سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 10 مهر 1399-

کاهش زمان رسیدگی و موجودی شعب در جهت رفع اطاله دادرسی

سایت حقوقیدیده بان هشتم :اطاله دادرسی یکی از چالش‌های همیشگی موجود در محاکم دادگستری بوده و به همین دلیل برای رفع یا کاهش آن، همواره تلاش‌هایی صورت می‌گرفت. حال با تاکید رییس دستگاه قضا مبنی بر سرعت‌بخشی و اقدام موثر در روند کارهای دستگاه قضایی، اقداماتی در استان‌های مختلف صورت گرفته که حاکی از کاهش قابل توجه موجودی پرونده‌های قضایی و زمان رسیدگی‌ها دارد.  

در همین زمینه، علی‌اکبر گروسی، رییس‌کل دادگستری استان آذربایجان غربی در جلسه شورای معاونان دادگستری این استان گفت: دستورالعمل‌های صادره از سوی رییس قوه‌قضاییه در جهت سرعت‌بخشی و اقدام موثر در روند کارهای دستگاه قضایی است که نیازمند تلاش مضاعف کلیه همکاران است.
وی افزود: گزارشات واصله نشانگر اجرای مطلوب این دستورالعمل‌هاست که باید همچنان ادامه یابد و معاونان هم باید نظارت لازم را داشته باشند.
گروسی ادامه داد: در این دو ماه باقی‌مانده از سال ۹۸ باید نهایت بهره‌برداری را از وقت داشته باشیم و آمار پرونده‌های موجود را کاهش دهیم. در این ۱۵ روز که طرح رسیدگی به پرونده‌های مسن آغاز شده، آمار کم‌نظیری در استان به دست آمده و حدود پنج هزار فقره پرونده مختومه و از آمار موجودی کسر شده‌اند که این نوع تلاش جهادی و ارزشمند، احراز نتایجی فوق‌العاده و ارزشمند را در دو ماه آتی نوید می‌دهد.
 کاهش 17 درصدی زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی در استان زنجان
همچنین حجت‌الاسلام اسماعیل نیارکی در دیدار با نخبگان استان زنجان، به موضوع طولانی شدن زمان رسیدگی و اجرای حکم اشاره و بیان کرد: امروز توانستیم زمان رسیدگی را 17 درصد کاهش دهیم ولی به نقطه مطلوب نرسیدیم و هنوز در این بخش جای کار وجود دارد. 

وی ارتباط حاکمیت با مردم را پایه مردم‌سالاری دینی عنوان کرد و گفت: قوه‌قضاییه نیز با همین هدف به ویژه در طرح تحول قضایی، ارتباط با مردم و جلب رضایت مردم را مورد توجه قرار داده است.
رییس‌کل دادگستری استان زنجان به موضوع اعتمادسازی مردم و به‌ویژه ارتباط گیری با نخبگان تاکید کرد و افزود: در ارتباط با مردم چند برنامه داریم که یکی از این برنامه‌ها طرح هر مسجد یک حقو‌قدان است که یکی از مظاهر ارتباط گیری با مردم محسوب می‌شود. صادقی نیارکی با بیان اینکه برنامه‌های دیدار چهره به چهره با مردم و حضور در بین مردم استان خروجی خوبی داشته است، اظهار کرد: در دادگستری زنجان در قالب دیدار مردمی در 10 ماهه امسال بیش از 3 هزار و 500 ملاقات چهره‌ به‌ چهره مردمی برگزار شده است. وی با تاکید بر اینکه از پیشنهادات نخبگان در حوزه دادگستری استقبال می‌کنیم، افزود: وظیفه و تکلیف داریم به پیشنهادات نخبگان توجه کرده و جایگاه عدلیه را ارتقا دهیم.
رییس‌کل دادگستری استان زنجان با بیان اینکه اجرای صحیح عدالت از اولویت‌های مهم قوه‌قضاییه است، ادامه داد: امروز قوه‌قضاییه در امور مختلف اعم از تولید و صنعت ورود کرده و ستاد اقتصاد مقاومتی قوه‌قضاییه را تشکیل داده که کاملا فعال است.
صادقی نیارکی گفت: با صنعت‌گران استان دیدارهای متعددی در طول سال داشتیم و ماحصل این جلسات این بود که امسال توانستیم چهار واحد صنعتی تعطیل‌شده به مدت طولانی را به چرخه تولید بازگردانیم که در این واحدها 500 نفر مشغول به‌کار شدند.
وی عنوان کرد: در هر ماه از 5 یا 6 واحد صنعتی بازدید می‌کنیم و مشکلات آنها را از نزدیک بررسی و حل و فصل می‌کنیم.
رییس‌کل دادگستری استان زنجان در مورد ایجاد موسسات داوری در این استان نیز بیان کرد: ما در گذشته هیچ موسسه‌ داوری در استان نداشتیم اما در حال حاضر 26 موسسه ثبت‌ شده و 4 موسسه هم در سیر مراحل قانونی قرار دارد که به چرخه فعالیت وارد شود.
وی با بیان اینکه از 377 پرونده‌ای که توسط موسسات داوری، بررسی شده، تنها به یک پرونده اعتراض شده است، افزود: همه پرونده‌ها به سازش خاتمه پیدا کردند.
حمایت
منتشر شده در دوشنبه, 07 بهمن 1398 09:35

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت