سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

یکشنبه, 15 تیر 1399-

ضمانت‌نامه‌های خاصی که برای فریب بانک مرکزی صادر شد

سایت حقوقیدیده بان هشتم : سی و یکمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی مقام به‌صورت علنی برگزار شد.
در ابتدا قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم پرویز احمدی گفت: برای بیان آخرین دفاعیات در جایگاه حاضر شوید. رییس دادگاه با اشاره به کیفرخواست متهم پرویز احمدی گفت: اتهام شما مبنی بر مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی از طریق مشارکت در ده فقره خیانت‌درامانت به میزان ۶ هزار و ۲۳۷ میلیارد و ۶۵۰ میلیون قرائت و تفهیم می‌شود به‌عنوان آخرین دفاع اگر مطلبی دارید بیان کنید.
به گزارش میزان، متهم احمدی در بیان دفاعیات خود گفت: وزیر آموزش‌وپرورش به نیت خدمت به معلمین بنده را احضار کرد و من مسئولیت را پذیرفتم پنج و نیم ماه بیشتر در بانک سرمایه نبودم و از این مدت سه ماه سرپرست موقت بودم و در تصمیمات اجرایی دخالتی نداشتم.
در ادامه جلسه دادگاه، قهرمانی نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و پیرامون اظهارات متهم خادم که در جلسه قبل دفاعیات خود را مطرح کرده بود، افزود: در سال ۹۵ هیأت‌مدیره مصوبه‌ای تحت عنوان موافقت اصولی تصویب می‌کند و طی آن مبالغی به پایدار قشم رفته است و در مصوبه‌ای ۸۰۰ میلیارد تومان به ریخته گران منتقل می‌کند، متهم خادم ادعا کرد امضا جعلی است، اما طبق آنچه آقای خانی به من داد آقای خادم روی کپی امضا زده است و به نظر جعلی نمی‌آید و اینکه فتوشاپ است یا نه جای بررسی دارد.
وی با اشاره به اظهارات متهم احمدی گفت: تیم متشکل از بخشایش و توسلی وقتی با ممنوعیت بانک مرکزی در ارائه تسهیلات رو به روبه می‌شوند قانون را دور می‌زنند و راه دیگری را انتخاب می‌کنند و اقدام به صدور ضمانت‌نامه می‌کنند. ضمانت‌نامه شرکت‌های کارتن‌خواب که در زمان احمدی و قبل از آن صادرشده است ده درصد وصول‌شده و با این کار نقدینگی بانک بالا رفته است، ولی این ضمانت‌نامه‌ها تابع تشریفات قانونی نبوده است. مجموعاً ۶۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه می‌دهند در حالی این کار بدون اخذ وثایق لازم و اعتبار سنجی انجام‌شده است.

  فساد سازمان یافته
در این هنگام نماینده دادستان گفت: درباره ورود شخص متهم حیدرآبادی‌پور به بانک باید توضیحاتی را بگویم از اواخر سال ۹۱ زمانی که بخشایش مدیرعامل بانک سرمایه بود نطفه فساد فعلی بانک سرمایه منعقد می‌شود، او اقداماتی انجام می‌دهد و هیأتی را مشاور خود می‌کند. در مرحله بعد درخشنده را می‌آورد که او همکاری نمی‌کند تا اینکه غندالی در یک کودتا درخشنده را کنار گذاشته و خودش به‌صورت غیرقانونی سرپرست بانک سرمایه می‌شود. وی افزود: غندالی حدود چهار ماه سرپرست بانک سرمایه می‌شود نهایتاً بانک مرکزی سلب صلاحیت حرفه‌ای او را نسبت به مدیرعامل اعلام می‌کند. نماینده دادستان گفت: اولین مسیر ضمانت‌نامه‌ها توسط شرکت متبوع توسط متهم حیدرآبادی‌پور زده‌شده است و از چند جهت با افراد مختلفی در ارتباط است و با متهمان زد و بند دارد. قهرمانی گفت: متهم حیدرآبادی‌پور یک‌مهره گماشته شده از سوی متهمان باسابقه و همکار با آن‌ها بوده است. قاضی خطاب به متهم بیرانوند می‌خواهد در جایگاه حاضر شود و ضمن تفهیم اتهام به او گفت: آخرین دفاع خود را بفرمایید. متهم بیرانوند مدعی شد: من به‌عنوان کارشناس بانکی در کشور کار کرده‌ام و با جریانات سوء مدیریتی مواجه شده و با آن‌ها مقابله کرده‌ام، اما در ارتباط با این موضوع پرونده بانک سرمایه و فرآیندی که در جریان است کاملاً بر اساس تیمی سازمان‌یافته بود و از مصداق‌های فساد سازمان‌یافته است. این متهم مدعی شد: شاید به‌نوعی خودم در این جریان هستم، اما پشت قضیه غندالی و امامی بودند. سپس قاضی مسعودی مقام ضمن بیان ختم جلسه دادگاه گفت: آخرین دفاع از متهم ضیایی بعدازظهر روز شنبه ۲۳ شهریورماه برگزار می‌شود و روز شنبه نیز جلسه دادرسی پرونده پتروشیمی برگزار خواهد شد.

 
رییس سازمان بازرسی کل کشور:
نیازمند تعامل دانشگاه با دادگاه در امور پژوهشی هستیم

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: امروز نیازمند تعامل هرچه بیشتر بین دانشگاه و دادگاه و آموزش عملی شگردهای قضایی به قضات هستیم.
ناصر سراج در دیدار با سید حجت‌الله علم‌الهدی، رییس پژوهشگاه قوه‌قضاییه بابیان اینکه اقدامات خوبی در راستای ارتقای قوه‌قضاییه در پژوهشگاه آغازشده است، اظهار کرد: حضور نخبگان و پژوهشگران جوان در پژوهشگاه قوه‌قضاییه برای ارتقای علمی دستگاه قضایی امری شایسته و پسندیده است البته پیشنهاد می‌شود از اساتیدی که تئوری را در کنار مباحث عملی دنبال کرده‌اند، استفاده شود. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قوه‌قضاییه، وی با اشاره به اقدامات پژوهشی و مطالعاتی در زمینه مبارزه با فساد در سازمان بازرسی گفت: همکاران ما در سازمان بازرسی کل کشور سعی کردند تا با آسیب‌شناسی گزارشات بازرسی در حوزه بانک، نفت، گمرک، ثبت و...برنامه‌های جدیدی را برای سازمان تعریف و از بروز مجدد مشکلات جلوگیری کنند. رییس سازمان بازرسی کل کشور خواستار همکاری پژوهشی و علمی پژوهشگاه با سازمان بازرسی شد و تصریح کرد: امروز در قوه‌قضاییه نیازمند یک هم‌افزایی در بین دستگاه‌ها در حوزه پژوهش هستیم تا با گسترش همکاری‌ها و تعاملات از کارهای پژوهشی موازی جلوگیری کنیم که این امر در مرحله اول باعث کیفی سازی پژوهش می‌شود و در مرحله دوم به ‌صرفه‌جویی در هزینه و نیروی انسانی می‌انجامد. وی با اشاره به تأسیس آکادمی آمبودزمان آسیایی در سازمان بازرسی کشور گفت: با توجه به دستورات و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص افزایش همکاری‌های بین‌المللی در طول ۵ سال گذشته با بیش از ۱۲ کشور اروپایی، آفریقایی و آسیایی تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌ایم. رییس سازمان بازرسی کل کشور بابیان اینکه امروز نیازمند تعامل هرچه بیشتر بین دانشگاه و دادگاه و آموزش عملی شگردهای قضایی به قضات هستیم، خاطرنشان کرد: پژوهشگاه قوه‌قضاییه باید در راستای انتقال تجربیات علمی قضات، جزوات و کتاب‌هایی را در خصوص برخی پرونده‌ها منتشر و در اختیار قضات جوان قرار دهد که این امر در تصمیم‌گیری رسیدگی به پرونده‌ها بسیار راهگشا است. همچنین رییس پژوهشگاه قوه‌قضاییه در این دیدار، گفت: پژوهشگاه قوه‌قضاییه به‌عنوان قوه عاقله دستگاه قضایی باید با استفاده از ظرفیت‌های پژوهشگران و نخبگان کشور در مقام پشتیبان علمی بروز و ظهور داشته باشد. وی با اشاره به اعلام آمادگی پژوهشگاه در خصوص گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی با سازمان بازرسی کل کشور گفت: همکاران ما در پژوهشگاه آمادگی افزایش تعاملات و همکاری‌های علمی در بحث بازرسی و نظارت با سازمان را دارند که در همین راستا پیشنهاد می‌شود تا با ایجاد سازوکاری مناسب در قالب کمیته مشترک به دنبال موضوع یابی کاربردی برای امور پژوهشی باشیم.

حمایت

منتشر شده در چهارشنبه, 20 شهریور 1398 09:31

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت