سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 15 آذر 1399-

دادگاه عاملان قتل خیابان کاشانی اسلامشهر برگزار شد

سایت حقوقیدیده بان هشتم : متهم ردیف اول: جنایتم قابل توجیه نیست

 
دادگاه عاملان قتل خیابان کاشانی اسلامشهر، صبح روز گذشته در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی باقری برگزار شد.
به گزارش میزان، رییس دادگاه از نماینده دادستان اسلامشهر خواست تا کیفرخواست را قرائت کند. نماینده دادستان، گفت: اتهام متهم ردیف اول فرزند غلامرضا، متولد ۱۳۷۷ دایر بر مشارکت در قتل عمدی، حمل سلاح سرد، سردستگی و تشکیل باند و مشارکت در سرقت مسلحانه است. نماینده دادستان، بیان کرد: متهم ردیف دوم متهم است به مشارکت در تشکیل باند و مشارکت در سرقت مسلحانه و متهم ردیف سوم، متهم به معاونت در سرقت مسلحانه از طریق تسهیل در وقوع جرم و عضویت در تشکیل باند است. وی در ادامه با اشاره به مستندات موجود در پرونده گفت: بزه انتسابی به هر سه متهم محرز است و تقاضای حکم مجازات نامبردگان را دارم.
رییس دادگاه در ادامه از پدر مقتول خواست تا به‌عنوان اولیای دم شکایت خود را شرح دهد. پدر مقتول عنوان کرد: این افراد را قصاص کنید بچه مرا بی‌گناه کشتند. اگر بچه من سر این‌ها چنین بلایی را می‌آورد خانواده این‌ها چه می‌کردند، ما به چارچوب قانون احترام می‌گذاریم. متهم ردیف اول قاتل فرزند من است و تقاضای مجازات سایر متهمان را نیز دارم. قاضی باقری در ادامه از مادر مقتول و خدیجه معصومی همسر مقتول نیز خواست تا اظهارات خود را ارائه دهد. سپس قاضی از وکیل اولیای دم خواست تا در جایگاه شکایت خود را مطرح کنند. وکیل اولیای دم گفت: با توجه به کیفرخواست و اقرار متهمان نسبت به متهم ردیف اول تقاضای قصاص و نسبت به سایر متهمان تقاضای اشد مجازات را دارم.
در این هنگام قاضی باقری از متهم ردیف اول پرونده خواست تا در جایگاه قرار گیرد و ضمن تفهیم اتهام به وی از او خواست تا دفاعیات خود را شرح دهد.
متهم ردیف اول ضمن رد اتهام سردستگی باند بیان کرد: تمامی اتهامات را قبول دارم و تنها چیزی که قبول ندارم سردستگی باند است؛ چراکه فقط من نبودم من خصومتی با مقتول نداشتم مدتی قبل مسئله را با دو نفر دیگر در میان گذاشتم. برنامه‌ریزی را من و متهم ردیف دوم انجام دادیم و قرار بود مغازه‌ای پیدا کنیم که گوشی‌های پلمپ داشته باشد و به‌عنوان مشتری وارد مغازه شویم و سپس گوشی را برداریم و خارج شویم.
وی ادامه داد: قرار گذاشتیم که صبح زود این کار را انجام دهیم تا در خیابان‌ها کسی نباشد. زمانی که وارد مغازه مقتول شدیم وی کرکره را پایین داد و گفت به خاطر کرونا مجبور است که کرکره را پایین دهد. ما در ادامه مشخصات گوشی‌ها را پرسیدیم به متهم ردیف دوم اشاره کردم و به او فهماندم که منصرف شدم؛ اما او گفت که صبر کن.
متهم ردیف اول بیان کرد: متهم ردیف سوم با من از طریق هندزفری ارتباط داشت و می‌گفت هر کاری انجام می‌دهی دست‌خالی بیرون نیا. چاقویی را که همراه خود برده بودم برای این بود تا اگر در خیابان کسی دنبال ما کرد چاقو را به او نشان دهم تا درگیر نشود و بتوانیم فرار کنیم. وی ادامه داد: وقتی در داخل گیر کردیم با خود فکر کردم تا او را با چاقو تهدید کنم، در این فکر بودم که مقتول به مانیتور پشت سر من نگاه انداخت و دست خود را به سمت گاوصندوق برد. در آن لحظه نتوانستم درست فکر کنم و پیش خود گفتم الان شوکر یا گاز درمی‌آورد. به همین دلیل چاقو را پرت کردم که در ادامه گردن خود را گرفت که من داد زدم ما نمی‌خواهیم تو را بزنیم و از او خواستم روی زمین بنشیند تا ما کار خود را انجام دهیم. اما مقتول به سمت کشو رفت و کشو را باز کرد. من در داخل کشو شوکر را دیدم در آن لحظه کنترل خودم را از دست دادم. چشمانم را بستم و ضربه دوم را پرتاب کردم که از گردن او خون فواره زد. متهم ردیف اول بیان کرد: متهم ردیف سوم گفت چه شده و آیا زنگ بزنم اورژانس گفتم آره زنگ بزن. متهم ردیف دوم گوشی‌ها را جمع می‌کرد و من رفتم ریموت را پیدا کنم و آن را برداشتم. همه دکمه‌ها را فشار دادم تا کرکره بالا رفت، سپس از مغازه خارج شدم و فرار کردیم و دو کوچه آن‌طرف‌تر دستگیر شدیم.

  انگیزه ما سرقت بود
در این هنگام قاضی باقری خطاب به متهم ردیف اول گفت: انگیزه شما از ارتکاب این جرم چه بود؟ متهم ردیف اول گفت: انگیزه ما سرقت بود، من با مقتول مشکلی نداشتم و اصلاً او را نمی‌شناختم. رییس دادگاه گفت: چاقوی مکشوفه را که همان آلت قتاله است به چه منظور همراه داشتید؟ متهم گفت: همان‌طور که گفتم برای اینکه از مغازه بیرون آمدیم، اگر کسی دنبال ما آمد چاقو را نشان او دهیم تا درگیر نشود. قاضی باقری گفت: چند موبایل سرقت کردید؟ متهم ردیف اول پاسخ داد: فکر کنم ۵۳ موبایل. رییس دادگاه اظهار کرد: می‌خواستید با این گوشی‌ها چه‌کار کنید؟ این متهم گفت: برای این تعداد برنامه‌ریزی نکرده بودیم و قرار بود ۴، ۵ مورد باشد تا در فضای مجازی بفروشیم.

قاضی باقری گفت: چند ضربه به مقتول زدی؟ متهم ردیف اول پاسخ داد: دو ضربه به گردن مقتول زدم. رییس دادگاه عنوان کرد: چاقو را از کجا و چه زمانی تهیه کردی؟ این متهم گفت: آن را از مغازه‌ای از اسلامشهر به قیمت ۱۲۰ تومان دو سه روز قبل از این ماجرا خریداری کردم.

   شگرد خاک کردن گوشی‌ها برای عدم ردیابی
رییس دادگاه در ادامه در خصوص نقش متهمان ردیف اول و دوم پرسید. متهم ردیف اول در پاسخ گفت: متهم ردیف دوم قرار بود با من به داخل مغازه بیاید تا تنها نباشم. سپس قرار بود تا به پرند برویم و گوشی‌ها را درجایی خاک کنیم تا ردیابی نشود و متهم ردیف سوم نیز مسئولیت داشت تا در بیرون مراقب باشد که اگر گشت رد شد به ما اطلاع دهد تا آن موقع از مغازه خارج نشویم. قرار بود یکی دو میلیون متهم ردیف سوم و سه چهار میلیون نیز متهم ردیف دوم بگیرد.

در این هنگام ترابی، مستشار دادگاه خطاب به متهم ردیف اول گفت: اگر قصد شما ترساندن مقتول بود چرا چاقو را به گردن او زدی؟ متهم ردیف اول ادامه داد: من اولین بارم بود که چاقو در دستم بود و اصلاً ندیدم که چه‌کار می‌کنم. ترابی عنوان کرد: زمانی که چاقو را به گردن مقتول زدید، متهم ردیف دوم چه‌کار کرد آیا ممانعتی به عمل آورد یا خیر؟ متهم ردیف اول گفت: مانع نشد و شوکه شده بود.
ترابی گفت: در اظهارت خود گفتید که صرفاً دو ضربه بوده؛ اما در نظریه پزشکی قانونی جراحت دست چپ نیز بوده است چه کسی آن ضربه را زده است؟ متهم ردیف اول گفت: من به دست مقتول چاقو نزدم. مستشار دادگاه بیان کرد: آیا متهم ردیف دوم نیز از سلاح سردی که همراه خود داشت استفاده کرد؟ متهم ردیف اول گفت: من ندیدم که استفاده کند.
قاضی باقری در ادامه از وکیل متهم ردیف اول خواست تا دفاعیات خود را شرح دهد. وی در ادامه با طرح این ادعا که موکلش در تمامی مراحل تحقیقات صداقت داشته است گفت: موکل من باانگیزه سرقت به مغازه مقتول مراجعه کرد و به نظر می‌رسد جنون آنی به او دست داده باشد، اما بااین‌حال برای اعزام پزشکی قانونی ارجاع نشده و راجع به پرونده شخصیت نیز به‌صورت کامل اقدام نشده است لذا تقاضای تصمیم قانونی دارم ضمن اینکه نفر دوم می‌توانست مانع از ایجاد این مشکل شود.
ترابی در واکنش به ادعاهای وکیل متهم ردیف اول گفت: معاینه روان‌پزشکی صورت گرفته و عنوان‌شده علائمی که سبب فقدان قوه تمییز و تشخیص در متهم شود مشاهده نشده و جنون آنی نداشته است. ترابی بیان کرد: متهم گفته انگیزه وی بیماری مادرش بوده است درحالی‌که اکنون انگیزه خود را سرقت اعلام می‌کند.

   تشکیل باند برای سرقت
وی در ادامه از متهم ردیف دوم خواست تا در جایگاه قرار گیرد و ضمن تفهیم اتهام به او از وی خواست تا دفاعیات خود را شرح دهد. متهم ردیف دوم گفت: مشارکت در سرقت را قبول دارم، ولی تشکیل باند را قبول ندارم. در این چند سال دو سه بار متهم ردیف دوم را دیدم. ما باند نبودیم چند روز قبل از آن اتفاق متهم ردیف اول نقشه خود را به من توضیح داد تا داخل مغازه شویم و دوسه‌گوشی را برداریم و فرار کنیم. قرار نبود چاقو استفاده شود و چاقو برای این بود که اگر بیرون کسی ما را دنبال کرد چاقو را به او نشان دهیم.

وی ادامه داد: وقتی وارد مغازه شدیم فروشنده گفت کرکره را برای اینکه به خاطر کرونا جریمه نشود پایین می‌دهد، من موضوع را منتفی می‌دانستم، چون نمی‌توانستیم فرار کنیم. متهم ردیف دوم گفت: در خصوص گوشی‌ها می‌پرسیدیم و با حرکت سر به متهم ردیف اول علامت دادم که صبر کند تا به فروشنده بگویم کرکره را بالا بدهد تا برویم. متهم ردیف دوم افزود: فروشنده به سمت گاوصندوق رفت که در همان هنگام ضربه اول وارد شد من جلوی او را نگرفتم، چون چند سال بود که با او دوست بودم و فکر نمی‌کردم دست به چنین کاری بزند، حتی ضربه دوم را نیز وارد کرد. می‌ترسیدم به من یا خودش صدمه بزند اینکه گوشی‌ها را جمع کردم به خاطر این بود که خیالم راحت بود که آمبولانس در راه است.
این متهم ادامه داد: متهم ردیف اول به من گفت کیسه را دربیاور و در همان هنگام دیدم که مقتول شوکر را روی هوا می‌زند که در همان هنگام متهم ردیف اول ضربه دوم را روی گردن سمت راست وارد کرد و کنار من ایستاد. در تمام آن لحظات نگاه من به مقتول بود و نفس می‌کشید، به او گفتم که آمبولانس در راه است. 
رییس دادگاه در ادامه از متهم ردیف دوم خواست تا در مورد نقش متهمان ردیف اول و دوم توضیح دهد. متهم ردیف دوم گفت: قرار بود متهم ردیف اول مانند من عمل کند و متهم ردیف سوم نیز جلوی در خبر بدهد. در این هنگام قاضی باقری از وکیل متهم ردیف دوم خواست دفاعیات خود را شرح دهد. ترابی خطاب به وکیل متهم ردیف دوم گفت: موکل شما با خونسردی در حال جمع‌آوری گوشی‌ها بوده است. وکیل متهم ردیف دوم گفت: فیلمی که وجود دارد بی‌صدا است و نمی‌توان از روی آن تشخیص داد که موکل خونسرد بوده یا نه موکل من شوکه شده بوده است. ترابی گفت: این چه شوکی بوده که مانع انجام کار او نشده است؟ قاضی باقری نیز عنوان کرد: این‌ها باهم تناقض دارد، اینکه نیت اولیه ادامه پیدا می‌کند و انگارنه‌انگار که یک نفر در آستانه مرگ قرار دارد این قابل‌فهم نیست سؤال اینجاست که انسانیت به کجا رفته که یک نفر در حال جان دادن باشد و ما به عمل خود ادامه دهیم، این صحنه‌ها برای افراد جامعه پیامدهای جدی به دنبال دارد و کارشناسان باید بررسی کنند که چرا جوان ما باید جرات کند که از چاقو استفاده کند.
در ادامه قاضی از متهم ردیف سوم خواست تا در جایگاه قرار گیرد و دفاعیات خود را شرح دهد. متهم ردیف سوم گفت: اتهام تشکیل باند را قبول ندارم؛ چراکه طی این چند سال من فامیلی متهم ردیف اول را هم نمی‌دانستم. شاید در ماه یکی دو بار همدیگر را می‌دیدم این اولین بارمان بود که خواستم بدون اینکه سر کار بروم پول گیرم بیاید به همین دلیل قبول کردم. وی افزود: معاونت در سرقت را قبول ندارم چند روز قبل از این موضوع متهم ردیف اول برنامه خود را گرفته بود و مغازه را دو سه روز تحت نظر داشت. زمانی که متهمان ردیف اول و دوم وارد مغازه می‌شوند کرکره پایین می‌آید من با گوشی با متهم ردیف اول در ارتباط بودم و قضیه ر ا کنسل شده می‌دانستم که ناگهان شنیدم فروشنده فریاد زد چه‌کار می‌کنی؟ همان‌جا حالم بد شد و به خانه رفتم.

   دست‌خالی بیرون نیا!
متهم ردیف سوم گفت: من نگهبانی می‌دادم که اگر کسی رد شد خبر دهم. به من وعده ۲ میلیون داده بودند قرار بود متهم ردیف اول به داخل بروند و در مورد گوشی‌ها سؤال بپرسند و سپس گوشی‌ها را بردارند و فرار کنند. ترابی خطاب به متهم ردیف سوم گفت: شما به متهم ردیف اول عنوان کرده بودید که دست‌خالی بیرون نیا. متهم ردیف سوم گفت: من داخل را نمی‌دیدم و نمی‌دانستم که چه خبر است و پیش خود می‌گفتم که احتمالاً می‌خواهند بهانه‌ای بیاورند که ازآنجا خارج شوند.

قاضی در ادامه از وکیل متهم ردیف سوم خواست تا ضمن قرارگیری در جایگاه دفاعیات خود را شرح دهد. وکیل متهم ردیف سوم ضمن قرارگیری در جایگاه، گفت: این واقعه شهر را شوکه کرد و من هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم که وکیل این پرونده باشم و فرض نفر سوم به ذهن کسی خطور نمی‌کرد. ضمن اینکه فعل موکل عملاً تسهیلی ایجاد نکرده و به‌محض اینکه احساس درگیری کرد صحنه ر ا ترک کرده است. قاضی باقری در بخش پایانی جلسه ضمن اعلام ختم رسیدگی عنوان کرد: دادگاه در فرجه قانونی مبادرت به صدور رأی خواهد کرد.

حمایت

منتشر شده در دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399 10:36

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت