن است مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، لذا ناگزیر به تقدیم دادخواست اعسار شود.
در چنین شرایطی و با توجه به مقرراتی که در این زمینه وجود دارد، زن در بعضی موارد مجبور خواهد بود تا با اثبات ملائت مرد، ادعای وی مبنی بر عدم تمکن مالی را رد کند.
به عبارت دیگر در مواردی مرد از بار اثبات ادعای خود مبنی بر عدم ملائت و تمکن مالی معاف خواهد بود. بنابراین زوجه ملزم است که تمکن مالی زوج را اثبات کند.
به گزارش میزان، اما همیشه این‌گونه نیست و زوجه توفیق در اثبات این امر به دست نمی‌آورد یا آن که فی‌الواقع مرد تمکن مالی برای پرداخت مهریه همسر خود را ندارد. از این رو، همواره امکان مواجهه با حکم اعسار از سوی دادگاه وجود خواهد داشت.
این حکم نیز به یکی از دو حالت ذیل نمود خواهد داشت:
در حالت نخست، مدیون محکوم معسر، متمکن از پرداخت بدهی خود به نحو اقساط شناخته می‌شود. در حالت دوم نیز، مدیون محکوم معسر، متمکن از پرداخت بدهی خود در مهلت مناسبی می‌شود. اما آنچه که در ادامه بدان خواهیم پرداخت، این است که تغییر اتفاقات آینده مانع ایجاد تغییر در حکم نخواهد شد. به عبارت دیگر تغییر وضعیت مالی امری حدوثی خواهد بود، لذا احوال مالی افراد هر روز ممکن است به‌گونه‌ای دیگر رقم بخورد.
بنابراین ممکن است معسر امروز، فردا از اعسار خارج شود و لذا این تغییر شرایط تاثیر‌گذاری زیادی خواهد داشت؛ به‌طوری‌که مقدمه‌ای برای تقدیم دادخواست تعدیل قرار خواهد گرفت.
تعدیل نیز همواره دارای دو جنبه خواهد بود:
جنبه نخست، جنبه منفی یا همان کاهش مبلغ بوده و جنبه دوم، جنبه مثبت یا همان افزایش مبلغ است.
به طور مثال مرد بعد از صدور حکم اعسارش، صاحب ارثی می‌شود یا حقوق کارمندی او افزایش می‌یابد. با این اوصاف وی را دیگر نمی‌توان معسر به صورت مطلق تلقی کرد.  لذا همواره زوجه این امکان را خواهد داشت تا تغییر شرایط پرداخت مهریه را از دادگاه بخواهد. دادگاه نیز با در نظر گرفتن اوضاع و احوال مسلم قضیه در راستای صدور حکم به تعدیل از جنبه مثبت آن اقدام خواهد کرد.  البته در فرضی که وضعیت مالی زوج معسر به یکباره تغییر کند و بهبود یابد، دیگر تقدیم دادخواست تعدیل موضوعیت نخواهد داشت، لذا در این حالت امکان اجرای کامل حکم از آن محل وجود خواهد داشت.
از طرف دیگر، ممکن است زوج معسر دچار نقصان یا بیماری شود و تا مدتی قادر به انجام کار نباشد، در این حالت وی می‌تواند تعدیل مهریه از جنبه منفی آن را به موجب دادخواست، از دادگاه درخواست کند.
قانونگذار نیز در تبصره دو ماده 11 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی بیان داشته است که محکوم‌علیه و محکوم‌له هر دو امکان تقدیم دادخواست تعدیل را خواهند داشت.
روزنامه حمایت
منتشر شده در چهارشنبه, 19 مهر 1396 08:49

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت