سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

یکشنبه, 15 تیر 1399-

خصوصی سازی ها در حال بررسی است نتیجه را به مردم خواهیم گفت

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه در ادامه سلسله سفرهای استانی خود به منظور بررسی مسائل استان زنجان در رأس یک هیأت قضایی به این استان سفر کرد.

به گزارش روابط عمومی قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در بدو ورود به زنجان در جمع خبرنگاران با تسلیت ایام عزای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) تصریح کرد: راه برای رسیدن به نقطه مطلوب در این استان بسیار است و باید چهره کریه محرومیت در هیچ نقطه‌ای از این منطقه به چشم نخورد. رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه با اشاره به اعزام ۷ هیأت قضایی برای بررسی مشکلات شهرستان‌های استان زنجان، ابراز امیدواری کرد که گزارش این هیأت‌ها در جلسه شورای قضایی استان به رفع مشکلات و تنگناها بینجامد.

 کارگروهی در مورد باغ‌شهرها و دست‌اندازی به اراضی تشکیل شود 
رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه در این سفر در دیدار با علما، نخبگان و برگزیدگان استان زنجان، با بیان اینکه توجه به قانون و اجرای آن می‌تواند در زمان ما بهترین شاخص برای اجرای عدالت باشد، خاطرنشان کرد: هر نوع قانون شکنی، دور زدن قانون، پارتی بازی، رابطه ناسالم و فساد، نقض عدالت و موجب وارد آمدن خدشه به اجرای عدالت می‌شود.
 آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع زمین و نگهداری و بهره‌برداری صحیح از آن به عنوان یک ثروت ملی، گفت: زمین‌خواری، تجاوز به رودخانه و بستر آن و دست اندازی به ثروت‌های ملی از ناحیه هر شخص و صاحب هر جایگاهی، خلاف عدالت است. کسانی که امروز به عنوان حافظان این ثروت تعیین شده‌اند، باید بدانند این وظیفه امری است که جنبه پیشگیری دارد و ما نه فقط برای حراست از مرزهای اقلیمی خود بلکه در همه حوزه‌ها نیازمند مرزبان هستیم.
آیت الله رئیسی ادامه داد: اینکه می‌بینید امروز دادستانی برای قلع و قمع یک بنا حکم می‌دهد برای این است که در زمانی که لازم بوده جلوی احداث این بنا از خشت اولی که گذاشته شد، گرفته نشده است تا نهایتاً تبدیل به یک خانه و ویلا شده و الان برخورد با آن هم برای صاحب ویلا و خانه و هم برای افکار عمومی سخت است ولی اگر پیشگیری می‌شد، کار بسیار آسان و بی زحمتی بود.
رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه در ادامه با بیان اینکه در مورد باغ‌شهرها و دست‌اندازی به اراضی یک کارگروه از مسئولان اجرایی و قضایی باید تشکیل شود، اظهار کرد: این کارگروه باید بدون فوت وقت اولاً از تصرفات آتی جلوگیری کند و ثانیاً نسبت به وضع موجود بررسی‌هایی را صورت دهد و به مردم اطلاع رسانی کند.
آیت الله رئیسی با بیان اینکه در اجرای عدالت هیچ فرقی بین ضعفا و متمولان نیست، تصریح کرد: اینکه با ضعفا برخورد شود اما افراد متمول در حاشیه امن باشند، به هیچ عنوان برای جامعه پذیرفته نخواهد بود. رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه همچنین درباره موضوع خصوصی سازی گفت: آن دسته از شرکت‌ها و کارخانجات که به عنوان خصوصی سازی واگذار شده‌اند، مورد بررسی قرار دارند و ما نتیجه رسیدگی‌ها را به مردم خواهیم گفت.
رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه با تاکید بر لزوم توزیع عادلانه ظرفیت‌ها در کشور، اظهار کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری باید تولید در کشورمان رونق پیدا کند و رمز رونق تولید این است که باید یک سرمایه گذار و کارآفرین احساس کند می‌تواند فرآیندها را سالم و سریع طی کند. اگر تولیدکننده و سرمایه گذار احساس کند سیری که باید مجوز بگیرد با سرعت انجام می‌شود و از آن به شکل قانونی حمایت می‌شود، در این صورت تولید رونق پیدا می‌کند.
آیت الله رئیسی با تاکید بر حمایت همه جانبه از صنعتگران و کارآفرینان در حوزه های قضایی، مالی، تسهیلاتی و ... خاطرنشان کرد: حمایت از تولید کنندگان و صنعتگران با صرف سخن گفتن حل نمی‌شود بلکه باید در عالم عمل و اجرا صورت گیرد.
رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به تلاش‌های دستگاه قضایی برای کاهش اطاله دادرسی، عدم اعطای صلاحیت برای اخذ پروانه وکالت توسط قضاتی که صلاحیت ندارند، جلوگیری از فرار مالیاتی و شایسته سالاری در دستگاه‌ها اشاره کرد و با تاکید بر ضرورت افکارسنجی مستقیم از مردم، گفت: یکی از بهترین روش‌ها این است که فرماندار، شهردار، رییس دادگستری، مدیر اجرایی، دادستان و ... درب اتاق خود را به روی مردم باز بگذارند تا مردم با مراجعه به آن‌ها حرف‌های خود را بزنند. این موضوع یکی از روش‌های سنجش افکار عمومی نسبت به عملکرد دستگاه‌ها خواهد بود.

 هیچ نهادی نباید به پشتوانه قدرت، به بیت‌المال تعرض کند 
رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه همچنین در جلسه شورای اداری استان زنجان، با بیان این که فضای کشور، فضای مقاومت است، افزود: مقام معظم رهبری پرچم مقاومت را بلند کرده‌اند و ما نیز فرزندان ایشان هستیم. روحیه مردم، روحیه مقاومت است. زمانی که پهپاد آمریکایی ساقط شد، فرزندان ما ثابت کردند که ما می‌توانیم. چرا امروز آمریکایی‌ها برای یک مذاکره مستأصل هستند؟ اگر ما در موضع اقتدار و مقاومت بایستیم این وعده الهی و تاکید مقام معظم رهبری است که در این میدان پیروزیم.
آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع اراضی ملی گفت: در این باره با شورای حفظ حقوق بیت‌المال جلسه داشتیم و مقرر شد مسائل دنبال و برای آن زمان تعیین شود. ما یک ماه را تعیین کردیم که امید است به همت آقایان کار پیگیری شود نباید شاهد این باشیم که نسبت به ثروت ملی، منابع طبیعی و اراضی تعرضی شود. 
رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه درباره مسئله پسماندها نیز اظهار کرد: این موضوع باید هر چه سریع‌تر ساماندهی شود لذا از معاون اول محترم قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه می‌خواهم تا این قضیه را مدیریت کنند و با قاطعیتی که از آقای اژه‌ای سراغ داریم این موضوع ظرف یک ماه ان‌شاءالله رفع شود.
آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه موضوع فروش اراضی قولنامه‌ای را دنبال می‌کنیم، تصریح کرد: معاون حقوقی قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه در حال تعامل مجدانه با مجلس هستند که البته مجلسی‌ها هم موافق هستند، تنها ایرادات شورای نگهبان باقی است که این موضوع را از طریق شورای نگهبان نیز پیگیری خواهیم کرد. اسناد رسمی باید در کشور باب شود وگرنه ممکن است یک زمین یا یک آپارتمان به چند نفر فروخته شود. به همین سبب بسیاری از پرونده‌هایی که در دادسرا مطرح می‌شود برای همین مشکل است که باید رفع شود زیرا مسئله اسناد جزء نظامات است.
رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه همچنین تاکید کرد: اگر کسی به هر دلیلی نه پول داشت وکیل بگیرد و نه زبان حقوقی داشت که سخنش را بگوید، باید احساس کند که می‌تواند حق‌خواهی خودش را دنبال کند لذا این فضا باید در دادگستری و دستگاه‌ها ایجاد شود تا افراد به حق خود برسند.
آیت الله رئیسی درباره اعتراضات کارگران کارخانه روغن نباتی نیز گفت: این افراد عنوان می‌کنند با واگذاری کارخانه به بخش خصوصی این مجموعه خوابیده و تا حدی حقوق‌ها نیز عقب افتاده است درحالی‌که قرار بود با واگذاری کارخانه به بخش خصوصی این مشکلات حل شود. آیا قرار بود مواد اولیه که استانداری به آن‌ها داده به کار گرفته نشود؟ آیا قرار بود کارگران بیکار شوند؟ آیا قرار بود این‌گونه خصوصی سازی کنیم؟ بدون شک حتماً این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه درباره مشکلات کارخانه ایران تراسفور نیز تصریح کرد: بر اساس گزارش‌ها کسی آمده بدون اینکه آورده‌ای داشته باشد بیش از هزار میلیارد به دست آورده است. حال آیا مردم این را می‌پذیرند؟ آیا این خصوصی سازی واقعی است؟ بخشی از سهام به شخصی واگذار شده که بدون آورده صاحب هزار میلیارد پول شده است که هیچ کس آن را نمی‌پذیرد لذا با کمک مدیران باید پیگیری شود.

 احیای پلیس قضایی بیش از پیش ضروری است 
رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه در دیدار با قضات و کارکنان دادگستری استان زنجان نیز، اظهار کرد: ما به عنوان دستگاه قضایی مأموریت جدی در مبارزه با فساد و اجرای عدالت داریم. وظیفه همه ما امروز این است که در این گام دوم، همه اجزا برای اجرای عدالت ایفای نقش کنند و همه باید در این تحول شرکت کنند.
آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به موضوع پلیس قضایی، تاکید کرد: ما سال‌ها این موضوع را مطرح کردیم و حتی برخی اقدامات هم انجام شده و موافقت‌هایی هم صورت گرفته اما در میانه راه متوقف شده است. 
بنده به عنوان یک همکار شما در دستگاه قضایی که سال‌هاست فعالیت کرده‌ام احساس می‌کنم احیای پلیس قضایی بیش از پیش ضروری است و این ضرورت برای همه کسانی که دستگاه قضایی را می‌شناسند، کاملاً احساس می‌شود.
رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه همچنین با بیان اینکه استخدام افراد در همه دستگاه‌ها باید ضابطه‌مند باشد، گفت: یکی از جلوه‌های عدالت، جذب در دستگاه‌های اداری کشور است. باید برای مردم شرایطی فراهم کنیم که اگر سازمانی نیاز به نیرو دارد بتواند نیروی انسانی کارآمد با شرایط مساوی را جذب کند تا افراد بتوانند در این میدان وارد و بهترین‌ها انتخاب شوند.
آیت الله رئیسی همچنین درباره موضوع شورای حل اختلاف، به بخشنامه اخیر در این زمینه اشاره و خاطرنشان کرد: بنای ما در شورای حل اختلاف آن است که ظرفیت صلح و سازش را بیش از پیش احیا و یکسری از پرونده‌های دادگستری را کم کنیم. پرونده‌هایی که با شاکی خصوصی آغاز می‌شود و با رضایت شاکی خصوصی ختم می‌شود را باید بتوان توسط ریش سفیدان و متخصصان مختومه کرد. برخی فکر می‌کنند ما ایجاد صلاحیت کرده‌ایم درحالی‌که این‌گونه نیست و ما در واقع صلاحیت شورای حل اختلاف را احیا کرده‌ایم.
  
 اختصاص ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای رفع مشکلات مجموعه قضایی استان زنجان 
رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه در پایان سفر یک روزه خود و مسئولان عالی قضایی به استان زنجان، به تشریح دستاوردهای این سفر پرداخت و تصریح کرد: هفت هیأت ظرف چند روز گذشته در شهرستان‌های استان زنجان به بررسی عملکرد و مشکلات مجموعه قضایی این استان پرداختند که گزارش این هیأت‌ها در جلسه شورای عالی قضایی استان ارائه و مقرر شد اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال برای حل مشکلات مجموعه قضایی استان زنجان و سازمان‌های تابعه اختصاص یابد.
آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به سرمایه انسانی استان زنجان شامل مردمان متدین و پرتلاش، دستگاه‌های فرهنگی را برای کمک به جریان پیشگیری از جرم و کاهش پرونده‌های قضایی فراخواند. رییس قوه‌‌‌‌‌‌قضاییه در پایان با اشاره به دیدار خود با اقشار مختلف مردم، کارگران و کارآفرینان، بر ضرورت پیگیری روند خصوصی سازی‌ها در این استان تاکید و ابراز امیدواری کرد که مردم این استان طعم شیرین اجرای عدالت را با تلاش مسئولان استانی بیش از پیش بچشند.

حمایت

منتشر شده در شنبه, 16 شهریور 1398 09:17

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت