سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 02 اسفند 1398-

رسیدگی به اتهامات یقه سفید ها در اولویت است

سایت حقوقیدیده بان هشتم : سخنگوی دستگاه قضا گفت: قوه‌قضاییه نه‌تنها هیچ خط قرمزی برای اجرای عدالت نمی‌شناسد بلکه در صورت اثبات جرم برای افراد موسوم به دانه‌درشت و یقه‌سفید، رسیدگی به اتهامات را در اولویت قرار می‌دهد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضا در نهمین نشست خبری خود در دوره تحول با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و همچنین با تبریک روز تکریم بازنشستگان و روز کارمند، اظهار کرد: مردم ما به‌عنوان صاحبان اصلی این نظام، انقلاب و کشور این روزها شاهد عزم و اراده جدی قوه‌قضاییه در برخورد با انواع مفاسد به‌ویژه مفاسد و جرائم اقتصادی هستند.
اسماعیلی بابیان اینکه بار دیگر به‌عنوان سخنگوی قوه‌قضاییه جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنم که دستگاه قضا هیچگونه فساد، بی‌قانونی و بی‌عدالتی را در جامعه اسلامی برنمی‌تابد و برای اجرای قانون و عدالت، هیچ خط قرمزی نمی‌شناسد، تصریح کرد: قوه‌قضاییه در صورت اثبات جرم، برای افراد موسوم به دانه‌درشت و یقه‌سفید، هم رسیدگی به اتهامات این قبیل افراد را در اولویت قرار می‌دهد و هم در رسیدگی و مجازات آن‌ها در صورت اثبات مجرمیت، با قاطعیت بیشتری نسبت به سایر افراد برخورد کرده و خواهد کرد.

 همه ارکان نظام موظف به همکاری در مبارزه با مفاسد هستند
سخنگوی دستگاه قضا یادآور شد: در موضوع مبارزه با فساد قوه مجریه و قوه مقننه را در کنار خود می‌دانیم و معتقدیم مبارزه با فساد نیازمند عزم جدی و اراده همگانی است. وی ادامه داد: بر این باور نیز هستیم که همه ارکان نظام، در گام اول، درزمینه پیشگیری از وقوع فساد و قانون‌گریزی در مجموعه تحت مدیریت خودشان و در گام دوم، در عرصه شناسایی و برخورد با عناصر متخلف، مسئولیت رسیدگی و همکاری با قوه‌قضاییه را دارند.

 انتشار مفاسد ادعایی از طریق رسانه‌ها جواز شرعی و اخلاقی ندارد
اسماعیلی افزود: نه قانون، نه شرع و نه اخلاق و به‌ویژه اخلاق حرفه‌ای به ما اجازه نمی‌دهد که مفاسد ادعایی را به‌جای گزارش به مراجع ذی‌ربط، در رسانه‌ها، تریبون‌ها، خبرگزاری‌ها، چه رسانه ملی و چه رسانه‌های مکتوب و چه رسانه‌های دیجیتال و چه فضای مجازی منتشر کنیم. اگر گفته شد گزارش مفاسد را بدهید، یعنی گزارش را به مراجع ذیصلاح اعلام کنید. سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: به نظر می‌رسد در حوزه اطلاع‌رسانی نیز استفاده از رانت اطلاعات و اخبار، امر مطلوب و پسندیده‌ای نیست؛ به‌ویژه اینکه اگر خبری را از ورود دستگاه قضایی به مسئله‌ای پیدا کردیم، بخواهیم از این رانت اطلاعاتی استفاده کنیم و آن را مصادره به مطلوب کنیم و بگوییم که این ما بودیم که باعث به تکاپو افتادن مجموعه قضایی شدیم. این رویه قطعاً زیبنده نخواهد بود.

 اعلام اسامی سه مجرم وابسته به بیگانه
وی در ادامه به بیان اقداماتی که در مبارزه با تروریسم انجام‌شده پرداخت و گفت: «ارس امیری» به‌واسطه ارتباط با بریتیش کانسیل و نفوذ فرهنگی در جامعه ما به‌ویژه از طریق هنر و اقدامات براندازانه‌ای که در این مسیر انجام می‌داد، مورد شناسایی قرار گرفت. این فرد در دادگاه انقلاب محاکمه و به تحمل ده سال حبس، به‌علاوه دو سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم‌شده و الان در حال تحمل محکومیت است و اخیراً حکم این عنصر وابسته در دادگاه به قطعیت رسیده است. سخنگوی قوه‌قضاییه خاطرنشان کرد: فرد دیگری «علی جوهری»، جاسوس رژیم صهیونیستی است. وی مأموریت پیداکرده بود که اطلاعاتی را در حوزه‌های مختلف و به‌ویژه درزمینه تونل سازی و اقدامات عمرانی کشور در حوزه فعالیت‌های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء به این سرویس بدهد که این فرد مورد شناسایی قرار گرفت و به تحمل ده سال حبس بابت جاسوسی و دو سال حبس بابت تحصیل مال نامشروع و استرداد مبالغی که از سرویس جاسوسی اسرائیل گرفته بود، محکوم‌شده و در حال گذراندن محکومیت خود است. وی بیان کرد: فرد بعدی، «انوشه آشوری» است که فردی دو تابعیتی و دارای تابعیت انگلیس است. این فرد نیز به سرویس جاسوسی موساد متصل شده بود که این فرد هم مورد شناسایی قرار گرفت و به ده سال حبس بابت جاسوسی، دو سال حبس بابت تحصیل مال نامشروع و استرداد سی‌وسه هزار یورو پول‌هایی که از او کشف‌شده بود به نفع دولت محکوم شد.

 تشریح برنامه‌های پیشگیری از فساد اداری
سخنگوی قوه‌قضاییه در رابطه با برنامه‌های دستگاه قضا برای پیشگیری از فساد اداری و اصلاح قانون در این زمینه، گفت: امروز برای مبارزه با مفاسد به‌اندازه کافی قانون در کشور داریم؛ گرچه قانون نیز نیازمند به‌روزرسانی و بازنگری است؛ کما اینکه در حوزه جرائم امنیتی سقف مجازاتی که در قانون پیش‌بینی‌شده کافی نیست و نیازمند بازنگری است اما چون فرایند اصلاح قانون طولانی است در حال حاضر ترجیح ما این است که قوانین موجود را خوب اجرا کنیم.

 اختصاص سه جلسه از شورای عالی قضایی به سفر استانی کردستان
سخنگوی قوه‌قضاییه در ادامه در خصوص جلسات شورای عالی قضایی مبنی بر بررسی مشکلات قضایی استان کردستان، گفت: در این زمینه سه جلسه تشکیل شد که جلسه سوم رسیدگی به مسائل قضایی استان کردستان در همین هفته برگزار و حسب مورد کمبودها مرتفع شد به‌عنوان‌مثال آنجایی که نیازمند قاضی یا آنجایی که نیازمند کارمند در استان بود یا آنجایی که نیاز به تأمین اعتبار داشت، تمهیدات لازم صورت گرفت.

 تشریح آخرین وضعیت پرونده خودرویی‌ها
اسماعیلی در ادامه در خصوص بازداشت دو نماینده مجلس در رابطه با موضوع خودرو گفت: در این پرونده هنوز رأی صادر نشده و پرونده در فرایند رسیدگی قرار دارد. دادگاه یک جلسه را برگزار کرده و جلسات بعدی برگزار خواهد شد. ان‌شاءالله بعد از پایان رسیدگی به پرونده اطلاعات مرتبط با آن در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت. این پرونده ناظر بر تحولات بازار خودرو و فروش خودرو و افزایش قیمت خودرو است.
اسماعیلی در ادامه در خصوص بازداشت رییس سابق ایران‌خودرو بیان کرد: این پرونده در مراحل تحقیقات مقدماتی قرار دارد.
وی در ادامه پیرامون آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده بازداشت یکی از مدیران دستگاه قضایی اظهار کرد: این پرونده هنوز در مرحله تحقیقات مقدماتی است و ۱۵ نفر بازداشتی دارد. مطالبی که از اعترافات منتسب به این افراد نقل‌شده، صحت ندارد. ما پیشتر نیز تاکید کردیم که خط قرمزی نمی‌شناسیم و افرادی که دلایل، دال بر اتهام آن‌ها باشد به اتهاماتشان در هر جایگاه و مقامی که باشند رسیدگی می‌کنیم.

 آخرین وضعیت پرونده سقوط هواپیمای شرکت آسمان
اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده سقوط هواپیمای ای تی آر شرکت هواپیمایی آسمان و اطاله دادرسان، گفت: در رابطه با پرونده شرکت هواپیمایی اسمان اخیراً شخصاً پیگیری‌هایی را انجام دادم. در مورد سوانح هوایی فرایند بررسی نسبتاً طولانی است.
وی ادامه داد: در مورد این حادثه کارشناس اولیه نظر خود را اعلام کرد اما خانواده جانباختگان، هواپیمایی اسمان و هواپیمایی کشور نسبت به اظهارنظر کارشناس اولیه اعتراض شدیدی را مطرح کردند؛ لذا پرونده به هیأت سه نفره کارشناسی ارجاع شد. با پیگیری‌ای که اخیراً انجام دادم هیأت سه نفره کارشناسی وعده دادند که تا پایان این هفته نظر کارشناسی خود را در مورد مقصران این حادثه اعلام کنند.

 تأیید بازداشت رییس سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر
سخنگوی قوه‌قضاییه در ادامه در خصوص بازداشت رییس سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر، اظهار کرد: اصل این خبر را به لحاظ اتفاقاتی که در حوزه واردات دارو با تخصیص ارز دولتی انجام شد، تأیید می‌کنیم. پرونده‌ای دراین‌ارتباط تشکیل‌شده و اخیراً تعدادی از افراد در رابطه با این پرونده بازداشت شدند و پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است. اسماعیلی در ادامه در خصوص اظهارات نماینده سابق تهران در مجلس، درباره مفاسد اقتصادی اظهار کرد: ما معتقدیم بهترین راهکار مبارزه با مفاسد اجرای قانون است و هیچ مسیری را بهتر از اجرای قانون درزمینه مبارزه با مفاسد نمی‌شناسیم. وی تصریح کرد: آنچه موجب اطمینان مردم می‌شود، اقدام در زمینه مبارزه با مفاسد است نه اعلام آن فساد. اعلام فساد اعتمادآور نیست؛ بلکه آسیب‌زاست. در همین‌جا نیز وعده می‌دهم که دریکی از جلسات، گزارش مبسوطی از ارقامی که با پیگیری‌های قضایی به بیت‌المال بازگشته را ارائه می‌کنیم تا مردم بدانند که این اقدام علیه مفاسد است که در جامعه و بین مردم ایجاد اعتماد می‌کند.  اسماعیلی درباره فروش نفت نفتکش آدریان گفت: اقدام انگلیس یک دزدی دریایی بود و اقدامات کشورهایی که ادعای حقوق بشر دارند، جنبه حقوقی ندارد. سخنگوی قوه قضائیه افزود: ما اعلام کردیم که کشتی انگلیسی جرایمی را انجام داده و در مراجع قضایی هم آن‌ها را ارائه می‌دهیم، اما در مورد نفتکش ایرانی هیچ مورد حقوقی از سوی انگلیس و جبل‌الطارق مطرح نشده است و خواهان دریافت خسارت هستیم. وی در خصوص پرونده ایران‌خودرو و مدیر فروش این شرکت، گفت: هیچ‌کسی مصونیتی ندارد؛ این پرونده ۵ متهم دارد که ۳ نفر بازداشت هستند و دو نفر آزاد هستند. اسماعیلی در رابطه با واگذاری اردوگاه باهنر برای آموزش‌وپرورش و بازداشت چند نفر در این پرونده گفت: سازمان بازرسی کل کشور ورود پیداکرده و گزارش داده است و نتایج آن اعلام می‌شود.
وی در خصوص اظهارات سخنگوی دولت مبنی بر پاک دستی رییس خصوصی‌سازی و افراد مرتبط با بانک مرکزی، گفت: در پرونده بانک مرکزی ادعا داریم توضیحات دولت به پرونده کمک می‌کند و ما از توضیحات رئیس‌جمهور و دولت استقبال می‌کنیم، اما اعلام رأی پرونده را به قوه قضاییه بسپارند. وی در مورد پرونده زمین‌خواری در هفت‌سنگان در قزوین و ارسال گزارشی از این پرونده توسط یکی از خبرگزاری‌ها به قوه قضاییه اظهار کرد: شخصیت حقوقی تعاونی مسکن غیر از دادگستری است و ممکن است عضو بیرونی هم داشته باشد؛ بنابراین این مربوط به دادگستری نیست و مربوط به افراد است و شخصیت حقوقی دادگستری با تعاونی مسکن متفاوت است. وی اضافه کرد: از اخبار و گزارش‌ها استقبال می‌کنیم اما باز تاکید می‌کنم که گزارش‌ها را به مرجع قضای بدهید. برای رسیدگی به این موضوع نیز فارغ از این‌که نتیجه چه خواهد بود، قاضی ویژه‌ای انتخاب‌شده است. اگر به این نتیجه برسیم که در این واگذاری خلاف واقع انجام‌شده، هیچ مماشاتی نخواهیم داشت.

 انگلیس حامی ما نیست
سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به پرونده مازیار ابراهیمی گفت: توضیحات تکمیلی در مورد این فرد را وزیر اطلاعات مطرح می‌کند، ما اعتقاد داریم انگلیس حامی ما نیست و دنبال مقاصد خود است. وی ادامه داد: این فرد بعد از آزادی مدت‌ها در کشور بود، سپس از کشور خارج‌شده و مجدد بازگشته است و اگر ادعا و شکایتی از ضابطان قضایی دارد مطرح کند، نه اینکه زمانی که از کشور خارج‌شده تحت جوی ایجادشده صحبت‌هایی انجام دهد و ادعاهایی را مطرح کند. این فرد خودش هم بداند که انگلیس حامی او نیست. وی با اشاره به انتشار صوتی از عکاس بازداشت‌شده، گفت: زندانیان با خانواده و وابستگان تماس می‌گیرند و ما این را جز امتیازات نظام زندان‌ها می‌دانیم و این‌یک امر بدیهی و پذیرفته‌شده در زندان‌ها است و فرد ممکن است در تماس‌های خود مطالبی را مطرح کند. اگر هر یک از بازداشت‌شدگان شکایتی دارند اعلام کنند. سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با پرونده اتهامی دو نماینده بازداشتی مجلس و اظهارات سخنگوی هیأت نظارت مبنی بر نقش سه نماینده در این پرونده، گفت: ما پرونده قضایی خاص خودمان را داریم و متهمان آن‌هم مشخص است و بنا نیست افراد دیگری ادعاهایی را مطرح کنند و ما به آن‌ها پاسخ دهیم. وی در مورد پرونده رییس سازمان خصوصی‌سازی اظهار کرد: نسبت به فرآیند خصوصی‌سازی از قبل مواردی مطرح شد و در دیدار نمایندگان مجلس با رییس قوه قضاییه نیز بیش از ۱۰۰ نماینده نامه‌ای را امضا کردند تا روند خصوصی‌سازی بررسی شود و سازمان بازرسی کل کشور هم گزارش‌های ارسال کرده است. سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: در حال حاضر این موضوع با جدیت و در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی در دادسرای عمومی و انقلاب رسیدگی می‌شود. این پرونده ابعاد گسترده‌ای دارد و تلاش می‌شود نسبت به مواردی که ادعاشده است یکایک آن بررسی شود.‌

 آخرین وضعیت پرونده گندم‌های آلوده
اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده گندم‌های آلوده در استان گلستان در پاسخ به «حمایت» گفت: این پرونده از پرونده‌های جدیدی است که گزارشاتی در ارتباط با افزودن مواد خارجی به محموله‌های گندم واصل‌شده بود و مرجع قضایی به موضوع ورود کرد و در ارتباط با 14 کامیون که حامل گندم بودند، بررسی‌ها صورت گرفت و ادعا تأیید شد. وی ادامه داد: در آن شهرستان و در مرکز استان برخی از دست‌اندرکاران بازداشت شدند. خوشبختانه اقدام به‌موقع دستگاه قضایی باعث شد گندم‌های آلوده قبل از آنکه وارد چرخه و سبد غذایی مردم شود، شناسایی و توقیف شود و ما ازاین‌جهت خدا را شاکریم. سخنگوی قوه قضاییه گفت: بررسی‌های ما حکایت از این دارد که هیچ گندم آلوده‌ای وارد چرخه سبد غذایی مردم در آن منطقه نشده است؛ ولی اقدام صورت گرفته کاملاً مجرمانه و خیانت‌کارانه بود و دراین‌ارتباط مسئولان ذی‌ربط بازداشت هستند. این پرونده کمتر از یک هفته است که تشکیل‌شده و تحقیقات درباره آن هنوز تکمیل‌نشده است.

حمایت

منتشر شده در چهارشنبه, 06 شهریور 1398 09:25

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت