سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 16 تیر 1399-

نحوه تقسیم خسارات در فرض تعدد مسولین ورود زیان

سایت حقوقیدیده بان هشتم : نظامهای حقوقی مختلف در زمینه معیارهایی که برای تقسیم مسئولیت و سرانجام تقسیم خسارات به دست می دهند از هم فاصله می گیرند . در یک سوی طیف، برخی نظامهای حقوقی با انتخاب با انعطاف ترین ظابطه ، تقسیم مسئولیت را یکسره به صلاحدید قاضی می سپارند و در آن سوی طیف، نظامهای حقوقی ای قرار دارند که مقنن،بطور کامل دخالت کرده و با معیارهای قاطع و انعطاف ناپذیر تکلیف نحوه تقسیم مسئولیت به صلاحدید دادرس ؛ تقسیم مسئولیت بر اساس عدالت و انصاف ؛ تقسیم مسئولیت بر اساس درجه تقصیر ؛ تقسیم مسئولیت بر اساس درجه تأثیر و سرانجام تقسیم مسئولیت به تساوی را مقرر می دارند.
١-تقسیم مسئولیت به صلاحدید دادرس
برخی معتقدند که تقسیم مسئولیت و خسارت باید به صلاحدید دادرس و ارزیابی آزادانه او یا هیئت منصفه واگذار شود و در عمل نیز چاره ای نیست و چنین می شود .ارزش این طرز نگرش به وضوح وابسته به سهمی است که هر نظام حقوقی به صلاحیت و اختیار قضات به عنوان یک منبع حقوق می دهد.
٢- تقسیم مسئولیت بر اساس عدالت و انصاف
ارجاع صریح به عدالت و انصاف در قانون تقسیم خسارات انگلستان مشاهده می شود که مقرر می دارد خسارت با توجه به سهم زیاندیده از مسئولیت « و در حدی که عادلانه و منصفانه است » کاهش می یابد . این مفهوم ، حتی در فقدان چنین مقرره ای از قاعده کلی حسن نیت ،قابل استنباط است .
٣-تقسیم مسئولیت براساس درجه تقصیر
تقسیم مسئولیت بر اساس درجه تقصیر معیاری است که از بیشترین مقبولیت و محبوبیت برخوردار است . در برخی از کشورها مقنن به صراحت این معیار را در نظر گرفته است و در برخی دیگر علیرغم سکوت مقنن ، رویه قضایی آن را معیار اصلی تقسیم خسارت قرار داده است . در این رابطه می توان به نظام حقوقی فرانسه اشاره کرد . گرچه برخی این معیار را برای مسئولیت کیفری مناسب دانسته اند و نه مسئولیت مدنی ، ولی تردیدی وجود ندارد که این معیار با احساس عدالت حقوقدانان عادی و طرفین دعوی سازگار است . با این همه ، در مورد معنای دقیق این معیار دقیق این معیار تردید وجود دارد که آیا باید معیار نوعی را در نظر گرفت و بدین ترتیب میزان انحراف هر یک از طرفین از رفتار یک فرد متعارف در آن اوضاع و احوال و نیز جدی بودن و قابل پیش بینی بودن ضرر را ملاک قرار داد و یا باید معیار شخصی را در نظر گرفت و میزان قابل سرزنش بودن هر یک از طرفین را از لحاظ اخلاقی یا اجتماعی مدنظر داشت و یا ترکیب آن دو بهتر است .
به هر حال معیار درجه تقصیر در مواردی که یکی از طرفین بر اساس تقصیر مسئول نیست بلکه مسئولیت نوعی دارد با مشکل مواجه می شود و به همین جهت « مازو» تنها سنگینی یا سبکی تقصیر خود زیاندیده را به عنوان ملاک توصیه می کند .
در حقوق ایران ماده ۱۶۵ قانون دریایی مصوب دوم آبان ماه ۱۳۴۳ این معیار را پذیرفته است منتها باید آن را ویژه خسارات دریایی دانست .
٤-تقسیم مسئولیت بر اساس درجه تأثیر
بهترین نمونه برای نظام حقوقی که در آن وجود وظیفه جبران خسارت و میزان آن مبتنی بر اوضاع و احوال قضیه و بویژه این امر است که زیان تا چه میزان بوسیله هر یک از طرفین ایجاد شده است ، حقوق آلمان می باشد بدین ترتیب در این روش میزان شرکت هر یک از اسباب در ایجاد ضرر و به عبارت بهتر درجه تأثیر هر یک از سببها در پیدایی ضرر ملاک است .
در برخی نظامهای حقوقی دیگر مانند انگلستان که ذکر آن گذشت ، گر چه درجه تأثیر ، عامل قطعی برای تقسیم مسئولیت نیست ولی گرایش بدین سو است که آن را در کنار عوامل دیگر مورد توجه قرار می دهند .
در حقوق ایران نیز در بند ۲ ماده ۱۴ قانون مسئولیت مدنی « نحوه مداخله » هر یک از مسئولان معیار تقسیم مسئولیت قرار داده شده است که با این معیار منطبق و یا دست کم متضمن آن است .
٥-تقسیم مسئولیت به تساوی
معیاری است که قانون مجازات اسلامی در ماده ۳۶۵ به دست داده است : « هر گاه چند نفر با هم سبب آسیب یا خسارتی شوند بطور تساوی عهده دار خسارت خواهند بود .» این معیار قاطع است و بحثی در باره شیوه تقسیم خسارت باقی نگذاشته است .
منتشر شده در دوشنبه, 20 ارديبهشت 1395 23:59

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت