سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

چهارشنبه, 30 بهمن 1398-

رییس دیوان عالی کشور تاکید کرد:رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی در سریع‌ترین زمان

سایت حقوقیدیده بان هشتم: رییس دیوان عالی کشور بابیان اینکه به پرونده‌های ویژه در سریع‌ترین زمان رسیدگی می‌شود گفت: خراسان جنوبی وضعیت مطلوبی ازنظر تراکم پرونده‌ها دارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیداحمد مرتضوی‌مقدم روز گذشته در شورای قضایی استان خراسان جنوبی اظهار کرد: آنچه امروز همه به آن واقف هستیم این است که دستگاه قضایی با تراکم پرونده مواجه است و این مورد در بعضی استان‌ها بیشتر و در برخی استان‌ها کمتر است. وی بیان کرد: ازجمله استان‌هایی که در این راستا مطلوب است خراسان جنوبی است که آمار مطلوبی دارد و این مهم بیانگر تلاش خوب همکاران و نجابت مردم این استان است.

 راهکارهای زیادی برای پیشگیری از ورود پرونده‌های بیهوده وجود دارد
رییس دیوان عالی کشور تاکید کرد: استان‌هایی که با حجم زیادی از پرونده مواجه هستند باید تدابیر لازم را انجام داده و تلاش مضاعفی شروع کنند. به گزارش تسنیم، مرتضوی‌مقدم ادامه داد: در این راستا برای تسریع در کار و پیشگیری از ورود پرونده بیهوده باید طرح‌های مفید ارائه‌شده و بافکر و دلسوزی و اندیشه نو کارها را پیش ببریم. وی افزود: در برخی موارد نیز باید به مردم آگاهی داده شود که بسیاری از شکایت‌ها بیهوده است و راهکارهای زیادی برای پیشگیری از ورود پرونده‌های بیهوده وجود دارد.

 خراسان جنوبی وضعیت مطلوبی درزمینه پرونده‌های قضایی دارد
رییس دیوان عالی کشور گفت: در استانی مانند خراسان جنوبی که وضعیت مطلوب است نیز باید تلاش خود را در نقاط دیگر مضاعف کنند به‌طور مثال سرکشی از زندان‌ها و بررسی وضعیت زندان‌ها را در دستور کار قرار دهند. مرتضوی‌مقدم سرکشی از حوزه‌های قضایی را برای پیشبرد بهتر کارها مفید اعلام و بیان کرد: سرکشی از استان‌ها گاهی به‌صورت سرزده بسیار مؤثر است و باید کاری شود که به اوضاع‌واحوال رسیدگی شده و مطلع شویم که با مردم چگونه رفتار می‌شود.

 پرونده‌های ویژه در اسرع وقت رسیدگی می‌شود
وی وظیفه مسئولان دستگاه قضا را اقامه عدل و خدمت‌رسانی به مردم و کرامت آن‌ها دانست و افزود: توجه به حقوق مردم عزت برای ما در پی دارد و باید بااخلاق خوش کرامت آن‌ها را حفظ کنیم. رییس دیوان عالی کشور با توجه به سال رونق تولید نیز گفت: باید به فکر آن عده از کارگاه‌های تولیدی که اقتصادشان به زمین‌خورده نیز باشیم و دست آن‌ها را بگیریم. وی کم‌کاری را یکی از آفت‌های بزرگ در کشور عنوان و تصریح کرد: حکمی را که صادر می‌کنیم باید به فکر اثر آن نیز باشیم که آیا در اجتماع مشکلی پیدا می‌کند یا نه؟ مرتضوی مقدم با اشاره به پرونده‌های ویژه گفت: اگر در استانی پرونده ویژه وجود داشته باشد چه از مفاسد اقتصادی کلان و چه سیاسی ویژه به ما ارجاع دهند در سریع‌ترین زمان به آن رسیدگی می‌کنیم.

 ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری اصلاح می‌شود
رییس دیوان عالی کشور بابیان اینکه تقاضاهای اعاده‌دادرسی امسال بسیار زیاد بوده است بیان کرد: از این نظر باید در این حوزه یک ساماندهی داشته باشیم که در این راستا به دنبال اصلاح ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری هستیم به‌نحوی‌که بهتر از وضعیت فعلی شود. وی با اشاره به وجود پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور نیز افزود: پروژه‌های نیمه‌تمام هم گاهی مورد دلسوزی بی‌مورد مدیران قرار می‌گیرند که با زخمی کردن پروژه لطمه به آن می‌زنند.

 مصادره اموال قاچاقچیان
مرتضوی‌مقدم با اشاره به مصادره اموال قاچاقچیان موادمخدر نیز گفت: قاچاقچیان متوجه شده‌اند که اگر اتومبیل حامل موادمخدر به نام خودشان نباشد توقیف نمی‌شود که در این راستا باید با توجه به قراین و شواهد تصمیم‌گیری کرد. 

رییس دیوان عالی کشور یادآور شد: به‌عنوان‌مثال وقتی ماشین به نام فرزند کوچک قاچاقچی است می‌توان دریافت که برای فرار از توقیف این اتفاق صورت گرفته است. مرتضوی‌مقدم خاطرنشان کرد: طبق توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در مواردی که دادگاهی رأی اعدام برای سردسته یک باند قاچاق داده باید وضعیت خانواده وی را بررسی کند و اگر خانواده در فقر بودند می‌توانند حکم به رفع توقیف اتومبیل بدهند.
 مدیران نالایق و بی‌تفاوت شایسته خدمت نیستند
همچنین رییس دیوان عالی کشور در جمع مدیران اجرایی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مردم از برخی برخوردها در ادارات ناراضی‌اند، گفت: مردم شایسته خدمت‌اند و مدیران نالایق و بی‌تفاوت که با مردم برخورد مناسبی ندارند، شایسته خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی نیستند. مرتضوی مقدم گفت: آنچه وظیفه ماست از بین بردن فساد است و آنچه وظیفه مدیران است خشکاندن ریشه‌ای فساد در متن ادارات است. رییس دیوان عالی کشور همچنین افزود: مدیران باید سخت‌گیری‌های بی‌مورد را حذف کنند و اگر کاری خلاف قانون است انجام ندهند بلکه باید با نوآوری کار مردم را راه بیندازند.

حمایت

منتشر شده در چهارشنبه, 22 آبان 1398 13:18

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت