سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

چهارشنبه, 20 فروردين 1399-

روح‌الله زم در دومین جلسه محاکمه:سنگین‌ترین تیم حفاظت در فرانسه بعد از مکرون برای من بود

سایت حقوقیدیده بان هشتم : دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات روح‌الله زم معروف به نیما روز گذشته در دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

به گزارش مرکز رسانه قوه‌قضاییه، در ابتدای جلسه رییس دادگاه اظهار کرد: شروع دومین جلسه محاکمه روح‌الله زم فرزند محمدعلی را در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به‌صورت علنی و با حضور مستشار دادگاه، وکیل مدافع، نماینده دادستان، تعدادی از شکات و نمایندگان حقوقی شکات برگزار می‌کنیم.

 جعل نامه با سربرگ نهاد ریاست جمهوری برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها
با دستور رییس دادگاه نماینده حقوقی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری به‌عنوان یکی از شکات پرونده در جایگاه حاضر شد و اظهار کرد: نهاد ریاست جمهوری به سبب انتشار نامه‌ای جعلی به تاریخ ۹ اسفند ۹۶، در کانال آمدنیوز ناظر بر موافقت ریاست جمهوری با حضور بانوان در ورزشگاه آزادی از آقای روح‌الله زم و گردانندگان کانال آمدنیوز شکایت دارد و از دادگاه محترم تقاضا دارد اتهام جعل نامه با سربرگ نهاد ریاست جمهوری و انتشار آن در کانال آمدنیوز را پیگیری کند. در ادامه جلسه دادگاه با دستور رییس دادگاه، نماینده حقوقی وزارت ورزش و جوانان در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: معاونت حقوقی وزارت ورزش و جوانان به سبب جعل امضای معاون وزیر وزارتخانه مزبور و انتشار آن در کانال آمدنیوز که مصداق نشر اکاذیب به‌قصد تشویش اذهان است، از آقای روح‌الله زم شکایت دارد.

 انتشار اسناد محرمانه بانک تجارت در کانال آمدنیوز
در این هنگام نماینده حقوقی بانک تجارت با دستور رییس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: بانک تجارت به سبب انتشار اسناد محرمانه این بانک در کانال آمدنیوز به تاریخ ۲۸ دی ۹۵، از آقای روح‌الله زم شکایت دارد و با توجه به قانون جرائم رایانه‌ای و قانون مجازات اسلامی از دادگاه محترم تقاضای رسیدگی و پیگیری داریم. در ادامه، وکیل ابراهیم اسلامی با دستور رییس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: روح‌الله زم مدیر شبکه آمدنیوز ۲۰ مرداد ۹۸، اکاذیبی را پیرامون ابراهیم اسلامی قاضی دادگاه کیفری یک استان منتشر کرده است که این اکاذیب منتشره از مصادیق تهمت و افترا و تشویش و اهانت است؛ لذا ما از روح‌الله زم و گردانندگان آمدنیوز شکایت داریم و از ریاست این دادگاه تقاضای رسیدگی به این شکایت را وفق مندرجات قانونی داریم.

 نشر اکاذیب و درج اطلاعات خانوادگی جانباز مدافع حرم توسط روح‌الله زم
حمید شیرمحمدی از جانبازان مدافع حرم هم با اعلام رییس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: روح‌الله زم با نشر اکاذیب و درج اطلاعات خانوادگی من در کانال آمدنیوز و صدای مردم باعث شد تا اراذل‌واوباش منطقه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم ماشین من را تخریب کنند؛ ما مدافعان حرم برای امنیت کشور مجاهدت کرده‌ایم و ما را مدافعان حرم می‌نامند، اما روح‌الله زم در کانال خود ما را با عنوان جعلی معرفی می‌کرد؛ من از روح‌الله زم شکایت دارم و از دادگاه محترم تقاضای رسیدگی به این شکایت را دارم. رییس دادگاه اعلام کرد: تعداد دیگری از شکات با ارسال لایحه شکایت خود را از متهم پرونده به دادگاه اعلام داشته‌اند که ازجمله آن‌ها می‌توان به کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، مرکز حفاظت اطلاعات قوه‌قضاییه، آقای جعفری دولت‌آبادی دادستان پیشین تهران، آقای کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، آقای غلامرضا کاتب نماینده مجلس، آقای حسن‌یوسفی مطلوب و خانم بهاره صادقی و تعداد دیگری از شکات اشاره کرد.

 بازداشت مدیر آمدنیوز در سال ۸۸ پس از انتخابات
سپس قاضی از متهم خواست تا برای دفاع در جایگاه حاضر شود. روح‌الله زم با قرار گرفتن در جایگاه متهم و ضمن معرفی خود در پاسخ به این سؤال که آیا سابقه کیفری داشته یا خیر اعلام کرد: سال ۸۸ پس از انتخابات بازداشت‌شده است؛ وی همچنین در پاسخ به این سؤال که شغل شما چیست؟ گفت: روزنامه‌نگار هستم. 

رییس دادگاه ضمن تفهیم اتهام به متهم به او اعلام کرد که دفاعیات خود را بیان کند. در این هنگام متهم اعلام کرد: من نمی‌توانم برای این تعداد اتهاماتی که ذکر شد یکجا دفاع کنم بنابراین اتهاماتم را یک‌به‌یک ذکر کنید.
قاضی روال قانونی جلسات دادگاه را به متهم متذکر شد و به او اعلام کرد که در جلسه قبل که کیفرخواست قرائت شد فرصت برای استماع داشته است و همچنین چند جلسه نیز با وکیلش برگزار کرده است. رییس دادگاه تصریح کرد: شما در خصوص اتهام افساد فی‌الارض که منتسب به شماست توضیح بفرمایید. روح‌الله زم بیان کرد: من اتهام افساد فی‌الارض را قبول ندارم. رییس دادگاه از متهم پرسید: چه سالی از ایران خارج شدید که متهم جواب داد: در سال ۹۰. قاضی پرسید: در چه سالی دستگیر شدید؟ که متهم اعلام کرد: سال ۸۸ بازداشت شدم و دو ماه زندان بودم.

 خروج زم از کشور به نیت حج عمره و سفر او به مالزی، ترکیه و فرانسه
رییس دادگاه از متهم پرسید: نحوه خروج خود از کشور را توضیح دهید که متهم پاسخ داد: سال ۹۰ به همراه پدرم و خانواده قصد سفر حج را داشتیم، اما من به حج نرفتم و عازم مالزی شدم. قاضی خطاب به متهم گفت: یعنی شما به نیت حج عمره از کشور خارج شدید که زم پاسخ داد: خیر؛ بین سفر من به مالزی و سفر خانواده‌ام به حج دو الی سه روز فاصله بود و تا یک روز بعدازآنکه به مالزی برسم، خانواده‌ام از من خبری نداشت. رییس دادگاه از متهم پرسید: در مالزی مشغول چه اموری بودید؟ زم پاسخ داد: در آنجا مشغول تور لیدری بودم و یک ماشین خریده بودم و امور گردشگری مرتبط با توریست‌های ایرانی را انجام می‌دادم. قاضی از زم پرسید: تا چه سالی در مالزی بودید؛ زم پاسخ داد: سال ۹۱ بود که از مالزی به ترکیه رفتم و سه ماه در آنجا بودم سپس از طریق یکی از دوستانم که در سال ۸۸ با او آشنا شده بودم به سفارت فرانسه در ترکیه مراجعه کردم و در آنجا با سفیر فرانسه صحبت کردم. از آن‌ها درخواست ویزا کردم که آن‌ها به من ویزای فرانسه را دادند.

 فعالیت در پوشش سیاست کاری یک رسانه جمهوری اسلامی
قاضی پرسید: چه سالی وارد فرانسه شدید؟ زم پاسخ داد: تقریباً شهریور ۹۱ بود که وارد فرانسه شدم؛ من در مالزی ازدواج‌کرده بودم لذا با دختر و همسرم به فرانسه رفتیم؛ در سال ۹۳ با سحام‌نیوز همکاری کردم؛ سال ۹۵ بود که با یک جمعی متشکل از مجید نیک‌نام ساکن آمریکا، بابک اجلالی ساکن آمریکا، شمس ساکن ترکیه و سام محمودی سرابی تصمیم گرفتیم که یک سایت خبری را راه بیاندازیم. البته صحبت راه‌اندازی این سایت از سال‌های ۹۲ و ۹۳ مطرح بود، اما پول می‌خواست؛ درنهایت سال ۹۵ از سحام بیرون آمدم و آمدنیوز را شروع کردیم. نیما زم گفت: اواسط سال ۹۵، آمدنیوز تأسیس شد و آقای شمس که ترکیه بود دوبار من را به بهانه راه‌اندازی بخش فارسی‌زبان شبکه تی آر تی به آنجا دعوت کرد؛ اما بعد از چند ملاقات متوجه شدم که اصلاً بحث تلویزیون مطرح نیست و با شمس درگیر شدم و ارتباطم قطع شد. 
وی ادامه داد: بسیاری از اطلاعات رسیده به ما دریافتی بود، ظرف سه سال برخی افراد هم به آمدنیوز وصل شدند مانند سیاست کاری یک رسانه جمهوری اسلامی فعالیت داشتیم. قبل از دی ۹۶ آمدنیوز را رها کردم و تا اواسط ۹۷، کنترل آمدنیوز با من نبود و سام محمودی سرابی آن را اداره می‌کرد که گرایش کمونیستی داشت. به علت برخی اتفاقات در سال ۹۷ دوباره آمدنیوز را گرفتم. رییس دادگاه بیان کرد: درباره وقایع و اتفاقات ۹۶ بیشتر توضیح بدهید؟ آیا مسئولیت جان افرادی که در تظاهرات کشته شدند را می‌پذیرید؟ صراحتاً از اغتشاشگران می‌خواستی که به خیابان بریزند ثابت کن در دی ۹۶ در آمدنیوز نبوده‌ای. متهم در این بخش بدون پاسخگویی به سؤالات قاضی گفت: این موضوع ارتباطی با من ندارد. قاضی گفت: درباره همکاری با سرویس اطلاعاتی فرانسه توضیح دهید؟ متهم زم گفت: پس از مکالمه روحانی و مکرون از پلیس فرانسه با من تماس گرفتند و گفتند که درخطر ترور هستی و شش یا هفت جلسه طول کشید تا من را بشناسند و حدود چهار یا پنج ماه این رفت‌وآمدها ادامه داشت و ایمیل دادند که گزارشات را در خصوص اخبار خودت ارسال کن. گزارشات را ارسال کردم. نیما زم افزود: حفاظت نامحسوس گذاشتند تا اینکه آدرس خانه، تلفن، کارت‌های بانکی و مشخصاتم در سایت‌های داخلی منتشر شد. پس‌ازآن آدرس را به پلیس دادم و ۲۴ ساعت بعد خانه من را عوض کردند و تیم حفاظت سنگینی قراردادند و هر دو ماه یک‌بار با من قرار می‌گذاشتند. تعیین وضعیت حفاظت می‌کردند و به من گفتند که بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت برای تو است. درباره شرایط ایران با من مشورت می‌کردند و در خصوص تحلیل وضعیت صحبت می‌کردیم. متهم زم گفت: در فرانسه احساس خطر کردم و با یک نفر که در (NSA) بود ملاقات کردم و به دنبال مهاجرت به آمریکا بودم و قرار ملاقات نیز با او در بارسلون اسپانیا گذاشته بودیم.

 دریافت اطلاعات نیروهای مستشاری ایران در سوریه با پرداخت پول
قاضی گفت: در جمع‌آوری اطلاعات نظام به نفع سایر کشورها و سرویس‌های جاسوسی چه‌کارهایی انجام داده‌ای؟ با محمدحسین رستمی در ترکیه ملاقات نکردی؟ متهم زم گفت: رستمی جزو اسناد محرمانه است؟ رییس محکمه بیان کرد: اطلاعات مربوط به حضور نیروهای مستشاری ایران در سوریه و اطلاعات خان‌طومان را از این طریق نمی‌گرفتی تا در اختیار دشمنان این ملت قرار دهید؟ متهم پاسخ داد: از ما اطلاعات سوریه را می‌خواستند و برای نیاز مالی به رستمی پول می‌دادم، رستمی می‌گفت که قبض‌هایش عقب‌افتاده و به پول نیاز دارد و من هم از او اطلاعات می‌گرفتم.  رییس دادگاه خطاب به متهم گفت: در رابطه با شکایت شکات هر مطلبی داری بیان کن که متهم در خصوص نامه منتسب به رییس‌جمهور به وزیر ورزش در خصوص مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها که در کانال آمدنیوز نشر یافته بود گفت این نامه با امضای آقای واعظی بود، نامه را ما تهیه نکرده بودیم بلکه برای ما ارسال‌شده بود. پس‌ازاین سخنان متهم، رییس دادگاه خطاب به وی گفت: عناوین اتهامات ۱۷ گانه خود را به‌خوبی مطالعه کن و من دستور می‌دهم تا به‌قدر کافی با وکیلت ملاقات داشته باشی و کتاب قانون برای نوشتن دفاعیه‌ات به‌صورت مکتوب در اختیارت قرار دهند؛ سپس رییس محکمه ختم دومین جلسه رسیدگی به اتهامات روح‌الله زم را اعلام کرد و بیان کرد: زمان جلسه بعدی دادگاه متعاقباً اعلام می‌شود.

حمایت

 

منتشر شده در دوشنبه, 28 بهمن 1398 09:29

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت