text1

چهارشنبه, 13 مرداد 1400-

رییس قوه‌قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی: اجرای قانون رسیدگی به دارایی مقامات برای صیانت از حیثیت مسئولان است

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر انجام تکالیف قانونی دستگاه قضایی در حوزه مقابله با گرانی‌ها، از مسئولان دولتی خواست که پیش از ورود قوه‌قضاییه، به وظایف قانونی خود در زمینه نرخ‌گذاری و نظارت بر قیمت‌ها عمل کنند تا مردم، هر روز با یک نرخ جدید مواجه نشوند.

آیت الله سید ابراهیم رییسی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک حلول ماه مبارک رمضان، ماه ضیافت الله و بهار قرآن، تصریح‌کرد: انسان وقتی میزبان کسی است، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد که بهترین‌ها را برای میهمانش فراهم کند. حال وقتی میزبان انسان خداوند باشد، قطعاً بهترین‌ها که همان مقام ربانی حضرت حق است در انتظار مؤمنان خواهد بود و اگر بتوانیم حقیقت بندگی را در این ماه بزرگ کسب کنیم، به سعادت عظیمی دست یافته‌ایم و امیدواریم خداوند توفیق بهره‌مندی از این فیوضات معنوی را به همه ما عطا کند.

 مردم نباید هر روز با یک نرخ جدید مواجه شوند
رییس قوه‌قضاییه، دگرخواهی در پرتو خداخواهی را از مهمترین جلوه‌های معنوی ماه مبارک رمضان برشمرد و افزود: این جلوه معنوی برای کسانی که مسئولیتی بر عهده دارند، مضاعف است. امروز مهم‌ترین وظیفه مسئولان، گره‌گشایی از زندگی مردم و رفع مشکلات معیشتی است. در همین راستا، لازم است همه دستگاه‌های دولتی اعم از سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان تعزیرات حکومتی، وظایف قانونی خود را در حوزه نرخ‌گذاری و نظارت بر قیمت‌ها انجام دهند و پیش از آنکه دستگاه قضایی ورود کند، این وضعیت را که مردم هر روز با یک نرخ جدید مواجه می‌شوند، سامان دهند.
به گزارش روابط‌عمومی قوه‌قضاییه، آیت الله رییسی با طرح این پرسش که فارغ از نظام عرضه و تقاضا، چه کسانی قیمت مسکن، خودرو، ارز، طلا و مایحتاج ضروری مردم را تعیین می‌کنند، بر نظارت بر نرخ‌ها خصوصاً در وضعیت فعلی تأکید کرد و یادآورشد: وظیفه مهم مسئولان دولتی این است که از این افزایش لجام گسیخته قیمت‌ها که موجب نگرانی مردم می‌شود، جلوگیری کنند و قطعاً قوه‌قضاییه نیز همانند گذشته به تکالیف قانونی خود در این زمینه عمل می‌کند و دادستان‌ها  نیز همکاری‌های لازم را در این حوزه خواهند داشت.

 ماه رمضان بهترین فرصت برای احیای فرهنگ صلح و سازش است
رییس قوه‌قضاییه، یکی دیگر از جلوه‌های ماه مبارک رمضان را کاهش دعاوی و جرم و جنایت در کشور عنوان کرد و افزود: طبق همه آمارها، هرساله در ماه مبارک رمضان شاهد کمترین میزان ورودی پرونده به دادگستری‌ها و مراجع انتظامی هستیم. علاوه بر این، این ایام بهترین زمان برای احیای فرهنگ صلح و سازش است که از دوران قدیم در آموزه‌های دینی و ملی ما وجود داشته و براساس آن، اغلب دعاوی و نزاع‌های جزیی با ریش سفیدی و کدخدامنشی میان بستگان و حتی تجار و بازاریان، به سازش منتهی می‌شده و کمتر موضوعات به عدلیه و محکمه ارجاع می‌شده است.
آیت الله رییسی خاطرنشان‌کرد: این یک الگوی قابل توجه برای محققان و پژوهشگران است که تأثیر توجه به معنویت و نزدیکی به ساحت قرب الهی را بر شکل‌گیری دعاوی، تنش‌ها و ارتکاب جرایم و همچنین احیای فرهنگ میانجیگری و اصلاح ذات‌البین بررسی کنند تا بتوان به شکلی دقیق و برنامه‌ریزی شده، از بستر معنوی ماه مبارک رمضان برای تعمیق و نهادینه‌سازی فرهنگ صلح و سازش و همچنین پیشگیری از دعاوی و جرایم استفاده کرد.

  آرایش متناسب در برابر آرایش جنگی اقتصادی دشمن، تقویت اقتصاد داخلی است
رییس قوه‌قضاییه در ادامه با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت اتخاذ آرایش متناسب در برابر آرایش جنگی دشمن، تصریح‌کرد: امروز دشمن در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و رسانه‌ای، آرایش جنگی به خود گرفته و این امر ایجاب می‌کند که همگان با یک روحیه انقلابی و جهادی، وضعیت متناسبی در برابر این آرایش جنگی داشته باشیم.
آیت الله رییسی گفت: آرایش متناسب در جبهه اقتصادی، تقویت ظرفیت‌های اقتصاد داخلی، رونق تولید و اشتغال و توجه هر چه بیشتر به مؤلفه‌های اقتصادمقاومتی است. در حوزه سیاسی، بهترین آرایش و وضعیت، انسجام ملی و همصدایی و پرهیز از ارسال هرگونه پیام و سیگنال سازش و تسلیم است. امروز ارسال این قبیل پیام‌ها که حاکی از عقب‌نشینی در برابر دشمن باشد، محکوم به شکست است. در حوزه روانی و رسانه‌ای نیز، آشنایی با ترفندهای جنگ روانی دشمن و مقابله با این ترفندها، بهترین و مؤثرترین راهبرد به شمار می‌آید.

 جنایات اخیر در غزه نشان می‌دهد آمریکا و رژیم صهیونیستی به هیچ اصولی پایبند نیستند
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به جنایت اخیر رژیم صهیونیستی در حمله به مردم بی‌گناه غزه و شهادت شماری از زنان و کودکان فلسطینی، این وضعیت را که دستاورد حمایت‌های بی‌چون و چرای آمریکا از رژیم اشغالگر قدس است، برای همگان عبرت آموز دانست و تأکید کرد: این، ماهیت آمریکاست و نشان می‌دهد که به هیچ موازین و اصولی جز منافع سلطه‌طلبانه خود پایبند نیست. بر همین اساس، مناسب‌ترین آرایش ما در برابر این دولت‌های جنایتکار، مقاومت و ایستادگی تحت رهنمودهای داهیانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و همچنین تقویت توانمندی‌های داخلی و بهره‌گیری صحیح از نیروی‌انسانی کارآمد، متخصص و متعهد است.
آیت الله رییسی با اشاره به قانون «رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» مصوب سال 94 که پس از تصویب مجلس از سوی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بررسی و به دستگاه قضایی ابلاغ شده است، اظهارکرد: آیین نامه اجرایی این قانون که تهیه آن برعهده دستگاه قضایی نهاده شده، در حال نهایی شدن است و به زودی این قانون که مبنای آن اصل 142 قانون اساسی است، به مرحله اجرا درخواهد آمد.

  با اجرای قانون رسیدگی به دارایی مسئولان، دنبال مچ‌گیری نیستیم
رییس قوه‌قضاییه ادامه داد: هدف ما از اجرای این قانون، مچ گیری نیست بلکه در پی شفافیت و اقدامات پیشگیرانه هستیم. در واقع، این قانون برای صیانت هر چه بیشتر از حیثیت مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی است؛ به نحوی که با تدوین ساز و کارهای مناسب، عملا نظارت بر دارایی کارگزاران نظام به گونه‌ای صورت گیرد که مسئولان مدام از سوی هر شخص یا رسانه‌ای در معرض اتهام نباشند و شبهه‌ای در خصوص دارایی‌هایشان وجود نداشته باشد.
آیت الله رییسی بر ضرورت همکاری همه مسئولان در قوای مختلف برای اجرای صحیح و دقیق این قانون تأکید کرد.

حمایت

 

منتشر شده در سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398 12:18

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 25,479
یورو 29,493
پوند 35,747
یوان چین 3,965
دینار عراق 202
دینار کویت 86,070
درهم 6,941
لیر 3,020
سکه بهار آزادی 10,751,000
سکه امامی 11,222,000
نیم سکه 5,740,000
ربع سکه 3,650,000
سکه 1 گرمی 2,290,000
طلای 24 عیار 1,459,100
طلای 18 عیار 1,094,300
طلا مثقالی 4,738,000
طلا اونس 181
بیت کوین 965,654,100
اتریوم 59,941,895
مابقی ارزها
دلار کانادا 20,440
دلار استرالیا 19,100
دلار نیوزلند 18,420
دلار سنگاپور 19,010
دلار هنگ کنگ 6,170
ریال عربستان 7,506
ریال قطر 7,130
ریال عمان 66,590
فرانک سوییس 28,360
کرون سوئد 3,060
کرون دانمارک 4,420
کرون نروژ 2,945
دینار بحرین 67,670
لیر سوریه 72
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 174
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 49
لاری گرجستان 8,250
رینگیت مالزی 3,370
بات تایلند 797
افغانی 341

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش