سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 16 خرداد 1399-

مسئولان ظرف یک ماه باید اموالشان را اعلام کنند

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس دستگاه قضا چندی پیش نوید اجرای قانون رسیدگی به دارایی مسئولان و راه اندازی سامانه ای در این زمینه را در جهت اقدام پیشگیرانه از فساد داده بود هرچند که قوه قضاییه با اجرای این قانون درصدد مچ گیری نیست بلکه در راستای صیانت از کارگزاران نظام اقدام به این امر کرده است به طوریکه آیت الله رئیسی چندی پیش هدف از اجرای این قانون را صیانت هر چه بیشتر از حیثیت مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرد. بر این اساس روز گذشته سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران رونمایی شد.

در همین راستا رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه در مراسم رونمایی از این سامانه، گفت: ملاحظات امنیتی برای ما اهمیت بسیاری دارد و تاکنون پایگاهی که تا این اندازه ملاحظات امنیتی داشته باشد در قوه‌قضاییه نداشته‌ایم و یا کم داشته ایم و هیچ کس جز رییس قوه‌قضاییه دسترسی به اطلاعات نخواهد داشت.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید شهریاری افزود: امروز اقدام مبارکی توسط دستگاه قضایی صورت گرفته است و اولین روز افتتاح رسمی سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران است.
به گزارش میزان، این مسئول قضایی با اشاره به اصل 142 قانون اساسی، گفت: بر این اساس دارایی رهبر، رییس‌جمهور، معاونان رییس‌جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آن‌ها قبل و بعد از خدمت، توسط رییس قوه‌قضاییه رسیدگی می‌شود که برخلاف حق افزایش نیافته باشد. رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه بیان کرد: رییس قوه‌قضاییه دارایی‌های خود، همسر و فرزندان تحت تکفلشان را به مقام معظم رهبری اعلام کردند و خودشان پیشگام در انجام قانون هستند. وی افزود: مسئولان باید ظرف یک ماه اموالشان را اعلام کنند.
 ثبت اطلاعات منحصراً در سامانه دارایی مسئولان انجام می‌شود
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه تصریح کرد: مسئولان ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت‌نام کنند و ثبت اطلاعات منحصراً در سامانه دارایی مسئولان انجام می‌شود. وی ادامه داد: افشا و انتشار اطلاعات جرم انگاری شده است و به دلیل ملاحظات امنیتی ثبت دارایی در چند مرحله انجام می‌گیرد تا اگر احیاناً مشکلاتی در حوزه امنیتی وجود دارد برطرف شود. رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه بیان کرد: دارایی مسئولان شامل دارایی‌های خارج از کشور هم می‌شود. این مسئول قضایی ادامه داد: ملاحظات امنیتی برای ما اهمیت بسیاری دارد و تاکنون پایگاهی که تا این اندازه ملاحظات امنیتی داشته باشد در قوه‌قضاییه نداشته‌ایم و یا کم داشته‌ایم، هیچ‌کس جز رییس قوه‌قضاییه دسترسی به اطلاعات نخواهد داشت، اطلاعات را رمزگذاری خواهیم کرد و در بستر اینترنت قرار نمی‌دهیم و اطلاعات دارای ۳ کلید رمزگذاری است.  وی خاطرنشان کرد: قوانین ما منحصر به این قانون نیست، قوانین دیگری داریم که اگر کسی مرتکب اموری همچون رشوه، اختلاس و... شود منتظر نمی‌مانیم تا دوره مسئولیتش تمام شود و قوه‌قضاییه ورود خواهد کرد.

 حق تجسس نداریم
 معاون رییس قوه‌قضاییه در رابطه با شناسایی اموال مسئولان در خارج از کشور و برخی از کشورها که مراوده‌ای با آن‌ها نداریم، گفت: چه مراوده داشته باشیم و چه نداشته باشیم دستگاه‌های اطلاعاتی ما همه‌چیز را تحت نظر دارند، قانونگذار در حال حاضر بیان به خود اظهاری دارد و ما حق تجسس نداریم، تجسس حرام است، اگر پای کسی در پرونده‌ای کشیده و فسادی رخ دهد ورود خواهیم کرد. گفتنی است در پایان سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران با حضور رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه در این معاونت به‌صورت رسمی افتتاح شد.

حمایت

منتشر شده در دوشنبه, 01 مهر 1398 09:40

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت