سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 10 خرداد 1399-

محورهای فعالیت دستگاه قضا درزمینه حقوق کودکان

سایت حقوقیدیده بان هشتم : معاون حقوقی دستگاه قضا در دیدار با نماینده یونیسف، تقویت ظرفیت نظام عدالت برای حمایت از کودکان در تماس با قانون، کودکان در معرض خطر و کودکان متأثر از مهاجرت را محورهای اصلی فعالیت قوه‌قضاییه جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق کودکان و نوجوانان اعلام کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد مصدق در دیدار با نماینده صندوق بین‌المللی کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در ایران با یادآوری اینکه در دین مبین اسلام و آیات و روایات موجود، به حقوق کودک تأکید فراوان شده است اظهار کرد: به تأسی از دین مبین اسلام، قانون مجازات جمهوری اسلامی یکی از قوانین مترقی و پیشرفته دنیا است و مجازات‌هایی که در قانون جدید مجازات اسلامی مصوب 1392 برای کودکان و نوجوانان پیش‌بینی‌شده، متفاوت از بزرگسالان است. به‌عنوان‌مثال اگر دو نفر، یکی بالای 18 سال و دیگری زیر 18 سال سن در جرمی مانند کلاهبرداری مشارکت داشته باشند، فرد بالای 18 سال به مجازات حبس محکوم می‌شود درحالی‌که برای فرد زیر 18 سال، نگهداری در کانون اصلاح و تربیت پیش‌بینی‌شده است و نه مجازات حبس.
 به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی قوه‌قضاییه، وی در این خصوص افزود: اساساً در جرایم تعزیری، مجازات اعدام برای کودکان و نوجوانان پیش‌بینی‌نشده است و این ناشی از اهمیتی است که اسلام و به‌تبع آن جمهوری اسلامی ایران برای کودکان و نوجوانان قائل است.
مصدق بابیان اینکه امروزه برای ما «حقوق کودکان» ازجمله مسائل مهم به شمار می‌رود گفت: در همکاری با نمایندگی صندوق بین‌المللی کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و بر اساس برنامه‌هایی که در بازه زمانی 2019 و 2020 تنظیم‌شده، فعالیت‌های ما در این خصوص در سه محور متمرکزشده است.
معاون قوه‌قضاییه در تبیین محور نخست اظهار کرد: محور نخست «تقویت ظرفیت نظام عدالت برای حمایت کودکان در تماس با قانون» است که بر این اساس برگزاری همایش‌های بین‌المللی، کارگاه‌های آموزشی برای قضات اطفال و نوجوانان (باهدف ارتقا کیفیت رسیدگی) و نشست‌های ملی با موضوعات مرتبط با کودکان از دیدگاه اسلام، همچنین انجام مطالعات به‌ویژه مطالعات تطبیقی در این حوزه و کمک به تقویت امکانات و تجهیز دادگاه‌های اطفال و نوجوانان پیش‌بینی‌شده است. وی «تقویت ظرفیت نظام عدالت برای حمایت از کودکان در معرض خطر» را دومین محور فعالیت‌ها برشمرد و گفت: این امر موضوع بسیار مهمی است و بر همین اساس برگزاری کارگاه آموزشی و انجام مطالعات تطبیقی ازجمله برنامه‌های پیش‌بینی‌شده است. مصدق در خصوص محور سوم خاطرنشان کرد: تقویت ظرفیت‌های کشور برای حمایت از کودکان متأثر از مهاجرت نیز از محورهای عمده فعالیت‌های ما در بازه زمانی مذکور است و درنهایت امیدواریم در تعامل و همکاری سازندهای که وجود دارد بتوانیم بیش‌ازپیش گام‌هایی اثرگذار در این مسیر برداریم. در ادامه این نشست خانم اوبرایان، نماینده صندوق بین‌المللی کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در ایران، ضمن ابراز تشکر از معاون حقوقی قوه‌قضاییه به دلیل راهبری در اجرا و پیشبرد برنامه‌های حمایت از کودکان در ایران و دستاوردهای کشور در این حوزه گفت: بیان نکات دقیقی که در خصوص برنامه‌های پیش‌بینی‌شده مطرح کردید نشانگر دقت نظر جنابعالی است؛ همچنین دستاوردهایی که دولت جمهوری اسلامی ایران و قوه‌قضاییه در خصوص اصلاحات حقوقی برای کودکان در حوزه قوانین کیفری و سایر قوانین کسب کرده ازجمله تصویب قانون جدید، تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی قابل‌تقدیر است. وی با اشاره به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان که در حال حاضر در مراحل نهایی تصویب در مجلس شورای اسلامی قرار دارد گفت: درواقع این مصادیق نشان‌دهنده مجموعه پیشرفت‌هایی است که در حوزه حقوق کودک صورت گرفته است و امیدواریم همکاری‌های ما برای ارتقا مسائل مربوط به کودکان با قوه‌قضاییه بیش‌ازپیش تقویت شود. نماینده یونیسف در ایران، در پایان با اشاره پیشرفت‌های ایران در خصوص کودکان در تماس با قانون گفت: یونیسف از تبادل تجارب دولت جمهوری اسلامی و قوه‌قضاییه در این خصوص با سایر کشورها حمایت می‌کند.

 حمایت

منتشر شده در شنبه, 04 آبان 1398 09:47

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت