سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

چهارشنبه, 20 فروردين 1399-

قاضی مسعودی مقام در پنجمین جلسه دادگاه داریوش امان کی و دیگر متهمان: ده هزار میلیارد ملک برای پولشویی به نام این‌وآن شده است

سایت حقوقیدیده بان هشتم : پنجمین جلسه دادگاه متهم داریوش امان کی و سایر متهمان به ریاست قاضی مسعودی مقام به‌صورت علنی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم، قاضی مسعودی‌مقام در ابتدای این جلسه دادگاه، گفت: در این جلسه ادامه دفاعیات متهم ذکاوت‌خو را می‌شنویم و متهم کفیلی نیز اسناد نیروگاه و صورت‌های مالیشان را در این جلسه ارائه دهند.
متهم ذکاوت‌خو به دستور قاضی در جایگاه قرار گرفت و در دفاعیات خود مطالبی پیرامون چگونگی اخذ اعتبارات مطرح کرد که نماینده دادستان در این رابطه گفت: این صحبت‌ها را باید در زمان اخذ تسهیلات با کارشناس اعتباری پرونده مطرح می‌کردید، در دادگاه باید پاسخگو باشید. قهرمانی ادامه داد: کارشناس شمارا پرریسک اعلام کرده و تأیید صلاحیت نکرده است بنابراین آیا مدیران بانک سرمایه عقل معاش خود را ازدست‌داده بودند که به شما تسهیلات دادند شما چه ارتباطی با بخشایش داشتید چرا ملک را قبل از هر اقدام به نام خانم کلاهدوزان می‌کردید و او را وارد ماجرا کردید.

  تصویب یک‌شبه ۸۰ میلیارد تسهیلات به متهمان
نماینده دادستان افزود: درست است که ما بانکی نیستیم، اما از پشت کوه هم نیامده‌ایم یک‌شبه برای شما مصوبه ۸۰ میلیاردی تصویب شد باوجوداینکه کارشناس با این موضوع مخالفت کرده و شمارا تأیید نکرده بود. قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم ذکاوت‌خو گفت: اگر مراحل قانونی را طی کردید باید مدارک آن را ارائه دهید مستند مراحل اخذ وام را ارائه دهید. نماینده دادستان گفت: ایشان (متهم ذکاوت‌خو) هیچ‌کاره است و در این پرونده دستمزد گرفته است. قاضی مسعودی مقام پرسید شما خودتان درخواست را به آقای بخشایش دادید. متهم ذکاوت‌خو پاسخ داد: خیر ثقفی، مدیر مالی شرکت داده است.

   اقدامات بخشایش بعد از ساعات اداری و در ویلاها انجام‌شده است
قاضی مسعودی مقام گفت: این درخواست و نامه سیستمی نبوده است، همه اقدامات بخشایش بعد از ساعات اداری و در ویلاها صورت گرفته است. نماینده بانک سرمایه گفت: آقای ذکاوت‌خو ۷۰ میلیارد از بانک گرفته است، اما اسکلت ساختمان را کامل نکرده است. قاضی مسعودی مقام گفت: خانم کلاه‌دوزان در رابطه با پولشویی و این پرونده باید بازداشت و تعیین تکلیف شود و اکنون در حال تعقیب است. نماینده دادستان گفت: ردیابی‌ها نشان می‌دهد پول به‌حساب یک وکیل رفته است در این رابطه توضیح دهید، ملک ابتدا به نام الهه زرخش بود که به وی گفتیم به اتهام پولشویی به بازپرسی بیاید، اما گفت سرطان دارد و نیامد لذا نیابت می‌دهیم و اقدامات قضایی را انجام می‌دهیم از طرفی کیوان زرخش نیز به دادگاه نیامد چند بار املاک به نام خانم کلاهدوزان شده است.

قاضی مسعودی‌مقام گفت: در این پرونده یا ملک به نام عمه فرد است و یا به نام خانم کلاهدوزان است که نه پولی ردوبدل شده و نه معامله‌ای وجود دارد، منشأ این اقدامات از سال ۸۳ به بعد است و این کارها برای پولشویی است و در این رابطه ده هزار میلیارد ملک به نام این‌وآن است، آقای فتحی فاقد دارایی است و ما همه این‌ها را استعلام کرده‌ایم. نماینده دادستان گفت: صداقتی در سخنان آقای ذکاوت‌خو نبود تقاضای اشد مجازات قانونی را دارم.
در ادامه وکیل مدافع متهم ذکاوت‌خو برای بیان دفاعیات در جایگاه قرار گرفت و گفت: در جرم معاونت باید مجرم اصلی وجود داشته باشد درحالی‌که در اتهام داریوش امان کی و فتحی مشارکت عنوان‌شده است و به موکلین بنده عنوان معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور انتصاب داده‌شده است از طرفی در هیچ کجا شکایت شاکی دلیل اثبات جرم نیست و این موضوع برخلاف اصول و موازین قضایی و فقهی است. وی ادامه داد: موکلین پرونده (برادران ذکاوت‌خو) مدعی هستند که نظریه کارشناسی به آن‌ها ابلاغ نشده است و کارشناسان با آن‌ها هیچ مذاکره‌ای نداشته‌اند. وکیل مدافع متهم ذکاوت‌خو تصریح کرد: شرکت اساسنامه داشته و واجد اهلیت بوده است و برای ساخت‌وساز از شهرداری مجوز گرفته است بنابراین آن‌ها قصد اخلال نداشتند، در اظهارات مطلعین در پرونده علیه موکلین بنده مطلب خاصی عنوان نشده است.
پس از پایان دفاعیات وکیل مدافع متهم ذکاوت‌خو، نماینده دادستان گفت: وکیل بیان کردند شرکت‌ها اهلیت داشته‌اند اما آیا شرکتی که مدیرانش هیچ دارایی و توانایی ندارند می‌توانند تا این اندازه تسهیلات بگیرند شرکتی سراغ بانک آمده و تقاضای 100 میلیارد تسهیلات می‌کند درحالی‌که با حسابرسی و کارشناسی مشخص می‌شود شرکت اصلاً اهلیت نداشته است. وی ادامه داد: وکیل بیان کرد شکایت شاکی دلیل اثبات جرم نیست این در حالی است که اگر شکایتی بررسی شد و مقبول عندالقاضی طبق قرائن شد جز ادله محسوب می‌شود. 
قهرمانی گفت: در مورد موضوع کارشناسی باید بگویم آن‌قدر ادله در پرونده وجود دارد که برای پرونده کافی است، ایرادات کارشناسی نیز شکلی است و به ماهیت پرونده ارتباطی پیدا نمی‌کند از طرفی ملاک ما در تشریح کیفرخواست اساساً نظریه حسابرسی کارشناسی نبوده است. نماینده دادستان گفت: 25 میلیارد تومان اولیه برای اجرای مصوبه بوده است اما آنچه تصویب می‌شود 80 میلیارد است بنابراین ملاک ما مصوبه است که در آن زمان سرمایه ثبت شرکت انطباقی با این میزان مصوبه نداشته است آقایان در آگهی که داده‌اند گفته‌اند سرمایه شرکت را به 8 میلیارد افزایش داده‌اند اما سؤال اینجاست شرکت تازه تأسیس‌شده چگونه 8 میلیارد افزایش سرمایه داشته است. نماینده دادستان ادامه داد: وکیل می‌گوید آقایان قصد اخلال نداشتند درحالی‌که متهمان پول‌های بانک را در موضوع مشارکت ریختند و بعد کاغذپاره به بانک دادند و با نمایش، تئاتر و کارگردانی ملک را از بانک خارج کردند 8 میلیارد تومان در حساب شرکت باید مسدود می‌ماند اما آقایان به بانک نامه می‌زدند که 8 میلیارد را به ما بدهید اما سود را بالا ببرید و حالا در اینجا از ربا سخن می‌گویند.
وکیل مدافع متهم ذکاوت‌خو گفت: ایرادات شکلی در کارشناسی اهمیت زیادی دارد و باید موردتوجه قرار گیرد. قاضی مسعودی خطاب به متهم کفیلی گفت: مدارکی که گفتیم در مورد نیروگاه ترکیه بیاورید در مستنداتی که به ما ارائه دادید وجود ندارد. سپس قاضی مسعودی مقام ختم جلسه دادگاه را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی متعاقباً اعلام می‌شود.

 حمایت

منتشر شده در سه شنبه, 06 اسفند 1398 09:20

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت