سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 07 بهمن 1398-

روی خط خبر

سایت حقوقیدیده بان هشتم : یحیی جعفری رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران شد 
مراسم تودیع و معارفه رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران روزگذشته با حضور مسئولان قضایی برگزار شد.

محمد جواد حشمتی رئیس کل دادگستری استان تهران در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران بیان کرد: نظارت نکته بسیار مهمی است چرا که خیلی از مفاسد به خاطر عدم نظارت امثال بنده است.خواهش دارم سرپرست‌های مجتمع‌های قضایی بحث نظارت را جدی بگیرند. چرا که در خیلی از موارد گزارش داریم که نطفه خیلی از این تخلفات در اطراف مجتمع‌های قضایی منعقد شده است به همین دلیل با نظارت می‌توان از خیلی از این موارد پیشگیری کرد.
عباس پوریانی رئیس کل سابق دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران نیز در این مراسم گفت: تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران است و گرفتاری‌ها و مشکلاتی که در تهران وجود دارد در هیچ یک از استان‌ها وجود ندارد، در مدت این ۵ سال آنچه در توانم بود با استفاده از همه ظرفیت‌ها و علی‌رغم تمام کمبود‌ها انجام دادیم تا شرمنده مردم، خداوند، مسئولان و همکاران نشویم.
وی ادامه داد: با سیاست قوه قضاییه ۸۶ درصد از ابلاغ‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و در برخی از مجتمع‌ها نیز این آمار ۹۲ تا ۹۳ درصد است.
در ادامه این جلسه یحیی جعفری، رئیس کل جدید دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران بیان کرد: ما در صدد تحقق تحول هستیم و باتوجه به تجربه بیش از 12 ساله کار در امور نظارتی و وظیفه بررسی عملکرد مدیران استانی در سطح کشور باید بگویم هر جا که مدیری دارای ضعف‌هایی بوده همواره مواجه با چالش‌ها و ناملایماتی بودیم و ضعف‌ها در عملکرد قضایی مجموعه موثر بوده است.
جعفری با تاکید بر لزوم مبارزه جدی با فساد درون سازمانی و برون سازمانی تصریح کرد: فساد درون سازمانی به هیچ وجه مورد قبول نیست و ما در زمینه نظارت ضمن اعتقاد بر اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی در برخورد با مفاسد هیچ گونه اغماضی نخواهیم داشت.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به محوریت امر قضا در همه امور عنوان کرد: تکریم ارباب رجوع نکته قابل توجهی است البته مردم عزیز ما به شأن مقام قضایی و قاضی واقفند اما گله مندی عموم مردم از نحوه رفتار قضات و پرسنل است که در این خصوص خود و شما را به رعایت آداب القضا سفارش می‌کنم. رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران اطاله دادرسی را یکی از معضلات اصلی دستگاه قضایی برشمرد و گفت: مشکلاتی در امر اجرای احکام مدنی وجود دارد که باید حل شود و انشاالله به نتیجه مطلوب خواهد رسید. به گزارش میزان، در پایان این جلسه از اقدامات عباس پوریانی با اعطای لوح تقدیری قدردانی به عمل آمد و با اعطای ابلاغ قضایی به یحیی جعفری وی به عنوان رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران معرفی شد.

نماینده دادستان در پرونده گروه عظام:
ایروانی تسهیلات بانکی را صرف واردات قطعات چینی می‌کرد

نماینده دادستان گفت: اقدامات گروه عظام باعث شد برخی خودرو‌های تولیدی چند دهه قبل به واسطه سودی که این‌ها از واردات قطعات می‌بردند همچنان از خط تولید خارج نشوند.
به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، اخیرا یکی از روزنامه‌ها، ادعایی در مورد گروه عظام مطرح کرده است مبنی بر اینکه این گروه در تولید ۱۴ خودرو داخل کشور نقش مستقیم داشته که تقریبا ۴ مورد آن‌ها جزوخودرو‌های پر تیراژ کشور هستند.
این ادعا در حالی مطرح شد که متهم ردیف اول این پرونده یعنی عباس ایروانی مدیر گروه عظام (تولید کننده قطعات خودرو) متهم به افساد فی الارض از مجاری اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان است.
مسعود شاه‌محمدی نماینده دادستان در پرونده رسیدگی به اتهامات گروه عظام، در واکنش به ادعا‌های مطرح شده در رابطه با نقش عباس ایروانی در تولید تصریح کرد: عباس ایروانی تعداد محدودی کارگاه تولیدی داشت که حوزه فعالیت این کارگاه‌ها مونتاژ و سرهم بندی قطعات وارداتی بوده است.
نماینده دادستان ادامه داد: بحث سر این است که ایروانی از بانک وام گرفته است؛ یعنی همه پول اولیه را از بیت المال قرض گرفته تا در راه تولید قرار دهد؛ اما عمده این پول را که مبلغ قابل توجهی هم هست در عرصه واردات قرار داده، ولی این واردات منجر به عدم تولید شده است.
شاه‌محمدی تاکید کرد: یکی از دلایل امروز مشکل تامین قطعات خودرو همین افرادی هستند که ارز دولتی دریافت و از تسهیلات بانکی و بیت المال استفاده کرده‌اند که ما را به خودکفایی در تولید برسانند، اما درآن برهه از زمان این پول‌ها را به واردات اختصاص دادند.
شاه محمدی تصریح کرد: اگر این انحصار وجود نداشت امروز نیازمند واردات از کشور‌های دیگر نبودیم، اگر ایروانی نمی‌توانست به واسطه زدوبند وام بگیرد و قرارداد‌ها را در ایران خودرو و سایپا با خودش تنظیم کند اکنون شرکت‌های نوپای دیگری می‌توانستند بومی سازی علم را در صنعت خودرو انجام دهند. وی یادآور شد: باید از این افراد پرسید حالا که واردات انجام دادید چرا قاچاق کردید؟ چرا تعرفه را پرداخت نکردید و چرا تعرفه ۲۵ درصدی را ۵ درصد اظهار کردید؟ چرا نماد شرکت خود را بر کالا‌های وارداتی و چینی می‌زدید؟
نماینده دادستان تاکید کرد: ایروانی می‌توانسته کالا را با ماخذ تعرفه وارد کرده و حق بیت المال را پرداخت کند؛ عمده کار آن‌ها واردات بوده، پول بیت المال برای ایجاد تولید و خودکفایی در عرصه تولید قطعات خودرویی مورد نیاز شرکت‌های خودروساز را با انحصاری که در دست داشتند قطعات دسته چندم چینی را وارد کرده‌اند. شاه محمدی ادامه داد: این موضوع باعث شد برخی خودرو‌های تولید چند دهه قبل به واسطه سودی که گروه عظام از واردات قطعات می‌برد همچنان از خط تولید خارج نشوند.  وی با بیان اینکه بخش عمده فسادی که در بحث خودرو وجود دارد مربوط به همین افراد است، گفت: ما نتوانستیم تولید قطعات را در کشور بومی سازی کنیم که باعث شد تا افرادی که می‌توانستند این حرفه را پیش ببرند از گود خارج شوند و خودشان با زدوبند درون گود باشند. شاه محمدی به موضوع منتشر شده در فضای مجازی درباره نماینده گمرک پرداخت و افزود: بحثی در فضای مجازی مطرح شد که نماینده گمرک تشکیل پرونده داده در صورتی که این فرد به اصرار بنده و قاضی در شعبه حاضر شد و اعلام کرد که ما شکایتی نداریم و اگر هم صحبتی کرد بخش عمده صحبت هایش به نفع آقای ایروانی بود.
 نماینده دادستان با تاکید براینکه هیچ گونه اعلام جرمی در این خصوص قبل از کشف ضابطین در گمرک صورت نگرفته است، گفت: عمده تقصیری که ما می‌دانیم بر عهده مسئولان حقوقی در گمرک بوده است، چراکه اگر متوجه بزهی می‌شدند اعلام جرم نمی‌کردند و اگر اعلام جرمی هم صورت گرفته در همان مسایل جزئی خودشان بوده است.

حمایت

منتشر شده در سه شنبه, 14 آبان 1398 10:15

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت