سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 08 آذر 1399-

دانستنی های حقوقی

WhatsApp Image 2020-04-17 at 23.24.54دیده بان هشتم : آیا مرد با داشتن همسر می‎تواند ازدواج مجدد کند؟
زوج نمی‎تواند خودسرانه و بدون کسب اجازه از دادگاه و صرفاً با این استدلال که می‎تواند چهار همسر دائم اختیار کند، به ازدواج دوم مبادرت کند، مگر در مواردی که در قانون تصریح شده است.

مطابق ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده، مرد نمی‌تواند با داشتن زن، همسر دوم اختیار کند، مگر در موارد زیر که شامل رضایت همسر اول، عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی، عدم تمکین زن از شوهر، ابتلای زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج، محکومیت زن به حکم قطعی به مجازات پنج سال حبس یا بیشتر، ابتلای زن به‌هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و ادامه زندگی زناشویی را غیرممکن سازد، ترک زندگی خانوادگی از طرف زن، عقیم بودن زن و مفقودالاثر شدن زن است.
بنابراین مرد نمی‎تواند خودسرانه و بدون کسب اجازه از دادگاه و صرفاً با این استدلال که می‎تواند چهار همسر دائم اختیار کند، به ازدواج دوم مبادرت کند. 
بر این اساس، اگر شوهر به یکی از دلایل نه‌گانه فوق، متقاضی ازدواج مجدد باشد، باید دادخواستی به خواسته صدور حکم بر امکان ازدواج مجدد به طرفیت همسر اول خود طرح کند. 
دادگاه نیز در جلسه رسیدگی زوجین را دعوت کرده و دلایل هر دو طرف را استماع و بررسی می‎کند و اگر دلایل زوج که باید مبتنی بر ۹ بند مندرج در ماده ۱۶ حمایت خانواده باشد، مستدل و مستحکم تشخیص داده شود، در این صورت دادگاه با صدور حکمی، اذن به ازدواج مجدد زوج با وجود داشتن همسر اول را می‌دهد.

آیا امکان فسخ اجاره قبل از انقضای مدت وجود دارد؟
طرفین معامله در عقد اجاره نمی‌توانند تا قبل پایان قرارداد آن را فسخ کنند اما اگر در خلال قرارداد با یکدیگر به تفاهم برسند، این اقدام امکان‎پذیر است.

قرارداد اجاره از جمله عقودی است که طرفین متعهد به اجرای آن هستند و باید تا پایان مدت انقضا به آن متعهد باشند. 
بر اساس قانون، طرفین معامله نمی‌توانند تا قبل پایان قرارداد آن را فسخ کنند اما اگر در خلال قرارداد با یکدیگر به تفاهم برسند، این اقدام امکان‎پذیر است.
در مواردی که امکان بهره‎برداری از ملک به لحاظ عیبی قابل استفاده نباشد یا اینکه طرفین توافق دیگری کرده باشند، می‌توانند قرارداد را فسخ کنند.
البته در قرارداد‌های اجاره امکان گنجاندن این شرط وجود دارد که در صورتی که هر یک از طرفین مایل به فسخ و بر هم زدن اجاره باشند، از یک یا دو ماه قبل اعلام کنند که در این صورت با تسویه حساب موجر و مستاجر قرارداد اجاره به پایان می‌رسد.
تراضی یا توافق طرفین حین قرارداد که اصطلاحاً به آن اقاله می‌گویند، یکی از عوامل خاتمه دادن به قرارداد اجاره است.

حمایت

منتشر شده در دوشنبه, 28 مهر 1399 11:17

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت