سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 14 تیر 1399-

ویژگی‌های قرارداد بیمه

سایت حقوقیدیده بان هشتم : زندگی شهرنشینی، کاهش روابط خانوادگی و قبیله‌ای و افزایش تعداد و تنوع حوادث باعث شده‌ است که راه‌حل‌های گذشته کارایی لازم را برای سامان بخشیدن به حوادث و خسارات ناشی از آن نداشته باشند. به همین علت نهاد جدیدی به نام بیمه به وجود آمده است. 

 محتوای قرارداد بیمه
بیمه قراردادی است که در آن یکی از طرفین تعهد می‌کند مبلغی را به عنوان حق بیمه پرداخت کند و طرف مقابل او متعهد می‌شود که در ازای آن، در صورت وقوع حادثه خسارت وارد بر او را جبران کند.  بدین ترتیب با شکل‌گیری این نهاد نه‌تنها حوادثی که اتفاق افتاده‌اند جبران می‌شوند بلکه برای جبران خساراتی که احتمال دارد در آینده به وقوع بپیوندند نیز چاره‌اندیشی می‌شود.  در واقع بیمه‌گذار با پرداخت حق بیمه امور خود را از قبل محاسبه کرده و مقدمات لازم را برای مقابله با حوادث ناگوار و احتمالی آینده فراهم می‌کند. قرارداد بیمه دارای ارکانی است. بیمه‌گر، طرفی است که در ازای دریافت مبلغی از طرف مقابل، متعهد به جبران خسارت می‌شود. بیمه‌گذار، طرفی است که مبلغ معینی را به عنوان حق بیمه می‌پردازد. حق بیمه، وجهی است که بیمه‌گذار به بیمه‌گر می‌پردازد همچنین موضوع بیمه، آنچه که بیمه می‌شود همچون جان، مال و ... است.

 ویژگی‌های قرارداد بیمه
بیمه قراردادی است که میان شرکت بیمه و شخص بیمه‌گذار بسته می‌شود. این قرارداد دارای ویژگی‌هایی است که در قانون بیمه مورد اشاره قرار گرفته ‌است. 

 قرارداد بیمه باید به صورت کتبی بسته شود
مطابق قانون بیمه، قرارداد بیمه باید به صورت کتبی بسته شود و به عبارت بهتر طرفین باید سندی را به منظور انعقاد قرارداد تنظیم کنند. 

در صورتی که قرارداد به صورت کتبی بسته نشود، باطل است؛ یعنی اینکه گویا هیچ قراردادی بین طرفین بسته نشده‌ است.
 برهم زدن قرارداد به دلخواه نیست
هیچ یک از طرفین نمی‌تواند هر زمان که تمایل داشت قرارداد بیمه را برهم بزند. علاوه بر این فوت یا حجر یکی از طرفین نمی‌تواند موجب برهم‌خوردن قرارداد بیمه شود؛ یعنی اگر هر یک از طرفین فوت کند یا اینکه محجور شود، حقوق و تعهدات او که با بیمه مرتبط است، به ورثه‌اش انتقال می‌یابد. 
مقصود از محجور شدن، مجنون یا سفیه شدن فرد است. این ویژگی در قراردادهای مربوط به بیمه عمر رعایت نمی‌شود. 
یعنی اینکه اگر در این‌گونه قراردادها بیمه‌گذار از پرداخت حق بیمه خودداری کند، بیمه‌گر نمی‌تواند او را به پرداخت حق بیمه ملزم کند.

 قرارداد بیمه رایگان نیست
در قرارداد بیمه هر یک از بیمه‌گر و بیمه‌گذار تعهداتی در مقابل طرف دیگر بر عهده دارد.

یکی از طرفین یعنی بیمه‌گذار موظف است که حق بیمه پرداخت کرده و ریسک یا خطر موضوع بیمه را به صورت صحیح اعلام کند. 
طرف مقابل یعنی بیمه‌گر هم مکلف است ریسک یا خطر تعیین‌شده در عقد را تحت پوشش دهد. 
غیر رایگان (معوض بودن) قرارداد بیمه موجب می‌شود در صورتی که بیمه‌گذار به تعهدات خود عمل نکند، بیمه‌گر نیز از تعهدات رهایی ‌یابد. 
بنابراین در این قرارداد هر یک از طرفین به دنبال کسب منفعت خود است و برای رسیدن به این منافع باید تعهداتی را انجام دهد.

 آثار قرارداد بیمه، تدریجی است
قرارداد بیمه می‌تواند برای مدت طولانی یا برای مدتی کوتاه بسته شود. در هر دو مورد بیمه‌گذار می‌تواند حق بیمه را در حین بستن قرارداد یا در طول زمان پرداخت کند اما نمی‌توان گفت که با پرداخت حق بیمه، تعهدات او در مقابل بیمه‌گر به اتمام می‌رسد. 

در واقع آثار قرارداد بیمه در طول زمان ظاهر شده و برای مدتی پس از انعقاد است. 
بر این اساس تعهدات بیمه‌گذار فقط محدود به پرداخت بیمه نبوده و بیمه‌گر نیز موظف است در طول مدت قرارداد هر زمان که خطر یا یکی از خطرات موضوع بیمه پیش آید، آن را جبران کند.

 بیمه، قراردادی اتفاقی است
به گزارش مهداد، در قرارداد بیمه موضوع قرارداد یکی از ارکان اصلی است. با توجه به اتفاقی بودن این قرارداد، تنها خطر اتفاقی می‌تواند موضوع قرارداد بیمه قرار بگیرد.

بنابراین اگر ریسک و خطر، قبل از بستن قرارداد بیمه واقع شده باشد، عقد بیمه باطل است؛ یعنی گویا هیچ قراردادی بسته نشده ‌است. 
علاوه‌ بر این ریسک‌ها یا خطرهایی که با توجه به اوضاع و احوال وقوعشان بسیار محتمل بوده، قابل بیمه‌ شدن نیست.

 در قرارداد بیمه حسن‌نیت بسیار اهمیت دارد
غالبا وجود یا عدم‌وجود حسن ‌نیت در قراردادها اهمیتی ندارد اما در قرارداد بیمه حسن‌نیت یکی از ارکان اصلی قراردادها به شمار می‌رود. 

در این قرارداد بیمه‌گر به آنچه که بیمه‌گذار می‌گوید اطمینان می‌کند. بنابراین حسن‌نیت بیمه‌گذار در دادن اطلاعات اهمیت زیادی برای بیمه‌گر دارد. 
در صورتی که بیمه‌گذار به صورت غیرواقعی وقوع حادثه را اعلام کند، بیمه‌گر خسارت مذکور را تحت پوشش قرار نمی‌دهد و همچنین اگر بیمه‌گر در اعلام خطر یا ریسک سوءنیت ‌داشته ‌باشد، قرارداد بیمه باطل خواهد بود.

 بیمه، یک قرارداد تحمیلی است
معمولا هنگامی که سخن از بسته شدن یک قرارداد به میان می‌آید، طرفین قرارداد پس از انجام مذاکرات و توافق بر سر شرایط قراردادی، آن را امضا می‌کنند اما قرارداد بیمه، تحمیلی است. 

تحمیلی یا الحاقی بودن قرارداد بیمه به این معناست که شرایط این قرارداد از قبل توسط بیمه‌گر تنظیم می‌شود و بیمه‌گذار بدون اینکه دخالتی در تعیین شرایط یا تغییر آنها داشته باشد، آن را صرفا امضا می‌کند. 
به عبارت بهتر در این قرارداد، شرایط بیمه‌گر بر بیمه‌گذار تحمیل می‌شود و امکان مذاکره در خصوص آنها وجود ندارد. 
بر این ‌اساس ضروری است که بیمه‌گذاران شرایط قراردادی را با دقت زیادی مطالعه کنند. 
شاید این نکته به ذهن برسد که تحمیلی بودن قرارداد بیمه می‌تواند موجب سوءاستفاده‌‌ بیمه‌گر شود اما در ایران نهادی تحت عنوان بیمه مرکزی پیش‌بینی شده‌ است که با نظارت بر فعالیت‌های بیمه، از حقوق بیمه‌گذاران حمایت می‌کند.

حمایت

منتشر شده در شنبه, 02 آذر 1398 10:13

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت