سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 16 تیر 1399-

نظریه مشورتی

سایت حقوقیدیده بان هشتم: با توجه به ماده 808 قانون مدنی، اخذ به شفعه زمانی تحقق پیدا می‌کند که مال غیرمنقول قابل تقسیمی بین دو نفر مشترک باشد و یکی از دو شریک حصه خود را به قصد بیع به شخص ثالثی بفروشد. حال اگر مال غیرمنقول مورد بحث دارای مالکان بیش از دو نفر بوده و پیروان یکی از فرق اهل تسنن باشند که در مذهب آنها تعداد مالکان بیش از دو نفر نیز حق اخذ به شفعه دارند آیا با توجه به قانون رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه، شریک یا شرکا که قصد فروش ندارند، می‌توانند از این حق استفاده کنند یا خیر؟
قانون رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه در محاکم مصوب سال 1312، فقط در آن قسمت از حقوق مدنی که راجع به ارث، وصیت، نکاح و طلاق است، اجازه داده است که دادگاه‌ها بر طبق اصول مسلم و متداوله در مذهب آنان رسیدگی و اقدام به صدور حکم کنند. موضوع اخذ به شفعه و مقررات ماده 808 و بعد از قانون مدنی که مختص بیع است از شمول قانون مذکور خارج است و فتوای علمای مذاهب دیگر نمی‌تواند در دادگاه مستند صدور حکم باشد و در نتیجه ماده 808 و سایر مواد قانون مدنی راجع به اخذ شفعه حاکم خواهد بود.

با توجه به بند «د» ماده 8 لایحه استقلال کانون‎هاي وکلاي دادگستري مصوب سال 1333 و الحاقی 1373 که مقرر داشته افراد واجد شرایط پس از بازنشستگی می‎توانند از کانون‎هاي وکلا تقاضاي تقاضاي صدور پروانه کنند، آیا شهرداري جزو نهادهاي مقرر در قانون محسوب می‎شود یا در قالب سازمان است؟
با توجه به قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب سال 1373 و تبصره ماده 5 قانون محاسبات عمومی مصوب سال 1366 و نیز مواد 3 و 5 قانون مدیریت خدمات کشوري مصوب سال 1386 که از اصطلاح «نهادهاي عمومی غیردولتی» استفاده کرده و با عنایت به اطلاق کلمه «نهادها» مذکور در بند «د» اصلاحی 15 تیر سال 1373 ماده 8 قانون استقلال کانون وکلاي دادگستري، به نظر می‌رسد نهادهاي عمومی غیردولتی از جمله شهرداري‎ها که مطابق بند یک ماده‌واحده قانون صدرالذکر نهاد عمومی غیردولتی محسوب می‌شوند نیز مشمول این عنوان هستند.

آیا در اختیار داشتن قوطی اسپري اشک‌آور به کیفیتی که محتوایی ندارد یا شوکر که به علت ایراد فنی اساسا از حیز انتفاع ساقط شده، واجد وصف کیفري است؟
با توجه به بندهاي «ز»، «ط» و«ظ» ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز مصوب سال 1392، اشیاي مذکور در استعلام (مواد محترقه، گازهاي اشک‌آور و بیهوش‌کننده، بی‌حس‎کننده و شوك‌دهنده‌ها) داراي تعریف قانونی خاص هستند و چنانچه اشیاي مکشوفه به دلایلی نظیر تغییرات فیزیکی یا شیمیایی یا فقدان شرایط مادي، فاقد اوصاف و آثار ذکرشده در تعاریف قانونی باشند، از مصادیق آنها شناخته نشده و حمل آنها جرم محسوب نمی‌شود و از شمول بندهاي «ت» و «ث» ماده 12 قانون قاچاق اسلحه و مهمات و اقلام تحت کنترل مصوب سال 1390 خارج است. بدیهی است که با توجه به جنبه تخصصی شناسایی اقلام فوق‌الذکر، در صورت نیاز و تشخیص مقام قضایی ذي‌ربط وفق ماده 7 آیین‌نامه صدرالذکر، نظر کارشناسان ذي‌ربط استعلام می‌شود.

حمایت

منتشر شده در شنبه, 07 تیر 1399 11:26

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت