سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

چهارشنبه, 18 تیر 1399-

فعالیت بیش از ۸۰۰ مرکز مشاوره برای زوجین متقاضی طلاق

سایت حقوقیدیده بان هشتم: مدیر کل پیشگیری‌های فرهنگی اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از فعالیت بیش از ۸۰۰ مرکز مشاوره برای زوجین متقاضی طلاق خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، علی محمد زنگانه اظهار کرد: یکی از اولویت‌های این معاونت کنترل و کاهش آسیب‌های حوزه خانواده علی الخصوص در موضوع طلاق است. بیش از ۸۰۰ مرکز مشاوره به زوجینی که درخواست طلاق می‌دهند، فعال و در سه سال گذشته ۷۰ هزار مورد صلح و سازش رقم خورده است.

وی با بیان اینکه برنامه ما این است که مشاوره‌ها کیفی سازی شود تا فرآیند صلح و سازش پایدار شود، گفت: برنامه داریم که کلیه موارد طلاق توافقی در تمامی استان‌ها به مشاوره ارجاع شود.

زنگانه افزود: همچنین یکی دیگر از برنامه‌های ما برگزاری دوره‌های کارگاهی مهر است که ویژه زوجینی است که در روابط مهارتی و زندگی ضعف دارند.

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: از اقدامات دیگری که توسط این معاونت صورت می‌گیرد می‌توان به ارجاع پرونده‌ها به مشاوره  وبرگزاری کارگاه‌های مهارت زندگی ویژه زوجین اشاره کرد.

وی گفت: قوه قضاییه موظف است تا شعب تخصصی دادگاه خانواده را راه اندازی کند و بنا داریم که تا سال ۱۴۰۰، ۵۰۰ قاضی در این حوزه فعالیت کنند و این آمار در حال حاضر حدود ۳۲۳ قاضی مستقر می‌باشد.

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه افزود: در این زمینه به ۴۰۰ قاضی مشاوره زن نیاز داریم و در حال حاضر ۱۳۶ قاضی مشاوره زن فعال می‌باشند.

زنگانه تصریح کرد: همچنین ۱۶۲۰ کارگاه برای توانمند سازی مشاورین در نظر گرفته‌ایم که طی سه سال ۷۹۵ کارگاه برگزار شده است. به دنبال تقویت بازرسی از مراکز مشاوره هستیم و تاکنون ۱۶۴۶ بازرسی صورت گرفته است و به ۵ هزار و ۴۰۰ مشاور نیاز داریم و در حال حاضر ۱۳۶۴ مشاور جذب شده است.

وی با اشاره به موضوع فرزندان طلاق خاطر نشان کرد: ۱۴۲ مرکز برای ملاقات فرزندان طلاق راه اندازی شده که پیش بینی ما برای این امر ۱۶۸ مرکز می‌باشد. ملاقات فرزندان طلاق در محیط‌های فرهنگی نظیر فرهنگسرا‌ها و کلینیک‌های مددکاری انجام می‌شود. همچنین مشاوره مددکاری نیز صورت می‌گیرد.

زنگانه با اشاره به حمایت از حقوق کودکان افزود: هدف ما از بهبود روند ملاقات فرزندان این است که شرایط مطلوبی برای ملاقات فراهم شود بحث دیگر در حوزه حمایت از حقوق کودکان فرآیند رسیدگی به پرونده‌های کودکان معارض با قانون می‌باشد که رسیدگی به این پرونده‌ها در دادگاه‌های تخصصی صورت می‌گیرد و موظفیم که در کنار حضور قاضی یک مشاور هم وجود داشته باشد. ۸۸۸ نفر مشاور در محاکم اطفال و نوجوانان مستقر هستند و ۲۸ هزار پرونده که رسیدگی شده است با حضور قاضی و مشاور صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ برنامه‌ای برای استقرار مجازات‌های جایگزین حبس داشتیم و اکنون یک دستورالعمل برای این مجازات‌ها وجود دارد همچنین ائتلاف ملی " نماد" در ۷۲ مدرسه اجرا شد و ۲۸ هزار دانش آموز در شهرستان نظر آباد تحت اجرای این طرح قرار گرفتند و در سال تحصیلی جاری ۳۵ پایلوت جامع در کشور خواهیم داشت؛ و این ائتلاف تا پایان سال ۱۴۰۰ در ۱۰۵ هزار مدرسه کشور مستقر خواهد شد و ۷۴ محتوای خودآموز در ائتلاف نماد "نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان" وجود دارد.

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: همچنین برای ۸ هزار مربی آموزش خانواده محتوا طراحی کرده ایم و بنا داریم که تا پایان سال ۹۸ شش هزار نفر را آ‌موزش دهیم.

زنگانه افزود: در برنامه نماد شناسایی علائم خطر، معلم محور است همچنین برنامه ضمن خدمت پیشگیری رشد مدار ویژه فرهنگیان را نیز طراحی کرده‌ایم. سن طلایی پیشگیری رشد مدار پیش از دبستان است و مهارت‌های اجتماعی پایه نظیر بخشودگی، تاب آوری، ارزش‌های اخلاقی و شناخت و مدیریت هیجانات شناسایی شده است.

وی گفت: بنا داریم تا ائتلاف ملی پیش از دبستان را با کمک وزارت آموزش و پرورش تحت عنوان نماک راه اندازی کنیم که مبانی پایه آن استخراج شده است و کتاب‌های مربوط به آن نیز طراحی گردیده است.

ایسنا

منتشر شده در شنبه, 20 مهر 1398 17:06

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت