سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 26 تیر 1399-

مسئولیت مالکان برای مراقبت از حیوانات

سایت حقوقیدیده بان هشتم : یک حقوقدان و وکیل پایه‌یک دادگستری، اهمال در نگهداری از حیوانات را از مصادیق تهدید علیه بهداشت عمومی برشمرد و گفت: بر اساس ماده 688 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375، هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود، ممنوع است و مرتکب این اعمال، مجازات خواهد شد.
مریم حیدری اظهار کرد: با نگاهی به ماده  ۶۸۸ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵، می‌توان دریافت که عدم مواظبت و اهمال در نگهداری از حیوانات، از مصادیق تهدید علیه بهداشت عمومی است و در صورتی که مرتکبان، طبق قوانین خاص مشمول مجازات شدیدتری نباشند به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد.
وی با بیان اینکه موارد عنوان‌شده در این ماده قانونی، مانند دفع‌ غيربهداشتي‌ فضولات‌ دامي‌ و كشتار غيرمجاز دام‌، تمثیلی است، ادامه داد: بر همین اساس، می‌توان موارد دیگری مانند نگهداری حیوانات در فضای آپارتمان را نیز، اقدامی علیه بهداشت عمومی دانست.
این وکیل پایه‌یک دادگستری با تاکید بر اینکه مالکان حیوانات، وظیفه دارند از حیوانات خود نگهداری کنند، افزود: در صورتی که حیوانات، صدمه بدنی به افراد وارد کنند، صاحبان آنها باید دیه بپردازند همچنین در مواردی که حیوان به هر نحوی، بر اثر سهل‌انگاری مالک آن، خسارات مالی به سایرین وارد کند، باید این خسارات را جبران کند.
وی در این زمینه به ماده 522 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 نیز اشاره کرد و گفت: متصرف هر حیوانی كه از احتمال حمله آن آگاه است، باید آن را حفظ کند و اگر در اثر تقصیر او، حیوان مزبور به دیگری صدمه وارد کند، ضامن است اما اگر از احتمال حمله حیوان آگاه نبوده و عدم آگاهی ناشی از تقصیر او نباشد، ضامن نخواهد بود. حیدری خاطرنشان کرد: هچنین بر اساس ماده ۳۳۴ قانون مدنی، مالک یا متصرف حیوان مسئول خساراتی نیست که از ناحیه آن حیوان وارد می‌شود مگر اینکه در حفظ حیوان تقصیر کرده باشد اما در هر حال اگر حیوان به واسطه عمل کسی منشا ضرر شود، فاعل آن عمل مسئول خسارت وارده خواهد بود.
روزنامه حمایت
منتشر شده در یکشنبه, 26 فروردين 1397 16:55

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت