سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

چهارشنبه, 18 تیر 1399-

هشدار رییس قوه‌قضاییه در بازدید سرزده از دبیرخانه حوزه ریاست

سایت حقوقیدیده بان هشتم : اگر مدیری پاسخگوی مردم نباشد، برکنار خواهد شد

 
رییس قوه‌قضاییه به مدیران قضایی که پاسخگوی مطالبات مردم نباشند، هشدار برکناری داد.آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی صبح روز گذشته به‌صورت سرزده از دبیرخانه حوزه ریاست قوه‌قضاییه بازدید کرد و ضمن گفت‌وگو و شنیدن درخواست‌های مردم از نزدیک در جریان فرآیند کار این مجموعه قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی قوه‌قضاییه، رییس دستگاه قضایی در این بازدید دستور داد که دبیرخانه قوه‌قضاییه، مطالبات و مکاتبات واصله را از مراجع ذی‌ربط در این قوه پیگیری و نتایج را به‌صورت نوبه‌ای منعکس کند.
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر لزوم تکریم مراجعان و گشاده‌رویی در برخورد با مردم، در واکنش به گلایه مدیرکل دبیرخانه از برخی مدیران قضایی به علت پاسخ ندادن به مکاتبات، گفت: موضوع پاسخگویی و پیگیری مطالبات مردم آنقدر مهم است که اگر مدیری در این زمینه کوتاهی کند، برکنار خواهد شد.

   سازمان بازرسی در زمینه حجاب نظارت کند
همچنین رییس قوه‌قضاییه در جلسه شورای عالی قضایی بابیان اینکه بی‌دقتی و غفلت برخی افراد در رعایت حجاب لزوماً به معنای مخالفت این افراد باارزش‌های نظام، اسلام و انقلاب نیست، بر لزوم بازنگری دستگاه‌های مسئول در عمل به وظایف قانونی خود درزمینه حجاب و عفاف تاکید کرد و به سازمان بازرسی کل کشور دستور داد که ضمن نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها در این زمینه، گزارش لازم را ارائه کند.
آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در این جلسه فرارسیدن ایام بافضیلت ماه ذی‌حجه را تبریک گفت و با ابراز امیدواری نسبت به بهره‌مندی همه مومنان از این ایام نورانی تصریح کرد: آنچه مقام معظم رهبری در هفته جاری مورد تاکید قراردادند، توجه به کار جهادی بود که لازم است این روحیه در کشور به‌ویژه در میان مسئولان و کارگزاران نظام به یک فرهنگ و گفتمان غالب تبدیل شود.
رییس قوه‌قضاییه در ادامه، اقدام ایالات‌متحده آمریکا در تحریم وزیر امور خارجه کشورمان را «غیرخردمندانه» توصیف کرد و افزود: تحریم وزیر محترم امورخارجه، نشان‌دهنده اوج استیصال و به بن‌بست رسیدن آمریکا و موجب سرزنش همه خردمندان عالم است. بر همین مبنا لازم است برای شکست دادن دشمن در تحقق اهدافش، کار جهادی، شناخت دشمن و تلاش برای افزایش اعتماد به‌نظام و کارآمدی آن را سرلوحه کارهای خود قرار دهیم و تردید نکنیم که آینده بسیار روشن و موفقیت‌آمیزی را پیش رو خواهیم داشت.

   بی‌دقتی در رعایت حجاب لزوماً به معنای مخالفت باارزش‌ها نیست
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه در تاریخ تمدنی کشور ما موضوع حجاب، حیا و عفاف در بین زنان و مردان یک مساله کاملاً ریشه‌دار است و مردم ما همواره در طول تاریخ تمدن خود عفیفانه زندگی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: حجاب یک فریضه مسلم شرعی الهی است اما همچنان که مقام معظم رهبری دریکی از سخنرانی‌های خود در خراسان شمالی فرمودند، نباید تصور کنیم کسی که نسبت به حجاب غفلت یا بی‌دقتی دارد، لزوماً مخالف ارزش‌های نظام، اسلام و انقلاب است.
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به تصویب سند عفاف و حجاب از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 84 و تعیین وظایف هر یک از دستگاه‌های اجرایی، فرهنگی، اجتماعی، انتظامی و قضایی در این زمینه، یادآور شد: در این سند برای 26 دستگاه وظایفی تعیین‌شده است. به‌عنوان‌مثال، وزارت ارشاد 21 وظیفه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 17 وظیفه، وزارت آموزش پرورش 21 وظیفه و سازمان صداوسیما، وزارت کار، وزارت ارتباطات و ... هر یک وظایف فراوانی را به عهده‌دارند که کمترین آنها 5 وظیفه است.
آیت‌الله رئیسی افزود: اکنون بعد از گذشت 14 سال باید همه این دستگاه‌ها بازنگاهی به عملکرد خود داشته باشند تا ببینند آیا به وظایف قانونی خود عمل کرده‌اند یا خیر که البته به اعتقاد ما به این وظایف عمل نشده است. بر همین مبنا از سازمان بازرسی کل کشور در اجرای وظیفه نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قانون می‌خواهم که ضمن نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها در این زمینه، گزارش لازم را ارائه کند.
رییس قوه‌قضاییه بابیان اینکه در این زمینه کمبود قانون نداریم و اتفاقاً یکی از مشکلات کشور ما حجم بالای قوانین و مقررات در زمینه‌های مختلف است، مشکل اصلی را در عدم توجه به اجرای قانون دانست و تاکید کرد: روسای سازمان‌ها، نهادها و دستگاه‌ها باید هوشیار باشند و فراموش نکنند که امروز دشمن تمام داشته‌های ما را که همان باورها و ارزش‌هایمان است هدف قرار داده و اگر دستگاه‌ها به وظیفه قانونی خود عمل کنند، به‌هیچ‌عنوان نباید نگران عملکرد مردم بود.
آیت‌الله رئیسی بابیان اینکه امروز مساله اصلی ما مبارزه با فساد، تبعیض و تجاوز به حقوق عامه است، درعین‌حال تصریح کرد: اینکه کسی درجایی مرتکب فساد اقتصادی می‌شود، مجوزی برای قانون‌شکنی دیگران نیست. کسی که از چراغ‌قرمز عبور می‌کند، نباید بگوید به‌جای برخورد با من بروید با مفسدان برخورد کنید. هر دو، نقض قانون است و باید با آن برخورد شود. البته طبیعی است که حساسیت ما نسبت به جرائم بزرگ‌تر که حقوق مردم را مورد تعرض قرار می‌دهد بیشتر است اما باید این فرهنگ در کشور نهادینه شود که جرم کوچک و بزرگ فرقی ندارد و هرگونه نقض قانون، ضد ارزش است. بنابراین فساد اقتصادی عده‌ای نباید مجوز کم‌کاری، رشوه گرفتن و ترویج بی‌حیایی در جامعه شود.
رییس قوه‌قضاییه، حیا را به‌عنوان یکی از پایه‌های اخلاقی جامعه دانست و در پایان اظهار کرد: حیا برای زنان، مردان، صاحبان تریبون، مسئولان و همه دست‌اندرکاران امور کشور از مبانی بسیار مهمی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

حمایت

منتشر شده در سه شنبه, 15 مرداد 1398 09:33

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت