سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 16 خرداد 1399-

دانستنی‌های حقوقی

سایت حقوقیدیده بان هشتم : فروش مال مرهونه و کلاهبرداری
کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است به نحوی از انحا، عیناً و منفعتاً بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند کلاهبردار محسوب و طبق قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری محکوم می‌شود.

با توجه به ماده ۷۹۳ قانون مدنی و متون فقهی در زمینه قرارداد رهن چنین استنباط می‌شود که رهن، موجب خروج مال مرهونه از مالکیت راهن نمی‌شود و فقط برای مرتهن نسبت به مال مرهونه، حق عینی و حق تقدم ایجاد می‌کند که می‌تواند از محل فروش مال مورد رهن، طلب خود را وصول کند.  از این رو عمل متهم فروش مال غیر محسوب نمی‌شود. زیرا رکن رکین این جرم، فروش مال غیر بدون مجوز قانونی است که در ماده یک قانون راجع به انتقال مال غیر از آن یاد شده است. این ماده می‌گوید « کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است به نحوی از انحا، عیناً و منفعتاً بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند کلاهبردار محسوب و طبق قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری محکوم می‌شود.» توضیح اینکه اگرچه با قرارداد رهن از اختیار مالک برای تصرف در مال مرهونه کاسته می‌شود، ولی حق مالکیت او از بین نمی‌رود و راهن همچنان مالک عین مرهونه است و به تبع این حق منافع مال مورد رهن، متعلق به اوست. عمل کسی هم که چند آپارتمان به دیگری فروخته، در حالی که آپارتمان‌ها در رهن بانک است، کلاهبرداری نیست. زیرا اولاً برای تحقق فعل مادی این بزه، توسل به وسایل متقلبانه ضروری است که در بیشتر موارد توسل به وسایل متقلبانه اصلاً محقق نمی‌شود. حتی اگر طرف معامله نگوید که مال در رهن است، موجب تحقق کلاهبرداری نمی‌شود.  قرارداد رهن، موجب زوال مالکیت راهن بر عین و منافع مال نمی‌شود و حتی با عدم اطلاع و آگاهی مشتری از این موضوع یعنی در رهن بودن مبیع، او می‌تواند با تقدیم دادخواست حقوقی و الزام بایع به فک رهن، به حقوق ادعایی خود دست یابد و توصیف یک عمل حقوقی در قالب عمل مجرمانه صحیح نیست.

نحوه اعمال مجازات جایگزین حبس 
بر اساس قانون مجازات اسلامی برای برخی از مجازات‌ها می‌توان جایگزین پیدا کرد و این مجازات جایگزین بر اساس قاعده و قوانین مخصوصی اجرایی می‌شود.

مهدی عزیززاده، حقوقدان درباره مجازات‌ جایگزین حبس اظهار کرد: قانونگذار در ماده ۶۴ قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، به مجازات جایگزین حبس پرداخته است که این مجازات‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند؛ برای مثال انجام کار‌های عام‌المنفعه، پرداخت جزای نقدی، سپری کردن دوره مراقبت، انجام خدمات عمومی رایگان و محرومیت از حقوق اجتماعی از جمله مجازات‌های جایگزین حبس هستند.
وی با اشاره به چگونگی اجرای مجازات‌های جایگزین حبس گفت: ممکن است قاضی حکم دهد که فرد مجرم به انجام خدمات عمومی رایگان بپردازد. برای مثال قاضی دستور دهد که مجرم به مناطق سیل‌زده برود و به مردم کمک کند. این حقوقدان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران درباره مواقعی که مجازات‌های جایگزین حبس اعمال می‌شود، بیان کرد: اگر مجازات کمتر از ۳ ماه حبس باشد قاضی ملزم است مجازات‌های جایگزین حبس را اعمال کند.
وی تصریح کرد: البته در مواقعی اگر جرم بیش از ۳ ماه تا ۶ ماه باشد و در صورت عدم وجود سابقه کیفری قاضی باید مجازات‌های جایگزین حبس را اعمال کند.

حمایت

منتشر شده در سه شنبه, 26 شهریور 1398 10:32

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت