سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

چهارشنبه, 30 بهمن 1398-

روی خط خبر

سایت حقوقیدیده بان هشتم : ضرورت استفاده حداکثری از شعب روستایی حل اختلاف
رییس مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور بر استفاده حداکثری از شعب روستایی که موجب کاهش مراجعه به شهرها می‌شود، تاکید کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حکمتعلی مظفری در نشست منطقه‌ای معاونین قضایی در امور شوراهای حل اختلاف استان‌های کوهپایه‌های شمالی و جنوبی البرز و استان قم بابیان اینکه تعداد پرونده‌های مسن در شوراها نگران‌کننده نیست، گفت: می‌بایست به جهت نوع پرونده‌های شورا و تأثیر روانی که دارند برنامه‌ریزی لازم انجام شود تا پرونده‌های مسن به نتیجه برسند.
رییس مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور با اشاره به‌ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت شعب فعال، امر آموزش را از واجبات گسترش صلح و سازش دانست و استفاده از استادان علوم اجتماعی و روانشناسی را برای آموزش فنون مذاکره و مصالحه به کارکنان شورا مورد تاکید قرار داد تا در کنار آموزش مباحث حقوقی، آمار سازش افزایش یابد.
مظفری با تاکید بر استفاده حداکثری از شعب روستایی که موجب کاهش مراجعه به شهرها می‌شود خواستار ارجاع پرونده‌ها توسط دادستان‌های شهرستان‌ها به شعب روستایی شد. وی با تبیین تجربه موفق گذشته در شعب تخصصی خصوصاً در بخش اصناف یا شورای حل اختلاف پزشکی یا پرونده‌های زندان و قتل، گسترش شعب تخصصی و ویژه، توجه خاص به معاونت‌های اجرای احکام، حجم کار، ساعات کار و وضعیت کارکنان اجرای احکام و پاداش آن‌ها را موردتوجه قرار داد. رییس مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور بابیان مسائل اداری و استخدامی قضات، اعضا، دبیران و کارکنان شورا نظام‌مند شدن جابجایی نیروها و برنامه‌ریزی مدون مسئولان را راهکار استفاده بهینه از خدمات کارکنان شاغل در شورا برشمرد.

ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی، خوراک دام و رب گوجه‌فرنگی برداشته شد
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری دستور وزیر صمت درباره ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی، خوراک دام و طیور و رب گوجه‌فرنگی را به دلیل مقید نشدن به زمان مشخص و صرفاً ذکر «تا اطلاع ثانوی» از زمان تصویب ابطال کرد.

به دنبال شکایت از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و درخواست ابطال بخشنامه شماره ۶۰/۱۸۷۷۱۳ مورخ ۹۷/۷/۱۶ در خصوص ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی، خوراک دام و طیور و رب گوجه‌فرنگی تا اطلاع ثانوی، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در این مورد وارد بحث و بررسی شد و با استناد به بند ۴ مصوبات نهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ ۹۷/۵/۲۵ که به تأیید مقام معظم رهبری رسیده، اعلام ممنوعیت در مورد صادرات سیب‌زمینی، خوراک دام و طیور و رب گوجه‌فرنگی از سوی وزارت صمت بدون مقید کردن آن به زمان مشخص و با قید «تا اطلاع ثانوی» را مغایر این مصوبه دانست و با اکثریت آرای آن را از زمان تصویب ابطال کرد.

ترویج برنامه‌های آموزشی در  زندان‌ها
رییس کل دادگستری استان بوشهر، گفت: انگیزه و هدف از محبوس شدن افراد در زندان، اصلاح و بازاجتماعی شدن آنان است.

علی جمادی در بازدید از زندان مرکزی بوشهر با تقدیر و تشکر از فعالیت‌های بسیار مطلوب اصلاحی و تربیتی در زندان و قدردانی از
دست اندرکاران برگزاری مراسم عنوان کرد: از اهداف تعلیم و تربیت، پرورش فرد به‌عنوان یک انسان هدف‌دار، مستقل و خودگردان است. تربیت‌بدنی با تاکیدی که پرورش جسمی، ذهنی، هیجان و برازندگی اجتماعی دارد، در صورت آموزش صحیح و اصولی نقش قابل‌توجه و شایانی را در فرایند اصلاح و تربیت ایفا خواهد کرد.
جمادی خاطرنشان کرد: سیاست کاری و اولویت دستگاه قضا در استان کاهش جمعیت کیفری است که در این راستا به رؤسای دادگستری‌های استان، دادستان‌ها و شورای قضایی استان تأکیدات لازم صورت گرفته است. 
وی با توجه به اهمیت بازدید مسئولین قضایی از زندان‌ها و تعامل با زندان‌های استان می‌تواند راهگشای مشکلات پرونده‌ای مددجویان باشد تأکید کرد: این بازدیدها می‌تواند کاهش جمعیت کیفری را تسریع بخشد.
این مقام قضایی خاطرنشان کرد: جهت آزادی مددجویان و کاهش جمعیت کیفری با استفاده از اقدامات پیشگیرانه در بعد اصلاحی، تربیتی و همچنین پیگیری‌های قانونی لازم تلاش لازم صورت می‌پذیرد. جمادی اظهار کرد: ترویج برنامه‌های آموزشی و فرهنگی و آموزه‌های دینی از جمله مولفه‌های زندان‌ها است، همان‌طور که شاهد بودیم با اجرای برنامه‌های فرهنگی در زندان‌ها بسیاری از مجرمان و بزهکاران پس از طی دوران محکومیت خود به‌عنوان حافظ و قاری قرآن ترخیص می‌شوند.

انحلال کمیسیون‌های غیرقانونی شهرداری بندرعباس
مدیرکل بازرسی استان هرمزگان تصریح کرد: کمیسیون‌های توافقات و جابجایی اعتبارات شهرداری بندرعباس فاقد مبانی قانونی بودند و به شهرداری و شورای شهر بندرعباس هشدار لازم داده شد که در پی این هشدار با توجه به غیرقانونی بودن تشکیل این کمیسیون‌ها شورای شهر و شهرداری بندرعباس نسبت به انحلال کمیسیون‌های مزبور اقدام کردند.

رضا مختاری بیان کرد: کمیسیون‌های توافقات و جابجایی اعتبارات شهرداری بندرعباس فاقد مبانی قانونی بودند و به شهرداری و شورای شهر بندرعباس هشدار لازم داده شد که در پی این هشدار با توجه به غیرقانونی بودن تشکیل این کمیسیون‌ها شورای شهر و شهرداری بندرعباس نسبت به انحلال کمیسیون‌های مزبور اقدام کردند.
مدیرکل بازرسی استان هرمزگان تصریح کرد: بازرسی کل استان هرمزگان در راستای پیگیری و پیاده‌سازی دو اصل حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین و مقررات به‌عنوان وظیفه ذاتی و سازمانی خود و با توجه به مشکلات و اختلافات و تخلفات صورت گرفته متعاقب تشکیل کمیسیون‌هایی در شهرداری و شورای شهر بندرعباس تحت عنوان کمیسیون توافقات و جابجایی اعتبارات شهرداری ازآنجایی‌که تشکیل این کمیسیون‌ها و اجرای مصوبات آن هیچ‌گونه انطباقی با مجموعه وظایف ذاتی شهرداری و شورای اسلامی شهر نداشته و فاقد مبانی قانونی بودند به شهرداری و شورای شهر بندرعباس هشدار لازم داده شد تا اقدامات قانونی جهت انحلال کمیسیون‌های مزبور را انجام و از شکل‌گیری مجدد این قبیل کمیسیون‌ها تحت هر عنوانی خودداری شود.
وی گفت: در پی هشدار و اقدام اداره کل بازرسی استان هرمزگان با توجه به غیرقانونی بودن تشکیل این کمیسیون‌ها شورای شهر و شهرداری بندرعباس نسبت به انحلال کمیسیون‌های مزبور اقدام کردند. 

حمایت

منتشر شده در شنبه, 25 آبان 1398 11:10

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت