سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 02 اسفند 1398-

روی خط خبر

سایت حقوقیدیده بان هشتم : جزییات اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده روح الله زم
اولین جلسه محاکمه روح‌الله زم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب استان تهران و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. قاضی صلواتی در ابتدای جلسه دادگاه از وزیری نماینده دادستان خواست تا برای قرائت کیفرخواست در جایگاه قرار گیرد. نماینده دادستان ضمن حضور در جایگاه با اشاره به اتهامات روح‌الله زم بیان کرد: روح‌الله زم متهم است به «افساد فی‌الارض»، در بازه زمانی سال ۹۵ تا زمان دستگیری از طریق ارتکاب جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، نشر اکاذیب به‌طور گسترده، معاونت در تخریب، معاونت در ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کشور، تشکیل و اداره کانال معاند آمدنیوز و صدای مردم باهدف برهم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه در ابتدای سال ۹۷ تا زمان دستگیری، همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی در نیمه دوم اسفندماه سال ۹۶ تا زمان دستگیری، اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی، مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام، عضویت و همکاری با کانال معاند سحام باهدف بر هم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور، مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار در دی‌ماه سال ۹۶، مشارکت در جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی‌شده باهدف برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در نشر اکاذیب به‌طور گسترده، توهین به مقدسات اسلام، تحصیل مال از طریق نامشروع و شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی ازجمله اتهامات متهم است.


 پرونده روح‌الله زم یکی از گسترده‌ترین ابعاد جنگ نرم است
وزیری در ادامه گفت: پرونده حاضر یکی از گسترده‌ترین ابعاد جنگ نرم است که توسط فردی به هویت روح‌الله زم فعلیت یافته است. وی در دوران تحصیل خود به دلیل بی‌انضباطی مجبور به ترک دبیرستان و انتقال به یک دبیرستان دیگر شد و همزمان به فعالیت‌های پژوهشی، فیلمبرداری و تدوین مبادرت می‌کرد. وی عنوان کرد: متهم زم در ادامه شرکت آوای نوین سبز را برای فعالیت تبلیغاتی راه‌اندازی کرد تا علاوه بر فعالیت‌های تبلیغاتی بتواند از بانک‌ها نیز تسهیلات بگیرد و در راه‌اندازی بنیاد فرهنگ و هنر ایرانیان به پدر خود یاری می‌رساند. وی تصریح کرد: در اغتشاشات سال ۸۸ متهم بازداشت شد و در سال ۹۰ ایران را به مقصد مالزی ترک کرد و با همسر فعلی خود ازدواج کرد. پس از یکسال به ترکیه رفت و مبادرت به اخذ ویزای فرانسه کرد. وزیری افزود: متهم در سال ۹۳، به جهت منابعی که در اختیار داشت با علم به معاند بودن سحام‌نیوز با این رسانه معاند همکاری می‌کرد. نماینده دادستان در ادامه گفت: شخصی به هویت سید احمد شمس، جهت راه‌اندازی یک کانال معاند از طریق روح‌الله زم اقدام می‌کند که واسطه‌ای بین سرویس جاسوسی یکی از کشورهای منطقه و روح‌الله زم بوده است. متهم در سال ۹۵ از سحام‌نیوز خارج شد و با سرویس موصوف توافق کرد و کانال معاند آمدنیوز را راه‌اندازی کرد. وی بیان کرد: سرویس جاسوسی نسبت به کانال مسلط بوده و آمدنیوز به اراده سرویس مذکور راه‌اندازی شده است.


 ارسال ۱۸۷۷ اطلاعات نهان و آشکار برای سرویس‌های جاسوسی
وی گفت: متهم اقرار می‌دارد که به مدت دو سال با سازمان اطلاعاتی موصوف همکاری داشته و ۱۸۷۷ خبر و اطلاعات نهان و آشکار با رویکرد ضدیت با نظام از منابع خود جمع‌آوری و برای آن ارسال کرده است و به مدت دو سال مجموعاً مبالغی به‌صورت یورو، در ترکیه، بارسلون و برلین به او پرداخت‌شده است. نماینده دادستان گفت: وی هزار و ۱۰۹ مورد ازجمله مختصات مقر نیروها در سوریه و تردد فرماندهان را برای این سرویس جاسوسی ارائه کرده است. 

وی در خصوص حمایت متهم زم از کنگره ملی ایران (ان ای سی) تصریح کرد: هدف کنگره ملی ایران تغییر رژیم است و در سال ۲۰۰۳ با محوریت امیرعباس فخر آور شکل گرفت؛ اما در سال ۲۰۱۳ به‌صورت جدی شروع به فعالیت کرد. فخرآور و سایر افراد مرتبط با این کنگره با سازمان‌های اطلاعات سیا و موساد در ارتباط و به دنبال لابی‌گری با کنگره آمریکا برای اختصاص بودجه علیه جمهوری اسلامی ایران، شبکه‌سازی در داخل کشور، هم‌افزایی با اپوزیسیون و تلاش برای تحریک آمریکا در جهت حمله نظامی به ایران بوده‌اند. متهم زم نیز از هیچ تلاشی برای همکاری با این کنگره فروگذار نکرده است.

 ابزار سرویس جاسوسی برای شعله‌ور ساختن اغتشاشات دی‌ماه ۹۶
نماینده دادستان عنوان کرد: زم ابزاری در دست سرویس جاسوسی و اطلاعاتی یکی از کشورها برای شعله‌ور ساختن اغتشاشات دی‌ماه ۹۶ بود و پس‌ازاینکه کانال آمدنیوز به دلیل انتشار محتوای خشونت‌آمیز از سوی تلگرام مسدود شد، سرویس جاسوسی، کانال صدای مردم را جایگزین آن کرد و در اختیار متهم قرار داد. وی در ادامه گفت: متهم تصریح کرده است که سرویس جاسوسی فرانسه نیز نیازمندی‌های اطلاعاتی خود را عبارت از پشت پرده اخبار ایران، شبکه منابع و مخبرین در راستای یاری‌رساندن به امنیت ملی فرانسه با وی مطرح کرده است. 

وزیری در ادامه با اشاره به نقش متهم در تشکیل و سازماندهی شورایی با عنوان رسانه‌های مبارز که متشکل از ۲۹ رسانه برانداز بوده است، گفت: متهم ریاست این شورا را بر عهده داشت. نماینده دادستان بابیان اینکه متهم در سه حوزه با دولت متخاصم آمریکا همکاری می‌کرده است، افزود: در اولین مورد به‌واسطه ساغر کسرایی با کنگره آمریکا ارتباط برقرار کرد. در اواخر سال ۹۶ متهم به‌منظور ارتباط با سازمان امنیت آمریکا به‌واسطه فؤاد پاشایی با فردی به نام نیکولاس ارتباط می‌گیرد که این ارتباط برای اعطای ویزای آمریکا به متهم و خانواده وی در ازای دادن اطلاعات و اخبار بوده است.  در این جلسه که بیش از سه ساعت و در قالب دو نوبت به طول انجامید، جزییات کیفرخواست متهم قرائت شد و پس از استماع در پایان قاضی اعلام کرد ادامه جلسه بعدی رسیدگی متعاقباً اعلام خواهد شد.

پیگیری پرونده ترور سردار شهید سلیمانی و آزادی زندانیان ایرانی
دکتر علی باقری، معاون امور بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه‌قضاییه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد. 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق‌بشر، در این دیدار در خصوص راه‌های تقویت و ارتقای همکاری و هماهنگی میان معاونت بین‌الملل قوه‌قضاییه و وزارت امور خارجه به‌ویژه در حوزه دفاع از حقوق ایرانیان مقیم خارج، پیگیری آزادی زندانیان ایرانی در دیگر کشورها، پیگیری پرونده ترور سردار شهید سلیمانی در محاکم داخلی و خارجی و هماهنگی در دفاع از اصول و موازین جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی ازجمله در حوزه حقوق بشر گفتگو و تبادل‌نظر شد.

حمایت

منتشر شده در چهارشنبه, 23 بهمن 1398 09:03

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت