text1

پنج شنبه, 03 تیر 1400-

اخبار مهم حقوقی و قضائی

دیده بان هشتم : کاهش ۳۰ درصدی سرقت با تشکیل قرارگاه پیشگیری در تاکستان

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تاکستان گفت: با تشکیل قرارگاه مبارزه و پیشگیری از وقوع جرم سرقت در سال گذشته شاهد کاهش ۳۰ درصدی سرقت و نیز کاهش ۷۰ درصدی سرقت از باغات انگور در این شهرستان بودیم.

 

اخبار مهمم حقوقی و قضایی


حسین رجبی با بیان اینکه نخستین جلسه قرارگاه مبارزه و پیشگیری از وقوع جرم سرقت در سال جدید با حضور برخی مقامات شهرستان تاکستان برگزار شد، اظهار کرد: هدف از تشکیل این قرارگاه کاهش و پیشگیری از وقوع سرقت است که خوشبختانه شاهد مصوبات خوبی در این جلسه بودیم.
وی ادامه داد: یکی از جرایمی که حقوق عامه را نقض می‌کند و همیشه مورد گلایه مردم است، بحث سرقت‌هاست. با همین هدف سال گذشته نسبت به تشکیل قرارگاه پیشگیری از سرقت در شهرستان تاکستان با استفاده از ظرفیت‌های همه دستگاه‌های امنیتی‌ اقدام کردیم.
دادستان عمومی وانقلاب شهرستان تاکستان با بیان اینکه با ایجاد این قرارگاه در سال گذشته شاهد کاهش ۳۰ درصدی وقوع جرم سرقت بوده ایم، ادامه داد: در استان قزوین ۳۵ هزار باغ انگور وجود دارد که تعداد ۲۵ هزار از این باغ‎ها در شهرستان تاکستان است و هر سال مردم با این مشکل مواجه می‌شدند که عده‌ای نسبت به سرقت محصولات اقدام می‌کردند. سال گذشته با استفاده از ظرفیت‌های قانون آیین دادرسی کیفری نسبت به تشکیل گشت باغات و همیاران پلیس باغات اقدام کردیم و خوشبختانه شاهد کاهش ۷۰ درصدی سرقت از باغات شهرستان بودیم.
رجبی هدف از ایجاد این قرارگاه را مبارزه و پیشگیری از وقوع جرم سرقت بیان کرد و گفت: تشکیل اتاق فکر، تشکیل گشت مستمر و همچنین استفاده از ظرفیت سایر دستگاه‌ها برای پیشگیری از سرقت از مصوبات نخستین جلسه این قرارگاه در سال جدید بود.

 

فعالیت اکیپ گشت‎های مشترک حفظ حقوق بیت‎المال


معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی از فعالیت بی‎وقفه اکیپ گشت‎های مشترک حفظ حقوق بیت ‎المال خبر داد.
فرزاد بهشتی اظهار کرد: اکیپ گشت‎های مشترک شورای حفظ حقوق بیت‎ المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان خراسان رضوی، طی تلاشی بی‎وقفه یک ماهه نخست سال در قالب پایش‎های محیطی و اقدامات پیشگیرانه و برخورد جدی با تصرفات و متجاوزین به اراضی ملی و دولتی و زراعی از آغازین روز امسال تا ٣١ فروردین ماه سال جاری در قالب 4 پایگاه و با ظرفیت 4 هزار و 323 نفر-ساعت و به‎ کارگیری ظرفیت خودرویی معادل یک هزار و 474 خودرو-ساعت از اراضی ملی و دولتی به مساحت 407 هزار و 200 مترمربع رفع تصرف و 310 قطعه زراعی تغییر کاربری داده شد قلع و قمع و اعاده وضع به سابق کرد. معاون دادستان مرکز خراسان رضوی افزود: با توجه به تشکیل دادسرای ویژه در این خصوص و دستورات دادستان محترم مرکز استان و دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال گشت های مشترک تا پایان سال با قدرت به فعالیت خود ادامه خواهند داد و با متصرفین برخورد قانونی و قاطع خواهد شد.

 

تجدید وقت رسیدگی بیش از ۱۰ هزار پرونده به دلیل تعلل کارشناسان


رییس ‎کل دادگستری استان گلستان از قطع همکاری محاکم این استان با کارشناسانی که در زمان تعیین ‎شده، نظریه کارشناسی را بدون عذر موجه به دادگاه تحویل ندهند، خبر داد و گفت: برخی کارشناسان در مهلت تعیین ‎شده نظریه کارشناسی را به دادگاه ارائه نمی‌کنند و با این کار فقط در سال گذشته سبب تجدید وقت رسیدگی بیش از ۱۰ هزار پرونده در محاکم این استان شده‎اند.
هادی هاشمیان اظهار کرد: در پرونده‌های تخصصی، قاضی برای صدور رای نیاز به نظر کارشناس فن و متخصص در آن حوزه را دارد و به همین منظور پرونده را به کارشناسان رسمی آن حوزه ارجاع داده و مدت معینی برای اعلام نظریه کارشناسی، به کارشناس مهلت داده می‎شود تا پس از دریافت این نظریه و بر اساس شواهد و مدارک، رای را صادر کند.
وی خاطرنشان کرد: برخی کارشناسان در مهلت تعیین ‎شده نظریه کارشناسی را به دادگاه ارائه نمی‌کنند و با این کار فقط در سال گذشته سبب تجدید وقت رسیدگی بیش از ۱۰ هزار پرونده در محاکم استان گلستان شده‎اند.
رییس‎ کل دادگستری استان گلستان افزود: تجدید وقت این پرونده‌ها به زبان ساده یعنی قاضی به علت نبود نظریه کارشناسی در پرونده نمی‌تواند رای صادر کند و مجبور می‌شود تا زمان اعلام نظر کارشناسی، تاریخ جدیدی برای رسیدگی به پرونده تعیین کند که ممکن است چند ماه بعد باشد؛ این کار هم به ضرر مردم است و میانگین روز‌های رسیدگی به پرونده‌ها را طولانی می‌کند و هم وقت و هزینه اضافی به دادگستری تحمیل می‌کند.
هاشمیان ادامه داد: برای کاهش چنین مواردی به همه شعب تکلیف کرده‎ایم، در سال جاری، کارشناسانی را که بدون عذر موجه در مدت تعیین ‎شده نظریه کارشناسی را به دادگاه ارائه نکرده‎اند، با توجه به وقوع تخلف، به مراجع ذی‎صلاح معرفی کنند.
وی بیان کرد: همچنین از این پس محاکم استان گلستان به همکاری با کارشناسانی که در زمان تعیین‎ شده، نظریه کارشناسی را به دادگاه تحویل ندهند، پایان می‌دهند و دیگر به آنان پرونده کارشناسی ارجاع نخواهند داد.
رییس‎ کل دادگستری استان گلستان گفت: معطل ماندن پرونده‌ها برای نظریه کارشناسی، زمان رسیدن طرفین پرونده به حقوق خود را به تاخیر می‌اندازد و در برخی موارد خسارات جبران‎ ناپذیری به اصحاب دعوی وارد می‌کند.

 

بررسی تقاضای ۹ مددجو در ارتباط تصویری رییس‎کل دادگستری با زندانیان قزوین


رییس ‎کل دادگستری استان قزوین از بررسی تقاضای ۹ زندانی در ارتباط تصویری خبر داد و گفت: دستورالعمل پایش و غربالگری زندانیان توسط ریاست قوه‎ قضاییه به دادگستری‌های سراسر کشور ابلاغ شد که استان قزوین در خصوص این طرح اقدامات مطلوبی را انجام داده و بسیاری از زندانیان واجد شرایط را آزاد یا با مرخصی آنان موافقت کرده است.

حجت‎ الاسلام نورالله قدرتی از طریق ارتباط ویدئو کنفرانسی با محکومان و متهمان زندان‌های استان قزوین ارتباط تصویری برقرار و طی این ارتباط زنده، به تقاضای ۹ نفر از مددجویان رسیدگی کرد.
وی به موضوعات مورد تقاضای زندانیان در این ملاقات اشاره کرد و گفت: بیشترین تقاضای زندانیان، درخواست عفو و بخشودگی و مرخصی بود که مقرر شد مسئولان مربوطه شرحی از اقدامات و فعالیت‌های مددجویان در زندان و نحوه رفتار آنان ارائه کنند تا درخواست واجدان شرایط بخشودگی و مرخصی در کمیسیون عفو مطرح شود و وفق مقررات و قوانین اقدام شایسته صورت پذیرد.
وی افزود: دستورالعمل پایش و غربالگری زندانیان در راستای کاهش جمعیت کیفری و بررسی شرایط و وضعیت زندان‌ها توسط ریاست قوه‎ قضاییه به دادگستری‌های سراسر کشور ابلاغ شد که استان قزوین در خصوص این طرح، اقدامات مطلوبی را انجام داده و بسیاری از زندانیان واجد شرایط را آزاد یا با مرخصی آنان موافقت کرده است.
گفتنی است این ملاقات یک روز در هفته و با توجه به تعداد درخواست‌ها به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.

 

پیگیری دستگاه قضایی برای احیای تولید در شرکت ابریشم گیلان


دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان گفت: دستگاه قضایی موسسه مالی و اعتباری مولی‌الموحدین که مالک شرکت ابریشم گیلان است، را مکلف کرد تا سریعا برای ازسرگیری تولید در این شرکت اقدام کند.
سیدمهدی فلاح ‎میری از پیگیری دستگاه قضایی برای احیای تولید در شرکت ابریشم گیلان خبر داد و با بیان اینکه هم‎ اکنون موسسه مالی و اعتباری مولی‎الموحدین، به موجب حکم دادگاه، مالکیت شرکت ابریشم گیلان را در اختیار دارد، اظهار کرد: دستگاه قضایی این موسسه را مکلف کرد تا سریعا برای ازسرگیری تولید در شرکت ابریشم گیلان اقدام کند.
وی اضافه کرد: موسسه مالی و اعتباری مولی‎الموحدین متعهد شده است ظرف 6 ماه با توجه به طرح ارائه ‎شده برای احیای تولید در شرکت ابریشم اقدام و گزارش آن را به صورت مرحله‏ای به دستگاه قضایی ارائه کند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان همچنین در نشست ستاد استانی پیگیری اجرای سیاست‎های اقتصاد مقاومتی، با موضوع بررسی آخرین وضعیت حقوقی واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‎های صنعتی، با اشاره به تصویب‎نامه هیات وزیران که براساس آن بانک‎ها به عنوان جانشین طرف قرارداد واگذاری زمین‌های شهرک‎های صنعتی به متقاضیان در صورت عدم بازپرداخت تسهیلات اعطایی شناخته می‎شدند، عنوان کرد: طبق آمار موجود 112 شرکت در شهرک های صنعتی استان گیلان بر اساس این تصویب‌نامه تحت جانشینی بانک‌‎ها قرار گرفته‎اند که در حال حاضر 99 شرکت غیرفعال هستند. فلاح‎میری با بیان اینکه این تصویب‎ نامه توسط شورای نگهبان خلاف شرع تشخیص داده و با رای دیوان عدالت اداری در سال 1399 ابطال شد، اظهار کرد: هم‎اکنون در کمیته ‎های تخصصی ستاد پیگیری اجرای سیاست‎های اقتصاد مقاومتی دستگاه قضایی، موارد جانشینی بانک‎ها در واحدهای تولیدی در حال بررسی است تا کارخانجات تعطیل‎ شده تعیین تکلیف شده یا به سرمایه ‎گذاران دارای اهلیت یا به شخص مالک بازگردانده شود.

 

ضرورت نظارت دقیق بر انجام واکسیناسیون کرونا در گروه‎های اولویت‎دار


رییس کل دادگستری استان اردبیل به رییس دانشگاه علوم پزشکی این استان، در خصوص نظارت دقیق بر انجام واکسیناسیون کرونا در گروه‎ های هدف و اولویت‌دار دستور داد.
ناصر عتباتی اظهار کرد: در پی پخش اخبار متعدد از سراسر کشور دال بر سوء استفاده و تزریق واکسن کرونا به افراد غیرواجد شرایط، طی شرحی به رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل اعلام شد که دقت و نظارت کافی از سوی متولیان امر صورت گیرد تا به هیچ عنوان افراد غیر واجد شرایط، مورد واکسیناسیون قرار نگیرند و حق قانونی سایر افراد را پایمال نکنند.
وی ادامه داد: در صورت مواجهه با هرگونه تخلف با متولیان واکسیناسیون و مسئولان نظارت آن مجموعه در هر جایگاه و مقامی که باشند، برخورد قانونی انجام خواهد شد.

 

تشکیل پرونده قضایی درخصوص آتش‎ سوزی کارخانه صنایع شیمی مولدان


معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قم از تشکیل پرونده قضایی در خصوص حادثه آتش‎ سوزی کارخانه صنایع شیمی مولدان در شهرک شکوهیه قم خبر داد.
علی‌اصغر سلطانی از تشکیل پرونده قضایی در خصوص حادثه آتش‎ سوزی کارخانه صنایع شیمی مولدان در شهرک شکوهیه قم خبر داد و بیان کرد: مخزن این کارخانه‌ که در حوزه پتروشیمی فعالیت دارد، دچار حریق شد و با توجه به اینکه داخل آن میعانات وجود داشت، خروج این میعانات از مخزن سبب گسترش آتش ‌شد.
وی خاطرنشان کرد: دو دستگاه از خودرو‌های آتش‎ نشانی به‎صورت صد در صد از بین رفتند و دو نفر از آتش نشانان نیز دچار سوختگی شدند. معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قم گفت: حدود ۱۰ دستگاه خودروی شخصی که متعلق به پرسنل کارخانه بود، نیز در جریان این حادثه دچار حریق صد در صد شده است. سلطانی با بیان اینکه میزان خسارت در برآورد‌های اولیه بیش از ۸۰ میلیارد تومان اعلام شده است، ادامه داد: این کارخانه حدود ۴۸۰ کارگر داشته است. وی افزود: علت آتش ‎سوزی بر اساس نظر اولیه کارشناسان غیرعمدی بوده؛ اما بررسی‌های لازم در خصوص این موضوع ادامه دارد. معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قم با بیان اینکه دادستانی با اعزام بازپرس به محل حادثه، دستورات قضایی لازم را به منظور بررسی علت وقوع این حادثه صادر کرده است، اظهار کرد: تاکنون شخصی در خصوص این موضوع احضار و بازداشت نشده و تحقیقات قضایی در حال انجام است.

حمایت

insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید.

 

منتشر شده در دوشنبه, 13 ارديبهشت 1400 14:12

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,179
یورو 28,291
پوند 34,138
یوان چین 3,760
دینار عراق 203
دینار کویت 81,610
درهم 6,585
لیر 2,790
سکه بهار آزادی 10,201,000
سکه امامی 10,284,000
نیم سکه 5,550,000
ربع سکه 3,550,000
سکه 1 گرمی 2,250,000
طلای 24 عیار 1,378,700
طلای 18 عیار 1,034,000
طلا مثقالی 4,473,000
طلا اونس 178
بیت کوین 858,019,379
اتریوم 48,358,000
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,825
دلار استرالیا 18,590
دلار نیوزلند 17,680
دلار سنگاپور 18,150
دلار هنگ کنگ 5,970
ریال عربستان 7,249
ریال قطر 6,790
ریال عمان 63,310
فرانک سوییس 26,830
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,290
کرون نروژ 2,890
دینار بحرین 64,460
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 168
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,740
رینگیت مالزی 3,210
بات تایلند 790
افغانی 328

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش