سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 20 مرداد 1399-

پشت پرده انحصار بازار وکالت و حق‌الوکاله‌های نجومی

سایت حقوقیدیده بان هشتم : عضو کمیسیون برنامه‌ وبودجه مجلس از وجود انحصار در بازار وکالت انتقاد کرد و گفت: برخی از وکلا نمی‌­گذارند که این انحصار از بین برود زیرا نمی‌­خواهند حق‌الوکاله‌هایشان کاهش پیدا کند.

 

حسینعلی حاجی دلیگانی : نبود فضای رقابتی در بازار، مشکلات عدیده‌ای برای مردم و کشور ایجاد کرده است و یکی از بازارهایی که در آن نبود رقابت، فضا را انحصاری کرده، بازار خدمات حقوقی است.

وی افزود: فضای انحصاری این بازار، محصولی جز حق‌الوکاله‌های نجومی و ارائه خدمات بی‌کیفیت توسط وکلا و عدم دسترسی مردم ندارد.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس گفت: نابسامانی بازار خدمات حقوقی در حالی است که به گفته‌ کارشناسان، راه‌حل برون‌رفت از این وضعیت، افزایش تعداد وکیل در کشور است که متأسفانه در حال حاضر کانون وکلا با اعمال معیار ظرفیت هرساله به تعداد محدودی اجازه‌ قبولی در آزمون و رسیدن به حرفه وکالت را می‌دهد.

دلیگانی گفت: این در حالی است که سیلی از فارغ‌التحصیلان حقوق در بیکاری به سر می‌برند. اما سؤال اساسی اینجاست که چرا مسؤولان تدبیری در این خصوص ندارند.

وی در مورد وجود سایه  انحصار بر بازار خدمات حقوقی ادامه داد: در حال حاضر شاهد انحصار در حوزه وکالت هستیم؛ حدود  600 هزار نفر فارغ‌التحصیل رشته حقوق داریم که جویای کار هستند و انحصار موجود در بازار خدمات حقوقی جلوی اشتغال جوانان فارغ‌التحصیل حقوق را گرفته است.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در مورد علت این انحصار گفت: برخی از وکلا نمی‌­گذارند که این انحصار از بین برود زیرا می‌­خواهند آن درصدِحق‌الوکاله و عددی که در قبال یک پرونده از موکل خود دریافت می‌­کنند، کاهش پیدا نکند؛ چون در بازار رقابتی، قیمت‌ها تعدیل می‌شود.

حاجی دلیگانی با تأکید بر اینکه مسؤولان و حاکمیت باید پاسخگوی تبعات فضای انحصاری موجود باشند گفت: مسؤولیت این انحصار با ما نمایندگان مجلس، قوه قضاییه و وزارت دادگستری  است، همه ما مسؤول هستیم و همه باید پاسخگوی این انحصاری که در حال حاضر حقوق مردم را تضییع می‌کند باشیم.

فارس

 

منتشر شده در چهارشنبه, 12 تیر 1398 12:51

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت