سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 10 مهر 1399-

قاضی صلواتی در سومین جلسه محاکمه گروه عظام:تعداد بازدید : 5 چرا قطعه بنزین سوز وارد کردید و گازسوز تحویل دادید؟

سایت حقوقیدیده بان هشتم : سومین جلسه محاکمه گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان‌یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

قاضی صلواتی در ابتدا از متهم ردیف دوم امیررضا رفیعی خواست تا در جایگاه حاضر شود. قاضی صلواتی گفت: امیررضا رفیعی متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۲۰۱ میلیون و ۶۲۹ هزار و ۸۳۹ دلار، معاونت در پرداخت رشوه، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از سند مجعول و مشارکت در فراری دادن متهم خاتمی‌پور.
به گزارش میزان، قاضی از متهم خواست تا دفاعیاتش را بیان کند. متهم رفیعی مدعی شد: در خصوص اظهارات نماینده دادستان که شرکت سازه‌پویش به گرانفروشی متهم شده است باید بگویم این شرکت بسیاری از قطعات را باقیمت مناسب تولید کرده است. ECU موتور TU۵ که ۱۱۵ یورو خریداری می‌شد به ۷۵ یورو و سپس به ۶۸ یورو کاهش یافت که این امر باعث شد تا حدود ۱۵۰ میلیون یورو طی ۱۰ سال ارز از کشور خارج نشود و امیدوارم که دادگاه با بررسی کارشناسانه و دقیق از بنده رفع اتهام کند.
وی در خصوص اتهام مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته به میزان ۲۰۱ میلیون ۶۲۹ هزار و ۸۳۹ دلار، گفت: بنده طی دو مقطع مدیرعامل شرکت سازه‌پویش بودم و بسیاری از اتهامات در زمان مدیریت بنده رخ نداده است و قادر به پاسخ‌گویی نیستم، لذا تقاضا دارم گمرک مدارک شکواییه ارائه کند تا پاسخ لازم را ارائه کنم.
رفیعی در خصوص وارونه جلوه دادن موضوع تعرفه‌ها بیان کرد: تا پایان سال ۹۵ شرکت از تعرفه ۵ درصد برای قطعات استفاده می‌نمود و در بسیاری از موارد نیز تعرفه‌های ۱۰، ۱۵ و ۲۰ درصدی پرداخت‌شده است در خصوص درج لوگو بر روی ECU و سایر قطعات این نکته را اعلام می کنم که این کار با تایید خودروساز صورت گرفته است. قطعات EMS ۴۵ درصد واردات را دربرمی‌گیرد و در سال ۹۵، ۶۳ میلیارد واردات داشته‌ایم که تعرفه ۴ میلیاردی پرداخت‌شده است در سال ۹۶، ۳۳۹ میلیارد واردات صورت گرفته که ۲۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تعرفه داده‌شده است. در سال ۹۷ نیز ۸۱ میلیارد واردات صورت گرفته که تعرفه ۳۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون آن پرداخت گردیده است و درمجموع ۴۸۳ میلیارد واردات داشته‌ایم که برای آن ۳۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تعرفه داده‌ایم.
وی در خصوص اتهام معاونت در جعل اسناد گفت: بنده هیچ‌گونه دستوری در خصوص جعل سند را صادر نکردم و مدیران عظام هیچ نقشی در جعل اسناد نداشته‌اند. گمرک کلیه شرکت‌های تولیدی را نیاز به ارائه گواهی مبدا نمی‌داند از سوی دیگر اتاق بازرگانی نیز اظهار کرده که کلیه کالا‌های وارداتی شرکت‌های تولیدی از ارائه گواهی مبدا معاف هستند و استناد دادسرا مبتنی بر اشتباه است و در خصوص اظهارات نماینده دادستان مبنی بر کم اظهاری تقاضا دارم تا میزان واردات و فروش قطعات بررسی شود تا حقانیت بنده اثبات شود و لذا خلاف واقع بودن ۱۶۵۹ سند از سال ۹۴ تاکنون را خلاف واقع می‌دانم.
رفیعی در خصوص اتهام مشارکت در فراری دادن متهم حاتمی‌پور گفت: یک روز روغنی‌ها به من گفت که قرار است مأموران گمرک برای بازرسی به دفتر خاتمی‌پور بروند و بنده به ایشان اعلام کردم که خاتمی‌پور باید در دفتر خود حاضر شود که صحت این مورد را از خاتمی‌پور جویا شوید.  همچنین عمده فاکتور‌ها توسط شرکت‌های خارجی صادر می‌شد و موضوع جعل قابل استناد نیست و تاکنون ۳۷۵ میلیارد و ۲۶۸ میلیون و ۹۲۰ هزار و ۴۱۳ ریال عوارض به گمرک پرداخت‌شده که با عنایت به مورد فوق اتهام اخلال در نظام اقتصادی موردقبول بنده نیست. متهم رفیعی ادامه داد: ما به‌هیچ‌عنوان قصد فریب خودروساز را نداشتیم و هیچ‌یک از اقداماتمان در این راستا نبوده است. در ادامه قاضی از متهم پرسید: شما چه مدت قائم‌مقام شرکت بودید؟ این متهم گفت: بنده از آذر ۹۶ تا زمان دستگیری یعنی مرداد ۹۷ به مدت ۷ ماه مسئولیت داشتم. قاضی گفت: در بازرسی‌های صورت گرفته از دفتر خاتمی‌پور اسناد مجعولی کشف شد، دراین‌باره چه توضیحی دارید؟ متهم رفیعی افزود: بنده هیچ دستوری برای ایجاد اسناد خلاف واقع به هیچ‌یک از متهمان ندادم. قاضی اظهار کرد: بر اساس اقرار، شما در اسناد دست‌کاری می‌کردید تا گمرک را فریب دهید. به‌گونه‌ای که یک عبارت توسط ترخیص‌کار به اسناد اضافه می‌شد. این متهم پاسخ داد: من هیچ اسنادی را خلاف واقع ارائه ندادم و صحت‌وسقم حرف‌های من را کارشناسان خودرو می‌توانند اعلام کنند. قاضی افزود: بر اساس اقاریر شما، آقای نجیبی سهامدار، دستور داد برای تمامی قطعات وارداتی حداقل تعرفه پرداخت شود. متهم رفیعی پاسخ داد: بر اساس دستور آقای نجیبی و ایروانی باید برای بالا بردن سطح خودکفایی از مزیت گمرک استفاده کنیم.
قاضی به وی گفت: مزیت گمرک چه ارتباطی با پرداخت رشوه داشت؟ متهم پاسخ داد: من هیچ پرداخت رشوه‌ای ندارم. در ادامه قاضی صلواتی به متهم رفیعی گفت: شما در سال‌های ۹۱ و ۹۲ قطعات بنزین سوز را با عنوان گازسوز وارد کردید و بر آن تعرفه ۵ درصد اعمال کردید.
قاضی صلواتی افزود: ای‌کاش کارشناسان ارشد محیط‌زیست وارد این پرونده می‌شدند و برآورد می‌کردند که این کار شما تا چه اندازه در آلودگی هوای تهران و کلان‌شهرها تأثیرگذار بود، لذا از همین‌جا از کارشناسان ارشد محیط‌زیست می‌خواهم که وارد این پرونده شوند. قاضی به وی گفت: مردم چه گناهی کرده‌اند که به خاطر سود و منافع شما دچار ضرر و زیان شوند. این متهم پاسخ داد: نسبت دادن موضوع آلودگی هوا به این بحث اشتباه است؛ چراکه اصل بردانشی است که روی قطعه قرار می‌گیرد که همه این‌ها توسط سازمان‌های زیرمجموعه استاندارد انجام می‌گیرد.
قاضی صلواتی از متهم پرسید: پاسخ مرا قاطع بگویید چرا قطعه بنزین سوز وارد کردید و گازسوز تحویل دادید پاسخ‌های شما محکمه‌پسند نیست. متهم رفیعی تلاش کرد از پاسخ به قاضی طفره رود؛ قاضی صلواتی به وی گفت: تخلفات شما در آلودگی هوای تهران و کلان‌شهرها نقش بسزایی داشت. در ادامه متهم درباره عدم همکاری خود با شرکت گفت: بنده در سال ۹۶ از مجموعه سازه پویش منفک شدم، اما با توجه به اینکه پروسه اداری این عدم همکاری، به طول می‌انجامید و برای آنکه کار‌ها معطل نماند لذا از مهر بنده استفاده می‌شد.
در ادامه قاضی صلواتی به انعقاد قرارداد‌های مشاوره‌ای متهم اشاره کرد و افزود: سه نمونه از قرارداد‌های مشاوره‌ای شما با همسر افرادی که مسئولیت داشتند و دختر یکی از این‌ها منعقد شد برای این موضوع چه توضیحی دارید؟ متهم رفیعی گفت: ما سازوکار مشخصی برای استفاده از تخصص نداشته‌ایم چراکه در شرایط تحریم هستیم.

 این تحریم ها بهانه خوبی شده است
قاضی بیان کرد: این تحریم هم برای شما بهانه خوبی شده است. رئیس دادگاه افزود: اگر کارتان قانونی بود چرا با اطرافیان افراد مسئول قرارداد بستید؟ شما می‌خواستید از تجارب آن‌ها استفاده کنید پس چرا با همسران و دختر این افراد این قرارداد‌ها را منعقد کردید؟ قاضی خطاب به متهم گفت: شما این قرارداد‌ها را منعقد کردید چراکه تنها دریکی از این قرارداد‌ها دو میلیارد تومان از جرایم شرکت‌های عظام را کسر می‌کرد.
گفتنی است قاضی به متهم گفت: جواب شما قانع‌کننده نیست و لذا از نماینده دادستان می‌خواهیم که توضیحات خود را ارائه کند. نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و بیان داشت: شما مجوز بند ۶ فصل ۸۴ از قانون واردات و صادرات را داشتید، اما بند ۹ از این قانون را بدون مجوز اجرا کردید. شما با پرداخت رشوه این مجوز را دریافت کردید. 
نماینده دادستان در صفحه‌نمایشی که در دادگاه حاضر بود اسناد مجعول از سوی متهم را به نمایش درآورد. شاه‌محمدی نماینده دادستان خطاب به متهم افزود: شما گفتید که متخصص هستید بله، به‌راستی شما متخصص هستید که توانستید با فریبکاری کالای بنزین سوز را وارد و گازسوز تحویل دهید. وی خطاب به متهم گفت: شما امروز در جهت فریب دادگاه اظهارات ما را خلاف قانون عنوان کردید. نماینده دادستان درباره پرداخت رشوه از سوی متهم بیان کرد: طبق اقاریر آقای روغنی‌ها شما رشوه پرداخت می‌کردید. متهم گفت: من هیچ‌گونه رشوه‌ای پرداخت نکردم و اظهاراتی که گفته می‌شود در اقاریر من آمده منتسب به من نیست. من فقط دو بار دونیم سکه به‌عنوان هدیه پرداخت کردم. نماینده دادستان خطاب به متهم رفیعی گفت: گمرک در پاسخ به استعلام بازپرسی اعلام کرده که در سال ۹۶ و ۹۷ حقوق گمرکی یونیت کنترل موتور ECU ۲۰ درصد است و شما کالا را ذیل بند ۶ معرفی کرده‌اید درحالی‌که باید کالا‌ها را ذیل بند ۹ معرفی می‌کردید. رفیعی در پاسخ گفت: انجمن قطعه سازان اعلام کرده که اقلام EMS با تعرفه ۵ درصد وارد شود. در این هنگام نماینده دادستان اظهار کرد: با مغلطه‌کاری درست نمی‌شود.
قاضی صلواتی نیز خطاب به متهم رفیعی گفت: با آرامش از خود دفاع کنید. شاه‌محمدی اظهار کرد: مصوبه هیئت‌وزیران در سال ۹۷ نیز بیان داشته که حقوق گمرکی یونیت کنترل موتور ECU ۲۰ درصد است. رفیعی پاسخ داد: شما به استناد یک سند کل فعالیت شرکت را زیر سؤال می‌برید و تقاضا دارم که گمرک بررسی‌های لازم را در این خصوص انجام دهد.
نماینده دادستان در خصوص توقیف محموله توقیفی در قزوین گفت: شما قطعه ۱۷ME را به‌تدریج جایگزین ME ۷ کردید و کالای بنزین سوز را به‌جای گازسوز از طریق رشا ثبت و اظهار کرده‌اید. نماینده دادستان گفت: روغنی‌ها اظهار کرده که ایروانی به دنبال کاهش هزینه‌های گمرکی بوده و به رفیعی گفته که از تعرفه ۵ درصد استفاده کند و رفیعی نیز همواره مدعی بوده که نامه ایران‌خودرو به وزارت صمت ارسال‌شده است. 
روغنی‌ها مدعی است که رفیعی با دستور ایروانی اقدام به کم‌اظهاری می‌نمود. ایروانی و رفیعی همواره برای سود بیشتر به وی دستور می‌دادند که از هر طریق ممکن و با پرداخت رشوه به گمرک اقلام را با کمترین مبلغ ترخیص کنند.
در این هنگام متهم رفیعی مدعی کرد: استنادات نماینده دادستان صحیح نیست و بنده اقدامی برای جعل و رشوه انجام نداده‌ام. بنده ۳۷ میلیارد تومان طی ۳ سال عوارض پرداخت کرده‌ام و تمام موارد انتسابی به بنده تهمت است. سپس قاضی صلواتی با اعلام ختم جلسه بیان کرد: جلسه بعدی دادگاه 15 مهرماه راس ساعت 9:30 دقیقه صبح برگزار می‌شود/

حمایت

منتشر شده در دوشنبه, 15 مهر 1398 09:31

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت