سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 12 تیر 1399-

آیت‌الله رئیسی در دومین نشست شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم تاکید کرد لزوم پیشگیری از جرایم احتمالی در پساکرونا

سایت حقوقیدیده بان هشتم : تصمیم‌گیری با نگاه جلوگیری از وقوع جرم موجب کاهش پرونده‌های قضایی می‌شود

رییس قوه‌قضاییه، تأکید کرد: هرگاه تصمیمات مهم اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی با نگاه جلوگیری از وقوع جرم و کاهش ناهنجاری اتخاذ شوند و دستگاه‌های مسئول در سه قوه به وظایف نظارتی خود درست عمل کنند، شاهد کاهش جرم و پرونده‌های قضایی خواهیم بود.
 به گزارش مرکز رسانه قوه‌قضاییه، دومین نشست شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم به‌منظور هم‌اندیشی برای تصویب پیش‌نویس برنامه پیشگیری از وقوع جرایم اقتصادی و اداری، به ریاست آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و با حضور نمایندگان عالی قوای سه‌گانه در دفتر رییس قوه‌قضاییه برگزار شد.
رییس قوه‌قضاییه در این نشست اظهار کرد: پیشگیری از جرم یکی از اصول محوری در قانون اساسی است که همه دستگاه‌ها در قبال آن مسئول هستند؛ به‌نحوی‌که هیچ دستگاهی را نمی‌توانیم نام ببریم مگر آن‌که مأموریت پیشگیری از وقوع جرم نیز برای آن تعیین‌شده باشد. آیت‌الله رئیسی ادامه داد: حتی اگر این مأموریت قانونی هم برای دستگاه‌ها وجود نداشت، اقتضاء انجام صحیح مسئولیت‌ها ایجاب می‌کرد که همواره نگاهی به کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی داشته باشیم.
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به تدبیر پیش‌بینی‌شده در قانون اساسی برای هماهنگی دستگاه‌ها در جهت پیشگیری از وقوع جرم گفت: قانونگذار برای این‌که پیشگیری از وقوع جرم به‌درستی صورت پذیرد، باوجود تقسیم‌کار بین قوا در قانون اساسی، شورایی را برای هماهنگی بین قوا و دستگاه‌ها پیش‌بینی کرده تا وظایف هرکدام از آن‌ها به‌طور دقیق مشخص باشد.
آیت‌الله رئیسی با ابراز خرسندی از آغاز این کار با همکاری دستگاه‌های مختلف و تأکید بر لزوم پیشرفت و گسترش اقدامات انجام‌شده، گفت: هرچند که اقدامات نظارتی سازمان‌های فرهنگی و نهادهای نظارتی در قوای سه‌گانه یکی از عوامل مهم در پیشگیری از جرم به‌حساب می‌آید، اما بااین‌وجود این اقدامات، آمار جرایم و تخلفات قابل‌قبول و زیبنده نظام نبوده و با به‌کارگیری تمهیدات قطعاً می‌تواند کاهش یابد که البته این اتفاق همکاری همه بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف را می‌طلبد. رییس قوه‌قضاییه یکی از موضوعات مهم برای بحث و بررسی در موضوع پیشگیری از جرم را مسأله پساکرونا دانست و افزود: بحمدالله در موضوع مدیریت بحران کرونا در دو حوزه بهداشت و درمان و اقتصادی در حال عبور از بحران هستیم، اما احتمال وقوع جرایمی در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی در دوران پساکرونا وجود دارد که باید برای پیشگیری از آن‌ها تدبیر کرد و به‌نظر می‌رسد این جلسه جایگاه مناسبی برای بحث و تبادل‌نظر برای پیشگیری از وقوع این جرایم است.
در بخشی از این نشست، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور با تقدیر از رییس قوه‌قضاییه برای فعال کردن ظرفیت قانونی شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم، گفت: آنچه به‌عنوان محورهای اصلی پیش‌نویس برنامه جامع پیشگیری از وقوع جرایم اقتصادی و اداری ارائه شد، مورد تأیید دولت نیز هست؛ چنان‌که در موضوع شفافیت و تعارض منافع دو لایحه جداگانه از سوی دولت برای تصویب به مجلس ارائه‌شده است.
الفت، معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه نیز در این جلسه درباره محتوای پیش‌نویس نحوه پیشگیری از وقوع جرایم اقتصادی و اداری توضیح داد که این متن با ۱۲ راهبرد ازجمله شفافیت، پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری، تعارض منافع و عدم تبعیض و مشارکت مردم و نهادهای مردمی در افشاگری علیه فساد، مبتنی بر اسناد بالادستی تنظیم‌شده است. معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه خاطرنشان کرد که «عملیاتی شدن این برنامه‌ها و نظارت بر روند اجرای آن‌ها، موجب ارتقا جایگاه جمهوری اسلامی در مجامع بین‌المللی خصوصاً مواجهه با کنوانسیون مریدا خواهد شد». علی عسگری، رییس سازمان صداوسیما، حجت‌الاسلام‌والمسلمین جلیل محبی، دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر، سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، سردار مقیمی، رییس پلیس امنیت اقتصادی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی و حاجی میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش نیز در این نشست به بیان نظرات خود پرداختند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری، دادستان کل کشور و حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل کشور هم در این نشست بر انجام وظایف قانونی نظارتی خود برای پیشگیری از وقوع جرم و تخلف در دستگاه‌ها ضمن رعایت اصل تفکیک قوا تأکید و تصریح کردند این کار به معنی دخالت در کار قوا نیست بلکه کمک به سالم‌سازی نظام اداری کشور است.رییس قوه‌قضاییه در بخش پایانی این نشست و در جمع‌بندی مباحث ارائه‌شده از سوی اعضای شورا اظهار کرد: قانون وظیفه همه قوا و دستگاه‌ها را در سلامت نظام اداری و شفافیت عملکرد دستگاه‌ها معین کرده و اگر فرایند نظارت به‌درستی انجام شود و انگیزه‌ها و ابزارهای جرم برطرف شود، از وقوع جرم پیشگیری خواهد شد.
آیت‌الله رئیسی در این خصوص به «لایحه شفافیت» و «قانون ارتقاء سلامت نظام اداری» اشاره کرد و بابیان این‌که قانون ارتقاء سلامت نظام اداری از بهترین قوانین کشور و پیشرفته‌تر از قوانین موجود در برخی کشورهاست، متذکر شد «اجرای کامل این قوانین که صبغه پیشگیرانه دارند، مانع از بروز بسیاری از مفاسد اداری خواهد شد».
رییس قوه‌قضاییه همچنین به پیوستگی نظامات و قوانین با کاهش و افزایش جرم اشاره کرد و گفت: اگر متولیان حوزه اجرا نوسانات بازار را کنترل کنند یا به وظایف خود در قبال تحکیم و تثبیت نظام خانواده عمل نمایند و اخلاق و معنویت در جامعه رشد کند، شاهد کاهش جرم و جنایت خواهیم بود». آیت‌الله رئیسی با تأکید بر لزوم تقویت نظارت درون‌سازمانی و برون‌سازمانی و تنقیح قوانین اظهار کرد: در بسیاری از موارد ما نه‌تنها کمبود قانون نداریم که با حجم زیادی از قوانین مواجه هستیم که ضمن تنقیح آن‌ها، باید بر حسن اجرای آن‌ها نیز نظارت شود؛ چراکه بخش زیادی از مشکلات ناشی از عدم اجرای درست قوانین موجود است.
رییس قوه‌قضاییه آسیب‌شناسی در حوزه اجرا و نظارت را هم مورداشاره قرار داد و گفت: گاهی عدم اجرای قوانین و بروز مشکلات و جرایم ناشی از ساختارهای نادرست، گاهی به‌خاطر سوء رفتارها و گاهی از ضعف نظارت است که باید آن‌ها را به‌دقت ارزیابی و در صورت لزوم اصلاح کنیم. آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: هرگاه تصمیم سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در حوزه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی با نگاه جلوگیری از وقوع جرم و کاهش ناهنجاری صورت گیرد و دستگاه‌های مسئول در سه قوه به وظایف نظارتی خود درست عمل کنند، شاهد کاهش جرم و پرونده‌های قضایی و شکل‌گیری جامعه مطلوب خواهیم بود.
رییس قوه‌قضاییه در پایان به معاون پیشگیری از وقوع جرم دستگاه قضایی مأموریت داد با بررسی دقیق پیشنهادات ارائه‌شده در این نشست، نسبت به اصلاح و رفع اشکالات شکلی و محتوایی برنامه پیشگیری از جرایم اقتصادی و اداری و زمینه‌سازی برای عملیاتی شدن هر چه سریع‌تر آن با همکاری دستگاه‌های مختلف اقدام کند.
حمایت
منتشر شده در شنبه, 31 خرداد 1399 11:25

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت