سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 16 تیر 1399-

برخورد اولیه با سایت‌های متخلف به ابطال نمادشان منجر نشود

سایت حقوقیدیده بان هشتم : معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور در جلسه کمیته نظارت بر کسب‌وکارهای اینترنتی با موضوع ارائه سامانه پایشگر هوشمند گفت: برخورد با سایت‌های متخلف نباید به‌گونه‌ای باشد که در اولین اخطار نماد کسب‌وکارشان باطل شود، آن‌ها باید زمانی برای اعتراض داشته باشند. برخورد با اقدامات مجرمانه سایت‌ها از صلاحیت کمیته نظارت بر کسب‌وکارهای اینترنتی خارج است و باید توسط دادستانی موردبررسی قرار بگیرد.

جواد جاویدنیا در پنجاه و چهارمین جلسه کمیته نظارت بر کسب‌وکارهای اینترنتی با اعلام این‌که اقدام به توسعه چنین سامانه‌هایی می‌تواند درگیری‌های دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه را کمتر کرده و به تخصصی‌تر شدن نظارت در فضای مجازی کمک کند، گفت: این امر زمینه‌ای باشد تا نظارت‌های ما در فضای مجازی به‌صورت تخصصی و توسط دستگاه‌های تخصصی مربوطه انجام شود. به گزارش ایرنا، وی افزود:‌ امیدوارم نظارت سیستمی توسط این سامانه پایشگر هوشمند با موفقیت پیش رود، قطعاً به‌عنوان دادستانی کل و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، از هرگونه اقدامات این‌چنینی که رصد و نظارت توسط بخش‌های تخصصی مربوطه را فراهم می‌کند و درگیر شدن دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه را کاهش می‌دهد، حمایت می‌کنیم.
جاویدنیا عنوان کرد: در بحث اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی اقداماتی انجام دادیم که به نتیجه خوبی منجر شد، اقدامات به این سمت‌وسو رفت که اساس برخورد و مسدودسازی سایت‌های فاقد مجوز مبتنی بر اختیارات قانونی اتحادیه باشد. برای رسیدن به این منظور سازوکارها مشخص بود و به همین دلیل مشکلی در روند این کار احساس نشد.
معاون دادستانی کل کشور گفت: قبلاً تمام بحث‌های برخوردی و مسدودسازی کسب‌وکارهای متخلف به دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ارجاع داده می‌شد اما با اقدامی که انجام شد، اکنون کسب‌وکارهای فاقد مجوز، توسط اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای اینترنتی به پلیس اماکن معرفی‌شده و طبق قانون نظام صنفی، اخطارهای لازم به آن‌ها داده می‌شود. پس‌ازآن اماکن طبق ضوابط قانونی، درخواست فیلترینگ سایت مذکور را می‌دهد.
وی افزود: در آینده باید وحدت رویه‌ای در این خصوص ایجاد شود و سطح‌بندی مشخصی بین نماد و جواز کسب‌وکارهای الکترونیکی صورت بگیرد تا با یک نماد یکپارچه مواجه باشیم. این مسیری که در بحث نظارت‌ها آغازشده می‌تواند در سایر بخش‌ها نیز به همین شکل انجام شود.
جاویدنیا ضمن اعلام آمادگی برای غنی‌تر کردن دیتابیس لازم برای پیشبرد هر چه‌بهتر این کار، تصریح کرد: معاونت فضای مجازی آمادگی کامل دارد و نتایج بخش‌های مجرمانه که از صلاحیت برخورد کمیته نظارت بر کسب‌وکارهای اینترنتی خارج باشد باید به ما منعکس شود تا بتوانیم روند آن را طی کنیم، مراحلی که برای اعتراض کسب‌وکارها قرار داده می‌شود به‌گونه‌ای باشد که از همان ابتدا نماد کسب‌وکار باطل نشود و او زمانی برای دفاع از خودش داشته باشد.
دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: درروند برخورد با سایت‌ها باید مستندسازی ادله بر اساس استانداردهای لازم انجام شود، چراکه اگر مستندسازی به شکل کامل وجود نداشته باشد، ممکن است صاحب کسب‌وکار ادعای حقوقی داشته و برای پاسخ دادن به آن نیاز به مستندات باشد.
حمایت
منتشر شده در چهارشنبه, 13 شهریور 1398 09:44

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت