سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

یکشنبه, 15 تیر 1399-

روی خط خبر

سایت حقوقیدیده بان هشتم : نامه قدردانی خانواده شهدای ترور از آیت‌الله رئیسی
خانواده شهدای ترور در نامه‌ای مراتب تشکر و امتنان خود را از رییس قوه‌قضاییه بابت دغدغه و توجه او به شهدای ترور کشور و خانواده‌های آنان اعلام کردند.

 متن این نامه به شرح ذیل است:
 حضرت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی
 رییس محترم قوه‌قضاییه
با سلام و احترام
 خداوند را شاکر هستیم که در نخستین ماه‌های ریاست حضرتعالی بر قوه‌قضاییه و همزمان با روز ملی مبارزه با تروریسم توفیق دیدار جمعی از جانبازان و خانواده‌های شهدای ترور کشور و فعالان عرصه حقوق بشر و مبارزه با تروریسم با حضرتعالی میسر شد.
 همان‌گونه که اشاره داشتید شهدای ترور از مظلوم‌ترین شهدای تاریخ انقلاب هستند و این وظیفه ما و همه دستگاه‌های ذی‌ربط جمهوری اسلامی است که برای مغفول نماندن یاد آن عزیزان، گامی بلند در این مسیر برداریم.
 شاید هیچ‌چیز به‌اندازه به‌پای میز محاکمه کشاندن آمران، عوامل و حامیان تروریست‌ها نتواند موجب رضایت خانواده بزرگ ۱۷۰۰۰ شهید ترور کشور باشد. ازاین‌رو، درخواست خانواده شهدا و به دنبال آن، تأکیدات حضرتعالی مبنی بر ضرورت پیگیری جدی اقدامات حقوقی و تنظیم کیفرخواست توسط خانواده‌ها علیه گروهک‌های تروریستی و کشورهای حامی آن‌ها و همچنین درخواست جنابعالی از دستگاه‌های رسمی برای همکاری در این موضوع، امیدبخش خانواده معزز شهدای ترور شد.
 ما خانواده شهدا، مراتب تشکر و امتنان خود را بابت دغدغه و توجهتان به شهدای ترور کشور و خانواده‌های محترم آنان اعلام می‌کنیم و استمرار توفیقات حضرتعالی را از خداوند متعال خواستاریم.
 خانواده شهدای ترور کشور
یازدهم شهریورماه 1398
گفتنی است، دیدار جانبازان و خانواده‌های شهدای ترور با آیت‌الله رئیسی، رییس قوه‌قضاییه، 9 شهریورماه برگزار شد.

آخرین وضعیت بانک ژنتیک مجرمان کشور
رییس سازمان پزشکی قانونی کشور، درباره بانک ژنتیک مجرمان کشور گفت: با همکاری سازمان زندان‌ها ۹۰ هزار نمونه در کشور استخراج گردیده که از این تعداد ۲۰ هزار نمونه پس از تجزیه‌وتحلیل وارد بانک ژنتیک شده است. عباس مسجدی، در جلسه شورای قضایی گلستان بابیان این‌که عدم ارتباط با بیمار یکی از عللی است که سبب قصور پزشکی می‌شود، گفت: دندانپزشکی، جراحی عمومی و جراحی زنان بیشترین پرونده‌های ارجاع شده به اداره‌های پزشکی قانونی درباره قصور پزشکی است.
وی درباره اجرای طرح انطباق در اداره‌های پزشکی قانونی کشور افزود: سازمان پزشکی قانونی از کمبود مزمن پزشک رنج می‌برد که رایزنی‌هایی با مجلس و دولت انجام‌شده است که اگر نتیجه‌بخش باشد در همه شهرستان‌ها یک پزشک خانم برای راحتی مراجعین خانم مستقر خواهد شد.
مسجدی اضافه کرد: ۱۵۰ شهرستان کشور فاقد پزشک هستند که نیاز ۴۹ مرکز اورژانسی است که با مساعدت ویژه رئیس قوه قضاییه درصدد هستیم تا پایان امسال مشکل مراکزی که نیاز اورژانسی به پزشک قانونی دارند تأمین کنیم. رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه سخنان خود درباره بانک ژنتیک مجرمان کشور هم توضیح داد و گفت: با همکاری سازمان زندان‌ها ۹۰ هزار نمونه در کشور استخراج‌شده که از این تعداد ۲۰ هزار نمونه پس از تجزیه‌وتحلیل وارد بانک ژنتیک شده و مابقی نیز پس از تأمین کیت‌های مخصوص در این مرکز ثبت و نگهداری خواهد شد تا در کشف جرم و شناسایی سریع‌تر مجرمان به دستگاه قضایی کمک کند.

برکات گلریزان حسینی  در پیشگیری از جرایم
مدیرعامل ستاد دیه کشور با تاکید به نقش تریبون‌های هیأت‌های مذهبی در فرهنگ‌سازی گفت: برپایی آیین گلریزان در حاشیه مراسم عزاداری ایام محرم علاوه بر رهایی زندانیان جرایم غیرعمد، اثرگذاری بسیاری در پیشگیری از وقوع جرایم دارد.
سید اسدالله جولایی افزود: پیش‌تر تلاش ستاد دیه بر توزیع برگه‌های آموزشی و کتاب‌های هشداردهنده در بین عموم مردم و بالاخص عزاردان و عاشقان اهل‌بیت (ع) در این محافل معنوی بود اما با عنایت به‌ضرورت بحث پیشگیری درصدد هستیم با همکاری مداحان استان‌ها ضمن در اختیار قرار دادن این مطالب فرهنگی به‌طور شفاهی نیز به توضیح و تبیین موضوعات بپردازیم.
وی ادامه داد: امروز باوجود افزایش رسانه‌های دیداری و شنیداری همچنین کثرت شبکه‌های اجتماعی که در سهل‌ترین و جذاب‌ترین اشکال نگاه خاص خود را ترویج و تبلیغ می‌کنند اما هنوز رسانه‌های اثرگذار «منابر وعظ و محافل ندبه» در ایران نه‌تنها حیات دارند بلکه در تعیین و تغییر سبک زندگی بسیاری از هم‌وطنان نیز نقشی تعیین‌کننده ایفا می‌کنند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور در گفت‌وگو با ایرنا، اضافه کرد: در چند سال اخیر، در ایام محرم عزاداران حسینی به‌ویژه در استان‌های شمالی و استان‌های آذری‌زبان نذورات خود را به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد اختصاص داده‌اند. همچنین در برخی استان‌ها نیز هزینه برگزاری مراسم ترحیم درگذشتگان به آزادی زندانیان اختصاص داده می‌شود که سنت حسنه‌ای است.
جولایی با اشاره به تاکیدهای رهبر انقلاب مبنی بر بهره‌مندی از ظرفیت مناسبت‌های دینی گفت: همواره در سایه تعامل صمیمی با تکایای مذهبی و برگزاری جلسات با متولیان هیأت‌ها از این ظرفیت ارزشمند در بحث پیشگیری بهره‌مند شده‌ایم؛ امیدواریم به برکت ماه‌های محرم و صفر با همیاری بیشتر مداحان و خطیبان، موضوع توجه به قوانین و آشنا کردن اقشار مختلف مردم با مقررات از بروز بسیاری از مشکلات فردی و معضلات اجتماعی پیشگیری شود. مدیرعامل ستاد دیه کشور افزود: یک خطیب در زیر بیرق اهل‌بیت (ع) همان‌طور که خود را موظف به بیان تاریخ و اخلاق می‌داند، طبق تاکید الهی باید خود را در برابر مصائب معیشتی مردم نیز مسئول قلمداد کند؛ بنابراین در این روزها که از هر طیف با هر پوشش و گرایش اعتقادی و سیاسی زیر پرچم یگانه‌ای به نام «هیأت امام‌حسین (ع)» در یک جمع حضور می‌یابند، خوب است با تغییر احوال این افراد و پرداختن به مشکلات بزرگ آن‌ها در تحول جامعه اسلامی نیز نقش‌آفرینی شود. مدیرعامل ستاد دیه ادامه داد: به‌عنوان نمونه در محرم سال گذشته در تهران برخی از تکیه‌ها و هیأت‌های مذهبی، بازاریان و خیران با اختصاص هزینه نذورات خود مقدمات آزادی چند زندانی را فراهم کردند و ستاد دیه نیز با نصب پلاکارد در محل پخش نذورات در خصوص این اقدام شایسته اطلاع‌رسانی کرد. وی اضافه کرد: البته تخصیص هزینه برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد از کیفیت عزاداری‌ها نکاسته است بلکه هیأت‌های مذهبی برحسب تکلیف شرعی و تعهد اجتماعی بخشی از هزینه‌های خود را به این امر اختصاص داده‌اند تا علاوه بر پاسداشت فرهنگ عاشورایی به حل‌وفصل مشکلات محبان اهل‌بیت نیز اقدام کنند. جولایی افزود: توجه به رقت قلبی مخاطبان معزز مجالس مذهبی هراندازه که مهم است، به همان اندازه رشد شخصیت فردی و اجتماعی آن‌ها هم باید ملاک و اولویت قلمداد شود.

حمایت

منتشر شده در سه شنبه, 12 شهریور 1398 09:57

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت