سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

چهارشنبه, 18 تیر 1399-

خبر های مهم دستگاه قضا

سایت حقوقیدیده بان هشتم : سخنگوی قوه‌قضاییه در نوزدهمین نشست خبری خود، گفت: با برنامه‌های صورت گرفته توسط دستگاه قضا تعداد زیادی از زندانیان در استان‌ها تعیین تکلیف شدند؛ خوشبختانه آمار جمعیت کیفری زندان‌ها سیر نزولی طی می‌کند و این خبر خوبی برای جامعه است که رویکرد قضایی این نتیجه را به دنبال داشته است.

غلامحسین اسماعیلی در این نشست با تبریک دهه مبارکه فجر انقلاب اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل (ره) و با درود به ارواح طیبه شهدای انقلاب و دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم و سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و یاران و همراهان و همرزمان شهیدش، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران که به رهبری امام عظیم‌الشان به‌عنوان مهم‌ترین پدیده قرن اخیر در جهان هستی اتفاق افتاد، فریاد اسلام‌خواهی، استکبارستیزی و مبارزه با ظلم و فساد و تحقق عدالت در جامعه ایران اسلامی است.
 اسماعیلی در بخش دیگری از مطالب خود، عنوان کرد: فرصت را مغتنم می‌دانم و به داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی و همچنین هواداران آن‌ها توصیه می‌کنم قانون و مقررات قانونی را در فرآیند تبلیغات انتخابات حتماً موردتوجه قرار دهند و مراعات کنند. وی تصریح کرد: کسانی که بناست در سنگر قانونگذاری به مردم و جامعه خدمت کنند خود آن‌ها بهترین نماد عمل به قانون باید باشند و حتماً در فرایند تبلیغات رقابت جوانمردانه را موردتوجه قرار دهند و بابیان توانمندی‌ها و ویژگی‌های مثبت خود یا کاندیدای موردحمایتشان، از اتهام زنی به رقیبان اجتناب کنند. سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: امروز جامعه و مردم ما از فضای اتهام زنی‌های بی‌مورد خاطره خوشی ندارد و مردم اتهام زنی‌های فراوان را نمی‌پسندند و قطعاً عرصه رقابت انتخابات نباید به عرصه اتهام‌زنی به رقیبان باشد. وی در ادامه تصریح کرد: خوشحالیم که در قوه‌قضاییه به مردم، خواست مردم و انتظار و توقع مردم از دستگاه قضا تا آنجایی که توان داریم اهمیت قائل هستیم و به فکر مردم و در مسیر تحقق خواست مردم قدم برمی‌داریم. اسماعیلی گفت: امروز قوه‌قضاییه در دوره جدید به دنبال این است که ابتدا حرف مردم را بشنود، سخن آن‌ها را بشنود، از خواست آن‌ها مطلع شود و برای اجابت خواسته‌های آنان در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی با تمامی توان و ظرفیت تلاش کند. وی تصریح کرد: در این رابطه کار بی‌وقفه و شبانه‌روزی انجام دهد و در همین راستا و برای شنیدن حرف مردم و اطلاع از خواست مردم ان‌شاءالله در پایان این هفته سفر بعدی استانی رییس قوه‌قضاییه و اعضای شورای عالی قوه‌قضاییه استان بوشهر انجام خواهد گرفت.
اسماعیلی تصریح کرد: موضوع بسیار مهمی که از ابتدای دوره جدید قوه‌قضاییه مورد توجه رییس قوه‌قضاییه قرارگرفته است موضوع زندان و زندانیان است، اگر به مجموعه سخنان، دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و پیگیری‌های رییس قوه‌قضاییه توجه کنید؛ متوجه خواهید شد که موضوع زندان و زندانیان بیشترین فراوانی را در رهنمودها، سیاست‌ها، برنامه‌ها و پیگیری‌های رییس قوه‌قضاییه داشته است، حضور شخص وی در زندان و شنیدن سخنان و مشکلات زندانیان و دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی که صادرشده است موید این موضوع است. سخنگوی قوه‌قضاییه اضافه کرد: اخیراً و به‌ویژه بعد از سفر استانی به استان اصفهان؛ رییس قوه‌قضاییه به هیئت‌های متعددی مرکب از سازمان زندان‌ها و مجموعه قضایی استان مأموریت دادند تا به زندان‌های کشور مراجعه کنند. وی ادامه داد: در هر زندان تلاش می‌شود وضعیت تمامی زندانیان در دیدار و گفت‌وگوی چهره به چهره بررسی شود و یافته‌ها در جلسات و ملاقات با همکاران قضایی در قالب رهنمود دستورالعمل و بخشنامه ابلاغ می‌شود تا بتوانیم در وضعیت زندان‌ها نسبت به گذشته تحول چشمگیری داشته باشیم. سخنگوی قوه‌قضاییه تصریح کرد: در همین راستا، با همین اقدامات و باسیاست این‌که زندان محل نگهداری افرادی است که جداسازی آن‌ها از جامعه ضرورت دارد؛ زندان یک ابزار برای این‌که صرفاً کسی مرتکب جرم شده و بخواهد تنبیه شود نیست؛ ما می‌توانیم تنبیه و مجازات اعمال قانون و مقررات را با مجازات‌های جایگزین و با سایر تدابیر و اقدامات تأمینی و تربیتی عملیاتی و اجرایی کنیم، اما جمعی از افراد ناسازگار هستند که چاره‌ای جز نگهداری آن‌ها در زندان وجود ندارد. وی خاطرنشان کرد: با این برنامه‌ها تعداد زیادی از زندانیان در استان‌ها تعیین تکلیف شدند؛ خوشبختانه آمار جمعیت کیفری زندان‌ها سیر نزولی طی می‌کند و این خبر خوبی برای جامعه است که رویکرد قضایی این نتیجه را به دنبال داشته است.
 
   جاسوس سازمان سیا آمریکا به اعدام محکوم شد
سخنگوی قوه‌قضاییه درخصوص آخرین وضعیت تعدادی از جاسوسان آمریکایی دستگیرشده، تاکید کرد: من برخی از جلسات قبلاً اعلام کردم که چه تعداد ما جاسوس دستگیری داشتیم، مانند ضربه محکمی که سال گذشته به سرویس جاسوسی آمریکا زده شد؛ اما آنچه امروز عرض می‌کنم تا بدانند نظام علاوه بر اشراف اطلاعاتی، برخورد قاطع هم انجام می‌دهد این موضوع است که یکی از این جواسیس به نام آقای امیر رحیم‌پور که جاسوس سیا بود و ضمن ارتباط با سازمان جاسوسی از آن‌ها دستمزدهای کلانی را هم به‌عنوان حق‌الزحمه دریافت کرده بود و تلاش نمود که بخشی از اطلاعات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را در اختیار سرویس آمریکا قرار دهد مورد شناسایی قرار گرفت و محاکمه شد و به اعدام محکوم شد. وی ادامه داد: اخیراً هم دیوان عالی کشور حکم اعدام این جاسوس آمریکایی را تأیید کرد و به‌زودی سزای اعمال خود را خواهد دید و حامیان و پشتیبانان این قبیل افراد هم مطلع خواهند شد که نظام جمهوری اسلامی ایران با دشمن به‌ویژه دشمن خارجی اهل تعارف و مسامحه نیست. عمل، اقدام و منطق ما در برابر دشمن منطق اقتدار، صلابت و پاسخ محکم به دشمنی دشمنان است. اسماعیلی بیان کرد: در همین روزها دو نفر دیگر از جواسیس سازمان سیا که در قالب یک موسسه و بنیاد خیریه فعالیت می‌کردند هم شناسایی و محاکمه شدند و به جرم جاسوسی به ده سال حبس و به جرم اقدام علیه امنیت به ۵ سال حبس محکوم شدند که چون هنوز حکم قطعی نشده است از بیان اسامی و هویت این دو نفر خودداری می‌کنم.

  مصادیق صوت و تصویر فراگیر
سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اخیراً رییس قوه‌قضاییه در بخشنامه‌ای اعلام کرد پیرو بیانات رهبر انقلاب هر صوت و تصویر فراگیر نیازمند اخذ مجوز از صداوسیماست، اما مصادیق آن روشن نشده است، مقصود از صوت و تصویر در این بخشنامه چیست؟، گفت: قطعاً مصادیق صوت و تصویر فراگیر را با توجه به اینکه متولی صداوسیماست بیان کردند و بیان می‌کنند؛ اما اشتباه نشود هر فعالیت بارگذاری عکس، فیلم و صدا در شبکه‌های اجتماعی مشمول این بخشنامه نیست. سخنگوی قوه‌قضاییه تصریح کرد: بخشنامه داخلی ما نیز در این جهت بود که پرونده‌هایی برای برخی از این رسانه‌ها تشکیل‌شده بود؛ برای اینکه برای همکاران ما رفع ابهام شود که از چه مرجعی استعلام بگیرند که آیا این موضوع مصداق فراگیر است و مجوزهای لازم را دارد این بخشنامه صادر شد؛ لذا اصلاً بحث محدودسازی، مسدودسازی و جلوگیری نیست.

     خبر آزاد شدن عیسی شریفی دروغ است
سخنگوی قوه‌قضاییه در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده عیسی شریفی و پاسخ به این پرسش که خبرهایی منتشرشده مبنی بر اینکه وی آزادشده است؛ گفت: خبر مربوط به آزادی وی دروغ است؛ برای این پرونده کیفرخواست صادرشده است؛ رسیدگی در دادگاه شروع‌شده و در حال حاضر در حال رسیدگی در دادگاه است، برخی از جلسات دادگاه تا الان برگزارشده است و جلسات به‌صورت مستمر در سازمان قضایی نیروهای مسلح در حال برگزاری است؛ با پایان جلسات دادگاه و صدور رأی، نتیجه دادگاه به اطلاع مردم خواهد رسید.

   ۲۵ سال حبس برای زیباحالت منفرد
سخنگوی قوه‌قضاییه درخصوص آخرین وضعیت پرونده زیبا حالت منفرد جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی، تاکید کرد: پس از دستگیری تحقیقات و فرآیند محاکماتی او انجام و حکم دادگاه در دیوان عالی کشور تأیید شد. وی به جرم مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای از شرکت نفتی اچ. کی به مبلغ ۱.۲ دهم میلیارد یورو، به تحمل ۲۵ سال حبس، استرداد کلیه اموال منقول و غیرمنقول و وجوه حاصله از کلاهبرداری و رد آن در حق شرکت ملی نفت جمهوری اسلامی ایران و شرکت نفتی اچ. کی و به جزای نقدی معادل مال کلاهبرداری شده محکوم‌شده و این حکم قطعیت یافته و در حال اجرا است.

   رسیدگی به پرونده تخلفات شهرداری تهران
سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوالی در مورد تأیید صلاحیت قالیباف در انتخابات مجلس، پرونده وی به کجا رسیده، بیان کرد: نسبت به موضوعات شهرداری تهران در دوره گذشته آن پرونده‌ای که البته آن‌هم به لحاظ انتساب به مجموعه شهرداری تشکیل شد و فعالیت‌ها بیشتر به حوزه نیروهای مسلح برمی‌گشت، پرونده قائم‌مقام وقت شهردار بود که در سال قبل اشاره کردم و در حال رسیدگی است و کیفرخواست صادرشده است.

وی افزود: جلساتی از رسیدگی در دادگاه برگزارشده و ادامه دارد. در این پرونده فردی که از او اسم برده شد به‌عنوان یکی از کاندیداهای نمایندگی مجلس، جزو متهمان نیست و کیفرخواستی برای وی صادر نشده و اتهامی به وی نسبت داده نشده است. در سایر بخش‌های پرونده‌هایی که گفته می‌شود ۷۰۰ یا ۸۰۰ پرونده مربوط به حوزه‌های شهرداری رسیدگی شده است. آن‌هایی که به این نتیجه رسیدیم که جرم انجام دادند، محکوم شدند و کسانی هم که تشخیص دستگاه قضایی این بوده که جرم انجام نداده‌اند، پرونده مختومه شده است و سیر قضایی خود را طی می‌کند.

   پرونده پروانه سلحشوری
اسماعیلی در پاسخ به سؤالی در خصوص احضار پروانه سلحشوری به دادسرا و اینکه آیا این موضوع خلاف قانون اساسی نیست، گفت: قانون اساسی مصونیت نمایندگان را در راستای وظایف نمایندگی، رایی که در مجلس می‌دهند و نطق آن‌ها مطرح کرده است. چه کسی گفته اگر به‌عنوان‌مثال نماینده مجلس تصادف کند، تعقیب نمی‌شود؟ اگر نماینده‌ای به گوش شخص دیگری زد، وظیفه نمایندگی است؟ قانون اساسی مصونیتی را برای نماینده در نظر گرفته است در راستای وظایف نمایندگی است. آیا وظایف نمایندگی افترا زدن به دیگران است؟ آیا وظایف نمایندگی کتک زدن دیگری است؟ آیا وظیفه نمایندگی آیا پول گرفتن از موکلش است؟ اگر اتهامات شد، رسیدگی می‌شود. اسماعیلی گفت: در دستگاه قضایی برنامه و روش کارمان این است که در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی وظیفه را انجام دهیم. به لحاظ اینکه اسم برده شد و هنوز به نتیجه نرسیده است، از بیان موارد اتهامی منجر به احضار وی معذوریم.

   امحای انبار شبنم نعمت زاده
سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوالی در مورد انباری شبنم نعمت زاده در کرج که با حکم تعزیرات به امحا رأی داد، آیا دادستانی به این موضوع ورود می‌کند، گفت: تخلفات صنفی تعزیرات مربوط به خودشان است و در درون خود آن دستگاه نهادهای نظارتی دارند. ما نسبت به تعزیرات حکومتی نیز اگر کسی از پرسنل تعزیرات چه مجموعه قضایی آن و چه مجموعه اداری آن عمل مجرمانه‌ای انجام دهند، به عمل مجرمانه رسیدگی می‌کنیم، ولی در مورد تخلفاتی که وصف جزایی و کیفری ندارد نهادهای نظارتی درون‌سازمانی در آن مجموعه باید رسیدگی کنند.

   پیگیر حقوق عامه در امور بهداشتی هستیم
اسماعیلی در خصوص ورود مدعی‌العموم به موضوع ویروس کرونا، گفت: به‌عنوان دستگاه قضا در جهت دفاع از حقوق عامه در مورد شهروندان پیگیر عملیاتی شدن این موضوعات و مطالبه گر هستیم. کما اینکه در حوزه وزارت بهداشت و همچنین گمرک و فرودگاه‌ها وظیفه خودشان بود و خودشان هم کمک کردند؛ اما با ورود و مطالبه گری دستگاه قضایی در فرودگاه امام خمینی (ره) حسگرهای حرارتی نصب شد برای آنکه مسافرانی که وارد کشور می‌شوند با بهره‌گیری از این حسگر حرارتی مورد تست قرار گیرند که اگر خدای‌نکرده آلوده به این ویروس بودند، تحت قرنطینه بودن آن‌ها انجام می‌شود و ما هم به‌عنوان نهاد حامی و پشتیبان حقوق مردم ورود کردیم که ورود سازمان بازرسی کل کشور به تسریع عملیاتی و اجرایی شدن نصب حسگر در فرودگاه امام (ره) کمک کرد و قطعاً این موضوع موردتوجه ما بوده و خواهد بود.

   اقدامات بین‌المللی دستگاه قضا در رابطه با ترور شهید سلیمانی
سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سؤالی در خصوص اقدامات دستگاه قضایی در رابطه با ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: این موضوع باید در سه حوزه قضایی ایران، عراق و دادگاه‌های بین‌المللی مورد رسیدگی قرار گیرد و در ایران به دادستان تهران اعلام‌شده که پرونده قضایی تشکیل شود. خانواده شهدا گفته‌اند که بعد از اربعین شکایت شخصی را ارائه خواهیم داد. در عراق هم پرونده‌ای تشکیل‌شده و ریاست قوه‌قضاییه در تماس تلفنی با رییس دیوان عالی کشور عراق داشت، به‌صورت مفصل پیگیر وضعیت قضایی این پرونده بود؛ و خوشبختانه آن‌ها هم کاملاً جدی وارد رسیدگی قضایی به این موضوع شده و در دادگاه بین‌المللی هم این موضوع تعقیب خواهد شد.

سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سؤالی درباره تأیید صلاحیت برخی چهره‌ها مثل رسایی که پرونده دارند این شائبه وجود دارد که شاید قوه‌قضاییه پرونده برخی افراد را به شورای نگهبان ارائه نداده است، بیان کرد: فارغ از همه موضوعات تمامی استعلامات را بررسی کردیم و هیچ ملاحظه‌ای در پاسخ استعلامات نسبت به هیچ فرد، جریان و جناحی نداشتیم. عین آنچه در پرونده‌های قضایی مطرح بوده را به مراجع بررسی‌کننده صلاحیت منعکس کردیم و تشخیص با مراجع بررسی‌کننده صلاحیت اعم از هیات‌های اجرایی و نظارتی است.

   آخرین وضعیت پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی
اسماعیلی در رابطه با آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی و پاسخ به این پرسش که در جلسه پیشین بیان کردید 3 نفر در بازداشت هستند جزئیات تکمیلی را در این رابطه بیان کنید، گفت: نوار جلسه قبلی بنده را بازخوانی کنید؛ بنده عددی در رابطه با بازداشت اعلام نکردم، در رابطه با بعد قضایی، پرونده تشکیل‌شده است تاکنون اقدامات متعددی انجام‌شده است؛ فقط در حوزه قضایی از ۹ گروه کارشناسی برای بررسی زوایایی که اثرگذار در بعد قضایی این پرونده است؛ بهره‌گیری می‌کنیم، قطعاً ابعاد دیگر پرونده که اشاره کردم متولیان خاص خود را دارد. سخنگوی قوه‌قضاییه اضافه کرد: تا الآن علاوه بر تیم‌های کارشناسی از اشخاص متعددی در بخش‌های مختلف، تحقیقات قضایی انجام‌شده است، از برخی از افراد به‌عنوان مطلع، از برخی از افراد به‌عنوان متهم و در مورد برخی از این متهمین قرارهای تأمین صادرشده است. برخی ازاین‌قرارهای تأمین صادره منجر به بازداشت‌شده است و پرونده مراحل خود را طی می‌کند.

اسماعیلی گفت: همین‌جا اعلام می‌کنم هرکدام از این خانواده‌ها که شکایت و ادعایی چه در ارتباط با اصل حادثه و از دست دادن عزیز خود و چه در ارتباط با اموالی که همراه مسافرین بوده، می‌توانند به سازمان قضایی نیروهای مسلح مراجعه کنند و ادعا و خواسته خود را مطرح کنند و مطمئن باشند ما به‌عنوان دستگاه قضایی در این موضوع با رعایت دقت و عدالت رسیدگی خواهیم کرد.
 
   هر نفی صلاحیتی الزاماً عمل مجرمانه نیست
وی در ادامه به سؤال دیگری مبنی براینکه سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده است که تعدادی از احراز صلاحیت نشده‌ها به دلیل مسائل مالی و اخلاقی است، آیا قوه‌قضاییه برای برخورد با این مسائل برنامه‌ای دارد یا خیر؟، گفت: از ضابطین و نهادهای مختلف خواسته‌ایم که آن بخشی را که وصف مجرمانه دارد را برای ما بفرستند الان هم منتظر هستیم و هر آنچه را که وصف مجرمانه داشته باشد مطمئن باشید نسبت به آن‌ها رسیدگی خواهیم کرد و اگر وصف مجرمانه نداشته باشد زمینه ورود قوه‌قضاییه به آن‌ها نخواهد بود.

 
   آخرین وضعیت پرونده روح‌الله زم
 اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده روح‌الله زم، اظهار کرد: خبر صدور کیفرخواست در ارتباط با خود فرد درست است، کیفرخواست صادر و به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شده است، علت ارجاع به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب هم این است که قبل از دستگیری این فرد درباره او و برخی از مطلعین پرونده تشکیل و کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال‌شده بود و در همین دادگاه شعبه ۱۵ پرونده جریانی بود؛ لذا به‌موجب قانون که ما را مکلف کرده است به اتهامات متعدد متهم باید توأم و یکجا و البته با رعایت صلاحیت ذاتی رسیدگی کنیم و الزاماً به لحاظ سابقه قبلی باید پرونده را به همان شعبه ارجاع می‌دادیم. هنوز برای دادگاه تعیین وقت نشده است.

اسماعیلی گفت: در این پرونده غیر از خود متهم اصلی، ۵ نفر بازداشت هستند و در مورد آن نفرات هنوز کیفرخواست صادر نشده است و شاید در همین چند روز نسبت به دیگر افراد بازداشتی هم کیفرخواست صادر شود و ملحق به پرونده اصلی شود. وی تصریح کرد: افراد زیاد دیگری در این پرونده مطرح هستند و در رابطه با سایر افراد کار تحقیقات و بررسی و راستی آزمایی اسناد و مدارک در حال انجام است. همچنین اظهارات متهم ردیف اول دارد بررسی می‌شود که ببینیم این اسناد و مدارک و اظهارات چقدر منطبق با واقعیت است، البته برخی از افراد در فرآیند رسیدگی به این پرونده خود معرف و با خوداظهاری و با اظهار ندامت و پشیمانی برخی از این مراودات و ارتباطشان با این شبکه را مطرح کردند که با لحاظ ابراز ندامت و پشیمانی و خوداظهاری که داشتند حتماً ارفاقات قانونی درباره آن‌ها مراعات خواهد شد؛ اما گروه دیگر کسانی هستند که اسامی آن‌ها در این پرونده مطرح است، اما هنوز تحقیقاتشان به نتیجه نرسیده است.سخنگوی قوه‌قضاییه در مورد علنی بودن دادگاه نیز گفت: این موضوع به تشخیص رییس دادگاه است.

حمایت

منتشر شده در چهارشنبه, 16 بهمن 1398 09:34

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت