سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 09 خرداد 1399-

رمزگشایی از قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل

سایت حقوقیدیده بان هشتم : ایالات‌متحده جهت به دست آوردن انحصار خرید و توزیع واکسن‌های تولیدشده برای مقابله با کووید-۱۹، دقیقاً از همان فرمول «ماسک دزدی» معروف خود استفاده می‌کند.

مانیتورینگ حقوق بشر، برگزاری نشست فوق‌العاده اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد و قطعنامه پایانی صادرشده توسط همه اعضا، نگرانی‌های زیادی را در خصوص اهداف و انگیزه‌های پنهانی برگزاری این نشست ایجاد می‌کند! ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز دوشنبه و باهدف مقابله با شیوع کرونا، قطعنامه‌ای را تصویب کردند.
در این قطعنامه، همه اعضا خواستار دستیابی «عادلانه، مؤثر و به هنگام» به هرگونه واکسن برای مقابله با ویروس کرونا شده‌اند. این قطعنامه درست درزمانی تصویب‌شده است که تلاش‌های گسترده‌ای از سوی تیم‌های فوق تخصصی درمانی برای تولید واکسن تزریقی یا داروی خوراکی (در مواجهه با کووید-۱۹) صورت گرفته است. اخبار موجود نشان می‌دهد که برخی تیم‌های فوق تخصصی چندملیتی، به موفقیت‌های اولیه‌ای نیز در این خصوص دست پیداکرده‌اند.

    آیا ترامپ به فکر توزیع عادلانه واکسن کروناست؟!
نکته قابل‌تأمل و نگران‌کننده ماجرا آنجاست که متن اصلی قطعنامه توسط کشور مکزیک تهیه و با حمایت ایالات‌متحده به امضای دیگر اعضای سازمان ملل رسیده است! در بخشی از این قطعنامه، کشورها خواستار تقویت «همکاری علمی بین‌المللی لازم برای مبارزه با کووید-۱۹ و تقویت هماهنگی» با بخش خصوصی (شرکت‌های تولیدکننده واکسن و داروی ضد کرونا) شده‌اند.

به گزارش میزان، پایگاه آمریکایی پولیتیکو در یکی از گزارش‌های اخیر خود، به بررسی رویکرد واقعی دولت ترامپ در قبال تولید و توزیع واکسن کرونا پرداخته و در این خصوص می‌نویسد: هنگامی‌که رهبران دنیا ماه گذشته متعهد شدند که تحت نظر سازمان بهداشت جهانی، رویکرد متعادلی را در توزیع واکسن تولیدشده ویروس کرونا (در آینده) به کار بگیرند، آمریکا به این اقدام جمعی نپیوست و تعهدی هم در این خصوص نداد! با توجه به رویکرد خاص ترامپ در قبال سازمان بهداشت جهانی و چین، به نظر می‌رسد در عمل آمریکا تعهدی را در این خصوص ندهد. رویکرد مخرب آمریکا در قبال همکاری‌های چندجانبه‌گرایانه و جمعی در حوزه روابط بین‌الملل، سلامت عمومی مردم دنیا را به مخاطره انداخته است. آن‌هم درحالی‌که ده‌ها هزار نفر تاکنون براثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را ازدست‌داده‌اند.
پولیتیکو ادامه داده است: ترسی که وجود دارد این است که ترامپ به سبب نوع نگاه خاص خود در قبال سازمان‌های بین‌المللی و همکاری‌های جمعی، دستیابی به واکسن و داروی مقابله با ویروس کووید -۱۹ را به یک رقابت جهانی تبدیل کند. در این رقابت نابرابر، کشورهای فقیری که دسترسی کمتری به امکانات، پول و تکنولوژی‌های درمانی و تولیدی خاص دارند بازنده خواهند بود!

  بدترین سناریو پس از تولید واکسن کرونا
«میلیندا گیتس» همسر بیل گیتس، از این نگرانی به گونه دیگری پرده برمی‌دارد: بدترین سناریوی ممکن این است که اگر این ابزارها (واکسن‌های پیشگیری از کرونا) تولید شوند، به بالاترین قیمت پیشنهادی به فروش برسند. این واقعاً خطرناک و وحشتناک است. شیوع کووید -۱۹ در یک نقطه، به معنای شیوع آن در دیگر نقاط دنیاست؛ بنابراین، برای مقابله با آن باید همکاری بین‌المللی و جمعی وجود داشته باشد.

نیویورک‌تایمز نیز دریکی از گزارش‌های خود، این مسئله را به‌گونه‌ای دیگر موردبررسی قرار داده و می‌نویسد: هم‌اکنون ابهامات و نگرانی‌های زیادی در خصوص واکسن کرونا و توزیع آن وجود دارد. این‌که چنین واکسنی چگونه می‌خواهد بین میلیون‌ها یا حتی میلیاردها نفر توزیع شود؟! سرعت و دقت توزیع این واکسن چگونه خواهد بود؟ در جهانی که ناسیونالیسم افراطی در بخش‌هایی از آن رشد کرده است، انگیزه‌های ژئوپلیتیکی (بر اساس موقعیت برتر مکانی و استراتژیک کشورها) ممکن است در دستیابی افراد به واکسن نقش داشته باشد!

  دلیل تاکید آمریکا بر نقش شرکت‌های خصوصی
ایالات‌متحده آمریکا به بهانه تصویب قطعنامه پیشنهادی اخیر مکزیک در مجمع عمومی سازمان ملل، بر همکاری کشورها و دستیابی عادلانه آن‌ها به واکسن کرونا تاکید کرده است! اما به نظر می‌رسد تعریفی که ترامپ از واژگانی مانند «عدالت»، «توازن» و «همکاری» در عرصه روابط بین‌الملل دارد، با تعاریف رایج تفاوت دارد! فراتر از آن، ترامپ از نقش «شرکت‌های خصوصی در تولید و توزیع واکسن کرونا» دفاع کرده است. این در حالی است که کمپانی‌های بزرگ داروسازی جهان مانند شرکت آمریکایی «فایزر» و شرکت فرانسوی «سانوفی»، در عین تعلق ظاهری به بخش خصوصی، تأمین‌کننده منافع خاص دولت ایالات‌متحده آمریکا هستند. به‌عنوان‌مثال اخیراً شرکت «سانوفی» مدعی شد که داروی ضد مالاریایی به نام «هیدروکسی کلروکین» با نام تجاری «پلاکونیل» Plaquenil می‌تواند بیماران مبتلا به ویروس کووید-۱۹ را نیز درمان کند. یکی از اصلی‌ترین سهامداران این شرکت، «کن فیشر»، سرمایه‌دار جمهوری‌خواه آمریکایی است که از اصلی‌ترین حامیان مالی کمپین‌های انتخاباتی ترامپ محسوب می‌شود! جالب است بدانیم که ترامپ نیز سهم بسیار اندکی در این شرکت (۳ هزار دلار!) دارد!

برخی شرکت‌های خصوصی دارویی بزرگ در آمریکا و کشورهای دیگر نیز از همین قاعده تبعیت می‌کنند! دولت آمریکا در ازای تسهیل پروسه «آزمایش واکسن» و «تست انسانی واکسن‌های تولیدشده اولیه» برای این شرکت‌ها (که به قیمت جان انسان‌های بی‌گناه در کشورهای آفریقایی تمام می‌شود)، سلطه بی‌حدوحصری بر این شرکت‌ها دارد. بر این اساس، تولیدات و محصولات دارویی و درمانی این شرکت‌ها و نحوه توزیع آن‌ها، در اختیار دولتمردان ایالات‌متحده قرار می‌گیرد. وقاحت ترامپ به این نقطه ختم نمی‌شود! رییس‌جمهور آمریکا معتقد است که اگر «شرکت‌های خصوصی» در این پروسه به «بازیگران اصلی» تبدیل شوند، می‌توان با پرداخت مبلغی گزاف به آن‌ها، واکسن‌هایی مانند واکسن کووید- ۱۹ را از آن‌ها پیش‌خرید کرد. این شرکت‌ها اگر در مقابل پیشنهاد غیرمستقیم آمریکا بایستند و با آن مخالفت کنند، با وضع تحریم‌هایی غیرقانونی و یک‌جانبه (به بهانه‌های گوناگون) مواجه خواهند شد.

  آیا ماسک دزدی آمریکا فقط یک تمرین ساده بوده است؟
ایالات‌متحده جهت به دست آوردن انحصار خرید و توزیع واکسن‌های تولیدشده برای مقابله با کووید-۱۹، دقیقاً از همان فرمول «ماسک دزدی» معروف خود استفاده می‌کند: استفاده از «دلالان غیردولتی محصولات درمانی» و وادارسازی غیرمستقیم شرکت‌های دارویی برای همکاری با آن‌ها. «رنو موزلیه» رئیس شورای منطقه‌ای مارسی و کن در فرانسه، روایت خود از ماسک دزدی آمریکا از فرانسوی‌ها را این‌گونه بیان می‌کند: «محموله حامل ماسک‌های فرانسوی روی باند فرودگاهی در چین توسط آمریکایی‌ها خریده شد و هواپیمای حامل ماسک‌ها که قرار بود به فرانسه بیاید، مستقیماً به آمریکا رفت. سه تا چهار برابر قیمت اصلی را پرداخت کرده‌اند».

اگرچه دولت ترامپ ناظر اصلی و طراحی اصلی پروسه ماسک دزدی از فرانسوی‌ها و دیگر کشورهای دنیا بوده است، اما «شرکت‌های خصوصی تولیدکننده ماسک ۹۵ N» و «دلالان آمریکایی» هیچ‌یک به بخش دولتی تعلق نداشتند. دولت ترامپ قصد دارد همین بازی خطرناک و وقیحانه را در قبال «توزیع واکسن کرونا» تکرار کند! حتی دولت آمریکا طی ماه‌های اخیر سعی کرده است با شرکت‌های دارویی که مشغول فعالیت فشرده و تخصصی برای تولید واکسن کووید-۱۹ شوند، جهت پیش‌خرید کلیه واکسن‌های تولیدشده وارد مذاکره شده است. «دویچه‌وله» در نیمه ماه مارس (اسفندماه) گزارشی در این خصوص می‌نویسد: شرکت دارویی کورواک (CureVac) در شهر توبینگن آلمان درزمینه تولید واکسن و مقابله با ویروس کرونا پیشرفت‌هایی داشته و به نتایج خوبی رسیده است. رییس‌جمهوری آمریکا تلاش می‌کند با صرف و وعده مبالغی هنگفت به کارکنان این شرکت به، حق انحصاری دارو یا واکسن ضدکرونا را به دست آورد. البته این شرکت داروسازی با قراردادی انحصاری با آمریکا برای واکسن کرونا موافق نیست. این شرکت دارویی از ماه ژانویه در حال تحقیق بر روی واکسن ضدویروس جدید کروناست.

  ترامپ به دنبال حق توزیع واکسن کروناست
همان‌گونه که مشخص است، دلیل اصرار دولت آمریکا بر بها دادن به شرکت‌های خصوصی دارویی که مشغول تحقیقات گسترده برای تولید واکسن کرونا هستند، احترام گذاشتن به‌حق مالکیت و تولید آن‌ها نیست! ترامپ قصد دارد در هفته‌های منتهی به تولید واکسن کرونا یا حتی پس از تولید واکسن کووید -۱۹، از طریق دلالان غیردولتی و درعین‌حال وابسته به کاخ سفید، محصولات آن‌ها را پیش‌خرید کرده و متعاقباً، انحصار توزیع آن‌ها را نیز به دست بیاورد. مقامات کاخ سفید قصد دارند در آینده، از «واکسن کرونا» به‌مثابه یک «ابزار قدرت» در مواجهه با دیگر کشورهای دنیا استفاده کنند. حتی ممکن است کار به‌جایی برسد که متحدان غربی آمریکا نیز از این بازی ضد انسانی مصون نمانند، چنانچه در پرونده ماسک دزدی آمریکا نیز کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، کانادا و کره جنوبی که جملگی متحدان بین‌المللی واشنگتن محسوب می‌شوند، قربانی بازی طراحی‌شده کاخ سفید شدند. آری! ماسک دزدی آمریکا در دوران شیوع کرونا، تمرینی برای «واکسن دزدی» این کشور در آینده‌ای نزدیک است.

حمایت

منتشر شده در یکشنبه, 21 ارديبهشت 1399 10:47

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت