سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 20 تیر 1399-

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه «دفاع» را تسهیل می‌کند

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه «دفاع» را تسهیل می‌کند.

عیسی امینی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی از دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه، گفت: این دستورالعمل مفید و دارای ارزش قانونی و اخلاقی است زیرا بخشی از این دستورالعمل تکرار احکام قانونی است و هر چند تکراری است ولی تاکید بر اصول، ارزش بالایی دارد و بخش دیگری از این دستورالعمل منشور اخلاق حرفه‌ای است.

وی افزود: ما می‌دانیم که امروزه به منشور اخلاق حرفه‌ای به عنوان یک امر اخلاقی محض نگریسته نمی‌شود، زیرا واجد آثار انتظامی بوده است. لذا تدوین منشور اخلاق حرفه‌ای می‌تواند مثبت و واجد آثار از جمله اثر بازدارنده باشد.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز تصریح کرد: شاید بتوان امتیاز دیگری را نیز به دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه اضافه کرد و آن  پیام عالی ترین مقام قضایی به قضات است که توجه بیشتری به مبانی اخلاقی قواعد قانونی داشته است و درخواست این مقام از قضات رعایت نکات اخلاقی است، زیرا مرجع عالی اجرای عدالت در نگاه مردم ایران و جهانیان، دادگستری است و رعایت این موازین اخلاقی که واجد آثار قانونی نیز می‌باشد، بیشتر بر دوش قضات سنگینی کرده و قضات را متوجه این الزامات می‌کند.

امینی اضافه کرد: به عنوان مثال بخش مربوط به برخورد با مردم و ارباب رجوع و خصوصا وکلا که به نمایندگی از مردم  یا دولت دفاع می‌کنند، در دستور العمل مذکور  یک حرکت مثبت است و راه و امکان دفاع از سوی مردم و وکلا را تسهیل می‌کند و امیدوارم این دستورالعمل به عنوان منشور اخلاقی با منشا اثر در مراجع انتظامی نگریسته شود تا بتواند زمینه اجرای بهتر و سریع‌تر عدالت را فراهم کند.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با مثبت ارزیابی کردن دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه گفت: جایگاه این دستورالعمل را در حد منشور اخلاق حرفه‌ای می‌بینم. شاید این نقد وارد شود که این گونه احکام نیاز به نص قانون داشته و مغایر با اصل 167 قانون اساسی در بیان منابع احکام و مستندات رای دادگاه است ولی بنده این دستور العمل را به عنوان منشور اخلاق حرفه‌ای رفتار قاضی دیده و آن را با خروج موضوعی از مدلول اصل 167 می بینم.

امینی در پایان گفت: انتظار  مردم از فرشته عدالت جز این نیست و وقتی که این قدرت والا به درستی به یک مقام قضایی داده می‌شود، طبعا بار تعهدات بیشتر می‌شود و این جرات در رفتار قابل دفاع و ارزشمند است.

ایسنا

منتشر شده در شنبه, 12 مرداد 1398 10:07

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت