سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 08 مهر 1399-

کوتاهی ها و ترک فعل ها در قرارداد خسارت بار ویلموتس

سایت حقوقیدیده بان هشتم : وجود ابهامات و اشکالات قابل‌توجه در حالی سبب ورود دستگاه قضایی به قرارداد ویلموتس شد که چندی پیش فدراسیون فوتبال ایران به پرداخت جریمه سنگین به وی محکوم شد.

۲۷ مردادماه سال جاری بود که اعلام شد فدراسیون فوتبال ایران به پرداخت جریمه سنگین به مارک ویلموتس محکوم شد و فوتبال ایران در شوکی سنگین فرورفت. بر اساس حکم فیفا، فدراسیون فوتبال ایران باید شش میلیون و ۱۳۷ هزار یورو بابت جدایی این مربی بلژیکی به او بپردازد. 
به گزارش میزان، همچنین علاوه بر آن، هزینه دیرکرد و دادرسی نیز برعهده فدراسیون فوتبال ایران است که با نرخ فعلی دلار به ۱۶۶ میلیارد تومان می‌رسد. رای نهایی قاضی این پرونده در ۸ بند به فدراسیون فوتبال ایران اعلام‌شده که مهم‌ترین بند آن به جریمه شش میلیون و ۱۳۷ هزار و پانصدیورویی به این سرمربی به همراه پنج درصد اشاره دارد؛ تمامی این‌ها در حالی است که به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه، ارز از ارزش خاصی برای کشور و منافع ملی برخوردار است. پس از کارلوس کیروش، مارک ویلموتس، ملقب به سناتور از ۸ خرداد ۱۳۹۸ رسماً هدایت تیم ملی فوتبال ایران را برعهده گرفت، اما به دنبال نتایج ضعیف تیم ملی در زمان تصدی ویلموتس، در آذر ۱۳۹۸ با فسخ قرارداد از تیم ملی ایران جدا شد. پس از فسخ قرارداد و جدایی وی از تیم ملی فوتبال ایران، نحوه انعقاد و مبلغ قرارداد وی موردبحث قرار گرفت و بسیاری از کارشناسان فوتبال قرارداد وی را مبهم و قابل‌بررسی دانستند.

  ورود سازمان بازرسی به ماجرای قرارداد ویلموتس
درنهایت ۲۴ خردادماه طاهری جعفری، بازرس کل امور ورزش و جوانان سازمان بازرسی کل کشور از ورود سازمان بازرسی کل کشور به ماجرای قرارداد ویلموتس خبر داد و این نقطه ورود دستگاه قضایی به قرارداد ویلموتس بود. وی با اشاره به انتقاد‌ها از انتخاب و قرارداد سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی فوتبال بزرگسالان کشورمان اظهار کرد: در نحوه انتخاب و انعقاد قرارداد آقای ویلموتس، ابهاماتی وجود دارد که با صدور ابلاغ بازرسی، موضوع به‌صورت خارج از نوبت در دست بررسی است. طاهری جعفری عنوان کرد: موضوع انتخاب این سرمربی درحالی‌که پیشنهاد‌های دیگری با مبالغ کمتر در شرایط مشابه وجود داشته یکی از موضوعات مورد ابهام است که در حال بررسی و اخذ توضیحات مسئولین مربوط در فدراسیون فوتبال هستیم.

   وجود ابهام در قرارداد ویلموتس
چهارم تیرماه نیز حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل کشور در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، گفت: اداره‌ای به نام ورزش و جوانان داریم که موضوعات متعددی را بررسی می‌کند و این موضوع نیز در حال بررسی است و توضیحات از مسئولان مرتبط گرفته‌شده است. طاهری نیز در این نشست گفت: پرونده‌ای تشکیل‌شده و ابهامات زیادی در عقد قرارداد وجود دارد و مراحل اساسنامه‌ای طی نشده است. در موضوع بازیکنان و مربیان ورود کردیم.

  واکنش سخنگوی دستگاه عدلیه به قرارداد ویلموتس
۲۱ مردادماه نیز غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در سی و یکمین نشست خبری خود گفت: در موردقرارداد پرونده سرمربی سابق تیم ملی فوتبال، قوه قضاییه ورود پیداکرده و در ابتدا سازمان بازرسی کل کشور اشکالات متعددی را در این قرارداد یافته‌اند، چه ازنظر شکلی که بدون نظر کمیته فنی این انتخاب انجام‌شده و چه ازنظر مبلغ قرارداد، نحوه پرداخت و اینکه درمجموع برای حدود ۶۳ روز حضور سرمربی سابق در ایران فدراسیون فوتبال متحمل هزینه سنگینی شده. موضوع دقیقاً بررسی و اشکالات احصا شده و در فرآیند رسیدگی قرار دارد و نسبت به این موضوع تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد شد.

  عدم رعایت الزامات حقوقی در قرارداد ویلموتس
۲۷ مردادماه نیز مسعود طاهری‌جعفری، بازرس کل امور ورزش و جوانان و میراث فرهنگی سازمان بازرسی کل کشور در برنامه فوتبال برتر با تشریح اقدامات و پیگیری‌های این سازمان در پرونده سرمربی سابق تیم ملی فوتبال گفت: به ما ابلاغی شد و سریعاً تیمی مسئول بررسی این پرونده شدند. این گزارش در حال حاضر مراحل نهایی خود را طی می‌کند تا برای ارسال به مراجع ذی‌ربط آماده شود. وی افزود: بررسی‌ها طبق اسناد موجود، نشان می‌دهد فدراسیون فوتبال حدود ۸۸ میلیارد بدهی مالیاتی دارد. در همین وضعیت، فدراسیون فوتبال قراردادی با ویلموتس می‌بندد که باید بر اساس آن ۷ میلیارد دیگر هم مالیات بدهد که البته این بر عهده خودشان است. به نظر می‌رسد روال اساسنامه‌ای و قانونی در عقد این قرارداد صورت نگرفته است و آنچه مسجل است الزامات حقوقی لازم در عقد این قرارداد رعایت نشده است.

  رسیدگی به ترک فعل‌ها در پرونده ویلموتس
طاهری گفت: قطعاً محاکم قضایی با مسببان برخورد متناسب خواهند کرد. مطمئناً در این میان عده‌ای کوتاهی کرده‌اند و وظایف خود را به‌خوبی انجام نداده‌اند و قطعاً با آن‌ها برخورد خواهد شد. پرداخت این مبلغ، از عهده فدراسیون برنخواهد آمد. در این پرونده موضوع ترک فعل خیلی مهم است هر کس در هر مرحله از قرارداد به آن توجه نکرده و کارش را درست انجام نداده با وی برخورد مناسب و قاطع صورت می‌گیرد.

  گزارش اشکالات قرارداد ویلموتس نهایی شد
۲۹ مردادماه نیز رییس سازمان بازرسی کل کشور در حاشیه مراسم رونمایی از فاز نخست سامانه گزارشگری فساد سازمان بازرسی کل کشور، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود افراد دخیل در انعقاد قرارداد با مارک ویلموتس لیست اموالشان را برای توقیف یا مصادره اعلام کرده‌اند، گفت: ما چنین درخواستی نداشته‌ایم. در قرارداد مزبور اشکالات قابل‌توجهی وجود دارد که گزارش مرتبط با آن آماده‌شده و به‌زودی منعکس می‌شود.

  
  ۸ متهم در رابطه با پرونده ویلموتس به دادسرا معرفی شدند
 اما روز شنبه ۱ شهریور، با اتمام بررسی‌های سازمان بازرسی کل کشور در پرونده اقدامات دخیل در موضوع قرارداد فدراسیون فوتبال با سرمربی سابق تیم ملی، این گزارش نهایی و برای دادستان عمومی و انقلاب تهران ارسال شد. در این گزارش، پرونده ۸ نفر به اتهام اهمال منجر به تضییع و ایجاد دین بر ذمه فدراسیون و ورود خسارت به اموال دولتی و حقوق عمومی و تضییع آن‌ها به دادستان عمومی و انقلاب تهران ارسال شد.

حمایت

منتشر شده در دوشنبه, 03 شهریور 1399 10:39

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت