سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 08 مهر 1399-

جنیدی: داشتن نظام حقوقی بهتر نیازمند پیشگام‌ شدن جامعه حقوقی ماست

سایت حقوقیدیده بان هشتم: معاون حقوقی رئیس‌جمهوری گفت: اگر کشور و نظام حقوقی بهتری می‌خواهیم من راهی جز این نمی‌بینم که تردیدها در جامعه حقوقی از میان برود و به جای اینکه فکر کنند دیگر قوا چه می‌کنند، ببینند خودشان چه کار می‌توانند بکنند.

به گزارش ایسنا، لعیا جنیدی طی سخنانی در آیین رونمایی از سند «اصلاح و توسعه نظام حقوقی کشور» با بیان اینکه همه معاونان ما در موضوع این سند درگیر کار بودند، اظهار کرد: بعد از اینکه تلاش شد نظر همه طیف‌های استادان حقوق در این زمینه گرفته شود، مجدداً ساختار سند به طور کلی و از لحاظ استخوان‌بندی تغییراتی یافت و در یک هفته گذشته هم باز با وسواسی که دارم کلمه به کلمه بازخوانی شد.

وی افزود: ما وقتی صحبت از نظام حقوقی می‌کنیم. یک نگاه عامه است که اولین چیزی که مطالبه می‌کنند عدالت، دادگری و دادگستری است و بعد هم احقاق حقوق.

جنیدی تاکید کرد: خواص هم تلاش کردند که قواعد حقوقی را و منبعش را و اینکه از کجا نشأت می‌گیرد مورد توجه قرار دهند و اینکه چه چیزی می‌تواند قاعده الزام‌آور باشد و نظم عمومی را حاکم کند که در این زمینه بحث‌ها و اختلافات نظری فراوانی وجود دارد.

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری گفت: برای همین قابل درک است که کار ما که یک سر در فلسفه حقوق دارد، یک سر در قدرت سیاسی و یک سر در حقوق مدنی مردم، چقدر پیچیدگی دارد و چه سختی‌هایی در این زمینه به وجود می‌آید .

 وی یادآور شد: نتیجه فعلی و سندی که الان ارائه شد بیشتر در صورت یک پیش‌نویس به شمار می‌رود و قطعاً دارای اشکالاتی است که این را رد نمی‌کنم. اما شرایط فعلی بیش از این را برای ما فراهم نمی‌کرد.

جنیدی ادامه داد: ما با یک پیچیدگی‌های زیادی مواجه هستیم و کشور باید یک دیدگاه جامع داشته باشد و در فضای تصمیم‌گیری آنقدر همه درگیر هستند که نمی‌توان کسی را از بالا در نظر گرفت که بایستد و ببیند شرایط چگونه است و چه باید برای اصلاح موارد موجود استفاده کرد.

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری اظهار کرد: ما سعی کردیم چارچوب‌ها، ارزش‌ها، مفهوم‌ها، هنجارها و قلمروها و ساختارها را در این سند مشخص کنیم و بگوییم که حالا آسیب‌شناسی‌مان از وضعیت چیست و در نهایت باید یک چشم‌انداز را ارائه می‌کردیم و دیگر اینکه راهکارها را نشان دهیم و ترسیم کنیم و این کاری بوده که تلاش کردیم انجام دهیم.

وی یادآور شد: تمام قوا در زمینه این سند درگیر هستند و البته که دولت به عنوان قوه اجرایی کشور بیشتر از سایرین جایگاه دارد و افق را در این زمینه باید مشخص کند که چگونه قانون اساسی اجرا شود و ما این کار را در این سند انجام دادیم.

جنیدی تاکید کرد: ما در بخش مربوط به قوه مجریه باید برنامه‌ریزی‌ها را انجام دهیم و در مورد وظایف سایر قوا باید تلاش کنیم که تا جایی که ممکن است همگرایی و هم‌نوایی را میان قوا ایجاد کنیم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری گفت: ما وقتی برای شفافیت لایحه می‌نوشتیم متوجه بودیم که درباره همه قوا این شفافیت را در نظر داریم.

 وی یادآور شد: من راهی جز این نمی‌بینم که اگر کشور و نظام حقوقی بهتری می‌خواهیم که زیرساخت کشور ماست، باید تردیدها در جامعه حقوقی از میان برود و به جای اینکه فکر کند دیگر قوا چه می‌کنند، ببیند که خودش چه کاری می‌تواند انجام دهد.

جنیدی تاکید کرد: مخاطب من در این سخنان اول خواص و بعد همان کارشناسان و استادان و پژوهشگران رشته حقوق هستند و فکر آنان است که می‌تواند همه جامعه و حاکمیت را با ما همراه کند.

ایسنا

منتشر شده در سه شنبه, 04 شهریور 1399 10:11

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت