text1

جمعه, 08 مرداد 1400-

وکالت زوجه در طلاق و نحوه اعمال آن

سایت حقوقیدیده بان هشتم : طلاق به معنای پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسران از یکدیگر است و به دنبال آن، حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشت، از بین می‌رود. طلاق معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که استحکام رابطه زناشویی از بین رفته و میان زوجین ناسازگاری و تنش به وجود آمده است.
در بسیاری از مواقع، این مردان هستند که اقدام به طلاق می‌کنند که علت اصلی این موضوع، ایقاع بودن طلاق است. برخلاف «عقد» که به عمل حقوقی دوطرفه گفته می‌شود، بر اساس قانون مدنی، «ایقاع» بک عمل حقوقی یک‌طرفه است که فقط با اراده یک نفر انجام می‌شود و برخلاف عقد یا قرارداد، به توافق دو یا چند اراده نیاز ندارد. هرچند ممکن است با اراده دیگری از میان برود.
بر اساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنى، اختیار طلاق به شوهر داده شده است اما با این حال، از راه‌هایی كه براى متعادل کردن حقوق مرد و زن در مورد طلاق وجود دارد، نباید غافل شد؛ راه‌حلى كه كمتر مورد شناخت و آگاهى مردم جامعه بوده است.
راه‌حل ممكن در تعدیل حقوق طرفین، قید شرط وكالت زوجه از جانب زوج براى مطلقه ساختن خود، در ضمن عقد ازدواج یا هر عقد لازم دیگرى مثل عقد بیع است. شرطى كه طبق ماده ۱۱۱۹ قانون مدنى، خلاف مقتضاى عقد ازدواج نیست.

  انواع وکالت برای مطلقه ساختن زن توسط خود
یکی از انواع وکالت که زوجه با استفاده از آن می‌تواند خود را مطلقه سازد، وکالت مشروط است. وكالت مشروط، مقید به تحقق شرطى در خارج است که ماده ۱۱۱۹ قانون مدنى نیز این موضوع را تایید می‌کند. به این معنا که با وقوع شروط مندرج در ماده ۱۱۱۹ قانون مدنى و قباله‌هاى نكاحیه، مانند اختیار كردن همسری دیگر توسط شوهر، ترك انفاق و سوءرفتار یا هر شرطى كه خلاف مقتضاى ذات عقد ازدواج نباشد، زن از جانب شوهر وكیل در مطلقه ساختن خویش خواهد بود.
تشخیص تحقق این شروط مى‌تواند بر عهده شخص زوجه یا دادگاه یا شخص ثالثى باشد اما روشن است همان‌گونه كه اصیل (مرد) براى طلاق دادن باید به دادگاه مراجعه كرده و گواهى عدم امكان سازش را دریافت کند، وكیل هم باید این روال قانونى را طى كند و تشخیص دادگاه مبنى بر اثبات تحقق شرط، عاملى موثر و‌ غیرقابل انكار است.
نوع دیگری از وکالت که زوجه با استفاده از آن می‌تواند خود را مطلقه سازد، وكالت مطلق و بدون قید شرط است.
در این نوع وكالت، زوجه مى‌تواند بدون هیچ عذر یا تحقق شرطى در عالم خارج خود را مطلقه کند اما عدم رعایت نكات ظریفى در این مورد، موانعى را برای رسیدن زوجه به مقصود خویش در برخوردارى از اختیار مطلقه ساختن ایجاد خواهد آورد.

  لزوم شرط وکالت در ضمن عقد ازدواج 
در مورد این نکات باید گفت که وكالت مطروحه باید در ضمن عقد ازدواج كه عقدى لازم است یا هر عقد لازم دیگرى مثلاً عقد بیع، شرط شود تا زوج حق عزل زوجه را نداشته باشد. عقد لازم، تضمین‌كننده بلاعزل بودن این وكالت خواهد بود.
قید چنین وكالتى باید به صورت «شرط نتیجه» باشد. (بند دو ماده ۲۳۴ قانون مدنى) شرط نتیجه آن است كه تحقق امرى در خارج شرط شود.

  شرط فعل و شرط نتیجه
هرگاه تحقق این امر نیاز به فراهم کردن مقدماتى نداشته باشد، به محض عقد قرارداد (عقد ازدواج) موضوع شرط نتیجه (عقد وكالت) هم محقق مى‌شود اما اگر به صورت شرط فعل آورده شود، زوج (مرد) بعد از انعقاد عقد اصلى (ازدواج) مكلف مى‌شود عقد وكالتى با زوجه خود ببندد و چنانچه این عقد وكالت در ضمن عقد لازم دیگرى شرط نشده باشد، از آنجایى كه عقد وكالت ماهیتاً عقدى است جایز و نه لازم، شوهر بلافاصله بعد از انعقاد عقد وكالت، حق عزل همسرش از وكالت را خواهد داشت.
در حقیقت، شرط فعل آن است كه اقدام یا عدم اقدام به فعلى، بر یكى از متعاملین یا بر شخص خارجى شرط شود.
به زبان ساده‌تر، تحقق شرط نتیجه (شرط وكالت) با قید چنین عبارتى ممكن است: «از جانب شوهر به زن براى مطلقه ساختن خویش وكالت داده شد.» و شرط فعل هم با قید چنین عبارتى «از جانب شوهر به زن براى مطلقه كردن خویش وكالت داده مى‌شود یا وكالت داده خواهد شد.» 
با اندكى دقت مى‌توان دریافت تفاوت ظاهر عبارات فوق‌الذكر (صرف نظر از آثار و نتایج حقوقى آن) در افعال این عبارت‌ها است.
اگر طلاق صورت گرفته باشد، رجوع مرد در مدت عده به همسرش از نوع رجعى است. (ماده ۱۱۴۸ قانون مدنى) در طلاق بائن براى شوهر حق رجوع وجود ندارد. (ماده ۱۱۴۴ قانون مدنى)

  بذل بخشى از مهریه برای بائن ساختن طلاق
قانونگذار در ماده ۱۱۴۵ قانون مدنى، شرایطى كه موجبات بائن شدن طلاق را فراهم مى‌كند، ذكر كرده بنابراین اگر این شرایط مهیا نبود، طلاق رجعى است.
در چنین حالتى، بعد از اینكه زن وكالتاً از جانب شوهر، خود را مطلقه كرد، اگر شوهر به او رجوع كند، زن مى‌تواند مجدداً از وكالت داده‌شده توسط شوهر، براى طلاق استفاده كند زیرا با رجوع، به همان عقد ازدواج قبلى با همان شروط مندرج در آن برخواهیم گشت.
رجوع شوهر فقط تا دو بار امكان خواهد داشت و در طلاق سوم (اگر زن از وكالت داده‌شده تا سه مرحله براى طلاق استفاده كرده باشد) دیگر طلاق صورت‌گرفته رجعى نیست بلكه بائن و غیرقابل رجوع است.
راه دیگر براى بائن ساختن طلاق در همان مرحله نخست، بذل بخشى از مهریه یا دادن عوضى از سوى زن به شوهر است. (میزان بذل یا عوض مهم نیست.)
نكته مهم اینجا است كه شوهر بذل (یا عوض) زن را قبول كرده و بپذیرد. در غیر این صورت، رجعى بودن طلاق به قوت خود باقى است. (ماده ۱۱۴۶ قانون مدنى)
بدیهى است اگر زن بخواهد وكالت در طلاق را از طریق وكیل پیگیر باشد، باید براى این كار، وكالت در توكیل (مجوز وكالت دادن به دیگرى) را نیز از جانب شوهر داشته باشد. منظور از وكالت در توكیل نیز این است که زن از طریق وكیل به اجراى صیغه طلاق مبادرت كند.

روزنامه حمایت

منتشر شده در دوشنبه, 27 آذر 1396 08:40

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 25,599
یورو 28,837
پوند 35,736
یوان چین 3,955
دینار عراق 206
دینار کویت 86,360
درهم 6,972
لیر 2,990
سکه بهار آزادی 10,799,000
سکه امامی 11,158,000
نیم سکه 5,870,000
ربع سکه 3,680,000
سکه 1 گرمی 2,300,000
طلای 24 عیار 1,460,900
طلای 18 عیار 1,095,700
طلا مثقالی 4,747,000
طلا اونس 183
بیت کوین 985,561,500
اتریوم 61,283,494
مابقی ارزها
دلار کانادا 20,505
دلار استرالیا 19,030
دلار نیوزلند 18,230
دلار سنگاپور 18,940
دلار هنگ کنگ 6,180
ریال عربستان 7,533
ریال قطر 7,160
ریال عمان 66,880
فرانک سوییس 28,350
کرون سوئد 3,080
کرون دانمارک 4,450
کرون نروژ 2,935
دینار بحرین 68,190
لیر سوریه 78
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 189
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 51
لاری گرجستان 8,300
رینگیت مالزی 3,380
بات تایلند 807
افغانی 345

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش