سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 06 آبان 1399-

اخبار مهم حقوقی و قضائی کشور

سایت حقوقیدیده بان هشتم : بازدید رییس دیوان عالی کشور از دادگستری سیستان و بلوچستان
رییس دیوان عالی کشور به‌صورت سرزده از دادگستری استان سیستان و بلوچستان بازدید کرد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم در بازدید از دادگستری سیستان و بلوچستان برخی از پرونده‌های محاکم شعب کیفری یک و تجدیدنظر دادگستری این استان را موردبررسی قرار داد. مرتضوی مقدم هفته گذشته نیز از شعب کیفری و تجدیدنظر دادگستری گیلان بازدید کرده بود.


جذب ۷ هزار کارآموز وکالت در آزمون مرکز وکلای قوه‌قضاییه امسال
رییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه‌قضاییه از جذب ۷ هزار کارآموز وکالت در آزمون امسال ۱۳۹۹ این مرکز خبر داد.علی بهادری جهرمی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما درباره آزمون سال ۹۹ مرکز وکلای قوه‌قضاییه و آزمون مشاوران خانواده افزود: این آزمون روز جمعه همزمان در مراکز استان سراسر کشور با مشارکت ۸۵ هزار داوطلب کارآموز وکالت برگزار شد. وی گفت: شیوه‌نامه‌های بهداشتی مدنظر ستاد ملی کرونا در آزمون رعایت شده است. بهادری جهرمی افزود: سازمان سنجش متولی برگزاری آزمون است که هفته گذشته هم آزمون کارشناسی را با رعایت تمام ضوابط بهداشتی برگزار کردیم. وی افزود: آزمون وکالت به‌صورت دومرحله‌ای است که به‌صورت شفاهی و کتبی برگزار می‌شود و آزمون کتبی هم‌اکنون برگزارشده است. 7 هزار وکیل (کارآموز وکالت) درصورتی‌که حدنصاب لازم را کسب کنند جذب خواهند شد. رییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه‌قضاییه گفت: آزمون مشاوران خانواده هم همانند آزمون مرکز وکلای قوه‌قضاییه بعدازظهر روز جمعه در مراکز استان‌ها برگزار شد.


برخورد با تخلف ورزشکاران و هنرمندان در فضای مجازی
معاون رییس دادگستری تهران در امور فضای مجازی گفت: با تخلف ورزشکاران و هنرمندان در فضای مجازی برخورد می‌شود و در قانون مجازات‌هایی در این خصوص پیش‌بینی‌شده است. جواد جاویدنیا، افزود: قانون در خصوص تخلف در فضای مجازی برای همه افراد جامعه مساوی است و هر فردی در صفحات شخصی خود، مطلبی خلاف واقع منتشر کند، تحت تعقیب قرار می‌گیرد. وی گفت: رصد‌های مختلفی در صفحات مجازی افراد وجود دارد و نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و دستگاه‌های امنیتی بر فعالیت‌ها در این فضا نظارت دارند.

جاویدنیا تصریح کرد: در برخی موارد منتشرشده در فضای مجازی می‌بینیم که اخبار و اطلاعات جعلی و دروغین که شامل نشر اکاذیب است، منتشرشده است که در چنین شرایطی برخی افراد خودشان تولیدکننده این اخبار نیستند و ممکن است برای آن‌ها ارسال‌شده باشد که در نشر چنین مطالبی باید دقت کنند. وی افزود: در حال حاضر حساب‌ها (اکانت‌هایی) در خارج از کشور به‌عنوان ایرانی، پیام‌هایی را برای افراد مختلف ازجمله هنرمندان و ورزشکاران ارسال می‌کنند تا آن‌ها تصور کنند مطلب ارسالی صحت دارد و آن را منتشر کنند درحالی‌که اخبار جعلی و ساختگی است. معاون رییس دادگستری تهران در امور فضای مجازی گفت: نشر اکاذیب، توهین، افتراء، برهم‌زدن امنیت روانی جامعه و برهم زدن امنیت ملی کشور ازجمله جرایمی است که گاهی در صفحات شخصی افراد در فضای مجازی به وقوع می‌پیوندد. جاویدنیا گفت: هنرمندان و ورزشکاران نباید بدون بررسی و اطمینان هر مطلبی را در فضای مجازی منتشر کنند چراکه عواقب سنگینی دارد درست مثل همان خبری که سال گذشته درباره یک طلبه منتشر شد و ما شاهد وقوع حادثه کشته شدن یک طلبه همدانی شدیم. وی تصریح کرد: بر اساس قانون برای تخلف در فضای مجازی مجازات‌هایی پیش‌بینی‌شده، مثلاً برای نشر اکاذیب تا ۲ سال حبس و جزای نقدی پیش‌بینی‌شده، برای افتراء حبس و جزای نقدی، درباره اتهام توهین هم شلاق و جزای نقدی و در برخی موارد همراه حبس پیش‌بینی‌شده است. معاون رییس دادگستری تهران در امور فضای مجازی گفت: برخی مصادیق مجرمانه در فضای مجازی تبلیغ کالا‌های مضر برای سلامتی است که ممکن است برای مردم مخاطرات جانی ایجاد کند که در این خصوص هم بر اساس قوانین جرم انگاری شده و مجازات‌هایی در نظر گرفته‌اند. به گزارش صدا و سیماجاویدنیا تاکید کرد: هنرمندان و ورزشکاران توجه داشته باشند چه مطالبی که خودشان منتشر کنند و چه بازنشر و تبلیغ مطالب دیگران، منتهی به اعتماد مردم به اعتماد به آن تبلیغات می‌شود که در صورت دروغ بودن مطالب منتشره، عواقب دارد.

ورود دادستانی کل کشور برای رفع مشکل تولیدکننده ایرانی
 معاون قضایى دادستان کل کشور از ورود دادستانی برای رفع مشکل یکی از تولیدکنندگان ایرانی خبر داد و گفت: ظرف هفته آینده علل بروز این پیشامد در دادستانى کل کشور بررسى و چنانچه ردى از تخلف دستگاه یا مدیرى به دست آید، اقدام قانونى صورت خواهد گرفت.

سعید عمرانی معاون قضایى دادستان کل کشور گفت: در پى انتشار وسیع کلیپ از تولیدکننده ورشکسته در فضاى مجازى، موضوع بلافاصله به دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید وزارت صمت ارجاع شد. وی ادامه داد: در همین راستا روز چهارشنبه ضمن دعوت از آقای «کلیددارزاده»، مشکلات این تولیدکننده استماع شد. لذا قرار شد ظرف هفته آینده علل بروز این پیشامد در دادستانى کل کشور بررسى و چنانچه ردّى از تخلف دستگاه یا مدیرى به دست‌آید، اقدام قانونى صورت خواهد گرفت. گفتنی است، چندی پیش کلیپی از سید مهدی کلیددارزاده در فضای مجازی پخش شد که جمعی از مسئولان را بر آن داشت تا مشکل این تولیدکننده را برطرف کنند. وی در این کلیپ از مشکلاتی که پیش روی تولیدکنندگان قرار دارد می‌گوید و عنوان داشت که بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به وی ضرر زدند و باعث تخریب کارخانه‌اش شدند.

رسیدگی به ۱۸۰ پرونده احتکار در ۵ ماه
مدیرکل تعزیرات شهر تهران گفت: در پنج‌ماهه ابتدایی امسال ۲۲۰ فقره پرونده مربوط به احتکار وارد این اداره کل شد که ۱۸۰ فقره آن رسیدگی و منجر به صدور حکم شده است. محمدعلی اسفنانی، افزود: ۱۲ هزار و ۵۰ فقره پرونده گرانفروشی هم داشتیم که بیش ۱۰ هزار مورد از آن رسیدگی و منجر به صدور حکم شده است. وی گفت: یکی از مهم‌ترین پرونده‌های ورودی به تعزیرات مربوط به ایفا نکردن واردکنندگان به تعهدات ارزی‌شان است مبنی بر این‌که در قبال دریافت ارز یا کالایی وارد نمی‌کنند و یا کالای دیگری غیر از تعهدات وارد می‌کنند. اسفنانی اظهارکرد: در همین ارتباط یکی از شرکت‌ها به دلیل ایفا نکردن تعهدات ارزی به پرداخت ۲۸ میلیون و ۸۴۳ هزار یورو محکوم شد که این حکم قطعی شده و به اجرا درآمده است. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران همچنین به تعطیلی ۲ موسسه پزشکی غیرمجاز در تهران اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما هرچند وقت یک‌بار شاهد افتتاح چنین مراکزی هستیم که بدون مجوز و رعایت مقررات فعالیت می‌کنند.

اسفنانی انجمن‌ها را در تعیین قیمت مرغ و تخم‌مرغ بسته‌بندی و همچنین حبوبات فاقد صلاحیت خواند و گفت: هیچ انجمنی حق قیمت‌گذاری ندارد و انجمن‌ها به‌نوعی باید کار علمی و مطالعاتی کنند و فقط می‌توانند قیمت پیشنهادی خود را به سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان اعلام کنند تا سازمان در مورد قیمت تصمیم‌گیری کند.

بازدید از مناطق سیل‎زده تالش
رییس‎کل دادگستری استان گیلان از مناطق سیل‎زده تالش بازدید کرد.حجت‎الاسلام حمزه خلیلی در بازدید از مناطق سیل‎زده تالش با اشاره به خسارات زیادی که با وقوع سیل در این شهرستان به روستاییان و بیت‎المال وارد شده است تصریح کرد: باید میزان دقیق این خسارت‌ها مشخص شود و سازمان بازرسی و دادستانی با بررسی جامع از عوامل بروز سیل اخیر در شهرستان تالش، مقصران را شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کنند تا نسبت به جبران خسارت وارده به مردم پاسخگو باشند.وی اظهار کرد: لازم است با بسیج امکانات و ماشین‎آلات سنگین عملیات بازسازی و کمک‎رسانی با سرعت بیشتری انجام شود.


برخورد قاطع با قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان زنجان بر ضرورت برخورد قاطع با قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر تاکید کرد. حجت‎الاسلام محسن کرمی در جلسه شورای مبارزه با مود مخدر استان زنجان، با بیان اینکه اقدامات خوبی در زمینه کشفیات مواد مخدر در این استان توسط پلیس انجام شده است، اظهار کرد: با وجود همه فعالیت‌های انجام‎شده، وضعیت این استان نسبت به سایر استان‎ها قابل قبول نیست. وی بیان کرد: کشفیات مواد مخدر در این استان طی ۶ ماه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش ۳۱ درصدی دارد و باید آمار کشفیات مواد مخدر در استان افزایش یابد. دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان زنجان عنوان کرد: با قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر باید با جدیت و قاطعانه برخورد شود.


صدور ۳۰۷ مورد مجازات جایگزین حکم حبس در حوزه قضایی شهرستان اهر
رییس دادگستری شهرستان اهر گفت: در 6 ماهه نخست سال جاری در راستای حبس‎زدایی و کاهش جمعیت کیفری ۵۹ مورد اجرای حکم تعلیق و ۳۰۷ مورد حکم محکومیت جایگزین حبس صادر شده است. محمدعلی نظری در خصوص حبس‎زدایی و کاهش جمعیت کیفری، اظهار کرد: در راستای سیاست‌های تحولی رییس قوه‎قضاییه اقدامات خوبی در حوزه قضایی شهرستان اهر انجام شده است. وی در ادامه افزود: در 6 ماهه نخست سال جاری در راستای حبس‎زدایی و کاهش جمعیت کیفری ۵۹ مورد اجرای حکم تعلیق و ۳۰۷ مورد حکم محکومیت جایگزین حبس صادر شده است. رییس دادگستری شهرستان اهر اضافه کرد: همچنین ۷۳۶ مورد مرخصی و ۹۵ مورد تقلیل مجازات حبس تعزیری ثبت شده است.

ضرورت به‎کارگیری مجازات جایگزین حبس برای محرومیت‎زدایی 
رییس‎کل دادگستری استان قزوین بر به‎کارگیری مجازات جایگزین حبس جهت محرومیت‌زدایی تاکید کرد. حجت‎الاسلام نورالله قدرتی در آیین انعقاد تفاهم‎نامه معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین و کمیته امداد این استان، ضمن قدردانی از تلاش‌های کمیته امداد در جهت خدمتگزاری به محرومان و فقرا، آن را مولود انقلاب اسلامی و برخاسته از اندیشه الهی امام راحل (ره) دانست و گفت: کمیته امداد نهادی ارزشمند و از افتخارات نظام اسلامی است که در کارنامه ۴۰ ساله آن ارائه خدماتی ارزشمند به مردم محروم، مستضعف و کسانی که امید توجه در نظام اسلامی را دارند، به چشم می‌خورد. وی افزود: می‎توان با به‎کارگیری انواع مجازات‎های جایگزین حبس به محرومیت‎زدایی کمک کرد و هزینه‎های کمیته امداد را هم کاهش داد.  رییس‎کل دادگستری استان قزوین با اشاره به اینکه کمیته امداد همواره مورد هجمه دشمن قرار دارد، گفت: این کمک‎ها باعث می‎شود از انواع جرایم و نارضایتی‎های اجتماعی جلوگیری شود، لذا دشمن می‎داند که باید چه نقطه‎ای را مورد هدف قرار دهد. وی ادامه داد: فعالیت کمیته امداد در تامین، حفظ و بالا بردن سطح امنیت اجتماعی در جامعه بسیار موثر بوده و در این زمینه نقش اساسی ایفا می‎کند لذا در این بخش باید سرمایه‎گذاری بیشتر و موثرتری صورت گیرد. قدرتی ضمن اشاره به تعامل دو سویه این نهاد و دستگاه قضایی گفت: در بحث کمک به خانواده مددجویان و ستاد دیه، کمیته امداد خدمت‎رسان به دستگاه قضایی بوده و قریب به 500 خانواده مددجو در استان تحت پوشش این نهاد قرار دارند و امروز با امضای تفاهم‎نامه بین کمیته امداد و دادگستری در بحث مجازات‎های جایگزین حبس، تعامل دو سویه این نهاد و دستگاه قضایی پررنگ‎تر می‎شود.

طرح ابتکاری دادگستری همدان برای حل اختلاف فعالان اقتصادی
رئیس کل دادگستری استان همدان گفت: بسیاری از اختلافات بین فعالان اقتصادی در قالب طرح ابتکاری دستگاه قضایی این استان برای راه‎اندازی کمیته‎های مصلحین که زیرمجموعه ستاد تألیف قلوب استان محسوب می‎شود، قابل حل و فصل است. محمدرضا عدالت‎خواه در نشست ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دادگستری استان همدان اظهار کرد: نباید تولیدکنندگان واقعی در قبال سودهای معوق ترکیبی تحت فشار قرار گیرند تا جایی که موجب توقف فعالیت اقتصادی آنان شود. وی با اشاره به ضرورت رفع موانع و مشکلات اقتصادی تولیدکنندگان تاکید کرد: البته در این باره نیازمند بررسی‎های جامع و مصداقی هستیم تا به‎نحوی فعالیت‎ها پیش برود تا بیت‎المال و منافع سپرده‎گذاران نیز رعایت شود و موجب تضییع حقوق آنان نشود. رییس‎کل دادگستری استان همدان، ایجاد سازش و مصالحه را یکی از محورهای تحول قضایی عنوان کرد و افزود: بسیاری از اختلافات بین فعالان اقتصادی در قالب طرح ابتکاری دستگاه قضایی این استان برای راه‎اندازی کمیته‎های مصلحین که زیرمجموعه ستاد تألیف قلوب استان محسوب می‎شود، قابل حل و فصل است. وی اضافه کرد: تشکیل مجتمع ویژه فعالان اقتصادی که با همت بخش خصوصی برای تأمین محل و امکانات مقدور فراهم شده، نیز می‎تواند زمینه‎ساز ارائه خدمات قضایی بهتر به فعالان اقتصادی شود.

حمایت

 

منتشر شده در شنبه, 05 مهر 1399 09:54

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت