سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 16 خرداد 1399-

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا برگزار شد

سایت حقوقیدیده بان هشتم : نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی، به ریاست قاضی مسعودی برگزار شد.

قاضی مسعودی مقام گفت: پرونده حاضر رسیدگی به اتهام شبنم نعمت‌زاده، احمدرضا لشگری‌پور و شرکت توسعه دارویی رسا در باب اخلال در نظام اقتصادی کشور و مایحتاج عمومی دارو و اخلال در نظام اقتصادی از باب تولید و قاچاق دارو است. 

     جزییات اتهامات متهمان شبنم نعمت‌زاده و احمدرضا لشگری پور
به گزارش میزان، سپس نیازآبادی، نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و به بیان مشخصات متهمین پرداخت و گفت: خانم شبنم نعمت‌زاده فرزند محمدرضا در ابتدا آزاد با تودیع وثیقه و سپس بازداشت، متهم است به مشارکت در اخلال عمده از طریق اخلال در توزیع مایحتاج عمومی دارو به مبلغ یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال با علم به موثر بودن در ضربه زدن به‌نظام جمهوری اسلامی است. اتهام دیگر او مشارکت در تحصیل مال از طریق نامشروع به همان مبلغ ذکرشده و سوءاستفاده از جواز و امتیاز تفویض شده، مشارکت در اخلال در نظام دارویی کشور، فعالیت غیرمجاز در شبکه دارویی استان البرز بدون مجوز وزارت بهداشت و نگهداری غیرمجاز دارو بدون تشریفات قانونی در حکم قاچاق.

وی گفت: متهم دیگر احمدرضا لشگری پور بازداشت به لحاظ عجز از تودیع وثیقه متهم است به مشارکت در اخلال عمده از طریق اخلال در توزیع مایحتاج عمومی دارو به مبلغ یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال با علم به موثر بودن اقدامات در ضربه به‌نظام جمهوری اسلامی، مشارکت در تحصیل از طریق نامشروع با سوءاستفاده از امتیاز تفویض شده، مشارکت در اخلال در نظام توزیع و تولید داروی کشور.
نماینده دادستان در بیان اتهامات شرکت توسعه دارویی رسا گفت: این شرکت با مدیرعاملی احمدرضا لشگری پور و با هیأت‌مدیره خانم شبنم نعمت‌زاده متهم به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در توزیع مایحتاج عمومی دارو، به مبلغ یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال، مشارکت در اخلال عمده از طریق اخلال در توزیع دارو برای ایجاد انحصار دارو در کشور، مشارکت در تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال، مشارکت در اخلال در نظام توزیع دارویی کشور است. وی افزود: میزان تحصیل اموال جرم هر سه متهم مبلغ ذکرشده است با وصف اینکه یک هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال طرح شکایت و جبران خسارت شده است.

     تشریح شکایات ثبت‌شده علیه شبنم نعمت‌زاده
نماینده دادستان در ادامه با تشریح شکایات ثبت‌شده علیه شبنم نعمت‌زاده اظهار کرد: شکایت شرکت‌های جابربن حیان، اسوه و فارمین علیه احمدرضا لشگری پور، شبنم نعمت‌زاده و بهمن گنجی که وکیل شاکی اظهار داشته است متهمان از سال ۹۲ اقدام به خرید انبوه دارو از شرکت‌های مختلف ازجمله شرکت موکل کرده‌اند چک‌های دریافتی برگشت‌خورده و سعی داشته‌اند همچنان با فریب‌کاری داروها را تحویل گیرند.
وی در ادامه بیان کرد: شکایت شرکت داروپخش و پارس‌دارو کاسپین تامین زهرابی، لابراتوآرهای رازک و فارابی علیه شبنم نعمت‌زاده و احمدرضا لشگری پور دایر بر مجموعه‌ای از جرایم اقتصادی که شکات از شرکت‌های وابسته به هلدینگ شستا هستند و علی رقم پیگیری‌های مستمر و توقیف‌های صورت گرفته مبالغ ناچیزی تامین شده است و نشان‌دهنده عدم وجود یک فعالیت اقتصادی شفاف است.
وی در ادامه با اشاره به شکایت شرکت استراژن دارو علیه شرکت دارویی رزاق اظهار کرد: این شکایت دایر بر تحصیل مال از طریق نامشروع است که شاکی میزان ضرر و زیان را ۴۴ میلیارد و ۵۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار و ۸۴۷ ریال عنوان کرده است.
نیازآبادی در ادامه با اشاره به شکایت علی زرکب علیه شبنم و زینب نعمت‌زاده و محمد محب علی اظهار کرد: این شکایت دایر بر اخلال در نظام اقتصادی کشور است که بر اساس آن شبنم نعمت‌زاده با هماهنگی زینب نعمت‌زاده اقدام به تعویض چک‌ها به صورتی که متقلبانه بوده می‌کرده است و اظهارات شبنم نعمت‌زاده در خصوص اعتبار پدرش به ادعای وکیل شاکی سبب اعتماد موکل وی به شبنم نعمت‌زاده شده است.
وی در ادامه با اشاره به مستندات شکایت بیان کرد: تصویر چک به مبلغ ۵ میلیارد ریال به امضای شبنم نعمت‌زاده و گواهی عدم پرداخت آن تصویر قرارداد فروش کالا میان شبنم نعمت‌زاده و علی زرکب و همچنین قرارداد عاملیت فروش از مستندات شکایت محسوب می‌شود.
وی در ادامه اظهار کرد: شکایت مدیرعامل شرکت شفا طب پرتو دارو علیه شبنم نعمت‌زاده و شیرین مبصری که دایر بر تحویل مال از طریق نامشروع و همچنین شکایت ایران سرنگ از دیگر شکایات علیه شبنم نعمت‌زاده است. نماینده دادستان ادامه داد: شکایت شرکت البرز با مدیریت علی مرتضوی از شبنم نعمت‌زاده دایر بر اخلال در نظام دارویی کشور و فروش دارو و تحصیل مال به میزان بیش از ۲۲۶ میلیارد ریال صورت گرفته است. وی همچنین به شکایت شرکت تولید دارو با مدیرعاملی حامد صابونی علیه شبنم نعمت‌زاده و احمدرضا لشگری پور و شکایت شرکت البرز دارو اشاره کرد و با یادآوری شکایت شرکت ریحانه و احمدرضا اصفهانی علیه این دو گفت: شاکی مدعی است شرکت با استفاده از اعتبار خانوادگی اقدام به تحصیل مال به میزان ۳۰۰ میلیارد ریال کرده است.
     گزارش وزارت اطلاعات درباره شرکت توسعه‌ای رسا
وی با اشاره به گزارش وزارت اطلاعات درباره شرکت توسعه‌ای رسا گفت: این شرکت با مدیریت شبنم نعمت‌زاده در جریان فعالیت در حوزه دارو صورت گرفته که بدهی ۳۵۰ میلیارد تومانی دارد. همچنین شرکت رسا فارما که متعلق به خانم شبنم نعمت‌زاده بوده است ۲۰ میلیارد تومان بدهی دارد که این گزارش از سوی وزارت اطلاعات به رییس‌جمهور اعلام شد که پی‌نوشت کرد تا حقوق مردم تامین شود.
نیازآبادی با اشاره به دپوی داروی صورت گرفته از سوی شرکت‌های شبنم نعمت‌زاده گفت: بر‌اساس گزارش‌های منتشرشده اخیر، دپوی دارو از سوی شرکت توسعه رسا در دو انبار در شهریار صورت گرفته که اداره کل تعزیرات البرز موضوع را به ظن قاچاق مورد رسیدگی قرار دادند که سپس مشخص شد بخشی از این داروها تاریخ گذشته بوده و بخشی از اموال نیز فاقد مجوز از سوی وزارت بهداشت بوده است. وی تصریح کرد: بعد از بررسی‌ها مشخص شد شبنم نعمت‌زاده همدست دیگری به نام رضا سقایی دارد که وی دارای اطلاعات زیادی است. نماینده دادستان: ادعای خانم نعمت‌زاده که همه تقصیرها بر گردن آقای لشگری پور است غیرمنطقی است چراکه نامبرده می‌دانسته منابع به‌طور نامناسبی از شرکت خارج می‌شده است.

      تسهیلات بانکی دریافت شده توسط متهمین
وی درباره تسهیلات بانکی دریافت شده در این پرونده توسط متهمین افزود: طبق اظهارات متهمه شبنم نعمت‌زاده ۴ میلیارد تومان از بانک ملت، ۴ میلیارد تومان از بانک شهر و برای شرکت دارویی رسا ۴.۵ میلیارد تومان از بانک ملت و ۶ میلیارد تومان از بانک سینا تسهیلات گرفته است. نماینده دادستان با اشاره به اظهارات متهمه نعمت‌زاده گفت: او اعتراف کرده که در شرکت پدرش نیز حضورداشته و به او کمک می‌کرده است و به گفته او دست راست پدرش در این شرکت‌ها بوده است. وی افزود: در 21/6/97 دستورات لازم برای ردیابی اموال متهمین داده شد که در پی آن ۵۰۰ حساب از آن‌ها شناسایی و پاسخ جامع ارسال خواهد شد.

      طرح ادعای دور زدن شبنم نعمت‌زاده از سوی متهم لشگری پور، بی‌اساس است
نماینده دادستان افزود: از اواخر سال ۹۵ شبنم نعمت‌زاده در جریان تخلفات شرکت دارویی رسا قرارگرفته، اما به مدیرعامل آن یعنی آقای لشگری پور اعتماد می‌کند. شبنم نعمت‌زاده در اظهارات خود گفته است همه چک‌ها توسط خودش امضا می‌شد پس با این حساب طرح ادعای دور زدن وی از سوی متهم لشگری پور، بی‌اساس است. نیازآبادی گفت: او قصد داشته بدهی خود را از سوی منابع سایر شرکت‌ها پرداخت کند که این اعتراف او، نشان از علم وی به موضوع داشته است.

نماینده دادستان گفت: طبق گزارش‌های ارسالی وزارت اطلاعات نتیجه تحقیق از مدیران شرکت توسعه دارویی رسا قریب به‌اتفاق اقرار صراحتا اذعان کرده‌اند متهمین از کم و کیف کار اطلاع داشتند و با علم به موضوع و باوجود بحران شرکت به اقدامات خود ادامه می‌دادند.
نماینده دادستان با اشاره به اظهارات متهمه نعمت‌زاده گفت: او اعتراف کرده که در شرکت پدرش نیز حضورداشته و به او کمک می‌کرده است و به گفته او دست راست پدرش در این شرکت‌ها بوده است. شبنم نعمت‌زاده در اظهارات خود گفته است همه چک‌ها توسط خودش امضا می‌شد پس با این حساب طرح ادعای دور زدن وی از سوی متهم لشگری پور، بی‌اساس است. نیازآبادی گفت: او قصد داشته بدهی خود را از سوی منابع سایر شرکت‌ها پرداخت کند که این اعتراف او، نشان از علم وی به موضوع داشته است.

     ۲۲ فقره حساب شخصی در مورد متهمه نعمت‌زاده شناسایی‌شده است
وی افزود: همچنین ۲۲ فقره حساب شخصی در مورد متهمه نعمت‌زاده شناسایی‌شده که از سال ۸۸ تا ۹۷ بوده است و ۴۲ فقره حساب مشترک برای این متهمه شناسایی شده است. از سویی برای متهم لشگری پور ۱۴ فقره حساب شخصی و ۳۴ فقره حساب مشترک شناسایی‌شده و در شرکت توسعه دارویی رسا نیز ۷ فقره حساب شناسایی‌شده که ۹۳ درصد گردش حساب‌ها مربوط به بانک ملت است و درباره این شرکت ۱۸ فقره حساب دیگر نیز شناسایی‌شده است.

     در این پرونده قصد انحصار کاملاً محرز است
نماینده دادستان با اشاره به دو دفتره بودن شرکت توسعه دارویی رسا بیان کرد: اطلاعات منعکس‌شده در اظهارنامه‌های مالیاتی با اطلاعات مالی شرکت متفاوت است و با توجه به زیان ده بودن فعالیت شرکت و تمایل اعضای آن برای نشان دادن اطلاعات غیرواقعی در اظهارنامه‌های مالیاتی برخی از موارد مربوط به جوایز کمتر و موارد مربوط به درآمد بیشتر از مقدار واقعی منعکس شده است.

نماینده دادستان بابیان اینکه نگهداری و توزیع کالا به‌صورت نامناسب از مصادیق اخلال است، گفت: در این پرونده دریافت نقدی حاصل از وجوه دارو و قصد انحصار کاملاً محرز است و شبکه دارویی شکل‌گرفته تا شبکه انحصاری ایجاد شود.
نیازآبادی یادآور شد: شرکت توسعه‌ای رسا قبل از مجوز، اقدام به انتقال دارو کرده است همچنین دپوی قابل‌توجه دارویی صورت گرفته است این در حالی است که نامبرده علم داشته که نگهداری کالا نیاز به کسب مجوز دارد. نیازآبادی گفت: گزارش وزارت اطلاعات حاکی از آثار مخرب متهمین در نظام اقتصادی کشور است که متهمان از این اقدام آگاهی داشته‌اند.
بعد از پایان قرائت کیفرخواست متهمان از سوی نماینده دادستان قاضی از شبنم نعمت‌زاده خواست تا در جایگاه قرار گیرد و ضمن تفهیم اتهام مبنی بر محتویات پرونده صادره از دادسرای عمومی جرایم اقتصادی و گزارش‌های وزارت اطلاعات و موارد قرائت‌شده در کیفرخواست از متهم خواست دفاعیات خود را ارائه کند.
در ادامه قاضی به متهم گفت: آیا موارد انتسابی را قبول دارید که متهم پاسخ روشنی را نداد که بار دیگر قاضی از وی سوال کرد ابتدا به‌طور مشخص بیان کنید که متهم گفت همه اتهامات را قبول ندارم چراکه بسیاری از این‌ها نیاز به مدارکی دارد که اکنون این مدارک را در اختیار ندارم، اما وکیلم به شما خواهند داد.

     توضیحات قاضی در رابطه با علت بازداشت شبنم نعمت‌زاده
در ادامه قاضی به متهم گفت:بازداشت شما ازآن‌جهت صورت گرفت که بیم فرار شما می‌رفت و شخصی که برای شما سند گذاشته بود فرد متولد سال ۷۳ به نام آقای امیر بارانی بود که در دادگاه حاضر نشد درحالی‌که ۲۰ میلیارد تومان برای شما سند گذاشت و اعلام کرد که اگر بازهم سند بخواهید در اختیار قرار می‌دهم درحالی‌که این‌همه سند در دست این فرد جای سوال داشت. قاضی مسعودی مقام ادامه داد: همچنین مهلت ضمانت‌نامه‌های بانکی که از سوی پدر شما گذاشته‌شده بود رو به اتمام بود لذا قرار بازداشت شما صادر شد. 

متهم در آغاز دفاعیات خود گفت: من بیش از ۲۰ سال است که در این حوزه فعالیت کردم و در طول این سال‌ها حتی یک‌بار هم خلافی از من سر نزده است. وی ادامه داد: من فارغ‌التحصیل سال ۷۵ از دانشگاه شهید بهشتی هستم و باآنکه پدرم وزیر بود تا سال ۸۰ یعنی به مدت ۵ سال بیکار بودم و به کارهای هنری می‌پرداختم تنها بعدازظهرها در یک داروخانه فعالیت می‌کردم. وی مدعی شد بعد از مدتی به پیشنهاد یکی از دوستانم به دنبال تاسیس داروخانه‌ای بودم که البته بازهم بعدازظهرها ویزیت مطب می‌کردم.

     من تنها یک کارآفرین هستم
متهم ادامه داد: فعالیت من نه به‌واسطه رانت بوده نه به‌واسطه چیز دیگری بلکه من تنها یک کارآفرین هستم. وی افزود:  با کار پخش آشنایی نداشتم به آقای لشگری پور اختیار دادم که نقد بفروشد و هرماه تخفیف بدهد که این کار در این حیطه عادی بود. متهم شبنم نعمت‌زاده گفت: در هزینه کردن من نمی‌توانستم جلوی آقای لشگری پور را بگیرم قضیه از دستور من خارج‌شده بود من از آقای لشگری پور خواستم کمک کند او اوایل کمک می‌کرد، اما در سال ۹۶ نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد آن موقع بود که من از پدرم کمک گرفتم.

متهم ادامه داد: هیچ‌کدام از اعداد و رقم‌ها گفته شده در حساب شخصی من وارد نشد و حتی ملک لواسان من نیز در رهن بانک ملت است که آن را برای کارم خریدم. این متهم مدعی شد: همه هدف من رسیدگی به این موضوع و رفع تعهدات است؛ پدر من هیچ دخالتی در کار من نداشته است و اگر کسی دخالتی کرده من بودم که در زندگی پدرم داشتم. متهم نعمت‌زاده گفت: هیچ پتروشیمی به نام پدرم وجود ندارد و پتروشیمی جم نیز ربطی به او ندارد. این متهمه مدعی شد: و هیچ موسسه پزشکی از طرف من در البرز وجود ندارد. 

     دادگاه تحت تاثیر جو عمومی نیست و پرونده را دقیق بررسی می‌کند
در این بخش از جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام خطاب به متهمه نعمت‌زاده بیان کرد: ما در اینجا به اتهام آقای نعمت‌زاده رسیدگی نمی‌کنیم و به اتهام فرزند وی رسیدگی می‌کنیم برای ما مهم نیست شما از چه خانواده‌ای هستید. وی در محافل مختلف دستگاه قضایی را متهم به سیاسی‌کاری می‌کند، اما تمامی روند دادرسی و مراحل آن در پرونده شما طی شده و به نظر می‌رسد اگر سیاسی‌کاری در میان بود این‌گونه مراحل طی نمی‌شد.

وی بیان کرد: دادگاه تحت تاثیر جو عمومی نیست و پرونده را دقیق بررسی می‌کند و طبق مقررات قانونی صرف‌نظر از اینکه چه نتیجه‌ای حاصل خواهد شد مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و جامعه از ما انتظار اجرای قانون را دارد.
رییس دادگاه در بخش پایانی سخنان خود ضمن اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: احتمالا از جلسه بعدی شعبه ما مستقل می‌شود و به مجتمع امام خمینی انتقال می‌یابد و جلسات دادگاه در سالن اجتماعات این مجتمع برگزار می‌شود. قاضی مسعودی مقام با بیان اینکه جلسه بعدی دادگاه این پرونده در تاریخ 31/6/98 برگزار می‌شود گفت: جلسه بعدی راس ساعت ۱۴ برگزار خواهد شد.

حمایت

منتشر شده در سه شنبه, 26 شهریور 1398 09:51

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت