سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 26 تیر 1399-

مسئولیت‌هایی که تا زمان حادثه کسی از آن خبر ندارد

دیده بان هشتم : رييس پليس راهنمايي و رانندگي استان ايلام گفت: در قوانين و مقررات مربوط به امور حمل‌ونقل و ترافيک در کشورمان براي عوامل دخيل در ترافيک مسئولیت‌ها و تکاليفي معین‌شده است که بعضی‌ها از اين مسئولیت‌ها که عواقب حقوقي و کيفري بر آن‌ها مرتبت است بي‌اطلاع اند.  
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، سرهنگ «نورالله خادم» در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: اين تکاليف فراموش‌شده و راکد هستند ولي در زمان وقوع حوادث رانندگي مبناي اعلام نظر کارشناسان تصادف و صدور احکام قضايي قرار می‌گیرد.
وي به چند مورد از اين مسئولیت‌ها را این گونه تشریح کرد:
الف) وظايف پيادگان: در ماده 4 قانون ايمني راه‌ها و ماده 215 آیین‌نامه راهور بايدها و نبايدهاي عابران به اين شرح است: درجایی که پیاده‌رو است از سواره رو عبور ننمايند و در صورت عدم وجود پیاده‌رو از منتهي الي سمت چپ سواره رو و برخلاف جهت حرکت خودروها عبور کنند.
براي عبور از عرض راه تنها از گذرگاه‌های پياده، پل‌های هوايي و زیرگذرهای پياده مجاز عبور کنند- از دويدن و پريدن در سطح سواره رو به‌ویژه از لاي درختان و بوته ها خودداري کنند- در تقاطع‌ها با چراغ‌راهنما و هماهنگ با آن از عرض راه عبور کنند-به طور کلي ورود و عبور و توقف عابران در حريم آزادراه‌ها ممنوع است.
ب) وظايف چوپانان و دام داران: در بند 54 ماده 1 آیین‌نامه راهور چوپانان چون هدايت حيوانات را به‌صورت گله و رمه برعهده دارند به راحت راننده تلقي شده اند و متعاقب آن در مواد 98، 209 و210 تکاليفي براي آنان تعیین‌شده که از آن بی‌خبرند: بستن و خوراک دادن و رها کردن دام ها در خیابان‌ها و معابر شهري ممنوع است- چوپانان در هنگام عبور دادن حيوانات از طول يا عرض راه‌ها در شب موظف‌اند از علائم هشداردهنده مانند فانوس، راکت، شبرنگ دار و ... استفاده کنند و در صورت امکان از محل‌های داراي روشنايي استفاده کنند- چوپانان موظف به رعايت کليه مقررات مربوط می‌باشند(ماده98).
ج) وظايف پيمانکاران و کساني که به هر نحوي مجبورند روي راه‌ها کار کنند: در ماده 212 آیین‌نامه راهور اين عوامل ملزم به رعايت نکات ايمني استفاده خود و ماشين آلات از لباس و علائم مميزه جهت پيشگيري از وقوع حوادث رانندگي شده‌اند.
منتشر شده در دوشنبه, 20 ارديبهشت 1395 15:59

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت