سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 14 مرداد 1399-

حکم پرونده گروه هدایتی تا ١٠ روز آینده صادر می‌شود

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی، گفت: حکم پرونده گروه‌هدایتی تا ١٠ روز آینده صادر می‌شود.

قاضی مسعودی‌مقام در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه پس از قتل حاجیان که در دوره‌ای وکیل هدایتی بوده است شائبه‌ای مبنی بر اینکه این فرد جعبه سیاه بانک سرمایه است مطرح شد، اظهارکرد: پرونده بانک سرمایه نزدیک به ۴۰۰ متهم دارد که چند بخش آن با کیفرخواست به دادگاه آمده است در هفته‌های آتی رسیدگی به پرونده بقیه اعضای هیأت مدیره و برخی از متهمان را آغاز خواهیم کرد. در رابطه با اینکه آیا حاجیان جعبه سیاه پرونده است قطعاً نمی‌تواند این امر را مطرح کرد چراکه پرونده آقای هدایتی به صورت کامل به دادگاه آمده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نقطه تاریکی در پرونده وجود ندارد که بگوییم برخی از اسناد آن پنهان است.
 رییس شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی، تأکید کرد: نمی‌توانیم بگوییم قتل حاجیان مسیر تحقیقات را با نواقص مواجه می‌کند؛ چراکه مدارک و مستندات کافی برای پرداخت ودریافت تسهیلات وجود دارد و در خصوص سایر پرونده‌ها نیز به همین ترتیب است. وی شاید در سابق وکیل هدایتی بوده باشد و در رابطه با پرونده‌های دیگر اطلاعات داشته باشد، اما در این پرونده اصلاً حضور نداشته و جزو وکلای پرونده ما نیست.

 صدور وثیقه برای متهم فراری 
قاضی مسعودی مقام در ارتباط با عدم حضور یقینی یکی از متهمان پرونده بانک سرمایه در دادگاه، گفت: متهم متواری است برای وی قرار وثیقه صادر کردند، آ‌زاد شد، ما احضارش کردیم، اما در جلسات حاضر نشد. از آنجایی که وکیل قبلی جزو وکلای ماده ۴۸ نبود برای وی وکیل انتخاب کردیم.
رییس شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی اضافه‌کرد: چنانچه متهم در جلسه دادگاه حاضر نشود تقریباً یکی از مراحل دادرسی را که می‌تواند به نفعش باشد از بین می‌برد و این موضوع به ضرر متهم است.
وی گفت: اینکه بگوییم، چون یقینی در دادگاه حاضر نشده است نمی‌توانیم رأی بدهیم درست نیست ما در رابطه با آقای هدایتی، یقینی و سایر متهمان ادله لازم را جمع‌آوری کرده‌ایم. قاضی مسعودی مقام با تأکید بر اینکه عدم حضور متهم یقینی به ضرر خودش بوده است، افزود: شاید در صورت حضور در دادگاه، انجام دفاعیات می‌توانست در حق خودش و دیگران مؤثر واقع شود، اما آنچه که در پرونده موجود است این است که وی معاونت و تحصیل وقوع جرم از بابت تأسیس شرکت‌ها و در اختیار قرار دادن شرکت‌ها کرده است. رییس شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی اضافه کرد: از آنجایی که کار متهم یقینی تأسیس شرکت‌ها بوده است شاید در پرونده‌های دیگر نیز قابلیت تعقیب را در رابطه با اخذ تسهیلات از سیستم‌های بانکی کشور داشته باشد که ما این موضوع را به دادسرا حتماً اعلام خواهیم کرد که در این حوزه تعقیب را انجام دهند. وی تصریح‌کرد: بستری‌شدن وی در بیمارستان یک روز و قبل از جلسات دادرسی ما بوده است و همزمان با اولین جلسه متواری شده است، متواری‌شدن وی به معنای این نیست که دسترسی به متهم مقدورنباشد چراکه اقدامات تعقیبی از سوی ضابطین دادگستری انجام می‌شود و قطعاً متهم دستگیر خواهد شد و نمی‌تواند از چنگال عدالت خارج شود. قاضی مسعودی‌مقام افزود: اینگونه نیست که گفته شود اساساً عدم حضور متهم یقینی در صدور رأی مؤثر است، ما ادله و پرونده را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم، هر گاه نواقصی وجود داشته باشد آن را برطرف می‌کنیم که برطرف نیز شده است و تا 10 روز آینده رأی صادر خواهد شد.

حمایت

 

منتشر شده در شنبه, 14 ارديبهشت 1398 09:07

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت