سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 07 بهمن 1398-

هر شکایتی نباید در دادسرا مطرح شود

سایت حقوقیدیده بان هشتم : القاصی بازرسی دادستان‌ها از کلانتری‌ها و برگزاری جلسات مکرر با سرکلانتران و پلیس تخصصی را در رفع مشکلات و هماهنگی فی‌مابین دادسرا و نیروی انتظامی مؤثر خواند.

علی القاصی دادستان تهران در مراسم معارفه سرپرست جدید دادسرای ناحیه ۵ (صادقیه) با اشاره به این‌که مجموعه دادسرا در خط مقدم دستگاه قضایی است، گفت: بخش عمده ارزیابی مردم از قوه‌قضاییه به کنش‌ها و رفتارهای ما در سیستم دادسرا مرتبط است و ما باید پاسخگوی مطالبات و درخواست‌های مردم بر اساس شرع و قانون باشیم.
به گزارش روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، وی خطاب به قضات دادسرا بابیان این‌که ما در معرض امتحان و آزمایش الهی هستیم، افزود: برخورد ما در مواجهه با اصحاب پرونده باید یکسان باشد و رفتار ما با صاحبان جاه و مقام باید همان رفتاری باشد که نسبت به مردم عادی داریم و در این مرحله است که انسانیت و خداگرایی خود را ثابت می‌کنیم.
دادستان تهران اطاله دادرسی را از مشکلات دستگاه قضایی خواند و افزود: باید نسبت به رسیدگی سریع پرونده‌ها عزم جدی داشته باشیم. وی بابیان اینکه هر شکایت و مطلبی نباید در دادسرا مطرح شود، گفت: درصد بالایی از شکایت‌های مطروحه در دادسرا مربوط به توهین و افترا است و بعد از مدتی که عصبانیت شاکی فروکش کرد؛ رضایت می‌دهد و منتهی به صدور قرار موقوفی تعقیب می‌شود که این پرونده‌ها طبق بخشنامه جدید ریاست قوه‌قضاییه باید به سمت شورای حل اختلاف هدایت شوند تا تمرکز قاضی بیشتر بر روی پرونده‌های مهم و تخصصی باشد.
القاصی با اشاره به نقش خطیر ضابطین در مأموریت‌های قضایی و ضرورت حمایت و پشتیبانی از آن‌ها، تصریح کرد: ضابط باید تحت تعلیمات قاضی باشد و قضات باید در مواجهه با ضابطین رویکرد کنترلی و نظارتی داشته باشند و عملکرد آن‌ها را به‌دقت رصد کنند. وی در ادامه، بازرسی دادستان‌ها از کلانتری‌ها و برگزاری جلسات مکرر با سرکلانتران و پلیس تخصصی را در رفع مشکلات و هماهنگی فی‌مابین دادسرا و نیروی انتظامی مؤثر خواند.
دادستان تهران کنترل و بازدید از وضعیت زندان‌ها را از دیگر وظایف دادستان‌ها عنوان کرد و افزود: پرونده‌هایی که متهم آن‌ها در بازداشت به سر می‌برد بسیار حساس و مهم هستند و باید سریعاً و بدون فوت وقت تعیین تکلیف شوند. القاصی رسیدگی فوری به پرونده‌های اجرای احکام را ضروری دانست و افزود: قضات باید نسبت به پرونده‌های اجرای احکام ورود جدی داشته باشند و اکیپ‌های ویژه‌ای با هماهنگی کلانتری‌ها برای جلب و دستگیری متهمین اختصاص یابد.
دادستان تهران در بخشی از سخنان خود با اشاره به پرونده‌های جرایم خاص در حوزه امنیت اجتماعی، افزود: قضات باید نسبت به رسیدگی و برخورد در جرایمی نظیر شرب خمر، چاقوکشی و کیف‌قاپی قاطع و سخت‌گیر باشند. القاصی پیگیری حقوق عامه را از وظایف مدعی‌العموم دانست و افزود: درجایی که شاکی خصوص وجود ندارد باید نقش ناظر و رصد کننده را داشته و در خصوص حقوق عامه بخصوص تصرف اراضی ملی نباید منتظر شکایت سازمان‌های مربوطه باشیم. چه‌بسا فساد در همین سازمان‌ها اتفاق افتاده است و ما باید نسبت به پیگیری و احقاق حقوق عامه کوشا باشیم.
دادستان تهران در این جلسه ضمن معرفی غلامحسین چمن‌سرا به‌عنوان سرپرست جدید دادسرای ناحیه ۵ (صادقیه) از زحمات و تلاش‌های علیرضا کارگر تقدیر و تشکر کرد.
حمایت
منتشر شده در دوشنبه, 11 شهریور 1398 09:23

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت