سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 07 مهر 1399-

اخبار مهم حقوقی و قضایی

سایت حقوقیدیده بان هشتم : کارفرمایان باید حق بیمه دوره کارآموزی کارگران را پرداخت کنند
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با رأی وحدت رویه، کارفرمایان را موظف به پرداخت حق بیمه دوره کارآموزی کارگران کرد.

در نظریه اتفاقی اعضای هیأت تخصصی کار، بیمه و تأمین اجتماعی که در مورد تعارض آرای صادره درباره رأی به هیأت عمومی ارائه‌شده، پس از تأیید تعارض آراء در این مورد چنین آمده است: با عنایت به این‌که کارفرما یک شرکت صنعتی بوده نه یک مرکز آموزشی و هدف از جذب افراد و آموزش آن‌ها درنهایت استخدام کارآموزان است که به قراینی همچون پرداخت مبالغی تحت عنوان کمک‌هزینه تحصیلی و بهره‌وری و در فیش حقوقی به شکات و اخذ تضمین جهت تعهد به خدمت، اشتغال کارآموزان در تابستان و ایام فراغت از تحصیل و احکام تبدیل وضعیت برخی از آن‌ها قابل استنباط است؛ لذا شاکیان مشمول بند یک و قسمت اول تبصره یک ماده ۱۱۲ قانون کار بوده و مطابق بند الف ماده ۱۱۳ قانون مذکور رابطه استخدامی کارگر در مدت کارآموزی قطع نمی‌شود و این مدت از هر لحاظ جزء سوابق کارگر محسوب می‌شود بنابراین مطابق مواد ۵ و ۱۴۸ قانون مذکور حق بیمه این مدت می‌بایست توسط کارفرما پرداخت گردد و دادنامه‌های شماره ۴۱ و ۴۳ مورخ ۹۶/۵/۳ شعبه ۱۹ تجدیدنظر و دادنامه شماره ۱۲۹۵ مورخ ۹۴/۶/۲۸ صادره از شعبه ششم تجدیدنظر در حدی که متضمن این معنی است صحیح و منطبق با قوانین و مقررات تشخیص داده می‌شوند. هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و بررسی، ضمن وارد دانستن اصل تعارض آرا رأی به ورود را تأیید کردند و بر این اساس کارفرمایان موظف شدند حق بیمه دوره کارآموزی کارگران را پرداخت کنند.

فرآیند اعلام نتایج مصاحبه علمی جذب اختصاصی قضاوت ۹۸
فرایند نتایج مصاحبه علمی جذب اختصاصی تصدی منصب قضا سال ۱۳۹۸ اعلام شد. متن اطلاعیه به شرح زیر است: بدین‌وسیله به اطلاع داوطلبان دانشگاهی و حوزوی شرکت‌کننده در مصاحبه علمی جذب اختصاصی تصدی منصب قضا سال ۱۳۹۸ می‌رساند، جهت اطلاع و مشاهده نتایج مصاحبه علمی مذکور به سامانه جذب اختصاصی تصدی منصب قضا سال ۱۳۹۸ (به آدرس: http://jazb۷.qazahrm.ir/ViewResult.aspx) در سایت معاونت منابع انسانی قوه قضاییه مراجعه کنید. شایان‌ذکر است، نتایج مصاحبه ۱۰ روز پس از انجام مصاحبه علمی از طریق این سامانه قابل‌مشاهده است. قابل‌توجه داوطلبان پذیرفته‌شده در مصاحبه علمی؛ این دسته از داوطلبان حسب برنامه زمانی که به ایشان ابلاغ خواهد شد در آزمون شخصیت که به‌صورت کتبی و شفاهی برگزار می‌شود شرکت خواهند کرد.


یک محکوم به قصاص پس از 22 سال از زندان آزاد شد
با پیگیری و مساعدت دادستان کل کشور در تأمین دیه، یک محکوم به قصاص پس از 22 سال از زندان بندرعباس آزاد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان با اشاره به آزادی یک زندانی پس از 22 سال و نیم با پیگیری و مساعدت دادستان کل کشور در تأمین دیه، در مورد جزییات این پرونده، گفت: در اردیبهشت سال 1376 فردی در جریان یک درگیری با همکارش او را با ضربه چاقو به قتل رساند و پس از دستگیری و رسیدگی قضایی محکوم به قصاص نفس شد. مجتبی قهرمانی بابیان اینکه اولیای دم گذشت را منوط به دریافت دیه کرده بودند و قاتل نیز توانایی پرداخت دیه را نداشت، افزود: دادستان کل کشور در سفری که اخیراً به بندرعباس داشت در جریان موضوع قرار گرفت و بر اقدامات لازم برای پیگیری و فراهم کردن مقدمات آزادی این فرد تاکید و شخصاً نیز مبلغی را جهت تأمین دیه پرداخت کرد. دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان بیان کرد: با اعزام نماینده ستاد دیه به استان خراسان جنوبی و شناسایی اولیای دم و مذاکره با آن‌ها و پادرمیانی معتمدین و جمع‌آوری مبلغی دیگر از خیرین، نهایتاً رضایت دختر و همسر مقتول اخذ و زندانی پس از بیست‌ودو سال و نیم تحمل زندان، آزاد شد. وی خاطرنشان کرد: آزادی زندانیان نیازمند و افرادی که به لحاظ مشکلات مالی و اقتصادی در زندان مانده‌اند قطعاً دارای اجر فراوان اخروی است و موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود..

رفع تصرف از ۱۷۰ هکتار از اراضی ملی و دولتی در شهرستان ترکمن
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ترکمن از رفع تصرف از ۱۷۰ هکتار از اراضی ملی و دولتی در شهرستان ترکمن خبر داد.

علیرضا مزیدی، از رفع تصرف از ۱۷۰ هکتار از اراضی ملی و دولتی در شهرستان ترکمن خبر داد و بیان کرد: این اراضی شامل، مرتع، حریم رودخانه‌ها و راه‌ها، زمین‌های دولتی و سواحل این شهرستان است که طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ پس از رفع تصرف به بیت‌المال بازگردانده شد. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ترکمن ادامه داد: متصرفان در برخی از این اراضی ساحلی و مرتعی، سال‌ها کشاورزی می‌کردند که با حکم دادگاه رفع تصرف شد.

موفقیت شورای حل اختلاف کهگیلویه و بویراحمد در صلح و سازش ۱۶ پرونده
معاون قضایی و رییس اداره شوراهای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۶ پرونده قصاص نفس با کمک بزرگان و شورای حل اختلاف مستقر در زندان و حمایت اولیای دم در سه سال گذشته به صلح و سازش رسید. حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم ساجدی در جمع اعضای شورا و سفیران صلح گفت: رویکرد قوه قضائیه استفاده از ظرفیت بزرگان و ریش‌سفیدان به‌منظور نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش در جامعه است و هدف از دعوت شما این است تا مردم برای صلح و سازش به میدان بیایند.

رییس شوراهای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه با اشاره به اینکه وظیفه شوراهای حل اختلاف رسیدگی و صلح و سازش است، گفت: پرونده‌هایی که در دادگاه‌ها و دادسراها تشکیل می‌شود قبل از رسیدگی جهت سازش به شوراهای حل اختلاف ارجاع می‌شود. ساجدی افزود: طبق آمار از تاریخ ۱۵/۹/۹۸ تاکنون ۱۸۸۸ پرونده از دادگاه و دادسرا جهت سازش به شورای حل اختلاف ارجاع شده که ۳۴ درصد آن‌ها با مصالحه مختومه شده است. رییس شورای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد بابیان اینکه همکاری در شوراها افتخاری و به‌نوعی می‌توان گفت بسیج عمومی است، اضافه کرد: ما از افرادی که سابقه‌دارند، نفوذ دارند و صاحب‌کلام هستند، استفاده می‌کنیم و شوراهای حل اختلاف از آن‌ها دعوت می‌کند که جهت صلح و سازش به کمکشان بیایند. معاون قضایی دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۶۱ درصد از پرونده‌ها در شعب این شورا در دهدشت و ۶۳ درصد دریکی از شعب یاسوج با مصالحه مختومه شده است. وی افزود: ۱۶ فقره پرونده قصاص با کمک بزرگان و شورای حل اختلاف مستقر در زندان و حمایت اولیاء دم بخشیده و از چوبه دار رهایی یافتند. 
حمایت

منتشر شده در یکشنبه, 29 دی 1398 10:10

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت