سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 10 خرداد 1399-

روی خط خبر

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس سازمان پزشکی قانون نظر قطعی در مورد حادثه لردگان  پایان هفته جاری اعلام می‌شود
عباس مسجدی آرانی، گفت: پزشکی قانونی از بیش از ۱۰۰ نفر افرادی که از سوی مقام قضایی به ما معرفی شدند و همه آن‌ها دارای دستور قضایی بودند، نمونه آزمایش گرفته است و نتیجه آن این هفته به مقام قضایی اعلام خواهد شد. وی در گفت‌وگو با ایرنا، تاکید کرد: در حقیقت پزشکی قانونی در این خصوص به سؤال مقام قضایی در مورد سرنگ آلوده و شیوه‌های ابتلا پاسخ خواهد داد.
مسجدی آرانی گفت: متاسفانه در این حوادث جو رسانه‌ای نامطلوبی اتفاق افتاد؛ درصورتی‌که تصمیم مسئولان بر این بود که این پرونده به پزشکی قانونی که مرجع است، فرستاده شود. وی اعلام کرد: تیم‌های کارشناسی به محل حادثه در روستای موردنظر فرستاده شد تا افرادی که باید مورد آزمایش قرار می‌گرفتند، به‌زحمت نیفتند و نمونه‌های لازم در همانجا از آن‌ها گرفته شد و مردم هم همکاری‌های لازم را انجام دادند و اقدامات اولیه نیز به استان چهارمحال و بختیاری فرستاده شد و بعد هم برای بررسی بیشتر به تهران ارسال شد.
رییس سازمان پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: تمام مواردی که از آن‌ها نمونه گرفته شد، شامل تمام سنین و با هر دو جنسیت بودند. وی ادامه داد: در حوزه پزشکی و پزشکی قانونی از به‌روزترین دستگاه‌ها و تجهیزات دنیا و بر اساس آخرین پروتکل‌ها نمونه‌برداری می‌کنیم و اظهارنظرهای مربوطه هم برای مشورت برای مقام قضایی و به‌منظور اعلام حکم صحیح ارسال می‌شود.
رییس سازمان پزشکی قانونی تاکید کرد: هر چیزی که موجب نگرانی مردم شود، شامل اطلاع‌رسانی و بی‌تدبیری‌ها، نادرست است و گاهی ما روان‌شناسی رسانه را بلد نیستیم و نمی‌دانیم در چه شرایطی و چگونه باید برخی موارد اعلام شود و باید بدانیم هدف از رسانه‌ای کردن یک موضوع چیست؟ و در این خصوص دستگاه متولی باید پاسخگو باشد و گاهی رسانه‌ای کردن برخی موضوعات به‌صورت نادرست در مردم ایجاد عصبانیت می‌کند و آورده‌ای برای نظام سلامت ندارد. از اوایل مهرماه امسال خبر ابتلای تعدادی از اهالی روستای چنار محمودی از توابع لردگان در استان چهارمحال و بختیاری منتشر شد، این خبر به سر خط اخبار رسانه‌های داخل و خارج آمد و علاوه بر جنبه‌های پزشکی و بهداشتی جنبه‌های اجتماعی هم پیدا کرد، عده‌ای از مردم هم‌ دست به تجمع و اعتراض زدند و معتقد بودند که مأمور بهورز شبکه بهداشتی وزارت بهداشت عامل انتقال ویروس ایدز به روستاییان بوده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری گفته است: بنا بر گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انجام آزمایش از یک هزار و ۳۰۰ نفر از جمعیت روستای لردگان، کمتر از ۵ درصد مردم این روستا مبتلا به ویروس HIV هستند و تحت مشاوره و درمان قرارگرفته‌اند. شهرستان لردگان در ۱۶۰ کیلومتری چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

راه‌اندازی سامانه شفافیت در کارشناسی پرونده‌های قضایی

معاون کارشناسان رسمی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه از راه‌اندازی سامانه ایجاد شفافیت در امر کارشناسی خبر داد.
پیمان پالیزگیر، با اشاره به اهمیت و جایگاه امر کارشناسی در کشور، گفت: بیش از ۷۳ رشته گروه کارشناسی در کشور داریم که در زمینه‌های مختلف به جامعه اداری و سازمانی خدمت می‌دهند. وی در گفت‌وگو با مهر، افزود: باید به سمت شوراها و تشکل‌های سیاست‌گذاری برویم و از طرف دیگر آموزش‌ها و کلاس‌های عمومی را برای افزایش سطح آگاهی کارشناسان را بالا ببریم تا کمتر دچار تخلف شوند. تا اگر تخلفی هم صورت می‌گیرد در راستای ندانستن و نه از قصد باشد. معاون کارشناسان رسمی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه‌قضاییه تصریح کرد: یکی از آیتم‌هایی که حتی در دیدار با رییس قوه‌قضاییه مطرح شد موضوع سامانه شفافیت در امر کارشناسی است که درصدد هستیم سامانه در مرکز تأسیس شود تا اطلاعات ارزیابی‌ها و قیمت‌گذاری‌ها در نقشه پهنه کشوری قرار گیرد تا کسانی که تمایل دارند در جهت تقریب قیمت‌ها از آن استفاده کنند.
پالیز گیر در خصوص زمان راه‌اندازی این سامانه، گفت: در حال حاضر مشغول کار هستیم و در مرحله انجام هست و سامانه ارجاع هوشمند را هم در حال طراحی هستیم. وی به اظهارات رییس قوه‌قضاییه اشاره و تصریح کرد: رییس قوه‌قضاییه اعلام کرد ۹۰ درصد کارشناسی‌ها به ۱۰ درصد افراد داده می‌شود که این زمینه‌های فساد را فراهم می‌کند، البته الان قانونی است و این زمینه وجود دارد و می‌توانند این کار را بکنند به همین منظور باید درزمینه اصلاح قانون هم قدم برداریم. پالیز گیر به ویژگی‌های این سامانه هوشمند اشاره کرد گفت: سامانه ارجاع اتوماسیونی است که همه آنجا ثبت کنند و کارشناس را بدون جانبداری و بر اساس ظرفیت و صلاحیت داده شود و این دید غایی و نهایی ما است. معاون کارشناسان رسمی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه تصریح کرد: الان در مرحله طراحی این نرم‌افزار هستیم و به‌محض اینکه آماده شد، اجرا می‌شود و این افق مثبت برای کسانی است که می‌خواهند کار عادلانه ایجاد کنند. وی افزود: اینکه ساختار به سمت شفافیت برود، درخواست رییس قوه‌قضاییه هم است. در همین راستا دنبال این هستیم تا کارشناسانی که دارای شرایط واحد هستند از این سبد کارشناسی بی‌بهره نمانند. پالیزگیر اظهار کرد: به دنبال این هستیم تا پایان سال این کار را اجرایی کنیم.

ورود مدعی‌العموم به مشکلات فاضلاب‌های خانگی جنوب سمنان
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان از ورود مدعی‌العموم به مشکلات بهداشتی فاضلاب‌های خانگی محله‌های جنوب شهر سمنان خبر داد. محمد شریف ابراهیمی، عنوان کرد: مشکلات بهداشتی و زیست‌محیطی فاضلاب‌های خانگی واقع در محله‌های جنوب شهر سمنان با مکاتبه با اداره آب و فاضلاب و شهرداری مورد پیگیری قرار گرفت. دادستان عمومی و انقلاب سمنان خاطرنشان کرد: در پیگیری این موضوع، مقرر شد تمهیدات لازم جهت بررسی خطوط لوله فاضلاب، تعریف پروژه پیرامون تعویض و بازسازی مسیر فاضلاب شهری صورت بپذیرد و نتیجه اقدامات ظرف یک ماه به دادستانی منعکس شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود از مکاتبه دادستانی با مراجع مربوطه در خصوص جلوگیری از عرضه سلاح‌های سرد خبر داد و گفت: در این خصوص با دادستان‌های شهرستان‌های استان سمنان و روسای حوزه‌های قضایی بخش در مورد هماهنگی با رئیس پلیس پیشگیری واحدهای قضایی متبوع جهت جلوگیری از عرضه سلاح‌های سرد مکاتبه به عمل آمد. شریف ابراهیمی تصریح کرد: دادستان‌ها و روسای حوزه‌های قضایی مکلف هستند تا این موضوع را به‌طور مستمر مورد پایش قرار دهند.

حمایت

منتشر شده در یکشنبه, 12 آبان 1398 09:57

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت