سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 23 تیر 1399-

لزوم اهداف درازمدت تر از تغيير جزئي تقسيمات كشوري

سایت حقوقیدیده بان هشتم : به موجب قانون تقسيمات کشوري، استان، واحدي از تقسيمات کشوري است با محدوده جغرافيايي معين که از به هم پيوستن چند شهرستان همجوار با توجه به موقعيت هاي سياسي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و طبيعي تشکيل مي شود.

 وزارت کشور مي تواند بنا به ضرورت با تصويب هيئت وزيران با جداکردن و الحاق روستاها، بخش ها يا شهرستان هاي مجاور، استان ها را تعديل نمايد.

 اگر ايجاد استان جديد لازم باشد، اين اقدام نياز به تصويب قانون در مجلس دارد. استان جديد بايد لااقل يک ميليون نفر جمعيت داشته باشد.

 با توجه به قيد لزوم رعايت موقعيت هاي سياسي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و طبيعي براي تقسيمات کشوري به آساني مي توان فهميد که اين تقسيمات داراي اهميت و موضوعيت ويژه است و دست بردن در تقسيمات مي تواند خطرناک باشد.

 در شرايط فعلي، هر استان از چند شهرستان، هر شهرستان از چند بخش و هر بخش از چند دهستان تشکيل مي شود. فعلا 31 استان، 429 شهرستان، هزارو 57 بخش و دو هزارو 589 دهستان داريم و تقسيمات کشوري از روزگار گذشته تاکنون با تفاوت اسامي وجود داشته است.

 اين مسئله که مرکز استان چه شهري بايد باشد و مطالبي از اين قبيل همواره مطرح بوده و حتي به ساختن لطيفه ها و داستان هايي هم منجر شده است، مانند رقابت بابل و ساري بر سر مرکزيت استان مازندران يا رقابت بروجرد و خرم آباد براي مرکزيت استان لرستان.

 اما نکته مهم اين است که تا اين زمان بين شهرستان هاي هر استان و ساکنين آن و استان هاي کشور همواره حسن تفاهم و برادري و يکپارچگي وجود داشته و در طي تاريخ در بزنگاه هاي مختلف، مشخص و ثابت شده است که اين تقسيمات يا تفاوت گويش ها و لهجه ها و لباس هاي محلي به هيچ وجه باعث جدايي و بيگانگي اقوام ايراني از هم نشده است.

 بنابراين به نظر مي رسد تصميم گيري در مورد جداکردن قسمت هايي از يک شهرستان و تاسيس شهرستان جديد امري بسيار خطير است که نبايد سرسري گرفته شود، زيرا موقعيت هايي که در آغاز سخن برشمرديم و براي تاسيس يک استان بايد رعايت شود، چيزي نيست که به سادگي قابل ارزيابي باشد.

 به ويژه با توجه به اينکه ممکن است در بعضي موارد کساني از کج سليقگي ها و شتابزدگي ها و ساير ضعف هاي مقامات، سوءاستفاده کنند و در دوران حساس کنوني اهداف کلان تر و درازمدت تري از صرفا تغيير جزئي تقسيمات کشوري را دنبال کنند.

به هرحال به نظر مي رسد فعلا آن قدر «سمن» داريم که پرداختن به «ياسمن» تغيير تقسيمات کشوري قابل قبول و توجيه پذير نيست. والله اعلم.

بهمن کشاورز

روزنامه شرق

منتشر شده در چهارشنبه, 02 خرداد 1397 10:21

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت