سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 06 آبان 1399-

بازدید سرزده رییس سازمان ثبت اسناد و املاک از واحدهای ثبتی سمنان

hgsدیده بان هشتم : رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، گفت: کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور مکلف هستند که در اسرع وقت پاسخ استعلامات دوایر اجرای ثبت در خصوص بدهکاران را بدهند، در غیر این صورت مسئول مربوطه قابل‌تعقیب خواهد بود.

به گزارش میزان، ذبیح‌الله خداییان به‌صورت از پیش اعلام‌نشده، به همراه معاونین و مدیران کل ستادی از اداره ثبت اسناد و املاک و اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری استان سمنان بازدید کرد. وی در این بازدید که دقایقی از آن به‌صورت نامحسوس انجام شد، از بخش‌های مختلف این ادارات بازدید کرد و به استماع مشکلات و دغدغه‌های مراجعان پرداخت و دستورات لازم را صادر کرد. رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ابتدا برای ارزیابی وضع موجود به‌صورت نامحسوس و بدون همراه در صف مراجعین قرار گرفت و خواسته خود را مطرح کرد. خداییان پس از بازدید از بخش‌های مختلف این ادارات، در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان حضور یافت و به ارزیابی وضعیت موجود پرداخت. در جریان حضور رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و هیات همراه در استان سمنان، معاونین و مدیران کل این سازمان با حضور در شهرستان‌های استان سمنان در جریان عملکرد ادارات ثبت اسناد قرار گرفتند. خداییان همچنین در نشست با رییس و کارکنان اداره کل ثبت استان سمنان، اجرای طرح کاداستر، اعتبار دادن به اسناد رسمی نسبت به اسناد عادی، تسریع در اجرای مفاد اسناد رسمی همچنین هوشمندسازی سازمان ثبت اسناد و املاک را مورد تاکید قرار داد.
وی بر ضرورت اجرای طرح کاداستر تاکید کرد و گفت: این مهم نیازمند کار جهادی و روحیه بسیجی است و از ابتدا با مشکلاتی ازجمله کمبود اعتبار، نبود نقشه‌بردار و همکاری نکردن دستگاه‌های اجرایی روبرو بودیم که توانستیم بخشی از این مشکلات را رفع کنیم. خداییان تاکید کرد: اجرای طرح کاداستر مهم‌ترین خدمت به‌نظام بوده و از اصلی‌ترین وظایف ما است و باید مدیران تلاش کرده و پیگیری آن باشند در این میان می‌توان از بخش خصوصی نیز کمک بگیریم.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، گفت: ما بر آن هستیم که ثبت، هوشمند شود چراکه خدمات ثبتی به نحوی هستند که امکان ارائه آن‌ها به‌صورت الکترونیکی وجود دارد با این وصف باید به نحوی عمل شود که مردم برای انجام امور ثبتی خود نیازی برای مراجعه به واحد‌های ثبتی نداشته و بتوانند به‌صورت غیرحضوری کار‌های خود را انجام دهند. وی ادامه داد: از اقداماتی که در دستور کار است و بخش‌هایی از آن انجام‌شده تنقیح قوانین و مقررات ثبتی است.
خداییان یادآور شد: مقررات ثبتی از قدیمی‌ترین مقررات بوده و در طی دوره قانونگذاری در کشور همچنان بر تعداد قوانین و مقررات افزوده‌شده و ما امروز با حجم عظیمی از این قوانین مواجه هستیم که ناسخ و منسوخ آن‌ها مشخص نیست لذا پالایش قوانین در دستور کار است که نسبت به شناسایی قوانین و مقررات منسوخه و حذف آن‌ها از مجموعه قوانین اقدام شود و با کلیه لوایح اصلاحی نسبت به یکپارچه‌سازی قوانین اقدام شود.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تکثر و تعدد آیین‌نامه‌ها، نظام‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها و دستورالعمل را از عوامل کندی کار‌ها و پیچیدگی امور برشمردند و بر ضرورت تسریع در تنقیح این مقررات تاکید کردند. معاون رییس قوه‌قضاییه با اشاره به الکترونیکی کردن کلیه فرآیند‌های اجرای اسناد رسمی لازم‌الاجرا افزودند: این طرح اجراشده، ولی دیده می‌شود برخی از واحد‌های ثبتی مجدداً اقدام به تشکیل پرونده فیزیکی می‌کنند.
خداییان این اقدام را انحراف از اجرای طرح دانسته و افزودند: واحد‌های ثبتی باید صرفاً نسبت به تشکیل پرونده الکترونیکی اقدام کرده و کلیه فرآیند‌های اجرا را باید بر روی پرونده الکترونیکی انجام دهند. وی یادآوری کرد: جستجوی اموال بدهکار و کلیه ابلاغیه‌ها و اخطاریه‌ها باید به‌صورت الکترونیکی باشد مگر در مواردی که مدیون فاقد سابقه ثبت‌نام در سامانه ثنا باشد که در چنین صورتی اخطاریه‌ها به‌صورت فیزیکی ابلاغ خواهند شد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک تاکید کرد: کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور مکلف هستند که در اسرع وقت پاسخ استعلامات دوایر اجرای ثبت در خصوص بدهکاران را بدهند در غیر اینصورت مسئول مربوطه بر اساس ماده ۹۵ قانون ثبت و ماده ۲۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی قابل‌تعقیب خواهند بود و روسای ثبتی مکلف‌اند مراتب را به دادستان مربوطه اعلام کنند.
حمایت
منتشر شده در چهارشنبه, 02 مهر 1399 09:53

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت