سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

یکشنبه, 18 خرداد 1399-

مجتمع ویژه شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه افتتاح شد

سایت حقوقیدیده بان هشتم : تحول بزرگ در دادرسی اهالی فرهنگ و رسانه

 روز گذشته و در آستانه روز خبرنگار اتفاق مهمی برای اهالی رسانه ، فرهنگ و هنر رقم خورد و آن تشکیل شورای حل اختلاف در حوزه رسانه و فرهنگ بود که با استقبال اصحاب رسانه و فعالان فرهنگی و هنری روبرو شد.
پیش از این در خردادماه سال جاری بود که تعدادی از مدیران رسانه با اشاره به درخواست های مکرر و قدیمی سالیان گذشته خود خواستار تشکیل شورای حل اختلاف در حوزه رسانه شدند. در همان جلسه، آیت الله رئیسی بر این مساله تاکید کرد :" یکی از کار‌های دادگاه‌ها این است که تا می‌توانند با صلح و سازش قضیه را حل کنند.اولین مسیری که می‌توانند پیگیری کنند، این است که کار را با صلح و سازش حل کنند تا به دادگاه و محکمه نکشد و با شورای حل اختلاف، ریش سفیدی، کدخدا منشی، مسائل درون سازمانی، درون صنفی مشکلات حل شود و به دستگاه قضایی کشیده نشود. ما از این فضا بسیار استقبال می‌کنیم." این خواسته اصحاب رسانه روز گذشته و در کمتر از سه ماه با تشکیل شورای حل اختلاف در حوزه فرهنگ و رسانه محقق شد و آن را باید یک گام بزرگ در مسیر دادرسی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه دانست چراکه تخصصی‌تر و مطابق شأن آنها خواهد بود.
رویکرد دستگاه قضایی در دوره تحول باعث شد تا اهالی فکر و قلم و اندیشه، اقدام تحولی در حوزه فرهنگ و رسانه را در میدان عمل ببینند. 
یکی از برکات و ثمرات این اقدام، تعامل هرچه بیشتر رسانه ها و دستگاه قضایی خواهد بود، ضمن اینکه ورودی پرونده ها به دادسراها و دادگاهها را کاهش می دهد. از همین روی؛ آیین گشایش مجتمع شماره ۳۵ شورای حل اختلاف تهران، ویژه فرهنگ، هنر و رسانه روز گذشته با حضور غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضاییه، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین حکمتعلی مظفری رییس شوراهای حل اختلاف کل کشور برگزار شد. سخنگوی قوه‌قضاییه در این آیین ضمن تبریک ایام پربرکت ذی‌الحجه و روز خبرنگار اظهار کرد: در دوره تحول، بنای ما در دستگاه قضایی این است که با سعه‌صدر پذیرای نقدها باشیم و حتی نسبت به بی‌مهری‌ها و ناسزاهایی که بعضاً صورت می‌گیرد، واکنش صریح نشان ندهیم.
 غلامحسین اسماعیلی گفت: من اخیراً به سبب انتصاب خود به سمت سخنگویی دستگاه قضا، قرابت و پیوندی با جامعه رسانه‌ای کشور پیدا کردم و به این سبب به موضوع اهمیت حل‌وفصل مسائل رسانه‌ای از طریق سازوکار شوراهای حل و اختلاف بیشتر اذعان و اعتقاد پیدا کردم. وی ادامه داد: امیدواریم اختلاف و نزاعی در حوزه اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه پیش نیاید؛ اما اگر اتفاقی برای من هم به اعتبار سخنگویی دستگاه قضا رخ داد، من را هم جزئی از جامعه فرهنگ و رسانه به‌حساب آورید و ما هم استقبال می‌کنیم چنانچه موضوعی در حوزه کاری ما پیش آمد به شورای حل اختلاف فرهنگ و رسانه ارجاع شود. سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به نگرش‌ها و برنامه‌های تحولی در قوه‌قضاییه در دوره جدید گفت: در عناوین و برنامه‌هایی که در دوره تحول موردنظر ریاست قوه‌قضاییه است، توسعه ارتباطات دستگاه قضایی با جامعه رسانه‌ای، هنری و فرهنگی کشور و در یک میزان گسترده‌تر با جامعه نخبگانی کشور است. رییس حوزه ریاست قوه‌قضاییه تصریح کرد: بنای ما در دوره تحول این است که ارتباطات دستگاه قضایی در حوزه‌های مختلف با آحاد جامعه گسترش یابد و بتوانیم از این ارتباطات در جهت افزایش سرمایه‌های اجتماعی قوه‌قضاییه به‌عنوان یکی از ارکان نظام بهره ببریم؛ چراکه افزایش سرمایه اجتماعی قوه‌قضاییه مترادف با افزایش سرمایه اجتماعی نظام است.
وی بیان کرد: جامعه رسانه‌ای و فرهنگی و هنری کشور علاوه بر اینکه به‌صورت مستقل یکی از جامعه‌های مخاطب ما محسوب می‌شود، کانالی برای تعامل ما در دستگاه قضایی با شهروندان و آحاد جامعه است و معتقدیم جامعه مطبوعاتی کشور می‌تواند به‌عنوان یک کانال ارتباطی با شهروندان به ما یاری رساند. سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به ابلاغ دستورالعمل حفظ ارزش‌های اسلامی و کرامت انسانی توسط ریاست قوه‌قضاییه گفت: در دوره تحول، بنای ما در دستگاه قضایی این است که با سعه‌صدر پذیرای نقدها باشیم و حتی نسبت به بی‌مهری‌ها و ناسزاهایی که بعضاً صورت می‌گیرد، واکنش صریح نشان ندهیم؛ به‌جز در مواردی که ارزش‌های اسلامی و عمومی، امنیت جامعه، ارکان نظام و انقلاب را به مخاطره می‌اندازد.
رییس حوزه ریاست قوه‌قضاییه افزود: در دوره جدید بنا داریم تا آنجایی که ضرورت‌ها ایجاب می‌کند شکایتی را از اصحاب فرهنگ و رسانه مطرح نکنیم؛ بنای ما گذشت و سعه‌صدر است و این رویکرد را در دوره جدید دنبال می‌کنیم. اسماعیلی بابیان اینکه دستگاه قضایی در حوزه شوراهای حل اختلاف به‌مانند همه حوزه‌ها نگرش تخصصی را تعقیب می‌کند، گفت: رویکرد مبنایی دستگاه قضا در حوزه شوراهای حل اختلاف به حداکثر رساندن موارد ارجاعی به صلح و سازش است.  

 رسانه‌ها الگوی جامعه اسلامی در گسترش فرهنگ صلح و سازش باشند
همچنین رییس شوراهای حل اختلاف کل کشور در این آیین گفت: رسانه‌ها می‌توانند الگوی جامعه اسلامی در گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه باشند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین حکمتعلی مظفری افزود: یکی از نقش‌های اصحاب رسانه می‌تواند همکاری در رابطه با گسترش صلح و آشتی، گذشت و اغماض باشد. مظفری ضمن تبریک به اصحاب رسانه که خود در این خصوص پیش‌قدم شده‌اند گفت: مطمئنم شما می‌توانید الگوی جامعه اسلامی باشید که مهمترین آن گسترش صلح و سازش در جامعه است تا از این رهگذر در بین اقشار مختلف مؤثر باشید که این بحث موردتوجه قوه‌قضاییه است که باید موردتوجه جدی قرار گیرد.

رییس شوراهای حل اختلاف کل کشور گفت: باسیاستی که رییس قوه قضاییه در خصوص توسعه صلح و سازش و ظرفیت شوراهای حل اختلاف به‌عنوان نهاد مردمی در پیش‌گرفته، دامنه صلح و سازش گسترده‌تر خواهد شد و نقش‌آفرینی شوراهای حل اختلاف برای کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی بارزتر خواهد بود. مظفری با اشاره به نقش رسانه‌ها در تنویر افکار عمومی، امنیت و... گفت: همچنین نقش مطالبه‌گرانه‌ای که رسانه‌ها در سطح بین‌المللی و دفاع از نظام جمهوری اسلامی و حوزه حقوق بشر دارند، امروز در دستگاه قضایی و نظام جمهوری اسلامی موردتوجه قرارگرفته است.

 حقوق فرهنگ و رسانه نیاز به ترمیم دارد 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم بابیان اینکه حقوق فرهنگ و رسانه نیاز به ترمیم دارد، گفت: جریان مدیریت و نگرش حقوقی تکمیل‌شده و تحولات نوآورانه داریم ولی ترمیم مناسب حقوقی نداشته‌ایم. سید عباس صالحی افزود: رسانه‌ها در مسائل کاری و ورودشان به دادرسی و روابطشان روان‌تر هستند ولی اصحاب رسانه به دلیل ویژگی‌های منزلتی باید مراعات بشود چراکه ظرافت‌ها و حساسیت‌های آنها باید رعایت و جایگاه و منزلت آنها حفظ شود. وی افزود: مسیر دادرسی ما در فضای قضایی طولانی است و این امر موجب می‌شود گاهی یا وارد نشوند یا در ابتدای راه رها شوند و این مسیر نیز پرهزینه هم می‌شود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حوزه قاچاق کتاب و محصولات فرهنگی گاهی مؤلف فکر می‌کند مسیر طولانی دادرسی به‌گونه‌ای است یا دیر می‌رسد یا پرهزینه است بنابراین ارتباط با اصحاب رسانه به این امر کمک می‌کند. وی تأکید کرد: نیاز به مسیرهای تخصصی‌تر داریم تا با شأن فرهنگ و هنر متناسب باشد. ساختار شورای حل اختلاف در این زمینه کمک می‌کند و گزارشات رسیده نشان می‌دهد آمارهای خوبی در این زمینه است در سال ۹۶ از بیش از ۲ میلیون پرونده ۷۰۰ هزار پرونده به سازش ختم شده و این بسیار کمک می‌کند تا خانواده به هم نریزد و ایده شکل‌گیری مجتمع ویژه فرهنگ و رسانه از همین‌جا ایجاد شد. وزیر ارشاد گفت: در حوزه صنوف و وزارتخانه ترمیم‌ها، قراردادها و آیین‌نامه این مجتمع را لازم داشتیم چراکه به دلیل تعارضات و ابهامات در این‌ها موجب اختلافات می‌شد و چنانچه مسیر بین مجموعه اصحاب فرهنگ و هنر شفاف باشد حداقل اختلافات را خواهیم داشت و باید به‌مرور نگاه تقویتی خودمان و دستورالعمل‌ها را تکمیل کنیم تا اختلافات به حداقل برسند و قدرت دسترسی به مسائل پیشگیرانه را به ما بدهد. 

حمایت

منتشر شده در چهارشنبه, 16 مرداد 1398 09:21

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت