سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

چهارشنبه, 14 خرداد 1399-

اخلال ارزی در روزهای کرونایی

سایت حقوقیدیده بان هشتم : دومین جلسه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم دایر بر اخلال در نظام اقتصادی به ریاست قاضی موحد و به‌صورت علنی برگزار شد.

به گزارش میزان، قاضی موحد در ابتدا از متهم سید جلیل حسینی خواست تا به بیان دفاعیات خود بپردازد. متهم حسینی در بیان دفاعیات گفت: در برج ۹ و در خیابان رامسر دفتری را اجاره کردم و در اجاره‌نامه قید کردیم که این دفتر برای کارهای نظافتی است. دفتر سه اتاق داشت که یک اتاق را به مسعود جاویدان دادند و او در آنجا معاملات سکه، طلا و ارز انجام می‌داد.

   اجاره واحد مسکونی برای فعالیت‌های ارزی
قاضی موحد گفت: شما دفتر را برای کار دیگری اجاره کردید، اما برخلاف قرارداد اجاره عمل کردید. از فضا و شرایط کرونا استفاده کردید و بازار را به هم زدید و موجب افزایش ارز شدید. متهم حسینی پاسخ داد: من نخواستم در این بازی بیفتم روزگار باعث شد، در آن دفتر فردی به نام سوقانی نیز بود که ماهی ۲ میلیون به وی حقوق می‌دادند.

قاضی پرسید: آقای سوقانی الان کجاست؟ متهم پاسخ داد: در بازار با پیک موتوری کار می‌کند. قاضی گفت: نماینده دادستان در کیفرخواست اشاره‌کرده که این فرد فراری است بنابراین بگویید حضور پیدا کند. قاضی خطاب به متهم پرسید: آیا معاملات فردایی و کاغذی داشته‌اید و چقدر سود برده‌اید؟ متهم حسینی پاسخ داد: بله معاملات فردایی داشتم، چون پول نداشتم؛ اما معاملات کاغذی نداشتم و از سیستم زندگی و داروندارم می‌توانید متوجه شوید که چقدر سود بردم. قاضی موحد گفت: شما محلی را به‌عنوان دفتر کار گرفتید و شروع به فعالیت غیرقانونی در بازار ارز کردید، توضیح دهید که فیش‌ها را چه‌کار کردید؟ متهم حسینی پاسخ داد: می‌دانستم کارم غیرقانونی است فیش‌ها را از پنجره بیرون انداختم؛ اما مأموران پیدا کردند.
در ادامه جلسه دادگاه متهم مسعود جاویدان پس از تفهیم اتهام توسط قاضی در جایگاه قرار گرفت و قاضی پرسید؛ نحوه آشنایی با آقای حسینی را توضیح دهید. این متهم پاسخ داد: من فعالیت ارزی نداشتم یک میز از ایشان در یک اتاق اجاره کردم که مبلغ ۴ میلیون و ۵۰۰ با ماهی ۳۸۵ هزار تومان به وی می‌دادم و کار سکه می‌کردم. قاضی موحد گفت: مدرکی دال بر اینکه سکه خریدوفروش می‌کردید دارید؟ متهم گفت: من در مولوی پارچه‌فروش بودم و افرادی هستند که من را می‌شناسند. قاضی موحد گفت: شمارا به‌عنوان پارچه‌فروش می‌شناسند نه سکه فروش، شما مشغول خریدوفروش ارز بودید و نزد بازپرس و پلیس اقرار کردید. قاضی موحد گفت: شما سابقه‌دار بودید و نوع برخورد شما نشان می‌دهد باتجربه هستید. گزارش‌شده در حین ورود مأمورین مخفی‌شده بودید و گوشی تلفن همراه و فیش‌های بانکی و حواله‌ها را بیرون ریختید. این متهم پاسخ داد: من در بالکن بودم، به خاطر سابقه‌ام ترسیده بودم. آقای قاضی یک عدد فیش از من نگرفتند فیش‌ها برای آقای حسینی بود.
در ادامه دادگاه محسن معظمی فر در جایگاه قرار گرفت. قاضی موحد گفت: اتهام شما اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده و حرفه‌ای ارز به میزان ۷۰۰ هزار دلار و ۶ میلیون لیر ترکیه است. متهم در پاسخ گفت: من پیشتر به افسر پرونده اعلام کردم که لیرها متعلق به آقای میرزاخانی است، حتی دستخط او نیز موجود است، این دفتر متعلق به من نیست و اینجانب در خریدوفروش لیر نقشی نداشتم. من دفتری نداشته‌ام. قاضی موحد در ادامه از متهم پرسید: پس در آن دفتر چه‌کاری انجام می‌دادید و چطور با او آشنا بودید؟ متهم بابیان اینکه از قبل با او آشنا بودم و فقط برای دیدار به دفتر رفته بودم، گفت: 25/3/98 کل دارایی من را برده‌اند و از سال ۹۶ تا ۹۷ دریکی از تاکسی‌های اینترنتی مشغول به کار بودم و پیش از آن‌هم در موبایل فروشی کار می‌کردم.
قاضی موحد در ادامه از متهم خواست نحوه آشنایی با حمیدرضا بیگی را توضیح دهد. متهم پاسخ داد: او از من مقداری پول بابت خرید ۵۰ هزار دلار طلب دارد. درواقع ۱۳ هزار و ۳۲۰ تومان این دلارها را خریداری کرده‌ام و به مبلغ ۱۳ هزار و ۳۳۰ تومان فروخته‌ام که در تاریخ 25/3/98 از من کلاهبرداری شده و تمام دارایی‌ام را ازدست‌داده‌ام. 
در ادامه این جلسه دادگاه قاضی موحد خطاب به متهم گفت: در اقرارتان گفته‌اید که برای شما از مشهد ارز می‌آوردند دراین‌باره چه توضیحی دارید؟ متهم نیز پاسخ داد: هر هفته ۳ تا ۵ هزار دلار و به مدت سه ماه توسط سه نفر برای من از مشهد دلار می‌آوردند. قاضی موحد بیان کرد: پس چطور می‌گویید که آن دفتر برای شما نبوده است؟ از این خریدوفروش ارز چه مقدار سود حاصل کرده‌اید؟ متهم پاسخ داد: من در کف خیابان کار می‌کردم و در این مدت ۲۰ تا ۲۵ میلیون سود
 داشته‌ام.

   مبادله ارز در گروه تلگرامی
در ادامه این جلسه دادگاه، یکی دیگر از متهمان این پرونده در جایگاه قرار گرفت. قاضی موحد از متهم پرسید: گفته می‌شود از سال ۹۱ در کار ارز بوده‌اید چه پاسخی دارید. متهم گفت: جناب قاضی من در منوچهری فعالیت می‌کردم و روزانه ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار خریدوفروش داشتم و در این مدت ۶۵ میلیون سود کردم. قاضی خطاب به متهم گفت: گردش مالی حساب‌هایی که شما اعلام کرده‌اید حدود ۶ میلیارد تومان است، سود ۶۵ میلیونی توجیهی ندارد. قاضی در ادامه از متهم خواست درباره آشنایی با جواد عظیمی، بهنام صحرانورد و موسی وند توضیحاتی ارائه دهد. متهم گفت: با آن‌ها در گروه تلگرامی بوده‌ام و مبادله‌ای نداشته‌ام. قاضی موحد در ادامه گفت: بر اساس اقرار خود ۸ ماه در خیابان منوچهری و روزانه ۲۵ تا ۵۰ هزار دلار مبادله ارزی داشته‌اید. چه پاسخ دارید؟ متهم پاسخ داد: من روزانه ۲۰۰۰ هزار دلار تا ۲۵۰۰ دلار بیشتر خریدوفروش ارز نداشته‌ام و اشتباه کرده‌ام و از من کلاهبرداری شده است و دارایی‌ام را ازدست‌داده‌ام.

   گردش مالی دومیلیاردی متهم
در ادامه این جلسه دادگاه دیگر متهم این پرونده منوچهر روشن در جایگاه اتهام قرار گرفت. قاضی موحد گفت: طبق کیفرخواست صادره اتهام شما اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده و حرفه‌ای ارز به میزان ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار است چه پاسخی دارید؟ این متهم گفت: اینجانب از اردیبهشت ۹۸ تا دی‌ماه به‌صورت «کمیسیون کار» در خیابان منوچهری فعالیت داشته‌ام. قاضی موحد خطاب به متهم گفت: طبق اقرار خودتان روزانه ۹ هزار و ۵۰۰ دلار خریدوفروش ارز داشته‌اید از این بابت چه مقدار سود کرده‌اید؟ متهم پاسخ داد: درمجموع من ۳۶ میلیون تومان سود کرده‌ام، چون من واسطه کار بوده‌ام. قاضی خطاب به متهم گفت: در حساب‌هایی که اعلام کرده‌اید دو میلیارد گردش مالی داشته‌اید چه توضیحی دارید؟ متهم گفت: بعضی از مشتری‌ها فقط حساب من را قبول داشتند و پول خریدوفروش را به‌حساب من واریز می‌کردند و من به‌عنوان واسطه پول را برای فرد دیگری می‌ریختم، علت بالارفتن گردش مالی ما به این دلیل است. قاضی موحد خطاب به متهم گفت: شما بازار ارز را به‌هم‌ریخته‌اید و یک محل مسکونی به‌عنوان دفتر اجاره کردید و در این مدت که بیماری کرونا وجود داشته است از این فضا استفاده کرده‌اید و به‌صورت غیرقانونی موجبات افزایش ارز شده‌اید، شما که بازنشسته بودید و درآمد داشتید چرا وارد این کار شدید؟ متهم پاسخ داد: من نه قصد اخلال در نظام ارزی کشور را داشتم نه با این مفهوم آشنا بودم و از کرده خود پشیمان و نادم هستم.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی پس از تفهیم اتهام متهم حسین پیرهادی از وی خواست برای بیان دفاعیات در جایگاه حاضر شود. متهم پیرهادی گفت: سابقه کیفری ندارم و سکه و دلار جابه‌جا می‌کردم. قاضی پرسید: آیا دفتر را شما اجاره کردید؟ این متهم گفت: بله آقای فرزاد نمی‌توانست اجاره کند به من گفت دفتری را اجاره کنم که در برج دو سال ۹۸ دفتری را اجاره کردم، ۱.۵ میلیون تومان بابت دفتر به من می‌دادند و آقای فرزاد از حساب من بابت خریدوفروش ارز استفاده می‌کرد و ۱.۵ میلیون تومان نیز به من می‌داد. قاضی موحد گفت: طبق اعلام نماینده دادستان گردش مالی حساب شما بالغ‌بر ده‌ها میلیارد تومان بوده است در این رابطه توضیح دهید؟ متهم پیرهادی گفت: آقای فرزاد به من گفت حساب من را بسته‌اند نمی‌توانم فعالیت کنم.  قاضی ادامه داد: این افراد در ماه‌های اخیر و با اجاره محل‌های مسکونی و تبدیل آن به‌عنوان دفتر مشغول خریدوفروش غیرمجاز ارز بودند از پلیس تشکر می‌کنم که این افراد را شناسایی و دستگیر کرد ان‌شاءالله این مبارزه با جدیت ادامه خواهد داشت دستگاه قضایی نیز با افراد متخلف قاطعانه برخورد و مجازات قانونی را اعمال می‌کند.

   خریدوفروش ارز در چایخانه!
قاضی موحد خطاب به متهم گفت: آخرین دفاعیات خود را بیان کنید. متهم پیر هادی نیز در پایان گفت: من ۵ ماه است که در این کار هستم تقاضای تخفیف در مجازات دارم. در ادامه متهم یاشار سلمان‌زاده پس از تفهیم اتهام قاضی برای بیان دفاعیات در جایگاه قرار گرفت. قاضی موحد خطاب به متهم گفت: چه مدت در بازار فعالیت غیرمجاز ارزی داشتی؟ متهم سلمان زاده پاسخ داد: از برج ۴ لیر می‌فروختم. یک صرافی از ارومیه لیر می‌فرستاد و من می‌گرفتم و به یک صرافی در تهران می‌دادم. قاضی موحد ادامه داد: پاتوق شما در چایخانه کوشک بود و در اقاریرتان گفته‌اید در مدت سه ماه خریدوفروش ارز داشته‌اید که از طریق کانال‌های تلگرامی معامله می‌کردید طبق گزارش پلیس و اقاریر خودتان یکی از دلالان کاغذی کار و فردایی کار بازار ارز هستید، سود خالص شما طبق اقرار خودتان روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان بود این اظهارات را قبول دارید؟ متهم سلمان زاده پاسخ داد: بله قبول دارم بابت دلار در آن دو ماه ۲۰ میلیون سود بردم. قاضی خطاب به متهم گفت: گردش مالی حساب شما بسیار بالا است آخرین دفاعیات خود را مطرح کنید. این متهم گفت: من فوق‌لیسانس دارم دو سال دنبال کار بودم، یک عدد لیر نخریدم فقط جابه‌جا کردم و برای آن دو ماه طلب بخشش می‌کنم. قاضی موحد گفت: هر نوع عملیات و جابه‌جایی ارز که مربوط به صرافی و بدون مجوز باشد غیرمجاز است.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی متهم رسول قنادی تقی‌زاده را تفهیم اتهام کرد و گفت: برای بیان دفاعیات در جایگاه قرار گیرد. متهم تقی‌زاده گفت: دفتر آسانسور داشتم و کارهای مربوط به آسانسور را انجام می‌دادم. قاضی پرسید: چرا در آن دفتر خریدوفروش ارز می‌کردید و چرا ماموران را راه نمی‌دادید؟ این متهم گفت: من فعالیتی در بازار ارز نداشتم. قاضی موحد بیان کرد: شما گفته‌اید دستگاه کارت‌خوان و دفتر برای شماست و آقای عبدالحسینی و نصیرزاده در آن دفتر معاملات ارزی انجام می‌دادند و دفتر را در اختیارشان قرار داده بودید و از آن‌ها کمیسیون می‌گرفتید آیا این اظهارات را قبول دارید؟
متهم تقی‌زاده پاسخ داد: اظهارات را قبول دارم بله کمیسیون می‌گرفتم آقای نصیرزاده دو ماه در دفتر بود. درمجموع ۱۰ میلیون تومان از آقای عبدالحسینی و نصیرزاده گرفتم. قاضی گفت: آیا با گردش مالی ده‌ها میلیاردی این ادعا قابل‌پذیرش است؟ لیست خریدوفروش و کارهای مربوط به آسانسور را به دادگاه ارائه دهید. قاضی موحد ادامه داد: برای شما هفت فقره سابقه کیفری ازجمله خریدوفروش غیرمجاز ارز، سرقت، کیف‌قاپی و ... نوشته‌اند آخرین دفاعیات خود را مطرح کنید. این متهم گفت: در آن موقع جوان بودم اشتباه کردم و توبه نیز کرده‌ام به این افراد به دلیل دوستی اعتماد کردم و اجازه دادم در آن دفتر فعالیت کنند و تقاضای بخشش دارم. پس از پایان دفاعیات متهمان حاضر در جلسه دادگاه قاضی ختم جلسه را اعلام کرد.

حمایت

منتشر شده در دوشنبه, 22 ارديبهشت 1399 10:17

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت