سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 20 مرداد 1399-

رییس قوه قضاییه: هیچ رحمی در برخورد با فساد درون قوه‌ای نخواهیم داشت

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت اجرایی کردن فرمایشات و تأکیدات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان و کارکنان دستگاه قضایی، اولویت اول کشور را معیشت مردم، رونق تولید، مقاومت و ایستادگی و صیانت از ارزش پول ملی دانست و از همه مسئولان خواست که ضمن پرداختن به اولویت‌ها از طرح هرگونه مباحث حاشیه‌ای که اذهان عمومی را مشوش کند، بپرهیزند.

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله سیدابراهیم رییسی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به پشت سر گذاشتن هفته قوه قضاییه، شاخص‌ترین برنامه این هفته را دیدار مسئولان و کارکنان دستگاه قضایی با مقام معظم رهبری دانست و با بیان اینکه تأکیدات حکیمانه رهبر معظم انقلاب باید در همه بخش‌ها و زوایای قوه قضاییه اجرایی شود، تصریح کرد: اولین گام در ارتباط با تحول دستگاه قضایی، مساله شناخت قوه قضاییه، بررسی دقیق کاستی‌ها و نواقص است که بررسی میدانی در بخش‌های قضایی، نظارتی و سازمان‌های تابعه قوه قضاییه، در حال انجام است. 
رییس قوه قضاییه افزود: گام دوم، عبارت است از اجرای برنامه تحول در سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت که به حمدالله بخش‌های کوتاه مدت و میان مدت این برنامه تحولی با برگزاری جلسات فشرده ابلاغ شده است. 
آیت‌الله رییسی برنامه بلند مدت تحول را نیازمند پیگیری بیشتر دانست و افزود: ستاد اجرای تحول در دستگاه قضایی زیر نظر معاون اول قوه قضاییه و با دبیری معاون راهبردی برای پایش روند اجرای برنامه‌ها و رفع موانع اجرایی فعال خواهد شد؛ با این کار مردم، مسئولان، دست‌اندرکاران و اجزای دستگاه قضا تحولات را کاملاً لمس می‌کنند و از نتایج آن بهره‌مند می‌شوند.

 تشکیل کمیته‌ای برای مقابله با فساد
رییس قوه قضاییه، محور دوم تأکیدات رهبر معظم انقلاب را که دغدغه همه مسئولان قضایی است، مساله فساد در قوه قضاییه عنوان کرد و گفت: فساد درون قوه قضاییه به هیچ وجه قابل تحمل نیست؛ قاضی، وکیل، کارشناس، ضابط و همه افراد درگیر در پرونده‌های قضایی مشمول امر خطیر مبارزه با فساد هستند؛ در این راستا با همکاری همه بخش‌های نظارتی داخل قوه قضاییه نظیر مرکز حفاظت اطلاعات، دادسرای انتظامی قضات و همچنین بخش‌های بیرونی از جمله نیروی انتظامی، دستگاه‌های امنیتی و ... کمیته‌ای فعال خواهد شد که البته جلسات ابتدایی آن برگزار شده است.
آیت‌آلله رییسی ادامه داد: در این مسیر، باید شاهد همکاری فعال همه بخش‌های مرتبط با پرونده‌ها از جمله کانون وکلا، کانون کارشناسان رسمی دادگستری، مرکز مشاوران قوه قضاییه و سایر بخش‌ها باشیم. می‌خواهیم همه حس مبارزه با فساد را داشته باشند و هیچ کس در این میدان، غایب نباشد. کمیته مذکور با حضور همه بخش‌ها تشکیل خواهد شد تا موضوع فساد را مجدانه دنبال کنند؛ مردم هم مطمئن باشند که در برخورد با فساد داخل قوه قضاییه هیچ رحمی نخواهیم داشت.
رییس قوه قضاییه با اشاره به موضوع رفع اطاله دادرسی، اظهار کرد: عموم پرونده‌ها با مشکل اطاله دادرسی مواجه نیستند اما بعضی از آنها در برخی استان‌های خاص به دلیل کثرت ورودی و کمبود نیروی انسانی به این مشکل دچار شده‌اند. ما معتقدیم این نگرانی دغدغه‌مندان دادرسی عادلانه، باید با انجام کار جدی کارشناسی و مطالعات دقیق، هر چه زودتر رفع شود.

 قاعد‌ه‌مند شدن دفاع از آزادی‌های مشروع
آیت‌الله رییسی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قوه قضاییه علاوه بر صبغه سلبی و برخوردی، واجد چهره‌ای ایجابی در بخش دفاع از عدالت و آزادی‌های مشروع است، بر لزوم فراهم کردن سازوکارهای لازم برای این امر تاکید کرد و یادآور شد: از معاونت حقوقی می‌خواهم که سازوکار این بند مهم از اصل 156 قانون اساسی را که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز قرار دارد، فراهم کنند تا گسترش عدل و دفاع از آزادی‌های مشروع به شکلی قاعده‌مند و مشخص، به مرحله اجرا درآید. رییس قوه قضاییه تصریح کرد: طرح برخی مسائل در سطح افکار عمومی هیچ مشکلی را رفع نمی‌کند بلکه صرفاً موجب نگرانی بی‌جهت مردم می‌شود. بر همین اساس باید اگر مساله‌ای هم وجود دارد، بین مسئولان قوا و دستگاه‌ها در دیدارها و جلسات مطرح شود تا راه حل‌ها نیز به درستی مورد بررسی قرار گیرد.

 اینستکس کفایت نمی‌کند
آیت‌الله رییسی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به عدم انجام تعهدات برجامی از سوی اروپایی‌ها گفت: اروپا همچنان متعهد است مشکلاتی را که به ناحق برای ملت ایران ایجاد شده، برطرف کند. ایجاد یک خط اعتباری نظیر اینستکس، بی‌فایده نیست اما به هیچ عنوان کفایت نمی‌کند و کسی نباید به این قبیل اقدامات جزئی دل‌خوش باشد. بر همین اساس امیدواریم کشورهای اروپایی با حفظ استقلال خود در برابر زیاده خواهی‌های ایالات متحده آمریکا، به آنچه که در برجام متعهد شده‌اند عمل کنند.

حمایت

منتشر شده در سه شنبه, 11 تیر 1398 09:18

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت