سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 01 آبان 1399-

اخبار مهم حقوقی و قضائی

WhatsApp Image 2020-04-20 at 22.58.57دیده بان هشتم : جزییات فوت سه کودک بر اثر مسمومیت در گیلان
دادستان عمومی و انقلاب مرکز گیلان جزییات فوت سه دختربچه اهل یکی از روستاهای شهرستان آستانه اشرفیه را تشریح کرد.

مهدی فلاح میری با اشاره به مسمومیت منجر به مرگ سه دختربچه در آستانه‌اشرفیه گفت: متأسفانه سه دختر نونهال ۸، ۹ و ۱۲ ساله که در همسایگی یکدیگر در روستای داخل پایین از توابع بخش مرکزی آستانه‌اشرفیه زندگی می‌کردند براثر مسمومیت جان خود را از دست دادند.
فلاح میری بابیان اینکه با بدحال شدن یکی از دختران پیش از انتقال به بیمارستان، افزود: این کودک موضوع خوردن قرص را با خانواده‌اش در میان گذاشته بود که با اعلام دو کودک دیگر به خوردن قرص هر سه به بیمارستان ۱۷ شهریور رشت منتقل شدند که متأسفانه هر سه نفر جان خود را از دست می‌دهند. وی با اشاره به اینکه بر اساس تحقیقات اولیه قرص‌های مصرفی کودکان، قرص برنج تشخیص داده‌شده است، گفت: با توجه به انتقال هر سه کودک به بیمارستان ۱۷ شهریور در رشت، بازپرس ویژه قتل، برای بررسی ابعاد موضوع با حضور پزشکان متخصص در بیمارستان حضور پیدا کرد.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز گیلان با اشاره به اظهارات خانواده کودکان متوفی، بیان کرد: تحقیقات اولیه از برخی اعضای خانواده کودکان و مطلعان نیز حکایت از مصرف قرص برنج دارد که تحقیقات قضایی ادامه دارد و برای اعلام نظر قطعی در علت فوت منتظر نظر کارشناسی پزشکی قانونی هستیم.

 برخورد قضایی با دستگاه‌های  اهمال کننده در سیل تالش
همچنین دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان در پی وقوع سیل در تالش، گفت: دستگاه قضایی با مسئولانی که با ترک فعلشان باعث این‌گونه حوادث می‌شوند برخورد قاطع خواهد کرد.

سید مهدی فلاح میری با اشاره به وقوع سیل در تالش گفت: در حریم رودخانه‌های جاری در استان گیلان همچنان شاهد تصرف‌های غیرقانونی هستیم و در ارائه مجوزهایی که به این‌گونه تصرف‌ها منجر می‌شود، از سوی مسئولان امر اهمال صورت می‌گیرد.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان افزود: این تصرف‌های غیرقانونی و همچنین برداشت‌های غیر کارشناسی از بستر رودخانه‌ها ازجمله مشکلاتی است که باعث وقوع و جاری شدن سیل در اثر بارندگی‌های شدید می‌شود. وی در ادامه با تذکر به مسئولان دستگاه‌های اجرایی که با اهمال‌کاری و ترک فعل باعث این‌گونه حوادث می‌شوند، تاکید کرد: در وقوع حوادثی از قبیل سیل که غالباً قابل‌پیشگیری است، دستگاه قضایی با مسئولان اهمال کننده که ترک فعل کرده‌اند، برخورد قاطع خواهد کرد و افرادی که با اهمال‌کاری‌شان موجب خسارت به بیت‌المال شوند جریمه خسارت وارده شده بر اساس قانون از آن‌ها گرفته خواهد شد.

ساماندهی واحدهای بایگانی راکد دادگستری لرستان
رییس کل دادگستری استان لرستان، گفت: در راستای آرشیو الکترونیک پرونده‌های قضایی استان در 6 ماهه گذشته اطلاعات تعداد بیش از 400 هزار فقره پرونده بایگانی قطعی شدند.

محمد رزم در خصوص جایگاه بایگانی راکد بیان کرد: در راستای آرشیو الکترونیک پرونده‌های قضایی استان در 6 ماهه گذشته اطلاعات تعداد 444118 فقره پرونده ضرور و غیر ضرور موجود در واحدهای بایگانی راکد استان که احکام آن‌ها قطعی و اجراشده و به عبارتی بایگانی قطعی شده‌اند در رایانه ثبت و پس از اسکن اوراق پرونده‌های مذکور، با احتساب تعدادی از پرونده‌های قبلی درمجموع 570041 فقره پرونده غیر ضرور به‌منظور امحا به مرکز اسناد منطقه‌ای مستقر در استان همدان ارسال شد.
این مقام ارشد قضایی استان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی تمامی اطلاعات پرونده‌های قضایی به‌طور کامل در سیستم مدیریت قضایی به‌صورت مکانیزه ثبت و اوراق و مستندات هر پرونده نیز اسکن می‌شود که این امر سرعت در پاسخگویی و رضایت مراجعان را به دنبال داشته و موجب حفاظت و صیانت از اسناد و اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی می‌شود.

اولین جلسه دادرسی الکترونیکی در شهرستان خاش
رییس حوزه قضایی شهرستان خاش گفت: اولین دادگاه الکترونیکی رسیدگی به پرونده زندانی دار با بهره‌گیری از زیرساخت‌های معاونت آمار و اطلاعات سیستان و بلوچستان برگزار شد.

امید جهان تیغ از برگزاری اولین جلسه دادرسی الکترونیکی در شهرستان خاش خبر داد و گفت: اولین دادگاه الکترونیکی رسیدگی به پرونده زندانی دار صبح امروز در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان خاش برگزار شد. وی افزود: راه‌اندازی این سیستم نه‌تنها موجب افزایش کارایی و بهره‌وری دادگاه‌ها می‌شود بلکه دسترسی طرفین پرونده به فرآیند دادرسی و اطلاعات پرونده‌ها را نیز تسهیل می‌کند.

بازدید رییس‌کل دادگستری هرمزگان از حوزه قضایی کیش
رییس‌کل دادگستری استان هرمزگان بر ضرورت بهره‌برداری هر چه سریع‌تر از ساختمان جدید دادگستری کیش تأکید کرد.

 علی صالحی در جریان بازدید از حوزه قضایی کیش، ضمن حضور در محل احداث ساختمان جدید دادگستری این جزیره، بر ضرورت بهره‌برداری هرچه سریع‌تر از این پروژه تأکید کرد. رییس کل دادگستری استان هرمزگان به‌صورت سرزده از حوزه‌های قضایی جزیره کیش بازدید کرد. وی در جریان این بازدید، ضمن حضور در شعب مختلف و بازرسی از فعالیت‌های انجام‌شده، توصیه‌های لازم را به‌منظور ارتقای کمی و کیفی عملکرد این حوزه قضایی ارائه کرد.
رییس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین با برخی از مراجعان دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب جزیره کیش دیدار و گفتگو کرد و پس از استماع مطالبات مردم، دستورات لازم را به‌منظور رسیدگی به درخواست‌های مطرح‌شده صادر کرد.
همچنین در ادامه رییس کل دادگستری استان هرمزگان با حضور در محل پروژه ساختمان جدید دادگستری جزیره کیش؛ از بخش‌های مختلف آن بازدید و در جریان روند اجرای این پروژه قرار گرفت.
رییس کل دادگستری استان هرمزگان در پایان این بازدید؛ بر ضرورت شتاب بخشی و بهره‌برداری هرچه سریع‌تر از این پروژه تأکید کرد.

دست‌کم ۲ هزار واحد تولیدی تعطیل‌شده در کشور وجود دارد
 معاون قضایی دادستان کل کشور گفت: دست‌کم ۲ هزار واحد تولیدی تعطیل‌شده در شهرک‌های صنعتی کشور وجود دارد.

سعید عمرانی در گفت‌وگوی تلفنی با گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، در مورد اقدامات قوه‌قضاییه در حمایت از تولیدکنندگان و جلوگیری از تعطیلی واحد‌های تولیدی به بهانه جریمه دیرکرد بانکی صحبت کرد. معاون قضایی دادستان کل کشور در این گفت‌وگو اظهار کرد: دست‌کم ۲ هزار واحد تولیدی تعطیل‌شده در شهرک‌های صنعتی کشور وجود دارد. حدود ۵۰۰ پرونده بازداریم که تولیدکننده مراجعه کرده و حدود ۹۰ درصد آن‌ها با بانک به مشکل خورده‌اند؛ بیشتر مشکلات آن‌ها نیز بر سر محاسبه سود و یا دریافت مرحله آخر تسهیلات است.

امکان ارتباط مستقیم قضات و کارکنان اداری با ریاست قوه‌قضاییه
سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری تهران از عملیاتی شدن امکان ارتباط مستقیم قضات و کارکنان اداری با ریاست قوه‌قضاییه خبر داد.

حسن بابایی از عملیاتی شدن امکان ارتباط مستقیم قضات و کارکنان اداری با ریاست قوه‌قضاییه خبر داد. سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری تهران افزود: پیرو تاکیدات ریاست قوه‌قضاییه مبنی بر تکریم همکاران قضایی و اداری و لزوم ارتباط مستقیم با ایشان، جهت ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات در حال حاضر امکان برقراری ارتباط مستقیم از طریق سامانه راهکار سازمانی در شبکه داخلی قوه‌قضاییه فراهم شده است. وی متذکر شد: هدف از ایجاد این امکان دست‌یابی به اهداف عالی دستگاه قضایی است و تمامی همکاران دادگستری استان تهران می‌توانند مسائل و موضوعات را از این راه ارتباطی به ریاست قوه‌قضاییه ارسال کنند.

پرونده قاچاق ۳۳ هزار تن آرد به دادستانی ارجاع شد
رییس شعبه ۲۹ سازمان تعزیرات حکومتی گفت: پرونده قاچاق ۳۳ هزار تن آرد، به‌واسطه سازمان‌یافته بودن یا حرفه‌ای بودن جرم به دستگاه قضایی ارجاع شد.

سپهرنژاد، در گفت‌وگو با تسنیم، گفت: ازآنجاکه قاچاق 33 هزار تن آرد جرم سازمان‌یافته و حرفه‌ای تشخیص داده شد، رسیدگی به آن در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی نبود و در تاریخ 30 تیرماه امسال به محاکم قضایی ذی‌صلاح ارسال شد. وی افزود: به این دلیل عنوان «سازمان‌یافته و حرفه‌ای» به این پرونده اطلاق داده شد که تخلف بیش از سه بار انجام‌شده بود.
سپهرنژاد ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش گمرک جمهوری اسلامی به سازمان تعزیرات حکومتی، متهم پرونده از سال 1397 به این تخلف مبادرت می‌کرده و به همین علت رسیدگی به این جرم در صلاحیت دادسرا و نهادهای نظارتی است. رییس شعبه 29 سازمان تعزیرات اظهار کرد: متهم یک شرکت است اما تمامی اقدامات در خصوص ثبت سفارش توسط یک فرد انجام‌شده و همان فرد، صاحب شرکت، صاحب کالا، اظهارکننده کالا و صادرکننده کالا است.

کاهش ۱۶ درصدی تلفات تصادفات در پنج‌ماهه ابتدایی امسال
 در پنج‌ماهه نخست سال جاری شش هزار و ۳۳۲ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند؛ این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات هفت هزار و ۵۶۰ نفر بود، ۱۶.۲ درصد کاهش‌یافته است.

بنا بر اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، در پنج‌ماهه ابتدایی امسال از کل تلفات تصادفات، پنج هزار و ۱۸۶ نفر مرد و یک هزار و ۱۴۶ نفر زن بودند. در این مدت چهار هزار و ۱۷۱ نفر در مسیر‌های برون‌شهری، یک هزار و ۷۱۳ نفر در مسیر‌های درون‌شهری، ۴۱۵ نفر در مسیر‌های روستایی، پنج نفر در راه‌های اختصاصی و ۲۸ نفر نیز در سایر مسیر‌ها جان خود را از دست دادند. همچنین در پنج‌ماهه نخست امسال استان‌های تهران با ۴۸۷، فارس با ۴۵۴ و اصفهان با ۴۰۰ فوتی بیشترین و استان‌های ایلام با ۴۳، چهارمحال و بختیاری با ۹۴ و یزد با ۹۸ فوتی کمترین آمار تلفات حوادث رانندگی را داشته‌اند.
همچنین در پنج‌ماهه امسال ۱۱۷ هزار و ۳۷۶ مصدوم حوادث رانندگی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که ۸۸ هزار و ۳۷۸ نفر از آنان مرد و ۲۸ هزار و ۹۹۸ نفر زن بودند. آمار مصدومان تصادفات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار مصدومان ۱۵۹ هزار و ۵۰ نفر بود، ۲۶.۲ درصد کاهش‌یافته است. 

انجمن‌ها ملزم به رعایت قیمت  مصوب تخم‌مرغ هستند
مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران، گفت: انجمن‌های مربوط به مرغداران موظف‌اند، نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار در مورد تخم‌مرغ و مرغ را رعایت کنند.

محمدعلی اسفنانی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما؛ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا باوجود تعیین نرخ جدید تخم‌مرغ، این قیمت مصوب رعایت نمی‌شود و میادین تره‌بار هم چند روزی است تخم‌مرغ عرضه نمی‌کنند، گفت: آن‌طور که وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده، قرار است امروز و فردا میزان قابل‌توجهی تخم‌مرغ که تولیدشده، اما به دلایلی به بازار نیامده است، عرضه شود؛ قطعاً با عرضه آن شاهد کاهش قیمت و رعایت قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار خواهیم بود.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چرا انجمن‌های مربوط به مرغداری‌ها قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار را نپذیرفته‌اند، گفت: معمولاً این اعتراض‌ها باید در زمان تعیین قیمت در ستاد تنظیم بازار مطرح شود و مباحث کارشناسی‌شان را به سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان اعلام و برآورد هزینه کنند.
اسفنانی گفت: وقتی قیمت مصوب شد، دیگر انجمن‌ها مجاز نیستند برخلاف مصوبه عمل کنند و این در حالی است که قیمت تخم‌مرغ و مرغ در ستاد تنظیم بازار افزایش هم یافته است. وی افزود: ادعای چنین مطالبی پس از تصمیم ستاد تنظیم بازار به‌هیچ‌وجه موجه نیست و مبنای ما قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار است.
اسفنانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا انجمن‌ها مجاز به قیمت‌گذاری مرغ، تخم‌مرغ و حبوبات بسته‌بندی باقیمت‌های بسیار بالا هستند، گفت: مطلقاً انجمن‌ها صلاحیت تعیین قیمت را ندارند و معمولاً انجمن‌ها باید کار علمی کنند و این اتحادیه‌ها هستند که باید بعد از برآورد هزینه، بررسی کارشناسی‌شان را به سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و ستاد تنظیم بازار اعلام کنند. وی، گفت: این قیمت‌ها هیچ مبنایی ندارد و مبنای قانونی، قیمتی است که سازمان حمایت یا ستاد تنظیم بازار تأیید کند.

 

دیدار با زندانیان در قزوین به صورت کاملا الکترونیکی برگزار خواهد شد
رییس‎کل دادگستری استان قزوین گفت: دیدار با زندانیان این استان به صورت کاملا الکترونیکی برگزار خواهد شد. حجت‌الاسلام نورالله قدرتی با بیان اینکه دستگاه قضایی استان قزوین، مقابله با شیوع ویروس کرونا را در قالب ۳ طرح دنبال می‌کند، اظهار کرد: طرح نخست دادرسی الکترونیک است که اجرای آن از اواخر سال گذشته در این استان آغاز شده و در قالب این طرح در زندان کابین‌هایی تعبیه شده است که زندانی دیگر نیاز به خروج از زندان و حضور در مراجع قضایی جهت دادرسی ندارد و با برقراری ارتباط تصویری با قاضی رسیدگی انجام می‌شود. وی از اجرای طرح دیدار الکترونیکی قضات با زندانیان از اواخر ماه آینده خبر داد و گفت: قضات موظفند در صورت لزوم و حداقل هر ماه یک ‌باردر زندان حضور یافته و با زندانیان از نزدیک ملاقات کنند، بنابراین در این راستا جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا طرح ملاقات الکترونیکی قضات با زندانیان و نیز طرح ملاقات خانواده مددجویان با آنان تا پایان مهرماه، به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد. 


اصلاح و تربیت برای ایجاد امنیت جامعه، هدف نظام زندانبانی اسلامی
مدیرکل زندان‎های استان تهران، هدف اصلی نظام زندانبانی اسلامی را اصلاح و تربیت در راستای ایجاد امنیت جامعه، حفظ و برقراری یک نظام قانونی و امن، تلاش برای کاهش مجدد جرم و پیشگیری از رشد و توسعه محرومیت‌های اجتماعی زندانیان عنوان کرد. سیدحشمت‌الله حیات‎الغیب در مراسم معارفه اصغر فتحی مدیر ندامتگاه تهران بزرگ، اظهار کرد: ارتقای کیفیت برنامه‎های اصلاحی و تربیتی در سایه کار جهادی امکان‎پذیر بوده و این امر مورد تأکید ریاست سازمان زندان‎هاست که باید با جدیت سرلوحه تمام فعالیت‎ها باشد.  وی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و همچنین تقدیر از تلاش‏ها و زحمات علی چهارمحالی طی مدت تصدی مدیریت این ندامتگاه گفت: توسعه کیفیت برنامه‎های تربیتی به ویژه آموزش کارکنان و زندانیان و ایجاد روحیه همدلی و همکاری در مجموعه از نکات کلیدی موفقیت می باشد.  حیات‎الغیب هدف اصلی نظام زندانبانی اسلامی را اصلاح و تربیت در راستای ایجاد امنیت جامعه، حفظ و برقراری یک نظام قانونی و امن، تلاش برای کاهش مجدد جرم و پیشگیری از رشد و توسعه محرومیت‌های اجتماعی زندانیان عنوان و اظهار کرد: بهسازی فضاهای زندان‎ها در 6 ماه دوم سال نیز با دقت ادامه خواهد داشت و کارکنان تمام ادارات و بخش‎ها با تمام قوا، جهادگونه با ورود ویروس کرونا به زندان ها مقابله کرده و برای حفظ سلامتی زندانیان تلاش می‎کنند.

۶۸ درصد پرونده‌های شرق استان کرمان به مصالحه ختم شده است
رییس‎کل دادگستری استان کرمان گفت: طی پنج ماه نخست امسال 68 درصد پرونده‎های مطروحه در حوزه‎های قضایی شرق این استان با مصالحه مختومه شده است. یدالله موحد در حاشیه بازدید از روند خدمات‏رسانی شوراهای حل اختلاف شرق استان کرمان بیان کرد: طی پنج ماه نخست امسال 68 درصد پرونده‎های مطروحه در حوزه‎های قضایی شرق این استان با مصالحه مختومه شده است. وی اظهار کرد: طی 5 ماه ابتدای سال جاری هفت هزار و 460 پرونده به شوراهای حل اختلاف شرق این استان وارد شده است. موحد افزود: در مجموع طی 5 ماه ابتدای سال جاری چهار هزار و 381 پرونده در شهرستان‎های شرقی استان کرمان به صلح و سازش رسیده است. رییس‎کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه بهترین عملکرد در حوزه مصالحه مربوط به شهرستان‎های ریگان با 89 درصد، نرماشیر با 83 درصد و فهرج با 66 درصد بوده است، تصریح کرد: از ابتدای سال جاری دو فقره پرونده قتل نیز توسط شورای حل اختلاف رحمت‎آباد ریگان به صلح و سازش ختم شده است و دو نفر از قصاص رهایی یافته‎اند. وی ادامه داد: در پنج ماهه امسال با تلاش اعضا و کارکنان شوراهای حل اختلاف ویژه زندان در شرق استان کرمان، 32 زندانی به آغوش گرم خانواده خود بازگشته‎اند.

 برگزاری ۳ هزار و ۲۰۰ جلسه دادرسی الکترونیک در دادگستری کرمان
مهدی بخشی، معاون برنامه‎ریزی و توسعه قضایی دادگستری استان کرمان نیز اظهار کرد: بالغ بر ۳ هزار و ۲۰۰ جلسه دادرسی در دادگستری این استان به صورت الکترونیک و از طریق سیستم ارتباطی ویدئو کنفرانس برگزار شده است. وی بیان کرد: با اجرای دستورالعمل رسیدگی به پرونده‌های معوق و تعیین تکلیف فوری آنها در حوزه‌های قضایی استان کرمان، تا پایان مرداد ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۸۴ درصد پرونده‌های مسن تعیین تکلیف شدند. معاون برنامه‎ریزی و توسعه قضایی دادگستری استان کرمان در ادامه تصریح کرد: در سال ۱۳۹۹ با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و دغدغه‌های ریاست قوه‎قضاییه و تاکیدات رییس‎کل دادگستری استان کرمان، برنامه‌های حوزه‌های قضایی استان کرمان در چهار محور کاهش ورودی پرونده، برنامه‌های عملکردی دادگستری استان، اجرای بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های ریاست قوه‎قضاییه و اقتصاد مقاومتی تدوین شده است. وی افزود: در این برنامه سعی شده است با اطلاع از نقاط ضعف و قوت (وضع موجود) اهداف اصلی هر حوزه قضایی تعیین شود و با همت مدیران حوزه‌های قضایی استان و همچنین نظارت و ارزیابی دقیق در پایان سال شاهد تحقق این اهداف باشیم. بخشی بر پیگیری اجرای دستورالعمل کرامت و حفظ ارزش‌های انسانی در دادگستری استان کرمان به صورت ویژه تاکید کرد و گفت: دستورالعمل‌های ساماندهی و تسریع در اجرای احکام مدنی، تشکیل پرونده شخصیت، بخشنامه ریاست قوه‎قضاییه به دادگاه‌ها، دادسرا‌ها و شورا‌های حل اختلاف در خصوص اهمیت صلح و سازش در شورا‌های حل اختلاف، دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان، بخشنامه محکومان مهریه، آیین‎نامه سجل قضایی و دستورالعمل ساماندهی شعب اجرای احکام کیفری در حوزه‌های قضایی استان اجرایی شده است.

 

حمایت

منتشر شده در سه شنبه, 01 مهر 1399 09:54

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت