سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 28 شهریور 1399-

رییس قوه‌قضاییه تاکید کرد ضرورت اصلاحات اقتصادی برای کاهش پرونده‌های قضایی

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس قوه‌قضاییه گفت: ما در دستگاه قضایی صاحبخانه‌ایم و قابل‌قبول نیست که با مشکلات این دستگاه همانند مهمان برخورد کنیم یا مثل برخی که سال‌ها در نظام مسئولیت داشتند، بعد از ۴۰ سال ژست منتقد به خود گرفته‌اند. این مجموعه متعلق به همه مسئولان عالی قضایی است و باید نسبت به آن پاسخگو باشیم.

به گزارش مرکز رسانه قوه‌قضاییه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه روز گذشته شورای عالی قوه‌قضاییه، با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، بر ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و صیانت از سلامت جانی دانش آموزان و کادر آموزشی و پژوهشگران کشور تأکید کرد.

    صیانت از اندیشه نسل جوان در گرو اجرای منویات رهبری است
رییس قوه‌قضاییه همچنین لزوم صیانت از فکر و اندیشه دانش آموزان و دانشجویان را متذکر شد و گفت: صیانت از فکر و اندیشه دانش آموزان و دانشجویان و خردمندی و خردورزی نسل جوان و نوجوان ما در گرو اجرای منویات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان آموزش‌وپرورش و سند تحول بنیادین نظام آموزشی کشور است.

    نقش تربیت نیروی مؤمن و انقلابی در کاهش آسیب‌های اجتماعی
آیت‌الله رئیسی با اشاره به نقش دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی در تربیت نیرو‌های فرهیخته و متعهد، خاطرنشان کرد: تعلیم و تربیت به هنگام از مهم‌ترین عناصر در پیشگیری از وقوع جرم است و اگر فکر و اندیشه فرزندان این مرزوبوم بر اساس آموزه‌های انقلابی و فرهنگ دینی پرورش یابد، شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود.

    طرح جامع برای نهادینه کردن برگزاری دادگاه‌های اقتصادی
رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از مقام معظم رهبری به خاطر موافقت ایشان با پیشنهاد دستگاه قضایی برای تداوم برگزاری دادگاه‌های ویژه رسیدگی به اخلال در نظام اقتصادی، از ارائه طرحی جامع برای نهادینه و نظام‌مند کردن روند برگزاری این دادگاه‌ها سخن گفت.

    می‌خواهیم هم بیت‌المال حفظ شود و هم دادگاه‌ها عادلانه باشد
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر تداوم دادگاه‌های مفسدان اقتصادی درعین‌حال گفت: به دنبال آن هستیم با ارائه طرحی جامع به مجلس این فرایند را از موضوعی استثنائی و اضطراری به رویه‌ای مستمر و اقدامی نهادینه در دستگاه قضا تبدیل کنیم تا هم حقوق بیت‌المال حفظ شود، هم برخورد با مفسدان به‌صورت قانونمند، سریع، دقیق و عادلانه پیگیری شود.

    نباید اجازه داد کسی فرصت ارتکاب فساد اقتصادی پیدا کند
رییس قوه‌قضاییه بابیان این‌که به‌هیچ‌عنوان نباید به مفسدان اقتصادی مجال داده شود، از بین بردن زمینه‌های فساد را علاوه بر برخورد با مفسدان و برگزاری دادگاه‌های ویژه، در گرو اصلاح ساختار‌های فسادزا دانست و از دولت و مجلس خواست که اصلاحات موردنظر مقام معظم رهبری در حوزه اقتصادی را با جدیت دنبال کنند.

    باید ساختار‌های اقتصادی فسادزا را اصلاح کنیم
آیت‌الله رئیسی اصلاح نظام بانکی و پولی، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام گمرکی و واردات و صادرات را از مهم‌ترین و ضروری‌ترین اصلاحات در حوزه اقتصادی دانست که به کاهش جرایم و پرونده‌های قضایی منجر خواهد شد.

    سناریو حساب‌شده اهانت به مقدسات و عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها
رییس قوه‌قضاییه در ادامه سخنانش با ابراز تأسف از اهانت به مقدسات در برخی کشور‌های اروپایی همزمان با عادی‌سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی و محکومیت این اقدامات موهن گفت: جسارت به قرآن کریم و اهانت به پیامبر عظیم‌الشأن اسلام در اروپا و برقراری رابطه بین یک کشور به‌ظاهر اسلامی با صهیونیست‌ها سناریویی حساب‌شده است که در یک اتاق فکر طراحی‌شده‌اند.

 
    می‌خواهند به اقتدار نظام اسلامی در منطقه آسیب بزنند
آیت‌الله رئیسی افزود: همه این اقدامات یک منشأ دارد که می‌خواهند اقتدار اسلام در دنیا و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه را دچار آسیب کنند؛ غافل از این‌که چنین اقدامات خباثت باری موجب افزایش نفرت عموم ملت‌های آزاده از عاملان و حامیان این کار‌ها خواهد شد.

رییس قوه‌قضاییه گفت: اهانت به قرآن کریم اهانت به همه کتب آسمانی و جسارت به وجود مقدس پیامبر اعظم (ص) اهانت به همه انبیاء عظام و توهین به انسان و کل بشریت است که هرگز قابل‌قبول نیست.

    مدنیت انسان امروز محصول تلاش‌های مصلحانه پیامبران الهی است
آیت‌الله رئیسی با انتقاد شدید از سکوت مجامع بین‌المللی و مدعیان حقوق بشر در برابر این اهانت‌ها، تأکید کرد: هر مدنیتی که برای بشر امروز وجود دارد، در پرتو آموزه‌ها و تلاش‌های مصلحانه انبیاء الهی است که اگر آن را از انسان معاصر بگیرند، چیزی برای او باقی نمی‌ماند.

    دشمن دنبال ایجاد یأس و ناامیدی در دنیای اسلام است
رییس قوه‌قضاییه از مسئولان حکومت‌هایی که زیر چتر آن‌ها به مقدسات و ارزش‌ها توهین می‌شود خواست که با این نوع اقدامات برخورد کنند و مسئولیت کشور‌های اسلامی را در این زمینه مضاعف دانست و گفت: طراحان این سناریو دنبال ایجاد یأس و ناامیدی در دل ملت‌های مسلمان هستند.

    برای امیدآفرینی در جامعه نباید به بیرون مرز‌ها چشم دوخت
آیت‌الله رئیسی ایجاد امید در جامعه را از مهم‌ترین مسئولیت‌های همه کارگزاران نظام دانست و افزود: دشمن به دنبال ناامید کردن مردم است، اما هر یک از مسئولان وظیفه‌دارند که با عمل صالح و خدمتگزاری خالصانه، مانع رسیدن دشمن به این هدف شوم شوند. رییس قوه‌قضاییه این نکته را هم متذکر شد که ایجاد امید در جامعه و افزایش سرمایه‌های اجتماعی با حرف و سخن امکان‌پذیر نیست و نیازمند اقدام و عمل و اتکا به ظرفیت‌های داخلی است و هرگونه چشم دوختن به دیگران و پیوند دادن گشایش در امور به نتیجه انتخابات دیگر کشور‌ها خطایی راهبردی است.

    بازنگری و اصلاح مصوبه ستاد کرونا درباره قرارداد‌های اجاره
همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین صادقی، رییس مرکز توسعه شورا‌های حل اختلاف در این نشست با اشاره به مصوبه ستاد ملّی مبارزه با کرونا درباره سقف افزایش قرارداد‌های اجاره، گفت: این مصوبه با ابلاغ معاون اول قوه‌قضاییه در دستور کار قرارگرفته و بازرسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که از ۱۲ هزار پرونده متشکله در این زمینه، تعداد بسیار اندکی برخلاف مصوبه مورد رسیدگی قرارگرفته‌اند.

وی افزود: ازآنجاکه اجرای مصوبه ستاد ملّی کرونا بر اساس شرایط خاص کشور در دستور کار قرارگرفته بود، برای گذر از شرایط اضطراری، رسیدگی به این دست پرونده‌ها نیازمند قانون است که باید با اصلاحات جدی در مصوبه در دستور کار قرار گیرد؛ چراکه به‌عنوان‌مثال نیاز مالکان در مصوبه مذکور در نظر گرفته نشده و درحالی‌که مصوبه ناظر بر قشر آسیب‌پذیر بوده، ۷۰ درصد دعاوی مطرح‌شده در تهران مربوط به مناطق یک و دو بوده است.
رییس قوه‌قضاییه در واکنش به این گزارش تصریح کرد: تأسی به سیره رهبر معظم انقلاب ازلحاظ تصریح معظم له، عمل به مصوبات این ستاد است، اما در مواردی شاهد برخی تصمیمات هستیم که موجب تضعیف ستاد ملّی مبارزه با کرونا می‌شود.

    وصول ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مالیات معوقه دولت توسط سازمان بازرسی
حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل کشور نیز با اشاره به پیگیری‌های این سازمان برای کمک به دولت در وصول مالیات معوق، از وصول ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مالیات بنگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ در ماه‌های اخیر و واریز آن به‌حساب سازمان امور مالیاتی کشور خبر داد. وی همچنین با اشاره به اقدامات نظارتی و پیشگیرانه این سازمان در شهرداری‌های استان تهران، از ورود سازمان بازرسی به یکی از قرارداد‌های این شهرداری‌ها خبر داد که با تجدید کارشناسی موجب دریافت ۲۴۰ میلیارد تومان سهم شهرداری در قرارداد مذکور شده است.

    اجرای طرح غربالگری حقوقی قضایی زندانیان
مهدی حاج محمدی، رییس سازمان زندان‌ها نیز در گزارشی از اجرای طرح غربالگری حقوقی قضایی زندانیان سراسر کشور، گفت: پیرو دستور رییس دستگاه قضایی مبنی بر بررسی وضعیت حقوقی و قضایی تک‌تک زندانیان، این فرایند با سرعت در دستور کار قرارگرفته که در بررسی‌ها و همچنین برخی سرکشی‌های استانی به مواردی همچون انتظار چندساله برای اجرای حکم و یا حکم حبس برای جرایم بسیار خرد روبه‌رو شدیم که بر اساس قانون کاهش مجازات حبس، قابل‌گذشت و یا اعمال مجازات جایگزین بوده است.

آیت‌الله رئیسی در واکنش به گزارش رییس سازمان زندان‌ها، با تقدیر از اجرای طرح غربالگری حقوقی قضایی زندانیان و تأکید بر تداوم آن تصریح کرد: لازم است وضعیت زندانیان تمام زندان‌های کشور یک دوره به‌طور کامل موردبررسی قرار گیرد و روشن شود اگر شخصی سال‌ها در زندان مانده است، بر چه مبنای قانونی بوده که اگر دلیلی بر حضور وجود ندارد، آزاد شود.

حمایت

منتشر شده در سه شنبه, 18 شهریور 1399 09:55

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت